Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
metinoktay7

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen metinoktay7 » Prş Mar 02, 2023 12:27 pm

Sedatt yazdı: Çrş Mar 01, 2023 4:03 pm Merhaba Beni de aynı şekilde deprem bölgesinde olduğum için aradılar ve güncel adresimi verdim. Vizem hakkında maalesef bilgi vermediler. 2 gün geçmesine rağmen kargoya verildiği mesajını da almadım. Konsolosluğu 3 kere aramama rağmen cevap da vermiyorlar.
Sizi aradıktan sonra kaç günde pasaportunuz elinize ulaştı acaba?
Merhaba, ben direkt ertesi gün arkadaşımı gönderdim ve PTT ile bana göndermesini istedim deprem bölgesine çalışan tek firma idi. Şu an durum ne şekilde bilmiyorum.

hüseyincan
İletişim:

Mesaj gönderen hüseyincan » Prş Mar 02, 2023 12:44 pm

hüseyincan yazdı: Prş Oca 05, 2023 9:24 am 44f, İstanbul Alman Başkonsolosluğu/ Yabancılar Dairesi: Berlin
Randevu Başvurusu: 3 Ekim 2022
Randevu Ataması: 24 Kasım 2022
Vize Görüşmesi: 19 Aralık 2022
Pasaportun gelişi: 01.03.2023

Öncelikle burada deneyimi paylaşan herkese çok teşekkürler, 44f alanlar veya başvuranlar çok fazla değildi ama vize mülakat sürecinden bloke hesap ve sigortaya kadar bir çok bilgiyi edinmemi sağladı bu forum. Ben işletme mezunuyum ve yazın okulların master programlarına başvurdum. Şartlı kabule oynadım. Geri dönüş olmadı ve çoğu neden anlamadığım bir şekilde red verdi, halbu ki telc B1 sertifikam vardı.

Zaten bildiğiniz gibi şartlı kabul vize tipiyle dil kursu vizesinde başvuru şartları aynı sayılır. Ben de kabul alamayınca 44f dil kursu vizesine başvuru yapma kararı aldım. Ekimin başında başvuru yaptım ve 17 gün önce konsoloslukta görüşmem vardı. Konsolosluğun solunda ki yokuştan inince TC vatandaşları için olan kısmı görceksiniz. Kontrolden geçtikten sonra evraklarınızı sıraya alıyor görevli. Sizde o sırada UPS kargo formu dolduruyorsunuz ama görevli hanfendi saat daha 9.30 olmasına rağmen inanılmaz soğuk ve tersti. Orjinalleri Fotokopileri ayırıyor. Kendisi öyle büyük bir hata yaptı ki onun yüzünden ret yiyecektim. Görüşme yaptığım memur farketti. TelcB1 sertfikamı eklememiş evraklara. Mülakat esnasında B1 olduğumu söyledim, görevli de "bunu kanıtlaya bir belgen var mı?" dedi. Şok oldum, tabii ki telc sertifikam var dedim. Hayır burda öyle bişi yok dedi sonra hemen çantama baktım hepsini bana geri vermiş toplu bi şekilde. Neyse ki mülakat yaptığım hanfendi anlayışlı ve çok iyi biriydi. Sorulan sorular forumdaki sorular gibi. Heyecan yaptığım için biraz afalladım fakat görevli farketti ve daha anlayışlı devam etti. Ben gereksiz bir heycan yaptım normalde sorulan sorular basit basic ayrıca almanca soruları yazılı olarak da bekledim fakat verilmedi. 44F de bildiğim kadarıyla sessizlik süresi yok, direkt 8 hafta yazıyor. Ben de orda görevli memura sordum sizce onay ne zaman gelir diye, "Tüm evraklar tekrar kontrol edildikten sonra almanyaya gönderilcek ve geri geldikten sonra sana pasaportunu yollancak. En az 2 ay sürer çok yoğun" dedi. Eksik hiç bir evrak vermedim. B1 sertifika, expatrio bloke hesap ve sağlık sigortası gibi her şeyim hazırdı. Hiç bir evrağımı notere onaylatmadım ama türkçe olan bazı evraklarımı (transkript ösym sonuç ve lise diploması) yeminli tercümanda Almancaya çevirttim. Kursumdan 6 aylık bir kayıt belgesi aldım ve üstünde haftada 20 saat ders göreceğim bir ifade yazıyor (minimum 18 saat olmalı). Kurs başlangıcını da 6 Mart yazdırdım.

