Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 16

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
cssy

Re: Vize Ani Defteri - 16

Mesaj gönderen cssy » Prş Tem 27, 2017 5:17 pm

MoYk_ yazdı: Prş Tem 27, 2017 5:08 pm Bugün (27 Temmuz) İzmir Alman Başkonsolosluğnda randevum vardı;

İTÜ Metalurji ve Malzeme Müh. bitirdim, RWTH Aachen'dan Metalurji Müh. (%100 İngilizce) master programı için kabul aldım.

Belgeler;

Başvuru formu
Transkript ve Öğrenci Belgesi (İngilizce)
Garantör belgem (Almanya'daki eniştem garantörüm oldu) ( Verplichtungserklaerung )
IELTS Belgem
Kabul mektubu
Niyet mektubum (Almanca)
CV (İngilizce)
Referans mektubum (Bölümden bir hocamın Almanca referans mektubu, Aachen'a başvuru için gönderdiğimin aynısı.)
Nüfus kayıt örneği (Almancaya çevirtirdim nolur nolmaz diye)
ÖSYM sonucu (İnternetten çıktısını alıp Almancaya çevirttirdim.)
Lise Diploması (Eylülde mezunum o yüzden İTÜ aslını vermedi, aslı gibidir olanı verdi onu Almancaya çevirittirdim.)
Potansiyel mezun belgesi (Mezuniyet belgesi alamadığım için, bütün ders ve stajlarımı verdiğime dair öğrenci işlerinden belge aldım.)
Seyahat sigortası (AK Sigortadan 71 liraya 3 aylık yaptırdım)

Noter gerekmiyor, belgeleri de fotokopi çekiyorsunuz onay falan gerekmiyor. Vize başvurusunda tasdik, apostil vs karıştırmayın. Fotokopileriniz tam olsun boşuna orda uğraşmayın. Görüşmem saat 10daydı 9.50 gibi içeri aldılar, erken çıkın ama erken orada olmanıza gerek yok. Yakınlardaki kafelerde oturursunuz en azından.

Görüşmede görevli neredeyse hiç bir şey sormadı, garantörün kim, nerede kalacaksın diye sordu sadece.
Almanca biliyor musun, Almanyada başka akrabaların var mı, Türkiyeye dönecek misin, neden RWTH vs. hiç bir şey SORMADI. :shock:
Zaten görevlinin vizede bir etkisi yok, çok soru da sorabilir sormayadabilir o yüzden herşeyinizi CVnize niyet mektubunuza yazın.
Geçici mezuniyet belgem yoktu ve Almanca bilgimi sorgulayabilir diye düşünüyordum. Sanırım belgelerim tam olduğu ve bölüm İngilizce olduğu için sormadı. :?:
Yaklaşık 10 dkda belgeleri inceledi pasaportumu ve parmak izlerimi aldı tamamdır bitti dedi. Aynı hızı vizemin çıkmasında da bekliyorum :D
geçmiş olsn öncelikle güzel geçmişe benziyor görüşme görevliye soracak yer kalmamış masaya vurmuşun bütün belgeleri :D bişey sormak istiyorum transkripti inceliyorlarmı ben mesela halen bir lisans öğrencisiyim ve notlarım berbat gitmediğim seneler falan oldu okula, transkripti götürmesem belki daha iyi olr diye düşünüyorum

MoYk_

Mesaj gönderen MoYk_ » Prş Tem 27, 2017 5:33 pm

Görüşme sırasında incelemedi açıkçası, sonrasında bakarlar mı hiç bilmiyorum

furkanarabul

Mesaj gönderen furkanarabul » Prş Tem 27, 2017 5:37 pm

MoYk_ yazdı: Prş Tem 27, 2017 5:33 pm Görüşme sırasında incelemedi açıkçası, sonrasında bakarlar mı hiç bilmiyorum
motivasyon mektubu ve lise diploması ingilizce olur mu hocam , bide öğrenci belgesi nasıl aldın mezunsan ?

