Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
beyaz23

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen beyaz23 » Çrş Şub 22, 2023 10:55 am

karbye yazdı: Çrş Şub 22, 2023 10:10 am Vize durumunun öğrenilebileceği herhangi bir telefon var mı? 41f e Başvuralı 62 gün oldu okul başlamak üzere. Siz mail dışında kimseyle görüşebildiniz mi? Veya vize elinize kaç günde geçti?
çok şükür maillerime dönüş yapıldığı için hiçbir yeri aramadım.Vizem henüz gelmedi sessizlik süresinde

beyaz23

Mesaj gönderen beyaz23 » Çrş Şub 22, 2023 10:57 am

DiorUC yazdı: Çrş Şub 22, 2023 10:43 am Bu konuda herkes farklı bir şey söylüyor, gerçekten şaibeli. Çoğu insan yabancılar şubesi olumlu kararı verdikten sonra süreç olumlu sonuçlanıyor diyor, kimileri de son kararı başkonsolosluk veriyor diyor ben de anlam veremedim..
kesinlikle ben de anlam veremedim ben yine yabancılar dairesine dedim ki 'sessizlik süresi bitince sizinle iletişime geçebilirim çünkü bulunduğum yerdeli konsolusluk vize süreci için onayınızı isteyebilir'

karbye

Mesaj gönderen karbye » Çrş Şub 22, 2023 11:03 am

beyaz23 yazdı: Çrş Şub 22, 2023 10:55 am çok şükür maillerime dönüş yapıldığı için hiçbir yeri aramadım.Vizem henüz gelmedi sessizlik süresinde
Sizin kaç gün oldu evrakları teslim edeli? Bi de hangi iData acaba

beyaz23

Mesaj gönderen beyaz23 » Çrş Şub 22, 2023 11:13 am

karbye yazdı: Çrş Şub 22, 2023 11:03 am Sizin kaç gün oldu evrakları teslim edeli? Bi de hangi iData acaba
Ben 27 ocakta evrakları Istanbul Gayrettepe'deki idataya teslim ettim.35f erasmus vizesine başvuru yaptım. İstenen evraklar dışında transkript (ortalamam çok yüksekti diye) ve öğrenci belgesini ekledim.

beyaz23

Mesaj gönderen beyaz23 » Çrş Şub 22, 2023 11:15 am

beyaz23 yazdı: Çrş Şub 22, 2023 11:13 am Ben 27 ocakta evrakları Istanbul Gayrettepe'deki idataya teslim ettim.35f erasmus vizesine başvuru yaptım. İstenen evraklar dışında transkript (ortalamam çok yüksekti diye) ve öğrenci belgesini ekledim.
Ayrıca benden sonra başvuran(2 şubat) arkadaşımın vizesi 2 hafta sonra gelmiş.O hibeliydi,hibeli olunca vize erken geliyor.Bana da hibe dün çıktı ama iş işten geçti maalesef

mimariçe

Mesaj gönderen mimariçe » Çrş Şub 22, 2023 12:05 pm

TalhaAltn yazdı: Prş Şub 16, 2023 2:38 am Merhabalar görüşmeniz nasıl geçti acaba? Bir de Goethe a2 ile başvurmuştunuz. Sorun çıktı mı acaba? Şimdiden teşekkürler cevaplarınız için.
Merhabalar
Hayır görüşme sırasında bir sorun yaşamadım. Memur oldukça kibar davrandı. Bana Almanca olarak verilen sorular dışında Almanca olarak herhangi bir sözel soru sorulmadı. Kusura bakmayın deprem bölgesinde olduğum için çok geç gördüm. Umarım cevap için geç değildir.

zozoo

Mesaj gönderen zozoo » Çrş Şub 22, 2023 1:54 pm

İstanbul konsolosluktan 36f vizesi için 20 aralık tarihinde evraklarımı teslim etmiştim. Herhangi bir eksik evrak talebi de olmadı. Bir ayın ardından konsoloslukla görüştüğümde bana evrakların almanyada olduğunu ve haber beklediklerini ilettiler. 9 gün önce visa@bva.bund.de adresine dil okulumun başladığını ve ertelemek durumunda kaldığımı, vizemin durumunu öğrenmek istediğimi belirten bir mail gönderdim ve bugün bana aşağıdaki şekilde cevap vermişler.