Tahminim her şey yolunda giderse 19 Şubat- 6 Mart arası vizemin gelmesi yönünde. Forum'a bakınca görüyorum ki bazen 1 ay bazen de 3 ayda gelebiliyor. Umarım onay gelir. Gelişmelerden haberdar edicem dostlar, vize gelirse de süreci youtube kanalımda detaylı anlatırım

eğer expatriodan hesap açıp bana destek olmak isterseniz de referans kodum: huseyins6

Vizem dün geldi. 6 aylık verilmiş. Salı günü gidiyorum. Forumdan çok faydalandım herkese çok teşekkürler, bol şanslarr

TalhaAltn

Mesaj gönderen TalhaAltn » Prş Mar 02, 2023 12:49 pm

snnszgn yazdı: Prş Mar 02, 2023 12:09 am Benim de 01.03.2023 yani bugün vize görüşmem gerçekleşti. TalhaAltn ın dediklerinin benzerini yaşadım. Aynı hanımefendi mülakatı yaptı sanırım. Zayıf, narin, güler yüzlü bir hanımdı ama 40 değil en fazla 30 yaşında gibiydi. Bilgilerimi girdikten sonra İngilizce ve Almanca seviyemi sordu. İngilizce B2 , Almanca B1 ve belgelerim var dedim. Ben full Almanca ya çalışıp o dile konsantre olmustum. İngilizceyi önemsememiştim. Birden neden bu bölümü seçtiğinizi İngilizce anlatır mısınız deyince afalladım :) Ben Almanca beklerken siz İngilizce sordunuz dedim , O da "Almanca ya da sıra gelecek." dedi gülerek. Başta kem küm edip sonra toparladım ve İngilizce devam ettik konuşmaya. Sonra Master derslerinden üç tanesinin ismini istedi. Söyledim. Sonra Neden Almanya'da okumak istiyorsunuz? dedi ve Almanca cevaplamamı istedi , onu gayet güzel anlattım, yine Almanca olarak "Neden Türkiye de okumayı düşünmüyorsunuz ve Şu anda mezun olduğunuz bölümle alakalı çalışıyor musunuz? " diye sordu ve Almanca cevaplamamı istedi. Onları da makul şekilde cevapladım. Ve görüşmemiz bu kadar deyip bitirdi yine güler yüzlü bir şekilde. Ben de "Nasıl görünüyor sizin açınızdan durumum? " diye sordum, O da neden endişe ediyorsunuz? dedi. Ve peşinden " Sizden çok daha genç arkadaşlar geliyor ve hemen hepsinin dediği "Biz Almanca öğrenemiyoruz." oluyor. Ben anladım ki Türkiye'de Almanca öğrenilmiyor ama siz öğrenmişsiniz işte. " dedi. Tabi ben de çok mutlu bir şekilde teşekkür ettim ve ayrıldım. İnşaallah olumlu bir netice çıkar.
Başarılar dilerim. Görüşmeniz çok güzel geçmiş. Bana mülakat yapan hanımefendinin boynunda şal vardı, bir de çok yaşlı olmasa da 40lı lardaydı bence. Büyük ihtimalle sizin dediğiniz kişiyi hatırlıyorum. O süre zarfında yanımdaki başka bir kişiyle görüşüyordu. Her neyse umarım vizemizi eksiksiz bir şekilde inşallah alabiliriz.