MoYk_

Mesaj gönderen MoYk_ » Prş Tem 27, 2017 6:37 pm

furkanarabul yazdı: Prş Tem 27, 2017 5:37 pm motivasyon mektubu ve lise diploması ingilizce olur mu hocam , bide öğrenci belgesi nasıl aldın mezunsan ?
Olur ama en azından motivasyon mektubu almanca olsa daha iyi durur. 10 liraya falan çeviriyorlar soft copyi.

Stajım son seneye kalmıştı o yüzden baharda değil yaz dönemi mezun olacağım. Daha olmadım yani diploma eylülde.

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Prş Tem 27, 2017 6:58 pm

MoYk_ yazdı: Prş Tem 27, 2017 6:37 pm Olur ama en azından motivasyon mektubu almanca olsa daha iyi durur. 10 liraya falan çeviriyorlar soft copyi.

Stajım son seneye kalmıştı o yüzden baharda değil yaz dönemi mezun olacağım. Daha olmadım yani diploma eylülde.
hocam lys sonuç belgesi zorunlu mu master başvurusunda.Sadece sahip olunan diplomalar ve transkript diye biliyorum ben

MoYk_

Mesaj gönderen MoYk_ » Prş Tem 27, 2017 7:18 pm

hunterqb yazdı: Prş Tem 27, 2017 6:58 pm hocam lys sonuç belgesi zorunlu mu master başvurusunda.Sadece sahip olunan diplomalar ve transkript diye biliyorum ben
Zorunlu diyen de var değil diyen de tam bilmiyorum ama forumda diploma ve transkripte ek olarak isteniyor yazılmış.

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Prş Tem 27, 2017 8:58 pm

Belgeleri konsoloslukta onaylatma olayi falan vardi hic birseye gerek yok mu ?

Denizz

Mesaj gönderen Denizz » Cum Tem 28, 2017 1:34 am

Makineci yazdı: Prş Tem 27, 2017 8:58 pm Belgeleri konsoloslukta onaylatma olayi falan vardi hic birseye gerek yok mu ?
o üniversitelere başvuruda var.
vize görüşmesine zaten orjinaller + 2 kopya ile gittiğin için orjinaline bakıp kopyalarını alıyorlar.
orjinaller yine sende kalıyor.

Makineci

Mesaj gönderen Makineci » Cum Tem 28, 2017 7:08 am

Denizz yazdı: Cum Tem 28, 2017 1:34 am o üniversitelere başvuruda var.
vize görüşmesine zaten orjinaller + 2 kopya ile gittiğin için orjinaline bakıp kopyalarını alıyorlar.
orjinaller yine sende kalıyor.
Teşekkür ederim

black_infinity

Mesaj gönderen black_infinity » Cum Tem 28, 2017 8:37 pm

Merhaba Arkadaşlar,

4 Temmuz günü Master için bende vize görüşmesi yapmıştım. 24 gün oldu. Auslanderbehörde ile yazıstım. Ayın 7 sinde biz olumlu mail attık dedi... Ama konsolosluktan herhangi bir ses yok. Onlarda daha Auslanderbehörde son nihai karar vermedi yazmışlar... Konsolosluğu arasam mı ne zaman gelcek vize? Ona göre işimden ayrılmam gerekiyor....

Denizz

Mesaj gönderen Denizz » Cum Tem 28, 2017 10:59 pm

black_infinity yazdı: Cum Tem 28, 2017 8:37 pm Merhaba Arkadaşlar,

4 Temmuz günü Master için bende vize görüşmesi yapmıştım. 24 gün oldu. Auslanderbehörde ile yazıstım. Ayın 7 sinde biz olumlu mail attık dedi... Ama konsolosluktan herhangi bir ses yok. Onlarda daha Auslanderbehörde son nihai karar vermedi yazmışlar... Konsolosluğu arasam mı ne zaman gelcek vize? Ona göre işimden ayrılmam gerekiyor....
Auslanderbehörde nin emailini hem ekran goruntusu hemde pdf olarak konsoloslugun emailine cevap olarak yazsana. Gelen cevaba göre araman daha kolay olur.

