Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da üniversite mezuniyet yaşı nedir ?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
sendrom1

Almanya'da üniversite mezuniyet yaşı nedir ?

Mesaj gönderen sendrom1 » Cum Ara 16, 2016 3:16 pm

Merhaba arkadaşlar,

Almanyada lisans tamamlamayı düşünüyorum fakat yaşım 25 , acaba almanyada üniversite mezuniyet yaş ortalaması nedir ? ayrıca master felan yaptıktan sonra ortalama kaç yaşında mezun olup iş hayatına atılıyorlar ? bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlar bilgilendirirse çok sevinirim.

Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Almanya'da üniversite mezuniyet yaşı nedir ?

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Ara 18, 2016 3:17 pm

Bundan 3 yil önce okudugum makalede lisans 25,5 veya 26 idi ve yüksek lisans 28 di ortalama.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

sendrom1

Mesaj gönderen sendrom1 » Pzt Ara 19, 2016 12:31 am

Teşekkürler Hocam, bu yaştan sonra orda lisans okumak ve vaktinde bitirebilmek sıkıntı olurmu diye çok kararsızım. orda informatik düşünüyorum çünkü. almanlar mezuniyet yaşına ne kadar dikkat ediyor onuda bilemiyorum tabi.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Ara 19, 2016 3:36 am

Oldukca önem veriyorlar tabiki.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

kernel123

Mesaj gönderen kernel123 » Pzt Ara 19, 2016 7:36 am

Almanlar 18 yaşında üniversiteye başlamıyorlar mı?Eğer öyleyse nasıl 25-26 yaşlarında mezun oluyorlar lisanstan ortalama olarak?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Ara 19, 2016 12:56 pm

sendrom1, türkiyede gida mühendisliginden mezun olduktan sonra yaklasik senin yasinda ben almanyaya informatik okumaya geldim ve suan 28 le mezun olma arefesindeyim. is hayatinda bisey olmuyo merak etme. bilgini vs gördüklerinde direk aliyolar ama ilk seferde zor olur genelde, staj yeri bulma vs. ama ondan sonrasi corap sökügü gibi geliyo.

kernel123, almanyada sistem farkli. Gymnasium mezunlari genelde direk üniversite egitimine baslar ki o da 18 civaridir. bunun yaninda hauptschule ve real schule denen secenekler var ki ordan mezun olanlarin zaten düsüncesi önce üniversite degil, sonradan düsünüyolar tabi bunun icin de FOS veya BOS denen okullarda 1-2 sene egitimlerini Gymnasium seviyesinde tamamlamalari gerek. bu sekilde calismadan otomatikman 20ye yükseliyo üniversiteye baslama yasi. Hauptschuleden mezunlar genelde meslek egitimi vs yapar ondan sonra calismaya baslarlar. 2-3 yil calismayi da hesaba katarsan baslama yasi rahat sekilde 23e falan yaklasir. almanyada türkiyedeki gibi ipini koparan üniversitede egitim göreyim diye kosmuyo. asil etken bu

sendrom1

Mesaj gönderen sendrom1 » Pzt Ara 19, 2016 3:02 pm

Teşekkürler welly275. Tecrübelerinden faydalanmak isterim zira benim okumayı düşündüğüm bölümü bitirmek üzeresin.
Ben burda halihazırda network güvenlik (firewall,router vs.) alanında çalışmaktayım. ama orda informatik teknik ve pratik diye ayrılıyor sanırım. software ve hardware üzerine galiba. ayrıca berlin'de kalıcak yerim oldugu için orda dil kursuna gideceğim ve orda üniv. okumam gerek. önerebileceğin üniversite ve Hochschule varmıdır ? ayrıca forumda az çok araştırdıgım kadarıyla 3 senede mezun olmak zor deniliyor. sen bu konuda ne düşünüyorsun. biraz bilgilendirirsen memnun olurum.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Ara 19, 2016 7:18 pm

sadece teknik ve pratik demek dogru olmaz. her okul belirli alanlari sunuyo. benimki sadece teknik ve software enginnering sunuyo mesela, teknik mikrocip programlama, software engineering genelde end user uygulamalari.

