Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

almanya da lise egitimi

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
zeygoc

almanya da lise egitimi

Mesaj gönderen zeygoc » Sal Oca 10, 2017 2:08 am

iyi gunler arkadaslar,

almanyada informatik okuyorum ve 3.semesterimdayim. kardesim su an 7. sinif . bi sekilde ona teog stresini hic yasatmamak ve onu da buralara lise egitimi icin getimek istiyorum. bilen var midir nasil olur nasil edilir?
ben okudugum liseden tipis tipis DSD 2 mi kapmis turkiye de göstermelik bi bölüm kazanip gelmistim buralara.

aslinda konuya bu kadar direkt dalmak istemezdim ama bu ,bu yaziyi ikinci yazisim. ilk denememde kardesimi buraya getirmek istememin nedenleriyle baslayacaktim konuya , sonra bir baktim guzin ablaya mektup yaziyorum.

nedenlerime gelince;
ben buraya ilk geldigim zamanlar , turkiyeyi( en son biraktigimda ) , hdp secimleri yeni kazanmis , turk - kurt dusmanligi daha harlanmamisti.
icimde "eeh baslicam sizin ortadogu kafaniza " serzenisleriyle gelmistim, fakat ne var ki gün gectikce kat be kat kötüye gitti.kelimenin tam anlamiyla...
patlamalar , darbeler , sehit üstüne sehitler , ölümler ,iftiralar , sapiklik ve sapikliga yardakcilik..
bu ulkeye ne benden fayda gelir , ne de bana faydasi dokunur , bu zihniyetle ne hali varsa görsün modunda gelmistim(umarsamazlik , isyan kisacasi butun ergenligimle) fakat insanin ici aciyor agalar.

her haber de ciddi anlamda uzuluyorum , yikiliyorum ; sonucta dogdugum ulke , bildigim kultur , guldugum espiriler , anladigim dil , bildik isimler..
ama elden bir sey gelmiyor ; isterseniz yazayim buraya , cakayim altina da iki hashtag ama benim terörü lanetlememle olacak is degil , yukaridakilerin ciddi anlamda birseyler yapmasi lazim(sahsi fikrim)
cumhuriyet elden gidiyor beyler agalar , bir zamanlar erdal abinin trt de ,trt payini yerdigi diziler , apolitik kendi isinde gucunde gencler , paran yoksa öl diyen rashitler ,süleyman hep basbakan diyebilen fikret abiler kalmadi yeni türkiyede.laikligi savunur , tecavüzün kötü bir sey oldugunu devlet büyüklerine anlatmaya calisir hale geldik. (belirtmeye bile gerek olmayan seyler)

ama ne yazik ki turkiyedeki zihniyetin %60 yapmiyro bunlari .. survivordaki "aclik oyunlari " dikdatörlügün oylandigi sandiklardan daha önemli .. yeni tip BBG lerde kim kime ne demis ,sehitlerin sayisi yaninda bir önem arz etmez oldu.
iki meczupun dediklerine kulak verince gercek bilgiye ulastiklarina sanan,diger insanlarin degerlerine küfredip,saldiran ve sadece kendisine gelince esitlikci ,adeletci kesilen bi yeni türkiye var.

ve ben kardesim icin endiseliyim. bi sekilde onu beyin sansürlerinden kurtarip buralara cekmek istiyorum.

yanitlariniz icin simdiden tesekkurler . ben de buralara gelirken pek yardimi olmustu bu sitenin,
bu sitede emegi gecen tum arkadaslara tesekkur ediyorum ^.^

not. biraz uzun bir yazi oldu ,sanirim biraz da icimi dökdüm ,kusura bakmayin
life is too short to learn german -richard porson-

kiss25

Re: almanya da lise egitimi

Mesaj gönderen kiss25 » Sal Oca 10, 2017 10:59 am

Ben fahri konsolosa gittiğim zaman babam da kardeşim için sormuştu bu soruyu. Verdiği cevap orada üniversite okumaya gitsin , liseye giderse çok fazla zorlanır sonuçta dilini bilmiyor ve yaşı küçük bence lisede değil üniversitede gönderindi. Sadece fahri konsolosun söylediğini yazmak istedim bir fikir olur belki diye.
Arkadaslar ben erkegim =)

Fastlane621

Mesaj gönderen Fastlane621 » Prş Oca 12, 2017 1:09 am

Kardeşin 18 yasından kucuk oldugu icin maası belirli bir miktarin üstünde olan bir Alman vatandaşı kardeşine evinde bir oda verir ve onun masraflarıni karsılayacagını,herhangi bir durumda bir ebeveynin tüm sorumlulugunu üstlenecegini belirtirse Kardeşin Almanya'da okuyabilir fakat uyum süreci cok zor olacak onun icin.

Nerden ve nasil yapilacagini bilmiyorum bu sadece bana daha önce söylenen bilgi zira ben de bahsettigin sebepleri erken farkedip Almanya'da lise okumak istemiştim zira yapamadım subatta lisans egitimi icin gidiyorum.Umarım siz başarabilirsiniz :)

Kullanıcı avatarı
zeygoc

Mesaj gönderen zeygoc » Cmt Oca 14, 2017 5:56 pm

Fastlane621 yazdı:Kardeşin 18 yasından kucuk oldugu icin maası belirli bir miktarin üstünde olan bir Alman vatandaşı kardeşine evinde bir oda verir ve onun masraflarıni karsılayacagını,herhangi bir durumda bir ebeveynin tüm sorumlulugunu üstlenecegini belirtirse Kardeşin Almanya'da okuyabilir fakat uyum süreci cok zor olacak onun icin.

Nerden ve nasil yapilacagini bilmiyorum bu sadece bana daha önce söylenen bilgi zira ben de bahsettigin sebepleri erken farkedip Almanya'da lise okumak istemiştim zira yapamadım subatta lisans egitimi icin gidiyorum.Umarım siz başarabilirsiniz :)
burada alman vatandasi ve durumu gayet iyi olan tanidiklarim var aslinda
kardesim simdiden biraksa kitabi-kalemi almanca ya sarilsa 2 yili var daha lise icin

ben 16 yasimdayken sifirdan basladim almancaya 18 imde uni egitimi icin geldim.
onun yasi daha kucuk basarir bence :/
life is too short to learn german -richard porson-

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Cmt Oca 14, 2017 8:59 pm

zeygoc yazdı:burada alman vatandasi ve durumu gayet iyi olan tanidiklarim var aslinda
kardesim simdiden biraksa kitabi-kalemi almanca ya sarilsa 2 yili var daha lise icin

ben 16 yasimdayken sifirdan basladim almancaya 18 imde uni egitimi icin geldim.
onun yasi daha kucuk basarir bence :/
kardeşin şimdi kitabı kalemi bırakırsa üniversite okuyamaz , bu yaşlarda onlar temel alıyor
Arkadaslar ben erkegim =)