Fakat burdakiler sana kesin birsey diyemez. Dersekde yapma bence, soylediklerimiz tahminden başka birsey olamaz.

black_infinity

Mesaj gönderen black_infinity » Cum Tem 28, 2017 11:15 pm

Denizz yazdı: Cum Tem 28, 2017 10:59 pm Auslanderbehörde nin emailini hem ekran goruntusu hemde pdf olarak konsoloslugun emailine cevap olarak yazsana. Gelen cevaba göre araman daha kolay olur.

Fakat burdakiler sana kesin birsey diyemez. Dersekde yapma bence, soylediklerimiz tahminden başka birsey olamaz.
Yok zaten fikir almak için soruyorum.. Şimdi çok acele ediyormuş gibide görünmek istemiyorum. Aramak daha iyi olcak sanırım..

sellegelen

Mesaj gönderen sellegelen » Cmt Tem 29, 2017 4:57 pm

Denizz yazdı: Prş Tem 27, 2017 12:09 am Bu arada evli miydiniz ve çocuğunuz var mıydı? Evli ve çocukluysanız, onlar için nasıl bir plan sundunuz görüşmede.
Hayır bekarım, çocuk yok, olsa sıkıntı olur mu bilemiyorum.

furkanarabul

Mesaj gönderen furkanarabul » Pzr Tem 30, 2017 1:29 am

MoYk_ yazdı: Prş Tem 27, 2017 5:08 pm Bugün (27 Temmuz) İzmir Alman Başkonsolosluğnda randevum vardı;

İTÜ Metalurji ve Malzeme Müh. bitirdim, RWTH Aachen'dan Metalurji Müh. (%100 İngilizce) master programı için kabul aldım.

Belgeler;

Başvuru formu
Transkript ve Öğrenci Belgesi (İngilizce)
Garantör belgem (Almanya'daki eniştem garantörüm oldu) ( Verplichtungserklaerung )
IELTS Belgem
Kabul mektubu
Niyet mektubum (Almanca)
CV (İngilizce)
Referans mektubum (Bölümden bir hocamın Almanca referans mektubu, Aachen'a başvuru için gönderdiğimin aynısı.)
Nüfus kayıt örneği (Almancaya çevirtirdim nolur nolmaz diye)
ÖSYM sonucu (İnternetten çıktısını alıp Almancaya çevirttirdim.)
Lise Diploması (Eylülde mezunum o yüzden İTÜ aslını vermedi, aslı gibidir olanı verdi onu Almancaya çevirittirdim.)
Potansiyel mezun belgesi (Mezuniyet belgesi alamadığım için, bütün ders ve stajlarımı verdiğime dair öğrenci işlerinden belge aldım.)
Seyahat sigortası (AK Sigortadan 71 liraya 3 aylık yaptırdım)

Noter gerekmiyor, belgeleri de fotokopi çekiyorsunuz onay falan gerekmiyor. Vize başvurusunda tasdik, apostil vs karıştırmayın. Fotokopileriniz tam olsun boşuna orda uğraşmayın. Görüşmem saat 10daydı 9.50 gibi içeri aldılar, erken çıkın ama erken orada olmanıza gerek yok. Yakınlardaki kafelerde oturursunuz en azından.

