Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
painhatesad

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen painhatesad » Cmt Eyl 02, 2023 2:35 am

mozten yazdı: Cum Eyl 01, 2023 5:31 pm Merhabalar ben 39F için başvuru yaptım 7 Ağustos'ta, eksik belgem varmış onu da 15 Ağustos'ta mailden göndererek tamamladım. Eylül'ün 22sine kadar vizemi alıp okula yollamam gerekiyor kayıt sürecini tamamlamak için fakat vizenin geç kalma ihtimali var sanırım, bu tarz bi durumda konsolosluğa veya gideceği yerin yabancılar ofisine mail atan var mı?
Ayrıca sessizlik süresi başladı vs gibi bir mail almadım, her vize başvurusu için sessizlik süresi sistemi var mı yoksa sadece bazı başvurular için mi geçerli?
okula durumu aciklayin

painhatesad

Mesaj gönderen painhatesad » Cmt Eyl 02, 2023 2:54 am

Moarbidcan yazdı: Cum Eyl 01, 2023 11:02 pm teşekkür ederim. naçizane tavsiyem, vize görüşmesinde verdikleri kağıdı doldururken vereceğiniz cevapları elinizden geldiğince detaylı ve önceden hazırlıklı olarak doldurmak olabilir. Çünkü anladığım üzere benim vize için gönderdiğim diğer kağıtları kaale almamışlar gibi geldi verdikleri red dilektçesinden sonra.

Ben kağıdı, elimden geldiğince hızlı bir şekilde doldurmak için elimi çabuk tutarken, yazdığım ingilizce metinleri, sorular günlük hayatta soru cevap veriliyor gibi cevapladım.Yabancı dili nasıl öğrendiniz sorusuna "İngilizceyi kendi çabalarımla öğrendim" ve almanyadaki bölümü bitirdikten sonra ne yapmak istiyorsunuz sorusuna, " Eğer mezuniyet puan'ım yeterli görülürse, Almanya'daki başvurumu kabul eden, bölümümle alakalı bir işe başvurabilir veya Göttingen' de bölümüm ile alakalı bir master yapmayı düşünebilirim diye açık uçlu cevaplar vermiştim. Bu konuda daha deneyimli arkadaşlar belki vize sorularına verilebilecek yuvarlak cevapları daha önce forum içerisinde cevaplamışlardır. Biraz ezber yapıp gitmekte fayda va sanırım.
buradaki bolumunuz/bolumleriniz ve orada okuyacaginiz bolum neydi?

painhatesad

Mesaj gönderen painhatesad » Cmt Eyl 02, 2023 3:21 am

ecekaya yazdı: Prş Ağu 31, 2023 12:55 am hdWm Mannheim. Benim ilk seneyi tamamen ödememi istediler konsolosluk mail atıp, ben öncesinde bir ödeme yapmamıştım.
odeme yapmadiginizi nereden biliyorlardi kabul belgenizde filan mi yaziyor?

ecekaya

Mesaj gönderen ecekaya » Cmt Eyl 02, 2023 9:14 am

painhatesad yazdı: Cmt Eyl 02, 2023 3:21 am odeme yapmadiginizi nereden biliyorlardi kabul belgenizde filan mi yaziyor?
eğer okulunuza ödeme yapmanız gerekiyorsa bir senelik ödeme yaptığınızı kanıtlayan belge olarak belirtmişlerdi mailde.

gorkemta

Mesaj gönderen gorkemta » Cmt Eyl 02, 2023 9:34 am

Selam,

9 Ağustos'ta Ankara iData'dan 41f için başvuru yapmıştım. Accom kısmına oraya gidince bulacağım demiştim ama yakın zamanda okulun yurdundan teklif geldi onu kabul edeceğim. Sizce ödemeleri vs yaptıktan sonra gerekli belgeleri kalacak yer buldum vs gibi konsolosluğa iletmem iyi olur mu? Eksik belge istenmedi çünkü

gorkemta

Mesaj gönderen gorkemta » Cmt Eyl 02, 2023 9:46 am

Ve Ankara'ya eksik belge gönderenler gönderdikleri email adresini paylaşabilirse çok sevinirim

deutschequalitat

Mesaj gönderen deutschequalitat » Cmt Eyl 02, 2023 10:08 am

nach_deutschland yazdı: Cmt Eyl 02, 2023 12:53 am 39F, İstanbul Gayrettepe İdata Ofisi
Randevu talebi oluşturma: 30 Mayıs 2023
Randevu atama: 26 Haziran 2023
Randevu tarihi: 26 Temmuz 2023
Pasaportun İdataya ulaşması: 01 Eylül 2023
Pasaportun teslim alınması: 04 Eylül 2023