“Guten Tag,
die zuständige Ausländerbehörde ist die Stadtverwaltung Berlin. Die originalen Antragsunterlagen wurden am 16.01.2023 an die zuständige Ausländerbehörde weitergeleitet. Dort wird der Antrag bearbeitet. Bei einem Antrag für ein Visum, das zu einem längerfristigen Aufenthalt berechtigt, muss mit einer mehrmonatigen Bearbeitungszeit gerechnet werden‼! Bei Rückfragen können Sie sich an die Ausländerbehörde wenden.”

36f vizesinde sessizlik süresi yok muydu?

sari53

Mesaj gönderen sari53 » Çrş Şub 22, 2023 4:43 pm

Arkadaşlar merhaba,

37, İstanbul
Başvuru tarihi: 05.01.2023
Randevu atama tarihi: 31.01.2023
Randevu tarihi: 10.03.2023

Arkadaşlar ben ulusal vizeye başvurduğumda sıradaki durumumda IDATA'nın sitesindeki sorulara cevap verdiğimde beni 37 statüsünde gösteriyordu. Ancak 8 şubatta Hamburg'da bir sınava girdim, 15 Şubat'ta sonuçlar açıklandı ve kazandım. Şimdi soruları cevapladığımda beni 36f statüsünde gösteriyor. IDATA'yı aradım ve bana yanlış başvurudan dolayı ret verme ihtimallerinin olduğunu, statü değişimi yapılmadığını ve randevumu iptal edip 36f statüsünden tekrar randevu almam gerektiğini söylediler. Benim programım 20 Mart'ta başlayacak, Schengen vizemle bu tarihten sonra 46 gün Almanya'da kalabiliyorum. Ben vizeye başvururum, sonrasında Almanya'ya giderim ve çıkana kadar Schengen vizemle idare ederim diye düşünüyordum. Ancak eğer bu randevuyu iptal edersem, bana yeni bir randevu verilmesi vs. çok zaman alacağından bu planım bozuluyor. 37 randevumu iptal etmeden bir tane de 36f için başvursam acaba bir sorun çıkar mı? Sizce bu durumda ne yapmak lazım?

Ve ayrıca benim girdiğim programın adı Propädeutikum, bu bir Vorbereitungsemester olarak geçiyor. Sitesindeki açıklamada ''Das Propädeutikum ist aber kein Deutschkurs, sondern umfasst neben Deutsch noch weitere Fächer.'' böyle yazıyor. Yani aslında bu tam olarak bir Sprachkurs da değil. Ama soruları cevapladığımda 36f çıkıyor. Dolayısıyla bu statüden değerlendirilecek.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Ceydak

Mesaj gönderen Ceydak » Çrş Şub 22, 2023 4:55 pm

zozoo yazdı: Çrş Şub 22, 2023 1:54 pm İstanbul konsolosluktan 36f vizesi için 20 aralık tarihinde evraklarımı teslim etmiştim. Herhangi bir eksik evrak talebi de olmadı. Bir ayın ardından konsoloslukla görüştüğümde bana evrakların almanyada olduğunu ve haber beklediklerini ilettiler. 9 gün önce visa@bva.bund.de adresine dil okulumun başladığını ve ertelemek durumunda kaldığımı, vizemin durumunu öğrenmek istediğimi belirten bir mail gönderdim ve bugün bana aşağıdaki şekilde cevap vermişler.