Görüşmede görevli neredeyse hiç bir şey sormadı, garantörün kim, nerede kalacaksın diye sordu sadece.
Almanca biliyor musun, Almanyada başka akrabaların var mı, Türkiyeye dönecek misin, neden RWTH vs. hiç bir şey SORMADI. :shock:
Zaten görevlinin vizede bir etkisi yok, çok soru da sorabilir sormayadabilir o yüzden herşeyinizi CVnize niyet mektubunuza yazın.
Geçici mezuniyet belgem yoktu ve Almanca bilgimi sorgulayabilir diye düşünüyordum. Sanırım belgelerim tam olduğu ve bölüm İngilizce olduğu için sormadı. :?:
Yaklaşık 10 dkda belgeleri inceledi pasaportumu ve parmak izlerimi aldı tamamdır bitti dedi. Aynı hızı vizemin çıkmasında da bekliyorum :D
hocam şimdi benim lise diplomamın aslı yanımda , onu sadece yeminli tercümanda almancaya çeviricem , üniversitede türkçe olarak geçici mezuniyet belgesi verdi ıslak imzalı bide onu almancaya çeviricem , bunlar yeterli olur dimi noter vs. gerek yok diyosun ?

MoYk_

Mesaj gönderen MoYk_ » Pzr Tem 30, 2017 12:05 pm

Gerek yok notere çevirtip veriyorsunuz.

cssy

Mesaj gönderen cssy » Pzt Tem 31, 2017 8:34 am

arkadaşlar bişey sorucam biraz uçuk bir soru ama aklıma gelmedi değil, acaba vize başvurusunu nerede yaptığının şehirlere göre farkı varmıdır misal ankara, izmir ve istanbula nazaran daha çok il ile ilgilendiği için daha çok başvuru alıyor bu nedenle daha çok red yoluna gidiyor olabilirmi

black_infinity

Mesaj gönderen black_infinity » Sal Ağu 01, 2017 3:19 pm

cssy yazdı: Pzt Tem 31, 2017 8:34 am arkadaşlar bişey sorucam biraz uçuk bir soru ama aklıma gelmedi değil, acaba vize başvurusunu nerede yaptığının şehirlere göre farkı varmıdır misal ankara, izmir ve istanbula nazaran daha çok il ile ilgilendiği için daha çok başvuru alıyor bu nedenle daha çok red yoluna gidiyor olabilirmi
Yok hiç sanmıyorum. Ben bugün vizemi aldım. Bende okudukça kuşkulanmaya başlamıştım. Ancak tamamiyle bu olay insanın kendisinin ne olduğu geçmişi ve ne yapmak istediği ile bağlantılı sanırım. Herkesin gönlüne göre olması dileğiyle..

Başarılar.

furkanarabul

Mesaj gönderen furkanarabul » Sal Ağu 01, 2017 6:48 pm

black_infinity yazdı: Sal Ağu 01, 2017 3:19 pm Yok hiç sanmıyorum. Ben bugün vizemi aldım. Bende okudukça kuşkulanmaya başlamıştım. Ancak tamamiyle bu olay insanın kendisinin ne olduğu geçmişi ve ne yapmak istediği ile bağlantılı sanırım. Herkesin gönlüne göre olması dileğiyle..

Başarılar.
Ne kadar sürdü hocam vize çıkması

black_infinity

Mesaj gönderen black_infinity » Sal Ağu 01, 2017 6:58 pm

furkanarabul yazdı: Sal Ağu 01, 2017 6:48 pm Ne kadar sürdü hocam vize çıkması

Benim 4 temmuzdaydı görüşmem. Dün telefonla aradım. Vize durumumu sordum. Vizemin sonuçlandığını söylediler. Ancak olumlu ya da olumsuz gibi bir cevap vermediler. Bugunde 1 agustos geldi.

herr_sieben

Mesaj gönderen herr_sieben » Sal Ağu 01, 2017 7:47 pm

black_infinity yazdı: Sal Ağu 01, 2017 6:58 pm Benim 4 temmuzdaydı görüşmem. Dün telefonla aradım. Vize durumumu sordum. Vizemin sonuçlandığını söylediler. Ancak olumlu ya da olumsuz gibi bir cevap vermediler. Bugunde 1 agustos geldi.
olmsuz olsa postadan mesaj gelir olmmlu rahat ol şimdiden hayırlı olsun kardeşimm

Kilitli