Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Isci Vizesi ve Sinirsiz Oturum Alma

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Prş Eki 08, 2009 2:47 pm

vallaha benim bildigim 400eurodan yukari olmasi gerekir diye biliyorum. artik hangisi dogru yakin zamanda ogrenirim

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Eki 08, 2009 6:37 pm

[quote]yolcu54 tarafindan yazilan metin:
vallaha benim bildigim 400eurodan yukari olmasi gerekir diye biliyorum. artik hangisi dogru yakin zamanda ogrenirim[/quote]

biz ogrendik ondan yaziyoruz.. gerek ozgur kardesin bana yolladigi mail de gerekse bizzat dusseldorfdaki egitim ateseligine sordum bu konuyu ve avukatla da gorustum hepsi ayni seyi soyledi =)

ben araliktan sonra basvuruyorum, gecen sene ocakta baslamistim havaalaninda calisiyorum 1 yil olacak artik. bazi aylar full calistim 160 saati bi ayda yaptigimda oldu bi ayda sadece 32 saat de yaptigim oldu..

oezguer

Mesaj gönderen oezguer » Prş Eki 08, 2009 11:06 pm

ozgur oncelikle hayirli olsun. guzun aydin
sen kac aydir calisiyor gozukuyordun? ayrica verilen oturum kac yillik? bunlarida yazabilirmisin[/quote]

sagol arkadasim. ben 01.07.2008den beri calisiyorum. verilen oturum simdilik 6.aya kadar cunku pasaportum ozaman bitiyor. ayrica askerligimide isci statusuyle 1yil uzattirdim.
haftada 14 saat calisiyorum. oturumumada yazmislar haftada 14saat calisabilir ve su firmada diye yani baska yerde calisamam. oturumu veren memur 2yil daha ayni firmada calistigim taktirde suresiz oturum hakkim oldugunu soyledi. ben 1yildan sonra istedigimiz saat kadar calisibiliriz diye biliyordum fakat oyle vermediler bana.
maasim brut 480 net 415. benden kesilen 65€ disinda 100€ kadarda isverenden kesiliyor ve muhasebeci vs. isverene aylik maliyetim 185€.

bu kesintiler kranken-renten-arbeitslosen-pflegeversicherung. yani bir vergi kesintisi olmadi benden. ekstra sordum muhasebeci ogrenciler 1000ustunde kazanirsa vergi kesilir dedi.

tabi bu oturumu almam tamamen sanstan ibaret. bu memur once beni yurtdisi etmek istedi sonra istersen isci oturumu veriyim dedi:)
essende tanidigim dortmunda orda burda tanidigim cogu arkadasimin bu 90/180yarim gunluk calisma izinleri yok semesterferienlerde calisma izinleri var bazilarinin. bir arkadsim essende benim durumu soylemis auslaenderbehordeye onlarda o onlarin taktir hakki biz size 90/180 lik calisma iznini veremeyiz demis. banada basta vermemislerdi sonra dedim niye vermiyorsunuz bazi yerlerde veriliyor flan. bana cevap geldi ve almanyada 1yil kaldiktan sonra bu 90/180lik calisma iznini alabilirsin dediler ver 1yil sonra verdiler bende hemen calismaya basladim.

yada bu izinle calisip daha auslaenderbehordeye basvurup bu hakki kazanamayan bircok madur vatandasimizda var. davalar aciliyor avrupa adalet divaninda gorulen davalar var. memura gore yere gore degisiyor anlicaginiz. benim avukatim bile artik ogrencilere bu isci oturumu verilmiyor kaldiki siz uniye bile gitmiyorsunuz dedigi halde dava bile acmadan kendileri teklif ettiler.