öneri konusunda bisey diyemem, ben suan 9ncü dönemdeyim. 7 dönem normal süresi. 2 bucuk senedir de aktif werkstudent olarak da calisiyorum. zamaninda bitirme gibi bi amacim yoktu zaten. hem ne diye gerekli böyle bi amac? calisip kasarsan evet bitirilebilir normal süresinde. calismayi zor görüp görmemeye bagli olay. son olarak, türkiyede bitirdigim bölümle karsilastirinca daha cok ders calistigimi söyleyebilirim.

sendrom1

Mesaj gönderen sendrom1 » Sal Ara 20, 2016 9:42 am

peki hocam , hangi üniv. seninki ? ayrıca werkstudent 2.5 sene uzun değilmi yani bir artısı varmı o şekilde çalışmanın.bildiğim haftada 20 saat'le sınırlı. mezun olup sözleşmeli bir işe girmek daha doğru olmazmı tam detaylarını bilemediğim için öğrenmek isterim.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Ara 20, 2016 10:56 pm

hochschule rosenheim. dedigim gibi erken mezun olmak gibi bi amacim yok amacim mezun olmak. sonuc olarak onlar mezun etcez dedi de ben hayir demedim :)

hayir neden uzun olsun? 1 bucuk sene baska 1 sene baska bi firmada calistim. bunun avantaji ögrenciyken tecrübe topluyosun ve kendi giderlerini kazaniyosun. tam tersine artisi var ve cok esnek calisiyosun. yani vaktin oldugu zaman gidiyosun ve kazandigindan fazla kesinti olmadan eline kaliyo. salak isletme mezunlari haric kimse okulu neden uzattin ya da notlarin nasil diye bakmiyo informatik alaninda, tam tersine tecrübeli olarak görünüyosun ve yeni is sözlesme vs konusudunda elin daha güclü oluyo. tabi bu benim düsüncem yani kimseye uzatin tavsiyesi yapmiyorum. zamaninda bitirdiginde is hayatina erken basliyosun peki eline ne geciyo? zaten ömür boyu caliscaksin. ha 1 sene erken ha 1 sene sonra :) werkstudent oldugum firmada 1 sene calistigim icin cok daha iyi bi sözlesme imzaladim erkenden bitirip tecrübesi olmayanlara göre. böyle bi avantaji da oldu ve eger alaninda iyiysen werkstudent iken kapasiteni gösterip firmanin seni tam zamanli almasini saglayabiliyosun. avantaji kaybettirdiginden daha cok yani :)

sendrom1

Mesaj gönderen sendrom1 » Çrş Ara 21, 2016 5:55 pm

Hocam Teşekkürler bilgiler için , peki içinde oldugun için soruyorum hochschule mi önerirsin üniversite mi çünkü Hochschule'ler ranking'te gerilerde oluyor bildiğim. üni'den mezun olamamak ta var çok zor oldugu söyleniyor. bu ayrımın iş hayatına etkisi ne derece olur ? 2.5 yıldır içindesin tecrübelerin önemli özellikle informatik alanında. genelde başlangıç veya ilerisi için maaş düzeyleri nedir ? senide boğduk ama benim için önemli hocam o yüzden şimdiden teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Ara 21, 2016 8:56 pm

yok ya ne demek sorun degil. asagidaki yazdiklarimda genel konusuyorum seni kastetmiyorum direk. ranking dedigin icin ranking görüsümü söylüyorum :)

anlamadigim nokta forumda soran nerdeyse herkes rankinglere ya da iyi üniversite kavramina takmis. türkiyede bogazicine giremeyeni gectim adam gibi ders calismayip burssuz özel üniversitede istedigi bölümü kazaniyo sonra gelip almanyanin en iyi okuluna girmek icin ugrasiyo :) yani tezatlik burda, o kadar caliskan olsan, buna ben de dahil olsak, burda almanyada isimiz ne, giderdik bogazici ya da odtüye onu gectim daha burs kazanip ingiltereye ya da amerikaya gideriz. dünyanin en iyi raningli üniversitelerine :) yani disine göre yeri sececeksin.