Özgür123

Mesaj gönderen Özgür123 » Prş Mar 02, 2023 12:51 pm

Ceydak yazdı: Cmt Şub 25, 2023 6:36 pm Merhaba youtubede kapsamli videolar var onlara bakmanizi onerieim daha cok basindasiniz cunky yolun.

Onlisans diplomasi ile benzer bolumlere basvurarak kabul alabilirsiniz lisansdan. Ornegin makina ile ilgili bolumlere yani ders icerikleri benzer olan bolumlere. Sartli kabul veren unilerden kabul alabilirsiniz bunlari arastirarqk basvuru donemlerine bakarak once dil kursu sonra lisans okuyabilirsiniz.

Onun disinda 4 yillik bir uni kazanarak kazandiginiz bolumle alakali bolumlere de basvurabilirsiniz. Ozel uni de olabilir kazandiginiz okul sadece osym yerlesti belgesi yeterli.

Almanyada zaten okullar semestr ucreti haric o da 300-400 euro civari oluyor donemlik ucretsiz. Yani okula bir ucret odemiyorsunuz baden w. Eyaleti haric orada donemlik 1500 euro ek bir ucret odemeniz gerekiyor. Ama gitmek icin bloke hesapda yillik 11 bin kusur euro ya da almanyada bir garantor gostermeniz gerekiyor. 11 bin euro yine sizin size donuyor ama toplu olarak gostermek cogumuz icin sorun eger yakininiz size garantor olursa bunq da gerek olmuyor.

Sadece durumunuzla ilgili soyle bir nokta var. 2015 de mezun olmussunuz konsolosluk ve yabancilar dairesi bu kadar aradan sonra lisans okuma amacinizi sorgulayabilir cunku alaninizda da calismamissiniz. İyi bir motivasyon mektubu ve b1 gibi bir seviyeyle giderseniz gorusmeye belki bu kismi curutebilirsiniz. Ya da suan calistiginiz sektorle alakali bir bolume yerleserek yksde alakali bolume basvurarak almanyada boyle de yapabilirsiniz .

Yani detayli ve uzun bir surec. Detaylica durumunuza gore arastirmanizi oneririm
Vizenizi aldınız mı ?🙏

snnszgn

Mesaj gönderen snnszgn » Prş Mar 02, 2023 1:36 pm

TalhaAltn yazdı: Prş Mar 02, 2023 12:49 pm Başarılar dilerim. Görüşmeniz çok güzel geçmiş. Bana mülakat yapan hanımefendinin boynunda şal vardı, bir de çok yaşlı olmasa da 40lı lardaydı bence. Büyük ihtimalle sizin dediğiniz kişiyi hatırlıyorum. O süre zarfında yanımdaki başka bir kişiyle görüşüyordu. Her neyse umarım vizemizi eksiksiz bir şekilde inşallah alabiliriz.
Çok teşekkür ederim, umarım hepimizin vize başvurusu olumlu sonuçlanır. Beni endişelendiren şey 41 yaşında oluşum.

Ceydak

Mesaj gönderen Ceydak » Prş Mar 02, 2023 2:15 pm

Özgür123 yazdı: Prş Mar 02, 2023 12:51 pm Vizenizi aldınız mı ?🙏
Merhaba, bekliyorum hala. Pazartesi kursum baslayacak ama yabancilar dairesinden cevap bekliyormus konsolosluk. Sabir neymis Almanlar sayesinde ogrendik. 😀

Özgür123

Mesaj gönderen Özgür123 » Prş Mar 02, 2023 2:20 pm

Ceydak yazdı: Prş Mar 02, 2023 2:15 pm Merhaba, bekliyorum hala. Pazartesi kursum baslayacak ama yabancilar dairesinden cevap bekliyormus konsolosluk. Sabir neymis Almanlar sayesinde ogrendik. 😀
Bende aynı durumdayım artık maillerime bile cevap vermiyorlar.Bakalim daha ne kadar sabredecegiz .Bugün 130.gunum herhalde kurs başladıktan sonra gönderecekler vizeleri .Umarım bir an önce vizelerimiz gelir artık .

