Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
aozkan09

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen aozkan09 » Cum Ağu 11, 2023 1:53 pm

zerenimou yazdı: Cum Ağu 11, 2023 1:51 pm Lisans mezunu değilim. Lisans eğitimim başlamadı bile. Orada başlayacaktı. Ayrıca tabii ki göç ediyorum başka ne yapıyor olabilirim. Tamamen keyfi bir ret bu. Hele ve hele ayni sekilde kabul alanlar varken bunun normal ve adil oldugunu kabul edemem. Hiç belgem olmasa yine tamam diyeceğim. Hazırlıktan kalmış olsam yine tamam diyeceğim. Nasıl bir heves olmamasıdır bu. Gittiğim üniversite de boş veya tanınmayan bir yer de değil bir de. Tamamen haksızlık hak ve hukuksuzluk bu da devletimizin hükümetimizin suçu. Kendi vatandaşını bu kadar ezdirmemeli kimse.
O dedikleriniz de doğru tabi ki. Size reddiniz geldi mi? Sebep olarak ne sunmuşlar?

itsemin53

Mesaj gönderen itsemin53 » Cum Ağu 11, 2023 1:55 pm

zerenimou yazdı: Cum Ağu 11, 2023 1:51 pm Lisans mezunu değilim. Lisans eğitimim başlamadı bile. Orada başlayacaktı. Ayrıca tabii ki göç ediyorum başka ne yapıyor olabilirim. Tamamen keyfi bir ret bu. Hele ve hele ayni sekilde kabul alanlar varken bunun normal ve adil oldugunu kabul edemem. Hiç belgem olmasa yine tamam diyeceğim. Hazırlıktan kalmış olsam yine tamam diyeceğim. Nasıl bir heves olmamasıdır bu. Gittiğim üniversite de boş veya tanınmayan bir yer de değil bir de. Tamamen haksızlık hak ve hukuksuzluk bu da devletimizin hükümetimizin suçu. Kendi vatandaşını bu kadar ezdirmemeli kimse.
çok saçma konuşuyorsun, kendini sorgula. devletin bir suçu yok, ayrıca hala evet amacım göç etmek diyosun. amacım kendimi geliştirip, mezun olup oraya faydalı olmak bile demiyorsun. dil belgen çok önemli hazırlık okumana vs rağmen a1 belgesi ile gelmene bile takılmış olabilirler.

zerenimou

Mesaj gönderen zerenimou » Cum Ağu 11, 2023 1:57 pm

aozkan09 yazdı: Cum Ağu 11, 2023 1:53 pm O dedikleriniz de doğru tabi ki. Size reddiniz geldi mi? Sebep olarak ne sunmuşlar?
Almanca öğrenmeye hevesli bulmadık bence öğrenemezsiniz demişler.

zerenimou

Mesaj gönderen zerenimou » Cum Ağu 11, 2023 2:00 pm

itsemin53 yazdı: Cum Ağu 11, 2023 1:55 pm çok saçma konuşuyorsun, kendini sorgula. devletin bir suçu yok, ayrıca hala evet amacım göç etmek diyosun. amacım kendimi geliştirip, mezun olup oraya faydalı olmak bile demiyorsun. dil belgen çok önemli hazırlık okumana vs rağmen a1 belgesi ile gelmene bile takılmış olabilirler.
Yazdığım motivasyon mektubunu okusalardı bu dediklerini çok güzel anlattığımı görürlerdi. Tabii ki göç etmek istiyorum demedim. Alman filolojisinde ilerlemek istediğimi ve alman diline katkılarımı dile getirmek isteyen upuzun yazı yazdım. Zaten 1 günde ret vermişler belli ki incelememişler bile. Herkesin aylar sürerken 1 günde bu başıma gelen normal olamaz. A1i de bir kez daha söylüyorum okulum böyle istedi. Baska belge istemiyorlarmış memura da belirttim bunu. Kendileri seviye sınavı yapıcakları zaten ekimin 10unda ona bile kaydım vardı. Ben bu haksız kararın pesini öyle bırakmayı hiç istemiyorum. Gerekirse bu kadar masraftan sonra bir 75 euro daha verip birdaha randevu alır derdimi anlatırım. Kaybedecek hiçbir seyim yok. Gelen memur sanssizligindan baska bir şey degil.