Herkese merhabalar, randevuda sordukları sorular şu şekildeydi:
1- Hangi bölüm ve hangi üniversitede okuyacaksın?
2- Neden bu bölüm?
3- Bölümünden birkaç ders ismi say.
4- Almanya'da tanıdığınveya akraban var mı?
5- Almanca veya ingilizce bilmiyorsan cevaplayacağın başka bir soruydu (okumadım)

Soruların tamamını yazılı bir şekilde, Almanca olarak cevapladım. Başvurum gayet olumlu geçmişti. Getirdiğim belgelerde herhangi bir eksiklik yoktu ve TestDaF belgesine sahibim. Eğer Pazartesi günü baktığımda kabul gelmişse Ilmenau Teknik Üniversitesinde Wirtschaftsinformatik okumaya başlayacağım. 5 Ekim'de gitmeyi düşünüyorum. Sorusu olan varsa seve seve cevaplayabilirim.

Herkese başarılar.
Merhaba, 2 tane sorum olacaktı :

1. ÖSYM yerleştirme belgesi ve Lise diplomalarının orijinalleri ve ikişer fotokopisi ve Almanca çevirileri isteniyor ya kafam birazcık karışık bu konuda, herhangi birine noter apostil lazım mi? Benim anladığım kadarıyla mesela ÖSYM belgesi üzerinde konuşalım; şimdi orijinali var elimde 2 tane fotokopisini çektim, sonra orijinalini almancaya çevirdim ve tekrar 2 fotokopisini çektim yani 6 tane kağıt olacak elimde doğru mudur?

2. " Neden bu bölüm?" Sorusunu biraz detaylı açıklamak istiyorum da yeteri kadar yer var mı yazı yazmak için yoksa küçük boşluk mu vermişler?

Şimdiden teşekkürler :)

itsemin53

Mesaj gönderen itsemin53 » Cmt Eyl 02, 2023 10:22 am

gorkemta yazdı: Cmt Eyl 02, 2023 9:34 am Selam,

9 Ağustos'ta Ankara iData'dan 41f için başvuru yapmıştım. Accom kısmına oraya gidince bulacağım demiştim ama yakın zamanda okulun yurdundan teklif geldi onu kabul edeceğim. Sizce ödemeleri vs yaptıktan sonra gerekli belgeleri kalacak yer buldum vs gibi konsolosluğa iletmem iyi olur mu? Eksik belge istenmedi çünkü
hocam belge istemedilerse boşver, ben de 9 ağustosta başvurdum arkadaşımla birlikte, okuduğumuz okuldan notlarımızdan, okuyacağımız okula, gideceğimiz dil kursuna, almanyada yaşama geçmişimize, dil seviyemize kadar her şey aynıydı. ben de senin gibi demiştim, yurta başvuru belgemi de getirmiştim istememişlerdi, benden 10 gün sonra kalacağım yere dair belge istediler mesela ama arkadaşımdan hiçbir şey istenmedi. şuan yüksek ihtimalle belgeler Almanyaya gitmiştir o yüzden onlar istemeden sen bir şey gönderme derim ben.

Okan355

Mesaj gönderen Okan355 » Cmt Eyl 02, 2023 11:04 am

Sehr geehrter Herr Vergi,

vielen Dank für Ihre Nachricht.

Ihr Antrag wurde nach Deutschland versandt. Ich gehe davon aus, dass Ihr Visum am 07.09. erteilt werden kann.

Mit freundlichen Grüßen

Visastelle der Deutschen Botschaft Ankara

Deutsche Botschaft Ankara
Rechts- und Konsularabteilung
Hukuk ve Konsolosluk Bölümü
Atatürk Bulvarı 114, Kavaklıdere, 06680 Ankara
https://www.tuerkei.diplo.de/

Böyle bir mail aldım konsolosluktan dun konsolosluğu aradığımda 7 Eylüle kadar sessizlik sürecinde olacaktır dedi sonrada böyle bir mail aldım.

hayatc66

Mesaj gönderen hayatc66 » Cmt Eyl 02, 2023 11:24 am

Merhabalar lütfen yardımcı olur musunuz??
Ben 14 eylülde telc a2 sınavına gireceğim ama sertifikam en az 1 ay içinde elimde olacak. Vize görüşmesinde sınava girdiğime dair belgeyi göstersem kabul ederler mi sizce?