beyaz23

Mesaj gönderen beyaz23 » Prş Mar 02, 2023 2:39 pm

xxxt yazdı: Prş Mar 02, 2023 12:06 pm Arkadaşlar selam, dosyaların gideceğimiz yerin yabancılar şubesine ulaşması ne kadar sürüyor aceba ve bunu nereden öğrenebiliriz? İdata dan öğrenilebilirmi aceba.
Merhabalar ben gideceğim yerin yabancılar dairesine mail atarak öğrenmiştim.

xxxt

Mesaj gönderen xxxt » Prş Mar 02, 2023 3:29 pm

beyaz23 yazdı: Prş Mar 02, 2023 2:39 pm Merhabalar ben gideceğim yerin yabancılar dairesine mail atarak öğrenmiştim.
Ne kadar süre geçtikten sonra mail attın?

abidee.yldzz

Mesaj gönderen abidee.yldzz » Prş Mar 02, 2023 4:40 pm

dagl7 yazdı: Çrş Mar 01, 2023 5:37 pm Ben de 31 Ocaktan beri 36F bekliyorum, vizeniz elinize ulaştı mı?
Hayır maalesef. Hala bekliyorum.

GolDer

Mesaj gönderen GolDer » Prş Mar 02, 2023 6:29 pm

Herkese selamlar. 2 kez başvuru yaptım, ilk başvurum red edildi ama 2. başvurum kabul edildi. Bu süreç ile ilgi net bir bilgi bulmakta zorlanıyoruz bu yüzden yaptıklarımı anlatarak en azından bir fikir sahibi olmanızı sağlayacağım.
1. BAŞVURU
Başvuru yeri : Ankara / 36F (Şartlı kabul / Eğitim dili Almanca / Yüksek Lisans / Frankfurt)
Randevu Talebi : 26 Haziran 2022
Randevu Atama : 19 Temmuz 2022
Randevu Günü : 15 Ağustos 2022
Pasaport Geliş : 13 Eylül 2022 (Red Edildi.)
2. BAŞVURU
Başvuru yeri : Ankara / 36F (Şartlı kabul / Eğitim dili Almanca / Yüksek Lisans / Frankfurt)
Randevu Talebi : 21.11.2022
Randevu Atama: 13.12.2022
Randevu Günü : 28.12.2022
Dil belgesi yetişmediği için 24.12.2022 tarihinde erteledim.
Randevu Atama : 17.01.2023
Randevu Günü : 30.01.2023
Pasaport Geliş : 02.03.2023 (Kabul Edildi.)
İlk başvurumda karşımdaki kişi benimle Türkçe konuştu ancak bir kağıt verdi vize soruları yani, bunu yazarak Almanca ve ya İngilizce cevaplamamı istedi. Bende İngilizce cevapladım. Daha sonra dil belgemi sordu dedim benim dil belgem yok şartlı kabul aldım kurs kaydım var orada başlayacağım kursa diye. Pasaport geldiğinde dil belgem olmadığı için reddedildiğimi gördüm ve bana neden başlangıç seviyesinde dil öğrenmedin diye neden belirtmişlerdi bir de yüksek lisans belgesi olmasına rağmen normal lisans diye anlamışlar. Bende itiraz etmek yerine dil belgesi alıp tekrar başvuru yapmak istedim. İtiraz yapsam dil belgesini yine sorun ederler dedim. Şunu belirtmek isterim ki bu işin kesinlikle bir standartı yok çünkü dil belgesi olmadan Ankara' dan ve İstanbul' dan başvuru yapıp giden çok tandığım oldu hemde görüşmeyi ne İngilizce ne de Almanca gerçekleştirmeyenler vardı bu yüzden ilk başvuruda dile önem vermedim. Ayrıca 35 yaşında olan var 25 yaşında olan var gidenlerin arasında kısaca kesinlikle bir standart yok. ÖSD A2 sınavına girdim 75 puan alarak geçtim. 