zerenimou

Mesaj gönderen zerenimou » Cum Ağu 11, 2023 2:04 pm

itsemin53 yazdı: Cum Ağu 11, 2023 1:55 pm çok saçma konuşuyorsun, kendini sorgula. devletin bir suçu yok, ayrıca hala evet amacım göç etmek diyosun. amacım kendimi geliştirip, mezun olup oraya faydalı olmak bile demiyorsun. dil belgen çok önemli hazırlık okumana vs rağmen a1 belgesi ile gelmene bile takılmış olabilirler.
ayrıca devletin nasıl bir suçu yok? normal öğrencisi okul okumaya bile gidemiyor ilticacı gözüyle bakılıyor. Bunlar hep başarısız dış politikanın sonuçları. Onun bunun siyası hırsları bizim hayatlarımıza mal oluyor tabii ki suçlayacağım.

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Cum Ağu 11, 2023 2:23 pm

zerenimou yazdı: Cum Ağu 11, 2023 2:04 pm ayrıca devletin nasıl bir suçu yok? normal öğrencisi okul okumaya bile gidemiyor ilticacı gözüyle bakılıyor. Bunlar hep başarısız dış politikanın sonuçları. Onun bunun siyası hırsları bizim hayatlarımıza mal oluyor tabii ki suçlayacağım.
Devletle alakası var ama daha çok öğrenci profiliyle alakalı. Bizim öğrenciler dediğim gibi gidip okumak yerine giriyorlar bir dönerciye arb 1 80 e geçiriyorlar vizelerini.

zerenimou

Mesaj gönderen zerenimou » Cum Ağu 11, 2023 2:30 pm

aozkan09 yazdı: Cum Ağu 11, 2023 2:23 pm Devletle alakası var ama daha çok öğrenci profiliyle alakalı. Bizim öğrenciler dediğim gibi gidip okumak yerine giriyorlar bir dönerciye arb 1 80 e geçiriyorlar vizelerini.
dediğim gibi erkek olsam yaşım geçmiş olsa anlarım. Yaşım 19 ayrıca kadınım ne dönercisi nerede calisabilirim ben tanıdık akraba olmadan öyle sak diye. Keyfi sekilde ret aldım baska bir şey degil. Tekrar randevu talebi oluşturdum idatadan. 75 eurodan baska kaybedecek hiçbir seyim yok.

cagriakturk

Mesaj gönderen cagriakturk » Cum Ağu 11, 2023 2:52 pm

Merhabalar, bir konuda bilgi almam gerekiyor. 36F’ye başvuracağım. Şartlı kabül ve iki kur(4 aylık) dil kursu kayıt belgem var. Normalde garantör ile başvuracaktım ama garantörüm almanya’ya geç gideceğinden dolayı , 6 aylık bloke hesap açtım. Dil kursu 4 ay olduğu için sorun olmaz denildi. Niyetimde 6 aydan sonra garantör ile uzatmak. Ancak yinede idata ve konsolosluğa sorayım dedim, ikisindende cevap alamıyorum, ikiside birbirine atıyor topu. Bu konuda bilgisi olan varmı? Forumda birisi konsolosluğa sordum 6 aylık sorun olmaz yazmış, ama emin olmak istedim.
Teşekkürler

itsemin53

Mesaj gönderen itsemin53 » Cum Ağu 11, 2023 3:37 pm

cagriakturk yazdı: Cum Ağu 11, 2023 2:52 pm Merhabalar, bir konuda bilgi almam gerekiyor. 36F’ye başvuracağım. Şartlı kabül ve iki kur(4 aylık) dil kursu kayıt belgem var. Normalde garantör ile başvuracaktım ama garantörüm almanya’ya geç gideceğinden dolayı , 6 aylık bloke hesap açtım. Dil kursu 4 ay olduğu için sorun olmaz denildi. Niyetimde 6 aydan sonra garantör ile uzatmak. Ancak yinede idata ve konsolosluğa sorayım dedim, ikisindende cevap alamıyorum, ikiside birbirine atıyor topu. Bu konuda bilgisi olan varmı? Forumda birisi konsolosluğa sordum 6 aylık sorun olmaz yazmış, ama emin olmak istedim.
Teşekkürler
kesinlikle ama kesinlikle 36f ise 12 aylık istiyorlar, diye biliyorum, eksik evrak yapıp garantör gösterirsiniz başvuru süresi dahil 3-4 ay zamanınız olur. ben olsam böyle yapardım.

