Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
dogaozkan

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen dogaozkan » Prş Ağu 10, 2023 12:15 am

Asya3405 yazdı: Çrş Ağu 09, 2023 11:32 pm Öncelikle çok geçmiş olsun. Vize konsolosluğu Almanca sertifikasına çok önem gösteriyor. En azından biraz bildiğini kanıtlaman gerekiyor. Keşke verdiği formu Almanca doldursaydın senin için daha iyi olurdu . Şuan tek yapman vizenin kabul ettiği kurumlardan dil sertifikası alman ve tekrardan başvurman. Hakkında hayırlısı. Bu arada bende yakında giricem form kağıdında hatırladığın kadarıyla neler yazıyordu söyler misin ? Hangi soruları sordular ?
Tanıdığım ve bu şekilde giden herkes formu İngilizce doldurduklarını söylediği için sorun olmayacağını düşünmüştüm maalesef :(. Hatta aynı şekilde şartlı kabulle giden bir arkadaşım dil kursuna kaydolmadığı halde vize vermişlerdi. Formda sorulanlardan hatırladıklarımı yazayım:
- Hangi dilleri biliyorsunuz?
- Bu dilleri ne şekilde öğrendiniz?
- Eğitim geçmişiniz
- Gitmek istediğiniz okulu ve bölümü seçme sebebiniz
- Gitmek istediğiniz programın sizden istediği dil seviyesi
- Almanya'da yaşayan bir tanıdığınız var mı ve ismi nedir
- Daha önce Almanya'ya gittiniz mi
- Başvurduğunuz programı bitirdikten sonra ne yapmayı planlıyorsunuz
-Geçiminizi nasıl sağlamayı planlıyorsunuz

hayatc66

Mesaj gönderen hayatc66 » Prş Ağu 10, 2023 12:54 am

Merhabalar, benim 24 Ağustosta vize randevum vardı ama elimde şuan şartlı kabul ve dil belgem yok Ekim ayında ikisi de olacak inşallah ve tekrar randevu alacağım. Sorum şu, telc a2 sertifikasi Duisburg essenden şartlı kabul ve Almanya’da dil kursu kayıdım ile ret alma durumum olur mu sizce

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Prş Ağu 10, 2023 1:41 am

dogaozkan yazdı: Çrş Ağu 09, 2023 10:15 pm Merhaba, dil kursuna hangi seviyeden başlamak üzere kaydoldunuz ve Almanca dil belgeniz var mıydı acaba?
B1 Goethe sertifikam var ve dil kursunda seviye belli olmadı henüz, seviye belirleme sınavına gireceğiz

cem1863

Mesaj gönderen cem1863 » Prş Ağu 10, 2023 11:04 am

Serhat A. yazdı: Pzt Tem 24, 2023 6:13 pm Merhaba, teşekkürler. Darısı başınıza. Konaklama için bir adres göstermek gerekiyor. Biz gideceğimiz şehirde ikamet eden bir arkadaşımızın ev adresini gösterdik. Ek belge olarak şunları sunduk:

- Misafir olacağımız kişinin adına düzenlenmiş kira kontratı
- Misafir olacağımız kişi tarafından kaleme alınmış ve imzalanmış bir dilekçe (bir ev bulana kadar geçici olarak bizi yanında misafir edeceğine dair rızasının olduğunu belirten bir dilekçe)

Bu 2 belge dışında konaklamaya dair bir belge sunmadık.
Merhabalar herkese, bu misafir olacağınız kişi tarafından yazılan dilekçenin örneği olan var mı? Ya da benzer bir süreçten geçen varsa ve yanıtlarsa süper olur? Şimdiden çok teşekkürler herkese.

namıkkemal

Mesaj gönderen namıkkemal » Prş Ağu 10, 2023 12:07 pm

ugurcnoztrk yazdı: Çrş Ağu 09, 2023 3:52 pm evet randevunuz nereden istanbuldansa ne zaman atandi acaba
İzmirde randevum

balirem

Mesaj gönderen balirem » Prş Ağu 10, 2023 12:17 pm

aozkan09 yazdı: Çrş May 10, 2023 1:21 pm 36F Ankara
15.03.2023 Vize Başvuru
27.04.2023 Randevu tarihi belirleme
10.05.2023 randevu tarihi

Bugün girdim randevuya, tüm evraklar tamamdı, bir tek garantör belgesinin orijinali Almanyadan gelmemişti daha.