oezguer

Mesaj gönderen oezguer » Prş Eki 08, 2009 11:09 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:
vallaha benim bildigim 400eurodan yukari olmasi gerekir diye biliyorum. artik hangisi dogru yakin zamanda ogrenirim[/quote]

biz ogrendik ondan yaziyoruz.. gerek ozgur kardesin bana yolladigi mail de gerekse bizzat dusseldorfdaki egitim ateseligine sordum bu konuyu ve avukatla da gorustum hepsi ayni seyi soyledi =)

ben araliktan sonra basvuruyorum, gecen sene ocakta baslamistim havaalaninda calisiyorum 1 yil olacak artik. bazi aylar full calistim 160 saati bi ayda yaptigimda oldu bi ayda sadece 32 saat de yaptigim oldu..[/quote]

gurkan kardes senin lohnabrechnunglarda haftalik calisma saatin kac yaziyor? heray degisiyor mu? bende bu noktaya cok dikkat ettiler haberin olsun.

demir

Mesaj gönderen demir » Cum Eki 09, 2009 1:45 am

Arkadaslar Dusseldorf Turkiye Konsoloslugunda okudugum yaziyi aklimda kaldigin ca yazmaya calisacagim bu konu ile ilgili....
Avrupa parlementosunun aldigi karar geregi Au-pair ogrencisi olarak bile gelinse 1 sene ayni yerde kesintisiz yasalara uygun yani 90 tam gun meselesi calisan bir ogrenci ayni yerde normal calisma iznine sahip olabiliyor. Ayni yerde 2 sene calistiktan sonra normal calisma iznini alinabiliyor....
bu sekilde baya uzun bir yazi mevcuttu nete bakacagim simdi eger bulabilirsem koyarim buraya da....

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Cum Eki 09, 2009 11:53 pm

tamamda ozgurun gibi diyelim 15 saatlik gostersek, bu seferde istedigin yerde calisma hakkini kaybetmis oluyoruz.
yani 90 gun tam calismada istedigin yerde calis, sorun degil. ancak bu sekilde tek firma ve belirli bir saatle sinirlamislar.
o halde o sirket ya o isciyi isten kovarsa bu sefer ne olcak?

zagreus81

Mesaj gönderen zagreus81 » Pzt Kas 09, 2009 2:14 am

Arkadaslar bu arada bende fast food firmasinda bir is buldum. Tabii buradaki bilgilerinin gazinin oldugunu itiraf etmeliyim. Vizemi de yeniledim bu arada. 90/180 calisma iznim var. Ayda 60 saat/400 Euro uzerinden calisiyorum. 1 kasim itibariyle ise basladim. Su ilk seneyi hayirlisi ile dolduralim bakalim. Bilgiler icin tesekkurler herkese...

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Kas 09, 2009 6:54 am

[quote]zagreus81 tarafindan yazilan metin:
Arkadaslar bu arada bende fast food firmasinda bir is buldum. Tabii buradaki bilgilerinin gazinin oldugunu itiraf etmeliyim. Vizemi de yeniledim bu arada. 90/180 calisma iznim var. Ayda 60 saat/400 Euro uzerinden calisiyorum. 1 kasim itibariyle ise basladim. Su ilk seneyi hayirlisi ile dolduralim bakalim. Bilgiler icin tesekkurler herkese...[/quote]

zagreus81 hayirli olsun,umarim kesintisiz 1 yil calisirsin..DSH sinavini vermismiydin ? Yani bu calisma iznini aldiginda dil kursunda miydin ?

zagreus81

Mesaj gönderen zagreus81 » Pzt Kas 09, 2009 11:21 pm

Ayin 20 sinda Fulda da sinavim var. Geldigim ilk gunden beri 90/180 Tage iznim vizemde isliydi benim ama 1,5 sene sonra bir is bulabildim.

typhoon18

Mesaj gönderen typhoon18 » Pzt Oca 11, 2010 3:54 pm

peki isci vizesi alinca bafog alma durunu var mi?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Oca 11, 2010 5:39 pm

[quote]typhoon18 tarafindan yazilan metin:
peki isci vizesi alinca bafog alma durunu var mi?[/quote]

Bafog ile Isci Vizesi\'nin bir baglantisi,alakasi yok.

