Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ne Sorarsaniz Sorun Cevapliyorum...

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Pzr Nis 26, 2009 4:39 pm

[quote]sadi tarafindan yazilan metin:
merhaba maniaturk cevabin icin tesekkur ederim ben istanbuldan geliyorum ve duisburg uniden onay aldim belgerimi turkiyede tercume ettirdim tercume edilmis ve turkcesini munstere verdim onlarda daha sonra turkcelerin kopisini istediler ( beglaubtig ) ben bunu duisburg belediyesinde mi yapicam simdi ucretsiz olmuyor diyorsun simdi yani

sayfa basi ne kadar ne kadar yazdigini anlamadim ve dsh 1 ile kabul eden fh schule hangileri makina muhendisligi ile ilgili nrw de olmayan

belki oraya da basvururum [/quote]

sadicim 5 euro yazdim euro isaretini kabul etmiyor site o yuzden boyle abuk subuk seyler cikiyor. Parasiz olayi zor.

FH Munster
FH Augsburg
FH Deggendorf
FH Ingolstadt

bunlar makina bolumlerine Testdaf3 ile yani dsh1 ile kabul ediyorlar...

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Pzr Nis 26, 2009 4:43 pm

[quote]cantona7 tarafindan yazilan metin:
Selamlar herkese.Benim bir kac sorum olacak.Ossde ozel uniye kayit yaptirmadan sadece kazandi belgesi almanyadaki uniye basvurmak icin yetiyor mu?Bir de babam Hamburgda ogretmen eger uniye kabul edilirsem babamin yaninda kalacagim bu zorluk cikarir mi yoksa kolaylik saglar mi?Simdiden tesekkurler...[/quote]

selam cantona7

unversiteye kayit yaptirma gibi bir zorunluluk yok, kazandi belgesi yetiyor ve ayrica babanin yaninda kalman da bir problem olmaz. Zaten vize almaya giderken kalacak bir yer gosterme zorunlulugun da yok.. ;)

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Pzr Nis 26, 2009 6:37 pm

son bir kisilik soru kaldi, ben cikiyorum. gelince soru varsa cevaplarim.. :)

gunay91

Mesaj gönderen gunay91 » Pzr Nis 26, 2009 10:25 pm

arkadaslar munihte sartli kabul yok demissiniz, peki hannoverden aldigim sartli kabulle dsh yi verip munih universitesine baslayamazmiyim?

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Pzt Nis 27, 2009 5:27 pm

[quote]gunay91 tarafindan yazilan metin:
arkadaslar munihte sartli kabul yok demissiniz, peki hannoverden aldigim sartli kabulle dsh yi verip munih universitesine baslayamazmiyim?[/quote]

lutfen soru soranlar devam veya ekstra soru sormasinlar ayni baslikta. Ben son olarak cevapliyayim. DSH yi vermek icin illa bir universiteden sartli kabulun olmasi gerekmiyor. Eger varsa bile illa o universiteye gitmek zorunda degilsin... :)

Son 1 kisi ve soru............

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Nis 27, 2009 6:26 pm

aciktim bana pizza ismarlan mi ?

burcu

Mesaj gönderen burcu » Çrş May 13, 2009 6:49 pm

bogazici universitesi fizik bolumunde hazirlik okudum ve gecen semester hazirlik egitimim bitti. bu donem gottingen uni de dil kursuna gidecegim, vize de aldim.
ancak herhangi bir uni ye basvurmadim malum haziran-temmuzda basliyor basvurular.
hangi universiteye basvurmaliyim fizik bolumu icin?
birden fazla uni ye basvurursam belgeleri nasil ayarlayacagim?
birde bogazicini birakip geldiime deger mi kiyaslama yaparsaniz sevinirim.
birde vize suresini oraya geldikten sonra uzatacagim sanirim degil mi oturma musadesi ve calisma izni icin?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş May 13, 2009 6:57 pm

gottingen universitesi dil kursuna gittigine gore o uni den kabul olmus olman gerekiyor.. ayrica basvurular onumuzdeki hafta basliyor.. basvurdugun uniler uni - assist ile basvurulari inceliyorsa orda istedigin uni lere basvuru yapabilirsin..

fizik egitimi gercekten almanya da, turkiye dekine gore kat kat zor.. turkiye de hangi uni den gelirsen gel karsilastirma bile yapamazsin.

fizik egitiminde en iyi uni ler Uni Jena, Tu Dortmund , Uni Rostock ve Uni Duisburg - Essen.. ama bu uni lerden ziyade orta siralarda bir universite tercih etmeni tavsiye ederim...

vizeye basvurunca 3 aylik vize alacaksin, onu buraya gelince uzatacaksin..

