Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

A2 Goethe Sinavi

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
burcakk

A2 Goethe Sinavi

Mesaj gönderen burcakk » Cum Oca 13, 2017 9:53 pm

Arkadaslar merhaba, 1 hafta sonra A2 Goethe sertifika sinavina girecegim. Yakin zamanda sinava girenler deneyimlerini paylasabilir mi?

rozva

Re: A2 Goethe Sinavi

Mesaj gönderen rozva » Cum Oca 13, 2017 10:21 pm

http://www.goethe.de/lrn/pro/sd2/A2_SD2 ... 03_web.pdf

http://www.klett-sprachen.de/downloads/ ... ch_5F2/pdf

https://www.telc.net/fileadmin/user_upl ... gstest.pdf

Bu linkler Goethe A2 sınavına yönelik deneme sınavlarıdır. Sisteme aşina olman ve gerekli kelimeleri öğrenebilmen adına bunları tek tek çözmeni tavsiye ederim. Hören bölümleri için mp3 dosyalarını da indirmen lazım tabii.

Başarılar...

burcakk

Mesaj gönderen burcakk » Cum Oca 13, 2017 10:41 pm

Tesekkur ederim. Goethe'yi cozdum ama digerlerine de bakacagim. Siz goethe a2 ye girdiyseniz eger schreiben konusunu hatirliyor musunuz? ve sprecheni da merak ediyorum. Puanlamada cok gaddarlar mi ?

rozva

Mesaj gönderen rozva » Cum Oca 13, 2017 10:58 pm

Ben A2yi degil B1’i vermistim ama şoyle soyleyeyim; goethe hocalari sinavlari degerlendirirken schreiben’da ozellikle kullandigin kelime cesitliligine (kelime hazinesi), cumlelerin gramatik duzenine ve sorulan soruyla alakasiz seyler yazip yazmadigina bakip ona gore puanlama yapiyorlar. Bunlari sagladigin surece schreiben notun iyi gelir. Sprechen’da ise kendini cok kasmaman ve en onemlisi de “mukemmeliyetci” olmaman gerekiyor. Yani guzel bir cumle kuracagim diye dusunup sessiz kalirsan puanini kirarlar. Burada yapman gereken en dogru sey basit dusunmek, kisa ve oz cumleler kurmak. Lesen bolumunde zamani iyi kullanman, hörenda da konsantre olabilmen cok onemli. Bende konsantrasyon sorunu oldugu icin horendan kalmistim mesela. Ama umarim senin icin hersey istedigin gibi olur.

Yolun acik olsun.

burcakk

Mesaj gönderen burcakk » Cum Oca 13, 2017 11:38 pm

A2 sinavinda da horenda puan siniri var mi? Yonetmelikte ilk kisim yani schreiben horen ve lesendan en az 45 sprechendan en az 15 alinmasi gerektigi yaziyor.

burcakk

Mesaj gönderen burcakk » Cum Oca 13, 2017 11:38 pm

Bu arada tesekkur ederim aciklamalarin icin

rozva

Mesaj gönderen rozva » Cum Oca 13, 2017 11:47 pm

Puan siniri B1de var. Her bir modulden en az 60 almak gerekiyor. Ben 60 degil de 53 aldigim icin kalmistim. Senlik bir durum yok yani :D . Rica ederim.

burcakk

Mesaj gönderen burcakk » Cum Oca 13, 2017 11:50 pm

Bir an panik yaptim. Suan icim rahatladi. Tesekkurler :D

alihan92

Mesaj gönderen alihan92 » Cum Oca 13, 2017 11:52 pm

Öncelikle yeni A2 sınav örneği: https://www.goethe.de/pro/relaunch/prf/ ... chsene.pdf

Puan sınırlaması A2 sınavına da geldi. Yazılı min.45, sözlü min 15 puan alınmalı.