hochschule ile üniversite acisindan bakarsak, benim suan calistigim firmada o rankinglerde ilk 50ye giren TU Münchenden mezun yazilimcilar var ve beraber calisiyoruz ayni konumda. Yani is dünyasinda yok efenim surdan mezun olmussun diye seni CEO yapmiyolar. aramizda cok bir fark yok. bilgi olarak da ayni sekilde. Informatik alaninda hele öyle seylere cok itibar edilmiyo. hic üniversiteye gitmezsin ama dünyanin en iyi programcilarindan biri olabilirsin. cogu gelistirici de bunun farkinda zaten. sadece tek sorunu ilk is yerini bulmada yasayabilirsin zira ben 20 ya da 30 basvuru gönderdim sadece biri pozitif dönüs yapti. gerisi ya nazikce reddetti ya da cevap dahi göndermedi. ama bulduktan sonra corap sökügü gibi geliyo. önemli olan kendini gelistirmen ve kod yazmak degil, iyi kod yazmak önemli. ben kendi acimdan bakarsan iyiki de bu okuldan yani Hochschuleyi secmisim diyorum. bazi imkanlari daha azdi ama gayet memnundum.

maas düzeyleri eyalete göre degisir. en cok bayernde verilir ve calismak istedigin alana göre degisir. yillik brüt olarak konusulur maaslar.

Java alaninda genelde 40-45 bin euro civarinda baslama ücretleri. eger tecrüben veya sertifikan coksa daha da yükselir
PHP alaninda genelde Javaya göre 5 bin falan daha az veriliyo.

Tabi bunlar firmasina göre de degisiklik gösterir. Büyük ve iyi bir firmada daha yüksek verilebilir baslangic icin. diceksin neti ne kadar bunun. eger bekar ve cocugun yoksa yaklasik %45i kesilir. bunu da böldügün zaman 12ye aylik bulursun. 45000 de yaklasik aylik 2000 2100 euro gibi bi maas gecer eline.

sendrom1

Mesaj gönderen sendrom1 » Prş Ara 22, 2016 12:15 pm

Hocam Teşekkürler, konu hakkında bilgin varmı bilmiyorum ama.ben burda daha öncede yazmıştım network-güvenlik tarafında çalışıyorum şu anda. bu alanda eğitim yok gibi üni'lerde. yazılım üzerine yoğunlaşma var burdaki üni'lerde öyle. orda bu alandaki imkanlar nedir ? ayrıca bu seviyede bir maaş ile iyi geçinmek ne derece mümkün ? maaş durumu ne kadar sürede ne seviyelere gelebilir ? birazda geleceği öngörebilmek adına soruyorum.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Ara 22, 2016 11:45 pm

secmeli derslerle kendi alanini belirliyosun. yazilimi temel olarak her daim göreceksin. ama sadece network administration diyosan o alanda fachinformatiker ya da kisacasi meslek yapan da var. yani o alanda bu maaslara gelinemeyebilir.

java alaninda tecrübeye göre maas artar. ucu acik. kendi firmani da kurabilirsin bi süre sonra. ama 5 10 sene sonra eger alaninda kendini gelistirirsen 70binden fazla kazanilabilir

sendrom1

Mesaj gönderen sendrom1 » Cum Ara 23, 2016 9:26 pm

Teşekkürler Hocam, peki beni düşündüren nokta şu ki , türkiyede ileride 5-10 bin TL arası maaş kazanabilecek durumdayken radikal bir karar ile almanyaya gidip okumak ardından yukarıda bahsettiğimiz maaş düzeylerinde çalışmak ne derece mantıklı ? bu maaş diliminde burda da rahat bir hayat yaşabiliriz. benim ailemin berlinde olması tabi bu düşünceye itiyor beni ama sırf bunun için yanlış karar vermek istemiyorum. yani bahsettiğin yıllık 70 bin euro bile vergi kesintileri sonrası eline geçicek miktarda pek tatmin edici değil gibi ilerisi düşünüldüğünde. ordaki insanlar nasıl birikim yapabiliyor onuda bilemiyorum. ek gelir yöntemleri mi uyguluyorlar. kaçırdığım birşey veya şu yüzden bence gidilmeli yaşanılmalı dediğin en önemli şeyler nedir hocam ? biraz genel oldu ama çok zor bir karar aşamasındayım halimi anlarsın umarım :)

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Ara 24, 2016 3:14 pm

türkiyede 10 bin yüksek pozisyonlar disinda pek olasi gelmio ama o maaslala yakaladigin refah düzeyini burda 4 bin€ la rahatlikla yakalarsin. gerisi senin bilecegin is.