aet123

Mesaj gönderen aet123 » Cum Ağu 11, 2023 4:29 pm

Merhabalar herkese, 4 Temmuzda vize başvurum vardı. FAU Erlangen'den aldığım kabul ile vizeye başvurdum, şuanda başvurum ile ilgili iDATA'da "Başvuru dosyanız ilgili Elçilik/Konsolosluğa gönderilmiş, işlem süreci başlamıştır." ibaresi bulunuyor. Fakat 3 gün önce TUM'dan kabul aldım.
Sorum şu; şimdi benim FAU kabulü ile başvurduğum vizeyi kullanarak TUM'a kayıt olabilir miyim? Yoksa Elçiliğe söyleyip bir şey yapmam gerekli mi?

roseangouleme

Mesaj gönderen roseangouleme » Cum Ağu 11, 2023 4:31 pm

monpti yazdı: Cum Ağu 11, 2023 1:26 pm Merhaba,
Ben pek cogunuzdan yeniyim. Bugun uye oldum. Bir bilen belki vardi diye bu baslik altinda sorumu sormak istedim.
Bir kac hafta once Almanya' da bir okuldan teklif aldim. Vize islerini de ancak ogrenmeye calisiyorum. Calisacagim pozisyon scientific employee ("wissenschaftlicher Mitarbeiter") diye geciyor. Ben de dun 23f icin randevu olusturdum ve okula bu belgeyi ve randevu icin basvurdugu belirten bir mail attim. Okulun insan kaynaklari kismi, 23f belgesinde gecen 18d AufenthG kismi icin (İkamet Yasası’nın 18d maddesine göre düzenlenmiş, araştırma kurumu ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış kabul yazısı) 18d yerine 18b ye gore olmasi gerektigini soyluyor ve 23f icin degil, baska bir vize tipi icin basvurmam gerektigini idda ediyor. Aslinda pozisyon scientific researcher pozisyonu ve ben bu sekilde calisirken bir yanda da doktorami yapiyor olacagim. Boyle bir sikinti ile karsilasan oldu mu? Idatanin sayfasindan 18b maddesine gore olan vize tipini nasil bulacagim konusunda cok da bir fikrim yok acikcasi. Tesekkurler herkese.
Merhaba monpti. Öncelikle hayırlı olsun.

Bu konu çok karışık maalesef...Ben de sizin gibi doctoral researcher pozisyonuna kabul aldım (aynı zamanda üniversitede structured PhDye otomatik olarak kayıt yaptırma imkanı sağlıyordu) ve 1 Haziran'da 23F vizesine başvurdum. TVL E13 %65 bir pozisyon, DFG tarafından fonlanan ve doktora kaydımın yapılacağı üniversiteye bağlı bir research training group'ta doktora yapacağım. Ancak kafamda ciddi soru işaretleri vardı, öğrenci vizesine mi başvurmalıyım yoksa araştırmacı vizesi mi olmalı diye düşünüyor ve sürekli tereddüt yaşıyordum.
Ardından okulun uluslararası araştırmacılardan sorumlu ekibiyle bir toplantı yaptık ve bana İkamet Yasası'nın 18d maddesine uygun bir Aufnahmevereinbarung hazırlayabileceklerini söylediklerinde rahatladım. Şu anda evraklarım tamamlanmış durumda, randevu tarihimin atanmasını bekliyorum. Endişelerim sayesinde benimle aynı durumda olan ve aynı vize türüne başvuran birçok kişiyle de tanıştım :)

Size şunları söyleyebilirim:

- 18d maddesine dayanan Forscher Wissenschaftler kategorisi Türkiye dışında birçok ülkede de guest researcherların yanı sıra doctoral contact'i olan doktora öğrencilerinin başvurduğu bir çalışma vizesi esasında. Yani doktora eğitimine bir iş kontratı sayesinde kabul alan ve finansmanını bu sayede sağlayacak Ph.D. öğrencilerini de içeriyor. Zaten 38F (diğer yüksek öğrenim) baktıysanız eğer, orada iş kontratını finansman delili olarak sunamıyorsunuz. Ya burs ya da bloke hesapta para isteniyor. Benim kafamı en çok karıştıran kategori buydu. Eğer okul/araştırma kurumu size burs veya kontrat karşılığında Aufnahmevereinbarung hazırlamayı kabul ediyorsa, doktora kabulününün yanına bu belgeyi ekliyorsunuz ve 23F vizesi için evraklarınız tamamlanmış oluyor. Ben okula Forscher/Wissenschaftler vizesine başvurduğumu söylediğimde tebrik etmişler ve Aufnahmevereinbarung hazırlayabileceklerini söylemişlerdi, zira letter of employment'ın yanı sıra bunu hazırladılar da.

- Okulunuz size 18b'nin uygun olduğunu söylediyse şayet, büyük olasılıkla pozisyonunuz TVL E13 %75-%100 aralığındadır ve Blue Card'a başvurabilecek geliri elde ediyorsunuzdur (https://www.uni-heidelberg.de/research/ ... rd_eu.html) / (https://tuerkei.diplo.de/blob/2307092/f ... e-data.pdf). Fen Bilimleri alanında doktoraya başlayacağınızı tahmin ediyorum. Sizin kategoriniz skilled worker kategorisi olan researcher'ın da üzeri olmuş oluyor, oldukça şanslısınız bu durumda :) Dilerseniz bunu okulunuza da danışın.

- Konuştuğum bazı kişilerin paylaştıklarına göre 38F ve 23F gibi Ph.D. kategorileri arasında sıklıkla karışıklıklar oluyormuş ve konsolosluk bu kategoriler arasında kaydırmalar yapabiliyormuş.

Umarım bu bilgiler yardımcı olur.

P.S.: Atama süreleri maalesef yıldırıcı olabiliyor...

cagriakturk

Mesaj gönderen cagriakturk » Cum Ağu 11, 2023 4:40 pm

itsemin53 yazdı: Cum Ağu 11, 2023 3:37 pm kesinlikle ama kesinlikle 36f ise 12 aylık istiyorlar, diye biliyorum, eksik evrak yapıp garantör gösterirsiniz başvuru süresi dahil 3-4 ay zamanınız olur. ben olsam böyle yapardım.
Hocam, garantörüm ekim sonunda almanya’ya dönecekmiş. Birde orda belgenin çıkmasıda 1 ayı bulur diyorlar, yetişmez gibi duruyor. Almanya’daki birkaç kişiye sordurunca, birde forumdaki birkaç kişi hem idataya hem konsolosluğa sordum 6 aylık olur diyince, 6 aylık açtım.

Agah

Mesaj gönderen Agah » Cum Ağu 11, 2023 4:50 pm

Merhaba burada eksik evrak maili ile alakali sorun yasayan bir arkadas vardi nickini hatirlamiyorum guncelleme yapacagimi soylemistim. Dun eksik evrak atmamiz icin bize verilen vize mail adresine bir e-mail attim. Mail de belirtilen “sessizlik süresi prosedurunun” doldugunu ve evraklari aldiginiza dair herhangi bir mail gondermediginiz icin surec hakkinda bilgi almak istedigimi yazdim. Bugun ogle gibi bir almanca mail geldi. Yabancilar subesinin sessizlik surecini kirdigini (herhangi bir e-mail almadim fintiba eksik evraklar disinda ki onlar zaten ben basvuruda belirtmistim) ve surecin devam ettigini yaziyordu. Bunun icin kaygilanmamam gerektigini ve surecin bir rutini oldugu yaziyordu ayrica herhangi bir gelismede tarafima mail gonderilecegi ile noktalamislar. Bundan sunu anlayabiliriz ki gonderdigimiz eksik evraklar yerine ulasmis ve en azindan burdaki konsoloslugun onayi alinmis sira yabancilar subesinde.