burcakk

Mesaj gönderen burcakk » Cmt Oca 14, 2017 12:02 am

Puan sinirlamasi her bir bolum icin degil dimi? Min 45 ve 15i ben de gordum. yani lesen ve schreibendan yuksek yaparak horendan 10 alsak bile gecebiliyoruz degil mi?

alihan92

Mesaj gönderen alihan92 » Cmt Oca 14, 2017 12:17 am

evet geçebiliyorsun:)

burcakk

Mesaj gönderen burcakk » Cmt Oca 14, 2017 12:32 am

A2 sinavina girdiyseniz schreiben ve sprechen konulari nelerdi?

alihan92

Mesaj gönderen alihan92 » Cmt Oca 14, 2017 12:56 am

Smsde bir arkadaşınla buluşucaksın ama geç kaldın. özür dile, nedenini söyle, nerede buluşacağınızı söyle.

Mailde yazıştığın kişiye yardım teklif etme vardı. Diğer 2 Aufgabe yı hatırlamıyorum.

herr_sieben

Mesaj gönderen herr_sieben » Cmt Oca 14, 2017 1:39 am

benm sımavda yaklastı aynı skntı bendede var

caglartsr

Mesaj gönderen caglartsr » Cmt Oca 14, 2017 1:53 am

Goethe A2 sertifika sınavı oldukça basit.
Sadece 1 haftalık düzenli çalışmayla 80 üstü alabilirsiniz. yeni sınav sistemine göre schreiben'da bir sms (20-30kelime) ve bir mail (resmi ve 30-40 kelime) yazmanız isteniyor.
Sprechen'da ilk bölümde partneriniz ile çok kısa soru sorup cevap veriyorsunuz. İkinci bölümde 1 dakikalık verilen konu hakkında konuşuyorsunuz örneğin hayalinizde ki ev veya en iyi arkadaşınızla yaptıklarınız. üçüncü bölümde partnerinizle plan yapıyorsunuz mesela almanca çalıma için bir gün ve saat.
Hören'da 4 ayrı bölüm var ve son bölüm cidden biraz zor onun dışında dikkatli olursanız çok rahat yakalarsınız. Bazı sorularda her şık hakkında bir şeyler söylendiği için hemen atlamamak gerekiyor.
Lesen'da da 4 bölüm toplam hören gibi 20 soru var. Oldukça basit. Bana kalırsa günde 1 saat toplam 1 hafta 7 saat kitap okuyan birisi 25 puan çıkarır. Kelime bilgisi önemli rol oynuyor.

Tavsiye olarak; lesen için a2 seviye hikaye kitabı okunabilir ve internette çok kullanılan almanca kelimeler ezberlenebilir. Göz aşinlığı önemli. Hören için hava durumu, haber ve bazı radyo alıştırmaları yapılabilir. schreiben için çeşitli konularda örnek mail ve sms'ler yazılabilir. Örneğin benim sınavımda ''Frau xxx'e bir mail atıp dans kursuna başlamak istediğinizi söyleyin ve şu 3 soruyu sorun'' diyordu sorular '' 1-kursa kaç kişi geleceğiz? 2-gelirken ne giymeli ve getirmeliyiz? 3-indirim yapabilir mi?'' . Bunun gibi kendiniz örnekler yapıp yazabilirsiniz. sprechen içinde bir partner bulup konuşmak sınavda full almanızı sağlar. ben kursa gittiğim için evde çalışacaklara bu konu hakkında ne söylesem yalan olur ama sesinizi kaydedip dinlemek faydalı olabilir.

Sınav oldukça basit doğru çalışma şekli ile günde 2 saat çalışarak bir haftada çok yüksek not alabilirsiniz.