burcu

Mesaj gönderen burcu » Çrş May 13, 2009 8:13 pm

yo hayir ben kabul almadim gottingen universitesinden yalnizca ucret odemek yeterliydi
ben heidelberg in fizik fakultesinin adini verecegini dusunmustum biraz sasirdim acikcasi
uni-assist sistemini bilmiyorum ama birden fazla uni icin basvuru belgerin onayli fotokopisiyle mi olacak?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş May 13, 2009 9:12 pm

bundan 10 yil once oyleydi.. ama son yillarda yukarda saydigim uni ler fizik alaninda gercekten cok buyuk rakamlarla yatirim yaptilar.. bunlara karlsruhe , bayreuth , wittenberg ve biefeld i de ekleyebilirim..

basvuru belgelerinin onayli fotokopisi olacak evet..

fakat para yatirdigin kursun gottingen universitesinin kursu olduguna eminmisin ?

burcu

Mesaj gönderen burcu » Çrş May 13, 2009 9:22 pm

yani her uni icin bir onayli fotokopi ve yeminli tercume?
biliyourm aptal gibi ayni soruyu soruyorum diyeceksiniz fakat bir turlu emin olamiyrum

bu arada evet bu kursa para yatirip okuldaki kursa katilabiliyorsun ama ogrencilerinin imkanlarindan yararlanamiyorsun -kismen-

odtu de de var ayni sistem

burcu

Mesaj gönderen burcu » Çrş May 13, 2009 9:25 pm

bu arada sen turkiyede herhangi bir universitede ders aldin mi?
yada turkiye ye gelirsen hangi universitede devam edersin?
bu sorular biraz kisisel ama sorun olmaz umarim, fikir edinmeye cailsiyorum.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş May 13, 2009 9:41 pm

evet belgeler onlar..

ben nigde de basladim cukurova ordan almanya =)

turkiye ye neden doneyim ki burda bitirmeden :P

gunay91

Mesaj gönderen gunay91 » Prş May 14, 2009 12:01 am

merhaba arkadaslar ben lmu da okumayi dusunuyorum ama kalcagim yer munihe 117 km uzaklikta trenle 1.30 saatmis. ama nrw eyaletinde ogrenci karti tren icin 6aylik 203 € aylik 35 € ye denk geliyor. ama munihte oyle bisey yok diolar dogrumu acaba? sadece 1 aylik 227€ diyolar, yani ordaki akrabam pek bilmiyor gercia am bahnhofa sormus oda :S oyleyse tren parasi yetismez 3 sene boyunce degilmi :S yardimci olursaniz sevinirim

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Prş May 14, 2009 5:28 pm

Merhaba.Oncelikle verdigin cevaplar icin herkes adina tesekkurler.Elimden geldigince kisa ve net sekilde sorumu acikliyim:Ben bu sene Hacettepe universitesi alman dili ve edebiyatindan mezun oluyorum(sonunda:D ) amacim erlangen universitesinde isletme ,iktisat ,yonetim gibi bir bolumde yeniden bir lisans okumak.Akrabalarim orda oldugu icin yer ya da para sikintim yok fakat:
Dil edebiyat mezunlari isletme tarzi bolum okuyabilirmi(yakin bolum olmasi gerek biliyorum ama yari sozel bolumler olduklari icin okunabilir deniliyor) ,okunamiyorsa studienkolleg te S kursundan (DIL VE SOZEL okumak isteyenler icin olan) dilekceyle W kursuna(ISLETME,IKTISAT.. okumak isteyenler icin) mi gecmek lazim zorunlu olarak.

Zaman ayirdigin icin tesekkurler.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş May 14, 2009 5:39 pm

[quote]prodigysrcan tarafindan yazilan metin:
Merhaba.Oncelikle verdigin cevaplar icin herkes adina tesekkurler.Elimden geldigince kisa ve net sekilde sorumu acikliyim:Ben bu sene Hacettepe universitesi alman dili ve edebiyatindan mezun oluyorum(sonunda:D ) amacim erlangen universitesinde isletme ,iktisat ,yonetim gibi bir bolumde yeniden bir lisans okumak.Akrabalarim orda oldugu icin yer ya da para sikintim yok fakat:
Dil edebiyat mezunlari isletme tarzi bolum okuyabilirmi(yakin bolum olmasi gerek biliyorum ama yari sozel bolumler olduklari icin okunabilir deniliyor) ,okunamiyorsa studienkolleg te S kursundan (DIL VE SOZEL okumak isteyenler icin olan) dilekceyle W kursuna(ISLETME,IKTISAT.. okumak isteyenler icin) mi gecmek lazim zorunlu olarak.

Zaman ayirdigin icin tesekkurler.[/quote]

bazi universiteler problem cikartabiliyor.. en iyisi universiteye direk olarak bir mail at, okuyabilip okuyamadigini ordan ogrenebilirsin.. ama genelde kabul ediliyor.. sen turkiye de universite bitirdigin icin studienkollege ile bir alakan yok..

bu arada bu basligi maniaturk arkadasimiz kisitli sayida soru icin acmisti.. yeni soru soracak arkadaslar, yeni baslik acarak istedigi sorulari sorabilirler yine.. ozel mesaj atmama kaydiyla !!!!

kilit..

Kilitli