esraslckr

Mesaj gönderen esraslckr » Cum Ağu 11, 2023 4:57 pm

Selamlar bende 36 f için Ankara’dan başvurdum eğer vizem gelirse süreci seve seve paylaşacağım

Dil kursum Frankfurt Goethe Universitesinde 14.08 de başlayacak
Ama hala vize veya mail gelmedi beklemedeyim 🥲

Vize görüşmesi 25.07
Pasaport geliş ?

hayatc66

Mesaj gönderen hayatc66 » Cum Ağu 11, 2023 5:12 pm

esraslckr yazdı: Cum Ağu 11, 2023 4:57 pm Selamlar bende 36 f için Ankara’dan başvurdum eğer vizem gelirse süreci seve seve paylaşacağım

Dil kursum Frankfurt Goethe Universitesinde 14.08 de başlayacak
Ama hala vize veya mail gelmedi beklemedeyim 🥲

Vize görüşmesi 25.07
Pasaport geliş ?
Merhaba bende ankaradan başvuracağım siz şartlı kabul igösterdiniz mi ve de dil seviyeniz neydi görüşmeye gittiğinizde acaba

esraslckr

Mesaj gönderen esraslckr » Cum Ağu 11, 2023 5:34 pm

hayatc66 yazdı: Cum Ağu 11, 2023 5:12 pm Merhaba bende ankaradan başvuracağım siz şartlı kabul igösterdiniz mi ve de dil seviyeniz neydi görüşmeye gittiğinizde acaba
Üni assisten başvuru yapmıştım bir cevap aldım ama şartlı kabul belgesi almadım ( bazı arkadaşlarlar bunu karıştırıyor önemli !)
Şartlı kabul belgesi için üniversitenin size İmmatrikulation belgesi göndermesi gerekiyor ( sadece hochschulstart veya uni assistten alınan belgeyle gitmeyin bence )

Benim immatrikulasyon um hala devam ettiği için şartlı kabulüm yoktu vizeye başvururken . Dil kursuna katılabilmem için Frankfurtta sınav yapmışlardı o sınavı geçip kurs ücretini ödedikten sonra üniversite bana Bescheinigung belgesi verdi bende bunu Vize başvurumda kullandım.

Ayrı olarak benim B2 sertifikam vardı onu da verdim.

Kursum bu pazartesi başlıyor ama hala bi dönüş olmadı umarım vizem gelir 🥲

Agah

Mesaj gönderen Agah » Cum Ağu 11, 2023 5:40 pm

esraslckr yazdı: Cum Ağu 11, 2023 5:34 pm Üni assisten başvuru yapmıştım bir cevap aldım ama şartlı kabul belgesi almadım ( bazı arkadaşlarlar bunu karıştırıyor önemli !)
Şartlı kabul belgesi için üniversitenin size İmmatrikulation belgesi göndermesi gerekiyor ( sadece hochschulstart veya uni assistten alınan belgeyle gitmeyin bence )

Benim immatrikulasyon um hala devam ettiği için şartlı kabulüm yoktu vizeye başvururken . Dil kursuna katılabilmem için Frankfurtta sınav yapmışlardı o sınavı geçip kurs ücretini ödedikten sonra üniversite bana Bescheinigung belgesi verdi bende bunu Vize başvurumda kullandım.

Bir cok kisi bu belgeyle gidip 3 gunde red aliyor ve sebebini almanca seviyeleri saniyorlar ne yazik ki. cok guzel bir noktyaa deginmissiniz

monpti

Mesaj gönderen monpti » Cum Ağu 11, 2023 6:05 pm

roseangouleme yazdı: Cum Ağu 11, 2023 4:31 pm Merhaba monpti. Öncelikle hayırlı olsun.