Başarılar,

herr_sieben

Mesaj gönderen herr_sieben » Cmt Oca 14, 2017 2:00 am

yararllı bilgilerin ,için teşekkürler
insallah senn gibi arkadaslar cogalır bizler gibi sınava hazırlann kişelere yararı dokunabilir

burcakk

Mesaj gönderen burcakk » Cmt Oca 14, 2017 2:32 am

alihan92 yazdı:Smsde bir arkadaşınla buluşucaksın ama geç kaldın. özür dile, nedenini söyle, nerede buluşacağınızı söyle.

Mailde yazıştığın kişiye yardım teklif etme vardı. Diğer 2 Aufgabe yı hatırlamıyorum.

Tesekkur ederim

burcakk

Mesaj gönderen burcakk » Cmt Oca 14, 2017 2:36 am

caglartsr yazdı:Goethe A2 sertifika sınavı oldukça basit.
Sadece 1 haftalık düzenli çalışmayla 80 üstü alabilirsiniz. yeni sınav sistemine göre schreiben'da bir sms (20-30kelime) ve bir mail (resmi ve 30-40 kelime) yazmanız isteniyor.
Sprechen'da ilk bölümde partneriniz ile çok kısa soru sorup cevap veriyorsunuz. İkinci bölümde 1 dakikalık verilen konu hakkında konuşuyorsunuz örneğin hayalinizde ki ev veya en iyi arkadaşınızla yaptıklarınız. üçüncü bölümde partnerinizle plan yapıyorsunuz mesela almanca çalıma için bir gün ve saat.
Hören'da 4 ayrı bölüm var ve son bölüm cidden biraz zor onun dışında dikkatli olursanız çok rahat yakalarsınız. Bazı sorularda her şık hakkında bir şeyler söylendiği için hemen atlamamak gerekiyor.
Lesen'da da 4 bölüm toplam hören gibi 20 soru var. Oldukça basit. Bana kalırsa günde 1 saat toplam 1 hafta 7 saat kitap okuyan birisi 25 puan çıkarır. Kelime bilgisi önemli rol oynuyor.

Tavsiye olarak; lesen için a2 seviye hikaye kitabı okunabilir ve internette çok kullanılan almanca kelimeler ezberlenebilir. Göz aşinlığı önemli. Hören için hava durumu, haber ve bazı radyo alıştırmaları yapılabilir. schreiben için çeşitli konularda örnek mail ve sms'ler yazılabilir. Örneğin benim sınavımda ''Frau xxx'e bir mail atıp dans kursuna başlamak istediğinizi söyleyin ve şu 3 soruyu sorun'' diyordu sorular '' 1-kursa kaç kişi geleceğiz? 2-gelirken ne giymeli ve getirmeliyiz? 3-indirim yapabilir mi?'' . Bunun gibi kendiniz örnekler yapıp yazabilirsiniz. sprechen içinde bir partner bulup konuşmak sınavda full almanızı sağlar. ben kursa gittiğim için evde çalışacaklara bu konu hakkında ne söylesem yalan olur ama sesinizi kaydedip dinlemek faydalı olabilir.

Sınav oldukça basit doğru çalışma şekli ile günde 2 saat çalışarak bir haftada çok yüksek not alabilirsiniz.

Başarılar,
Bu kadar ugrasip ayrintili olarak cevapladiginiz icin cok tesekkur ederim.

Emincan

Mesaj gönderen Emincan » Cmt Oca 14, 2017 1:35 pm

Arkadaşlar merhabalar. Büyük ihtimal sınava birlikte gireceğiz, bu konuyu açtığınız ve bizleri bilgilendirdiğiniz içinde çok teşekkürler. Bunlara ek olarak bir bilginiz var mı sınavla ilgili; bir de sınavı geçersek sertifikayı kaç gün içinde alabilirim? Vize görüşmelerim için önemli bir ayrıntı maalesef.

burcakk

Mesaj gönderen burcakk » Cmt Oca 14, 2017 1:50 pm

Ben Goetheyi arayip sordugumda bir hafta 10 gun icinde sertifikanin ciktigini soylediler.