“Guten Tag,
die zuständige Ausländerbehörde ist die Stadtverwaltung Berlin. Die originalen Antragsunterlagen wurden am 16.01.2023 an die zuständige Ausländerbehörde weitergeleitet. Dort wird der Antrag bearbeitet. Bei einem Antrag für ein Visum, das zu einem längerfristigen Aufenthalt berechtigt, muss mit einer mehrmonatigen Bearbeitungszeit gerechnet werden‼! Bei Rückfragen können Sie sich an die Ausländerbehörde wenden.”

36f vizesinde sessizlik süresi yok muydu?
Merhaba benim 3.5 ay olacak normalde sessizlik suresi 3,5 gibi birsey 😂 bende erteledim kursumu yenisi 6 Martda baslayacak bakalim ona yetisecek mi 🤦‍♀️

citepa1740@aosod.com

Mesaj gönderen citepa1740@aosod.com » Çrş Şub 22, 2023 5:54 pm

Öncelikle iyi günler dilerim herkese
Birkaç sorunun cevabını merak ediyorum bilgisi olan paylaşabilirse şimdiden teşekkür ederim.

1 Aralıkta İstanbulda 36f başvurusu yaptım sonra benden nerede yaşayacağıma dair bir ek belge istediler. Bunun sebebi yüksek ihtimal dosyanın hangi yabancılar dairesine gideceğini belirlemekti. Ben de bunun üzerine bir açıklama yazıp Dortmunda yakın şehirlerde wg arayışımın devam ettiğini ve ilk süreçte essende arkadaşımla birlikte ikamet edeceğimi belirttim. Bu açıklamayı 12 Aralıkta maili yanıtlayarak pdf halinde gönderdim.
Bu durumun üzerinden 2 buçuk ay geçti ve hala bir gelişme yok.
Vize durumum hakkında bilgi almak için visa@bva.bund.de 'ye mail atsam sonuç alabilir miyim. Mailin sahibi kurumu arkadaşım aradığında sadece aile birleşimi başvurularına baktıklarını söylemişler. 36f başvurusu için de visa@bva.bund.de 'ye mail atabilir miyim
Bir de merak ediyorum İstanbuldan 36f ye başvurup cevap alan bir arkadaşımız var mı?

TalhaAltn

Mesaj gönderen TalhaAltn » Çrş Şub 22, 2023 5:55 pm

sari53 yazdı: Çrş Şub 22, 2023 4:43 pm Arkadaşlar merhaba,

37, İstanbul
Başvuru tarihi: 05.01.2023
Randevu atama tarihi: 31.01.2023
Randevu tarihi: 10.03.2023

Arkadaşlar ben ulusal vizeye başvurduğumda sıradaki durumumda IDATA'nın sitesindeki sorulara cevap verdiğimde beni 37 statüsünde gösteriyordu. Ancak 8 şubatta Hamburg'da bir sınava girdim, 15 Şubat'ta sonuçlar açıklandı ve kazandım. Şimdi soruları cevapladığımda beni 36f statüsünde gösteriyor. IDATA'yı aradım ve bana yanlış başvurudan dolayı ret verme ihtimallerinin olduğunu, statü değişimi yapılmadığını ve randevumu iptal edip 36f statüsünden tekrar randevu almam gerektiğini söylediler. Benim programım 20 Mart'ta başlayacak, Schengen vizemle bu tarihten sonra 46 gün Almanya'da kalabiliyorum. Ben vizeye başvururum, sonrasında Almanya'ya giderim ve çıkana kadar Schengen vizemle idare ederim diye düşünüyordum. Ancak eğer bu randevuyu iptal edersem, bana yeni bir randevu verilmesi vs. çok zaman alacağından bu planım bozuluyor. 37 randevumu iptal etmeden bir tane de 36f için başvursam acaba bir sorun çıkar mı? Sizce bu durumda ne yapmak lazım?