Bu konu çok karışık maalesef...Ben de sizin gibi doctoral researcher pozisyonuna kabul aldım (aynı zamanda üniversitede structured PhDye otomatik olarak kayıt yaptırma imkanı sağlıyordu) ve 1 Haziran'da 23F vizesine başvurdum. TVL E13 %65 bir pozisyon, DFG tarafından fonlanan ve doktora kaydımın yapılacağı üniversiteye bağlı bir research training group'ta doktora yapacağım. Ancak kafamda ciddi soru işaretleri vardı, öğrenci vizesine mi başvurmalıyım yoksa araştırmacı vizesi mi olmalı diye düşünüyor ve sürekli tereddüt yaşıyordum.
Ardından okulun uluslararası araştırmacılardan sorumlu ekibiyle bir toplantı yaptık ve bana İkamet Yasası'nın 18d maddesine uygun bir Aufnahmevereinbarung hazırlayabileceklerini söylediklerinde rahatladım. Şu anda evraklarım tamamlanmış durumda, randevu tarihimin atanmasını bekliyorum. Endişelerim sayesinde benimle aynı durumda olan ve aynı vize türüne başvuran birçok kişiyle de tanıştım :)

Size şunları söyleyebilirim:

- 18d maddesine dayanan Forscher Wissenschaftler kategorisi Türkiye dışında birçok ülkede de guest researcherların yanı sıra doctoral contact'i olan doktora öğrencilerinin başvurduğu bir çalışma vizesi esasında. Yani doktora eğitimine bir iş kontratı sayesinde kabul alan ve finansmanını bu sayede sağlayacak Ph.D. öğrencilerini de içeriyor. Zaten 38F (diğer yüksek öğrenim) baktıysanız eğer, orada iş kontratını finansman delili olarak sunamıyorsunuz. Ya burs ya da bloke hesapta para isteniyor. Benim kafamı en çok karıştıran kategori buydu. Eğer okul/araştırma kurumu size burs veya kontrat karşılığında Aufnahmevereinbarung hazırlamayı kabul ediyorsa, doktora kabulününün yanına bu belgeyi ekliyorsunuz ve 23F vizesi için evraklarınız tamamlanmış oluyor. Ben okula Forscher/Wissenschaftler vizesine başvurduğumu söylediğimde tebrik etmişler ve Aufnahmevereinbarung hazırlayabileceklerini söylemişlerdi, zira letter of employment'ın yanı sıra bunu hazırladılar da.

- Okulunuz size 18b'nin uygun olduğunu söylediyse şayet, büyük olasılıkla pozisyonunuz TVL E13 %75-%100 aralığındadır ve Blue Card'a başvurabilecek geliri elde ediyorsunuzdur (https://www.uni-heidelberg.de/research/ ... rd_eu.html) / (https://tuerkei.diplo.de/blob/2307092/f ... e-data.pdf). Fen Bilimleri alanında doktoraya başlayacağınızı tahmin ediyorum. Sizin kategoriniz skilled worker kategorisi olan researcher'ın da üzeri olmuş oluyor, oldukça şanslısınız bu durumda :) Dilerseniz bunu okulunuza da danışın.

- Konuştuğum bazı kişilerin paylaştıklarına göre 38F ve 23F gibi Ph.D. kategorileri arasında sıklıkla karışıklıklar oluyormuş ve konsolosluk bu kategoriler arasında kaydırmalar yapabiliyormuş.

Umarım bu bilgiler yardımcı olur.

P.S.: Atama süreleri maalesef yıldırıcı olabiliyor...
Cok tesekkur ederim cevabiniz icin, ben de sizi tebrik ederim. Evet atama sureleri ile insanlarin yasadigi sikintilari burdan okuyorum 2 gundur. Umarim herkes icin hayirlisi olur en kisa surede. Calismaya baslayacagim okulun insan kaynaklari kismi kesinlikle 18d olarak ise alim yapmadiklarini soyluyor. Dolayisi ile blue kart kategorisinden mi basvuru yapmam gerekecek acaba su an. 23F icin randevu talebini dun olusturmustum. Iptal edip blue kart icin mi olusturmaliyim. Evet, TVL E13 %75 bende yazan kontratta ama bu gross 3140 Avro gibi bir mebla zaten, siz blue kart, diyince biraz once acip baktim> Min gross salary blue kart icin cok daha yuksek yillik min 45500 Avro gibi bir gross limit koymuslar. Bir de, butun, TVL E13 e tabi olanlar akademik, researcher pozisyonu olmuyor mu zaten. Ben doktoradan sonra, post doc icin Almanyada devam etsem gene bu, TVL E13 e bagli olarak derecem artmis oluyor sadece, yani, aldigim maastan bagimsiz 23F vizesinin kapsamasi gerekiyor sanirim diye dusunuyorum. Bu sekilde 23F ye basvuracak sekilde gorusmeye gitsem sikinti cikar mi acaba?