itsemin53

Mesaj gönderen itsemin53 » Cmt Eyl 02, 2023 11:31 am

hayatc66 yazdı: Cmt Eyl 02, 2023 11:24 am Merhabalar lütfen yardımcı olur musunuz??
Ben 14 eylülde telc a2 sınavına gireceğim ama sertifikam en az 1 ay içinde elimde olacak. Vize görüşmesinde sınava girdiğime dair belgeyi göstersem kabul ederler mi sizce?
olurlar, olurlar, olurlar. 1 ay süre veriyorlar ortalama.

nach_deutschland

Mesaj gönderen nach_deutschland » Cmt Eyl 02, 2023 11:32 am

deutschequalitat yazdı: Cmt Eyl 02, 2023 10:08 am Merhaba, 2 tane sorum olacaktı :

1. ÖSYM yerleştirme belgesi ve Lise diplomalarının orijinalleri ve ikişer fotokopisi ve Almanca çevirileri isteniyor ya kafam birazcık karışık bu konuda, herhangi birine noter apostil lazım mi? Benim anladığım kadarıyla mesela ÖSYM belgesi üzerinde konuşalım; şimdi orijinali var elimde 2 tane fotokopisini çektim, sonra orijinalini almancaya çevirdim ve tekrar 2 fotokopisini çektim yani 6 tane kağıt olacak elimde doğru mudur?

2. " Neden bu bölüm?" Sorusunu biraz detaylı açıklamak istiyorum da yeteri kadar yer var mı yazı yazmak için yoksa küçük boşluk mu vermişler?

Şimdiden teşekkürler :)
ÖSYM yerleştirme belgesinin orijinalinden kastı onun türkçe hali. Ben işimi garantiye almak için türkçeden de 2 tane fotokopi almıştım. Apostil lazım değil, hatta bildiğim kadarıyla noter onayı da lazım olmayabilir ama ben yine işimi garantiye almak için noter onayı yaptırmıştım.

Örneğinizden ilerleyelim:
Orijinali elinizde yok. Orijinali tamamen PDF ortamında olduğu için sizin 1 türkçe, 1 çeviriden aldığınız kopya ve 2 almanca kopya ile gitmeniz gerekiyor. Burada türkçe olan belge orijinal oluyor. Toplamda 4 kağıt olması yeterli oluyor ama ben yine de garantici olduğum için 2 türkçe (toplamda 5) ile gittim. Noter onaylı çeviriyi de bana geri verdiler.

Ancak lise diploması, bazı dil sertifikalarının orijinalleri olabiliyor. O durumda lise diplomasının bizzat orijinalini getirmeniz gerekiyor.

2. sorunuza gelecek olursak da baya baya dolu alan var ama 5-6 satır yetecek kadar. Ben 4-5 satır yazmıştım. Birkaç tane net bir dille yazdığınız neden yeterli olacaktır.

Rica ederim :)
Technische Universität Ilmenau
Wirtschaftsinformatik

utkusb

Mesaj gönderen utkusb » Cmt Eyl 02, 2023 12:21 pm

Bekop yazdı: Cmt Eyl 02, 2023 1:53 am Hocam merhabalar... Ben de B1-B2 kurlarını vizede sunmuştum fakat Almanya'dan C1 i de almam gerektiğine dair bir mail geldi. 2 kur yeterli değil mi yani? 2 kur 4 ay yapıyor. Vize görüşmesinde de neden C1 kaydınız yok denilmedi.
Almanya kabul aldığın üniversitenin dil şartına ve senin aldığın dil kurlarına bakıyor. Okul en az C1 isterken sen C1'e kadar dil kursuna kayıt olmamışsan işkilleniyor.

YavuzAkbay

Mesaj gönderen YavuzAkbay » Cmt Eyl 02, 2023 12:39 pm

Okan355 yazdı: Cmt Eyl 02, 2023 11:04 am Sehr geehrter Herr Vergi,

vielen Dank für Ihre Nachricht.

Ihr Antrag wurde nach Deutschland versandt. Ich gehe davon aus, dass Ihr Visum am 07.09. erteilt werden kann.

Mit freundlichen Grüßen

Visastelle der Deutschen Botschaft Ankara

Deutsche Botschaft Ankara
Rechts- und Konsularabteilung
Hukuk ve Konsolosluk Bölümü
Atatürk Bulvarı 114, Kavaklıdere, 06680 Ankara
https://www.tuerkei.diplo.de/

Böyle bir mail aldım konsolosluktan dun konsolosluğu aradığımda 7 Eylüle kadar sessizlik sürecinde olacaktır dedi sonrada böyle bir mail aldım.
Mail atip cevap mi aldiniz yoksa onlar mi yazdi. Mail attiysaniz hangi mail adresine atmistiniz?
İstanbul İData
41F
Belge Teslim: 10 Ağustos
Osnabrück

cactusjack

Mesaj gönderen cactusjack » Cmt Eyl 02, 2023 12:49 pm

39F - İzmir iData Ofisi

Randevu Talebi: 12 Haziran
Randevunun Atanması: 7 Temmuz
Randevu Tarihi: 31 Temmuz
Pasaport Teslim: 2 Eylül

Belgelerim tamdı, eksik evrakla uğraşmadım ve vizem 1 yıllık verilmiş.