Ve ayrıca benim girdiğim programın adı Propädeutikum, bu bir Vorbereitungsemester olarak geçiyor. Sitesindeki açıklamada ''Das Propädeutikum ist aber kein Deutschkurs, sondern umfasst neben Deutsch noch weitere Fächer.'' böyle yazıyor. Yani aslında bu tam olarak bir Sprachkurs da değil. Ama soruları cevapladığımda 36f çıkıyor. Dolayısıyla bu statüden değerlendirilecek.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Aynı anda iki başvuru olmuyor. 37 Yi iptal etmeden diğerine başvuru yapamazsınız. 2 ay boşu boşuna gitmiş. Sizin mecburen 36f e başvurmanız lazım

sari53

Mesaj gönderen sari53 » Çrş Şub 22, 2023 7:26 pm

TalhaAltn yazdı: Çrş Şub 22, 2023 5:55 pm Aynı anda iki başvuru olmuyor. 37 Yi iptal etmeden diğerine başvuru yapamazsınız. 2 ay boşu boşuna gitmiş. Sizin mecburen 36f e başvurmanız lazım
Süreç içinde değişen bir durum olduğu için kontrolü imkansız. Sizce 37'den görüşmeye girsem anlayış göstermezler mi?

Sumeyra12.

Mesaj gönderen Sumeyra12. » Çrş Şub 22, 2023 7:45 pm

Merhaba, Ben İngiliz dili ve edebiyatı bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. 4. Yılımın kış dönemi için başvurmam vizede bana sorun çıkartır mı? Böyle bir risk olabileceğine dair bir yazı görmüştüm. Siz böyle bir sorunla karşılaştınız mı? Şartlı kabul veren üniversite bulamadım, okullar genelde b2 seviyesi almanca istiyor. Hızlandırılmış kura önerisi olan var mı? Okullara başvuru nasıl yapılıyor? Yardımcı olabilecek biri var mı acaba?

Ceydak

Mesaj gönderen Ceydak » Çrş Şub 22, 2023 8:06 pm

citepa1740@aosod.com yazdı: Çrş Şub 22, 2023 5:54 pm Öncelikle iyi günler dilerim herkese
Birkaç sorunun cevabını merak ediyorum bilgisi olan paylaşabilirse şimdiden teşekkür ederim.

1 Aralıkta İstanbulda 36f başvurusu yaptım sonra benden nerede yaşayacağıma dair bir ek belge istediler. Bunun sebebi yüksek ihtimal dosyanın hangi yabancılar dairesine gideceğini belirlemekti. Ben de bunun üzerine bir açıklama yazıp Dortmunda yakın şehirlerde wg arayışımın devam ettiğini ve ilk süreçte essende arkadaşımla birlikte ikamet edeceğimi belirttim. Bu açıklamayı 12 Aralıkta maili yanıtlayarak pdf halinde gönderdim.
Bu durumun üzerinden 2 buçuk ay geçti ve hala bir gelişme yok.
Vize durumum hakkında bilgi almak için visa@bva.bund.de 'ye mail atsam sonuç alabilir miyim. Mailin sahibi kurumu arkadaşım aradığında sadece aile birleşimi başvurularına baktıklarını söylemişler. 36f başvurusu için de visa@bva.bund.de 'ye mail atabilir miyim
Bir de merak ediyorum İstanbuldan 36f ye başvurup cevap alan bir arkadaşımız var mı?
Mail atabilirsiniz bende istanbul 36f yim esimle basvurdum mail attim 10 gun kadar sonra donus yaptilar. Ben ilk birkac gun donmeyince aramistim federal ofisi telefonda gayet detayli bilgi verdiler ama sadece evragin durumu soyluyorlar. Konsolosluguda arayabilirsiniz bugun sabah arayip bilgi aldim +90 (212) 334 61 67 9-12 cuma gunleri 9-11 arasi arayabilirsiniz ilk basta calmiyor gibi oluyor ama ust uste arayin. Ben birinde 200 bugunde 65. Aramamda caldi ve baglandim. Ozellikle soyleyeyim dedim cunku basta hat bozuk sanip aramamistim 😂