hayatc66

Mesaj gönderen hayatc66 » Cum Ağu 11, 2023 6:30 pm

esraslckr yazdı: Cum Ağu 11, 2023 5:34 pm Üni assisten başvuru yapmıştım bir cevap aldım ama şartlı kabul belgesi almadım ( bazı arkadaşlarlar bunu karıştırıyor önemli !)

Umarim bir an önce vizenin gelir🙏🏼🙏🏼🥹
Peki o belgeler için nasıl bir yol izlememiz lazım üni asisstrn belgeyi aldıktan sonra mı yoksa öncesinde mi üniversiteye mail atmaliyiz

roseangouleme

Mesaj gönderen roseangouleme » Cum Ağu 11, 2023 6:35 pm

monpti yazdı: Cum Ağu 11, 2023 6:05 pm Cok tesekkur ederim cevabiniz icin, ben de sizi tebrik ederim. Evet atama sureleri ile insanlarin yasadigi sikintilari burdan okuyorum 2 gundur. Umarim herkes icin hayirlisi olur en kisa surede. Calismaya baslayacagim okulun insan kaynaklari kismi kesinlikle 18d olarak ise alim yapmadiklarini soyluyor. Dolayisi ile blue kart kategorisinden mi basvuru yapmam gerekecek acaba su an. 23F icin randevu talebini dun olusturmustum. Iptal edip blue kart icin mi olusturmaliyim. Evet, TVL E13 %75 bende yazan kontratta ama bu gross 3140 Avro gibi bir mebla zaten, siz blue kart, diyince biraz once acip baktim> Min gross salary blue kart icin cok daha yuksek yillik min 45500 Avro gibi bir gross limit koymuslar. Bir de, butun, TVL E13 e tabi olanlar akademik, researcher pozisyonu olmuyor mu zaten. Ben doktoradan sonra, post doc icin Almanyada devam etsem gene bu, TVL E13 e bagli olarak derecem artmis oluyor sadece, yani, aldigim maastan bagimsiz 23F vizesinin kapsamasi gerekiyor sanirim diye dusunuyorum. Bu sekilde 23F ye basvuracak sekilde gorusmeye gitsem sikinti cikar mi acaba?
Çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.
Kafam biraz karıştı açıkçası, ben İK ile değil de okulun Welcome Centre’ı ile irtibata geçmiştim. Orada uluslararası araştırmacılarla ilgilenen bir kişi var, araştırmacı vizesine başvurduğumu ve bekleme sürelerinin uzun olduğunu söylemiştim. Bunun üzerine bana cevap yazdı ve Zoom toplantısı önerdi. Toplantıda, doctoral researcher pozisyonu ile PhD yapacak olan kişilere, diğer doktora öğrencilerinden farklı olarak Hosting Agreement hazırlayabileceğini açıkladı. Ben de bunun üzerine rahatladım açıkçası. Geçtiğimiz haftalarda Residence Act 18d maddesine göre düzenlenmiş Aufnahmevereinbarung’umu bana kendisi iletti. Demek ki benim çalışacağım üniversite 18d’ye göre işe alım yapıyor, diğer türlü Welcome Centre bu adıma bu belgeyi hazırlamaya yetkili olmazdı çünkü.

Benim gibi DFG tarafından fonlanan research training grouplardan kabul alıp 23F vizesine başvuran duydum açıkçası, proje burslusu olarak 3 yıllık doktoradan kabul alıp yapanı da duydum. Ama size 18d’ye göre asla alım yapmadıklarını söylemişler. Bu durumda bence acilen toplantı talep edip hangi vizeye başvurmanız gerektiğini danışın. Belki brüt maaşınız daha yüksektir ve kategori farkı bundan kaynaklanıyordur. Sizi aydınlatırlarsa iyi olacağını düşünüyorum. Hangi üniversite bu arada, eğer açıklamanızda problem yoksa?

Kilitli