kendini bi *** sanan kici kirik memurlardan, mahalle kabadayilarindan, sokakta yürürken basima acaba bisey gelir mi yok suna yan bakmayayim basim belaya girer derdiyle yasamamak, ikincisi sana nasil yasaman ve davranman gerektigini anlatmayan bi toplumda yasamak var. tabi dezavantajlari var, mesela kültür soku, arkadas cevrenin birden yok olmasi vs.

is hayatindan bakarsan, türkiyedeki calisma sartlarini da maalesef duyuyorum arkadaslardan. tabi yazilim alaninda degil ama vestel firmasinda bile müdürlerin insanin nasil canina okudugunu nasil serefsizlik yaptiklarini ilk agizlardan duymuslugum var. 4-5 lira alip is yerinde sürekli stres yasamaktansa 2-3 bin€ alir mutlu mesut yasarim daha iyi. benim ikinci is yerim ve cok rahatim. müsteriye de bagli tabi ama genelde yazilim alaninda esnek calisma saatleri mevcut. belirli zorunlu saatler var. onun disindaki saatlerde istedigin zaman gir cik. isin oldugunda home office yap. ise gec basla. haber ettikten sonra hicbir sorun yok. suanki firmamda arabasinin tekerleklerini degistirmek icin vs home office yapan var. türkiyede hangi firmada böyle ufak bir sebep icin tolerans gösterilir? tabi bu firmasina ve müsteriye göre degisiklik gösterir.

sendrom1

Mesaj gönderen sendrom1 » Cmt Ara 24, 2016 9:26 pm

Hocam Peki sadece senin gibi orda yaşamış ve alanında az çok tecrübe edenler bilebilir diye düşünüyorum. şöyle ki ;
ben burda 2 yıllık önlisans(bilg.prog.) mezunu aynı zamanda aöf işletme yönetimi mezunuyum. aöf mezunu olarak orada mba veya master yapma durumu varmıdır ? burda çalıştığım alanda international sertifikalarım var(cisco,fortinet,hp,dell vs.) ,hatta bu tarz dev firmaların türkiyedeki partneri bir danışman firmada çalışıyorum. bu şekilde bizim gibi türklerin orda informatik okumadan çalışma şansı nedir ? yani yurtdışından gelenlere ne gibi kısıtlamalar koyuyorlar ? benim orda üni okuma nedenim orada rahat çalışabilmek için açıkçası. ama kendi alanımda şu anda burada az çok başarılı sayılırım. orada tekrar üni okumak vakit kaybettirebilir. sonuçta yaptığımız iş international orda da aynısı yapılıyor yurtdışı kontaklarımız oluyor biliyorum yani. derdimi anlatabilmişimdir umarım :)

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Ara 25, 2016 6:37 pm

lisans mezunlarinin her bölüme giris hakki var. NC olanlarda diploma notu dikkate alinir. MBA veya master yapabilirsin.

okul olmadan direk calismaya gelebilirsin. bildigim kadariyla brüt yillik 50000€ dan fazla sözlesmeye imza atanlarda vize islemleri daha kolaylasiyo cünkü caisma dairesinden calisma izni islemi gerekmiyo. bunun icin is basvurusu vs yapicaksin firmayla sözlesme imzaladiktan sonra da vize sürecine baslayacaksin. eger sertifikalarin akredite kuruluslardan alindiysa is basvurularinda sansin yükselir.

sendrom1

Mesaj gönderen sendrom1 » Çrş Ara 28, 2016 4:03 pm

Peki hocam, Almanya'da çalıştığım alan(IT-security) dışında işletme alanında master(MBA,vb.) yaparsam. IT alanında çalışma hayatıma devam etmek istiyorum çünkü. bu alanda(IT) çalışma hayatıma bir getirisi veya götürüsü olur mu ? mesela türkiyede IT alanında çalışan ama farklı alanlardan mezun çok insan var. hatta MBA yapmak her sektör'de getirisi olan birşey.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Ara 28, 2016 7:49 pm

öncelikle oturum acisindan bakmak gerekir. MBAden mezun oldugunda bitirdigin bölümle alakali is bulman gerekir. Uygulamada istisna oluyo mu bisey diyemem ama yasal olarak böyle bir ön sart var.

farkli alanda olmanin cok büyük kaybi olmaz ama is görüsmelerinde karsina soru olarak cikar. belki IT alanindaki bilgi birikimini data titiz sorgularlar. ama sertifikam var diyosun o yüzden direk negatif etki yapacagini sanmam.