2. görüşmede tekrardan o kağıtlardan verildi 9 adet soru hepsini Almanca cevapladım ve sizlere tavsiyem düzeyiniz ne olursa olsun sorulacak max 15-16 soru var bunlar bu forumda mevcut youtube da videolar var bulun o soruları ve güzel bir Almanca ile cevaplayın zaten yazılmış soruların hepsi daha fazla kalabalık yapmama gerek yok. Güzel derken basit cümleler değil bağlaçlar kullanın nedenleriyle cevaplayın aslında 1. cümle yeterli ama siz 2-3 cümle yazın en az. Ankara 'da sözlü olmuyor yazılı oluyor genellikle sözlü olma ihtimali karşı ister öğrenin ister ezberleyin.
Banka ve sigorta işini fintibadan yaptım.
Kalacak yer olarak akrabalarımın yanında kalacağımı belirttim ve yazılı bir dilekçe yazdırdım kuzenime izin veriyorum evet bu kişi burada kalacak anlamında ve imzalattım onu teslim ettim.
Kursum 25 Nisanda ama ben 15 Mart planlanan gidiş tarihi diye yazdım fakat bana erken verdiler, vizem aktif şuanda. 3 aylık geldi oraya gidince uzatacağım normal bir prosedür yani bu.
Çıkar dediğimiz çıkmayabiliyor, çıkmaz dediğimiz çıkabiliyor kısaca tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim, hazırlayabileceğiniz en iyi dosyayı hazırlayın dil belgesini A1 bile olsa alın bence. (Ankara 'dan belgesiz gideni de gördüm A1 ile gideni de benim gibi A2 ile de B1 ile de ve hepsi yakın zamanda)
Benim pasaportum ilki 30. gün, ikincisi 32. gün geldi, bunun belli bir şeyi yok dosyanız her şeyiyle tam ise genelde zamanında geliyor olumlu ya da olumsuz ancak çevremde hiç normal süreden çok fazla bekleyipte red alan görmedim, denk gelmedim bekleyen varsa uzun süredir belki için bir su serpilir umarımda hiç denk gelmem. Benim bildiklerim bunlar eş durumum felan da yok. Bunların dışında bir sorunuz varsa yardımcı olamam bildiklerim ve tecrübe ettiklerim bunlar boş yere forumu işgal etmek istemiyorum ama herhangi bir konuyu nasıl yaptığımı merak edenler özelden mesaj atabilir yardımcı olurum. Daha önce burada paylaşım yapanlara teşekkür ederim umarım söylediklerim sizlere yardımcı olur. Her şey gönlünüzce olsun :)

aysemerve286

Mesaj gönderen aysemerve286 » Prş Mar 02, 2023 10:24 pm

beyaz23 yazdı: Sal Şub 28, 2023 3:30 pm İnternette gideceğim yerin Ausländerbehörde sinin mail adresini buldum. Güzel bir mail attım(vizemin istediğim tarihe neden gelmesini istediğimi).10 dk sonra dönüş yaptılar sessizlik sürecinde olduğunu ve sessizlik süresinin başlangıç-bitiş tarihini söylediler.Sessizlik süresi bitince tekrar mail attım(denildipi gibi sessizlik süresi bitti mi diye)onlar da onayladı ve konsoloslukla iletişime geçmem gerektiğini söyledi.Perşembe günü sessizlik süresi bitmişti biter bitmez konsolosluğa sessizlik süresimin bitiğini söyledim.Dün vizemi basmışlar böyle oldu süreç

Merhabalar sessizlik süresi başvurudan sonra kaç hafta acaba?