12345

Mesaj gönderen 12345 » Pzt Oca 18, 2010 11:13 am

Merhaba arkadaslar,

ben de bu haktan faydalandim ve bilgilerimi paylasmak istiyorum:

geliriniz 400 avronun altinda dahi olsa bu haktan faydalanabilirsiniz. ben haftada 7 saat calisiyorum ve maasim 260 avro, buna ragmen bu haktan faydalandim.

Calistiginiz isin ne oldugu muhim degil fakat 3 sene boyunca ayni is yerinde calismaniz gerekecek. 3 Sene dolmadan isten ayrilirsaniz yahut firma iflas ederse vize problemi yasarsiniz. Daha uzun bir yaziyi kisa sure icersinde yollamayi planliyorum.

Sevgiler, Saygilar...

zagreus81

Mesaj gönderen zagreus81 » Pzt Oca 18, 2010 12:14 pm

Merhaba Erhanlale;

Bende Kasim ayindan beri fast food firmasinda calisiyorum. Duzenli olarak ay sonlarinda Abrechnung (AYLIK BORDRO) aliyorum. Aylik 300-400 arasi degisiyor maasim... Bir kac sorum var. Yazini merakla bekliyorum.

12345

Mesaj gönderen 12345 » Sal Oca 19, 2010 3:11 am

[quote]zagreus81 tarafindan yazilan metin:
Merhaba Erhanlale;

Bende Kasim ayindan beri fast food firmasinda calisiyorum. Duzenli olarak ay sonlarinda Abrechnung (AYLIK BORDRO) aliyorum. Aylik 300-400 arasi degisiyor maasim... Bir kac sorum var. Yazini merakla bekliyorum.[/quote]

yeni bir baslik actim ve burada sorulmus olan sorulari da ilave ettim. Kafaniza takilan sorular olursa sorun, elimden geldigince yardimci olurum.
http://www.deutschstudent.de/forum/view ... ad_id=1360

ossie

Mesaj gönderen ossie » Prş May 27, 2010 7:55 pm

mrb arkadaslar sormak istedigim soru su ben amcamin tornacisinda calismak icin almanyaya gitmek istiyorum ama su an icin lise mzunlara bu olanak pek yok ben diyorum ki amcamin yaninda 1 yil calissam bu arada egitimime devam etsem sonrada 1 yilin sonunda isci vizemi alsam sonra 3 yil oturum alirsam universiteye devam etmek zorundamiyim yani isci oturumu aldiktan sonra univesiteyi bitirmek sartmi almanyada yasamaya devam etmek icin veyaa bnm almanyaya amcamin yanina gitmemin baska bi yolu var mi

ossie

Mesaj gönderen ossie » Prş Tem 29, 2010 7:07 pm

arkadslr anlmadigim bi oly var benim oda ben bi yerde 1 yil kadar clistim dh sonr ben isci vizesi icin basvurdugumda kesin aliyor myum vizeyi ve 2.i de su ben isci visesini aldiktn sonra universiteyi birakirsam hala isci viem devm ediyr mu yoks ulkeden sinir disi mi ouyorum nolur b konu kfami cok karistiriyor yrdi edin

bmwozel

Mesaj gönderen bmwozel » Cum Tem 30, 2010 9:41 am

Isci Vizesi aldigimizda Turkiyeden kiz getirip evlenebiliyormuyuz

dokuzonbes

Mesaj gönderen dokuzonbes » Cum Tem 30, 2010 10:22 am

[quote]bmwozel tarafindan yazilan metin:
[/quote]

galiba finansal sartlar var bmwozel..
allahini seven defansa gelsin

lion0686

Mesaj gönderen lion0686 » Cum Tem 30, 2010 11:02 am

[quote]bmwozel tarafindan yazilan metin:
[/quote]

isci vizesi aldiginda cok ufak problemler oluyo ama halledilebilr seyler ev bulmak is bulmak gibi merak etme goturursun hanimi isci olursan:)

bmwozel

Mesaj gönderen bmwozel » Cum Tem 30, 2010 9:34 pm

Allah razi olsun sizden ben bu gazla giderim arkadaslar :)