inctekin

Mesaj gönderen inctekin » Çrş Şub 22, 2023 9:31 pm

karbye yazdı: Çrş Şub 22, 2023 9:41 am İnci Hanım nereyi arayarak bu bilgiyi aldınız acaba benim de 62 gün oldu evrakları teslim edeli
merhaba, +49 22899358550858 numaralı telefondan bilgi aldım. Almanya'daki vize merkeziymiş buradan yabancılar dairesine gönderiliyor evraklar

ercument1903

Mesaj gönderen ercument1903 » Çrş Şub 22, 2023 9:42 pm

Merhaba 6 Mart günü 36F görüşmem var TU Clausthal ile anlaşmalı bir dil okuluna gidip sonrasında yüksek lisansa başlayacağım (üniversite kabulü de var) 2 Mayıs günü de kurs başlıyor vizem sizce ne zaman çıkar?

metinmathee

Mesaj gönderen metinmathee » Çrş Şub 22, 2023 11:35 pm

karbye yazdı: Pzt Şub 20, 2023 9:54 am Merhabalar, benim tam 2 ay oldu 41F için evraklarımı teslim edeli. Acaba Ankara iData'dan mı başvurdunuz?
Istanbul iData'dan başvuru yaptım.

dlayra

Mesaj gönderen dlayra » Prş Şub 23, 2023 11:28 am

inctekin yazdı: Pzt Şub 20, 2023 7:11 pm Freiburg benim de.
Almanya’dan cevap gelse dahi şu anda konsolosluk aşırı yoğunmuş afet durumu dolayısıyla, sizin dosyanıza sıra gelmez bir süre dendi açıkça size de bilgi vermek istedim.

emsalszz

Mesaj gönderen emsalszz » Prş Şub 23, 2023 12:20 pm

emsalszz yazdı: Cum Şub 17, 2023 1:25 pm Hayır hocam gelmedi. İlk okulum 7 şubattı fakat erteledim 6 marta. Sanırım bunuda erteleyeceğim. Ankaraya mail attım deprem bölgesindeyim , ve artık bir plan yapmam gerekiyor 3 aya yakındır bir sonuç bekliyorum diye. Evet haklısnız ve biz de çok fazla mail alıyoruz ancak yabancılar dairesinden cevap bekliyoruz dediler.

Yabancılar şubem Bergisch Gladbach. Google yorumlara baktım resmen insanlar illallah etmişler. Önümüzde ki hafta tekrar konsolosluğa mail atacam ve yüksek ihtimal tekrar erteleme isteyecekler. Yabancılar şubesine 23 ocakta yazdım fakat cevap vemediler ki zaten google yorumlarda adamlar 2-3 ay maillere cevap alamıyoruz diyorlar. Pazartesi tekrar mail attım deprem bölgesinde olduğumu söyledim aynı zamanda bundesli olan maile da attım henüz dönüş yapmadılar. 3 ay oldu ve gerçekten çok çok yıpratıcı bir süreç. 3 tane iş teklifini yok saydım. Hiç birşeye konsantre olamıyorum. Kahretsin ki beklemekten başka birşey elden gelmiyor..
Bugün itibari ile 5.5 aylık vizem geldi arkadaşlar. Çok yıpratıcı bir süreç. Bekleyen tüm arkadaşlara sabırlar diliyorum.

Özgür123

Mesaj gönderen Özgür123 » Prş Şub 23, 2023 12:47 pm

emsalszz yazdı: Prş Şub 23, 2023 12:20 pm Bugün itibari ile 5.5 aylık vizem geldi arkadaşlar. Çok yıpratıcı bir süreç. Bekleyen tüm arkadaşlara sabırlar diliyorum.
Hayırlı olsun darısı başıma inşallah

Kilitli