Bekop

Mesaj gönderen Bekop » Cmt Eyl 02, 2023 12:52 pm

utkusb yazdı: Cmt Eyl 02, 2023 12:21 pm Almanya kabul aldığın üniversitenin dil şartına ve senin aldığın dil kurlarına bakıyor. Okul en az C1 isterken sen C1'e kadar dil kursuna kayıt olmamışsan işkilleniyor.
Çok teşekkürler, evet çok haklılar. Ancak ben burada en az iki kurun vizede yeterli olacağını öğrendiğim için iki kur sundum. Ve de gerekli belgelerde de böyle bir durum yazılmadığı için sorun olmaz diye düşünmüştüm. O zaman C1 kurunu da alıp yollayacağım. Umarım herhangi bir olumsuzluk olmaz bundan dolayı.

utkusb

Mesaj gönderen utkusb » Cmt Eyl 02, 2023 1:19 pm

Bekop yazdı: Cmt Eyl 02, 2023 12:52 pm Çok teşekkürler, evet çok haklılar. Ancak ben burada en az iki kurun vizede yeterli olacağını öğrendiğim için iki kur sundum. Ve de gerekli belgelerde de böyle bir durum yazılmadığı için sorun olmaz diye düşünmüştüm. O zaman C1 kurunu da alıp yollayacağım. Umarım herhangi bir olumsuzluk olmaz bundan dolayı.
O konuda haklisiniz, istenen belge listesi oldukca genel basliklarla belirtilmis. Ama gene olarak gordugum yorumlara bakilirsa, dil kursu vizesi icin kendi seviyen ve okulun direkt kabul aldigi en dusuk dil seviyesine kadarki kurlara kayit yapilmis olmasini istiyor.

Okul en az B2 isteseydi, sizin dil kursu kaydiniz yeterli olurdu.

En az iki kur, genelde kurs suresinin en az 3 ay surmesi gerektiginden dolayi dile getiriliyor. Cogu kur 1 veya 2 ay suruyor cunku.

painhatesad

Mesaj gönderen painhatesad » Cmt Eyl 02, 2023 1:19 pm

cactusjack yazdı: Cmt Eyl 02, 2023 12:49 pm 39F - İzmir iData Ofisi

Randevu Talebi: 12 Haziran
Randevunun Atanması: 7 Temmuz
Randevu Tarihi: 31 Temmuz
Pasaport Teslim: 2 Eylül

Belgelerim tamdı, eksik evrakla uğraşmadım ve vizem 1 yıllık verilmiş.
gorusmede ne sordular? okul bittikten sonra ne yapacaksiniz sorusuna ne dediniz ?

cactusjack

Mesaj gönderen cactusjack » Cmt Eyl 02, 2023 1:27 pm

painhatesad yazdı: Cmt Eyl 02, 2023 1:19 pm gorusmede ne sordular? okul bittikten sonra ne yapacaksiniz sorusuna ne dediniz ?
Sözlü hiçbir şey sormadı, telc c1 hochschule sertifikam vardı belki ondan sınamaya gerek duymadı tam emin değilim ama 5 soruluk bi kağıt verdi onu almanca cevapladım. Az yukarıda 39f istanbul tecrübesini aktaran bir arkadaş var, sorular onunkiyle tamamen aynıydı. Okul bittiklten sonra ne yapacağımı sormadı.

Selman45

Mesaj gönderen Selman45 » Cmt Eyl 02, 2023 1:40 pm

serkancapa yazdı: Cmt Eyl 02, 2023 12:58 pm https://youtu.be/bScyhhkpVps?feature=shared

Selam arkadaşlar, vize sürecimizi anlattığımız yeni videomuz yayında, umarım beğenirsiniz 😊🍀
Videonuzu şimdi izledim.Yolunuz açık,herşey gönlünüzce olsun :)
36F
İstanbul
Randevu başvuru 15.09.2023
Randevu atama 11.11.2023
Vize görüşme 05.12.2023
Pasaport geliş 05.01.2024
1 Senelik vize verildi

Kilitli