beyaz23

Mesaj gönderen beyaz23 » Prş Mar 02, 2023 11:00 pm

aysemerve286 yazdı: Prş Mar 02, 2023 10:24 pm Merhabalar sessizlik süresi başvurudan sonra kaç hafta acaba?
merhaba 23 gün haftasonları dahildi benimkinde başladığı zamandan 3 hafta 2 gün saydım

beyaz23

Mesaj gönderen beyaz23 » Prş Mar 02, 2023 11:00 pm

xxxt yazdı: Prş Mar 02, 2023 3:29 pm Ne kadar süre geçtikten sonra mail attın?
başvurumdqn 2 hafta sonra mail attım

elifxyil

Mesaj gönderen elifxyil » Prş Mar 02, 2023 11:05 pm

Münih yabancılar dairesine nasıl ulaşabilirim mail adreslerini bulamadım, bulduğum bir adrese de dönüş yapmıyorlar. Sigortam bu ayın son gününe kadar geçerli vize için sıkıntı çıkar diye düşünüyorum. Eksik belge verdikten sonra bir ay süre geçti ama hala dönüş yok.

armanct

Mesaj gönderen armanct » Cum Mar 03, 2023 12:07 am

dagl7 yazdı: Çrş Mar 01, 2023 5:37 pm Ben de 31 Ocaktan beri 36F bekliyorum, vizeniz elinize ulaştı mı?
Bende 15 aralıktan beri İzmir 36f başvurusu bekliyorum. İzmir'den vize alan arkadaşlar ne kadar sürdü vizenizin gelmesi ?

yusufinho

Mesaj gönderen yusufinho » Cum Mar 03, 2023 11:24 am

metinoktay7 yazdı: Prş Mar 02, 2023 12:25 pm Merhaba, paderborn üniversitesinin kendi bünyesindeki dsh kursuna mı gireceksiniz?
Bochum' a gitme kararı aldım ben kral

sari53

Mesaj gönderen sari53 » Cum Mar 03, 2023 12:54 pm

Arkadaşlar merhaba,

önümüzdeki cuma vize görüşmem var. Gerekli evrak listesinde Türkçe olan evrakların Almanca çevirisi diyor ama İngilizceyle ilgili bir bilgi göremedim. Üniversite transkriptimi İngilizce olarak alabiliyorum. Çeviri ile hem uğraşmamış hem de para harcamamış oluyorum. İngilizce transkript kabul ediliyor mu? Bu konuda bir bilgisi olan var mı?

Erdemm

Mesaj gönderen Erdemm » Cum Mar 03, 2023 12:58 pm

Arkadaşlar Merhaba herkese, 25 şubatta İDATA gayrettepeden 3 aylık Almanya schengen vizesine başvurdum. Almanyada bir üniversiteden şartlı kabulüm var ve şartı da Eylül ayına kadar B2 almanca belgesi sunmam. Bundan dolayı 3 ay almanca eğitimi almak için Berlinde bir dil okuluna kayıt yaptırdım ve vakit kaybetmemek için hemen 3 aylık vizeye başvurdum. Hem üniversitenin hemde dil okulunun davetiyesi başvuru dosyamda var. 3 Nisan da dil okulum başlayacak. 13 Marta kadar beklemeyi düşünüyorum ama o tarihe kadar vizemle ilgi bir gelişme olmazsa yabancılar dairesine mi mail atmalıyım yoksa konsolosluğa mı? 3 aylık schengen vizesi ile kim ilgileniyor?

snnszgn

Mesaj gönderen snnszgn » Cum Mar 03, 2023 2:25 pm

sari53 yazdı: Cum Mar 03, 2023 12:54 pm Arkadaşlar merhaba,

önümüzdeki cuma vize görüşmem var. Gerekli evrak listesinde Türkçe olan evrakların Almanca çevirisi diyor ama İngilizceyle ilgili bir bilgi göremedim. Üniversite transkriptimi İngilizce olarak alabiliyorum. Çeviri ile hem uğraşmamış hem de para harcamamış oluyorum. İngilizce transkript kabul ediliyor mu? Bu konuda bir bilgisi olan var mı?
Evet, kesinlikle kabul ediyorlar, ben ingilizce verdim.

Kilitli