Garantör belgesinin orijinali almanyadan gelmedi daha diyince, keşke kopyasını getirseydin belki orijinaline gerek kalmazdı dedi belgeleri toplayan görevli.

Bana pek soru sorulmadı. Sadece neden bu bölüm, almanyada akraban var mı diye soruldu başka konuşmadı görevli. Bir de kendimi tanıtmamı istedi almanca o kadar.

Bir kağıt verdi, kağıda sorular sorulmuş. Onları Almanca doldurdum. Kağıt ingilizce ve almancaydı. Kağıtta klasik sorular vardı. Mezuniyet sonrasında ne yaptın, master sonrası ne yapacaksın gibi.

Görüşmeyi yaptığım memur da eksik garantör belgesiyle ilgili, verdiğim maile barkod numaranızla beraber garantör belgesini dijital olarak gönderin, gerekirse sizlerden orijinalini isterim arayıp dedi.

Genel olarak rahat bir görüşme geçti. Belgeleri toplayan memur zaten belgelerin sıralı şekilde düzenlendiğini görünce önümde bekleyen 3-4 aileden önce aldı beni, 5 dakikada belgelerimi düzenledi pasaportumun arasına koydu vize memuru için sıra verdi. Görüştüğüm memur da pek konuşkan değildi. Bu iyi bir şey mi kötü mü bilmiyorum ama beni sıkıştıracak sorular sormadı. İşte mezun olalı 2 sene olmuş ne yapıyordun falan. Zaten kendini almanca tanıt kısmını da en son formaliteden sordu gibi geldi. Memurlar gayet güler yüzlü, güvenlikler yardımcı olmaya çalışıyor herkese falan. İyiydi yani.
Merhaba bende aynı şekilde garantör belgemi eksik evrak olarak oluşturdum. Dün mail geldi ama pdf mi elden teslim mi istediklerini anlayamadım. Siz mail olarak gönderdikten sonra bir problem oluştu mu? Yoksa mail olarak atmanız yeterli oldu mu

Hatori

Mesaj gönderen Hatori » Prş Ağu 10, 2023 1:10 pm

dogaozkan yazdı: Çrş Ağu 09, 2023 9:46 pm 36F, Ankara Büyükelçiliği
Randevu Başvuru: 14.06.23
Randevu Atanma Tarihi: 14.07.23
Randevu Tarihi: 24.07.23

Maalesef vize başvurum reddedildi. Duisburg Essen Üniveristesi ISE Makine Mühendisliği bölümünden şartlı kabulüm var ve öncesinde dil şartını sağlamak amacıyla dil okuluna gitmek için 36F vizesine başvurdum. Başvurduğum bölüm için B1 Almanca ve B1 ingilizce gerekiyor. Üçüncü semestera başlamak için ise B2 Almanca seviyesi isteniyor. Vize görüşmesine giderken İngilizce için IELTS C1 belgem vardı fakat Almanca herhangi bir belgem yoktu. Kursa gitmeyip online kurslar yardımıyla kendi kendime Almanca çalışmıştım. Orada kaydolduğum dil kursuna da B1 seviyesinden başlayacak şekilde kaydolmuştum. Orada kaydolduğum dil kursuyla Almanca seviyem hakkında bir belgem olmadığı ve bana seviye tespit sınavı yapmalarını istediğim hakkında konuşup bu konuşmaları çıktı alıp vize görüşmesinde göstermiştim. Verdikleri kağıttaki sorulara İngilizce yanıt verdim. Daha sonra görevli kendimi Almanca tanıtmamı istediğinde tanıttım. Almanca birkaç soru daha sordu, 2-3 tanesini anlamasam da çoğunu anladım ve anladığım kadarını cevapladım. Bana bölüm derslerimle ilgili hiç soru sormadılar -ki sorma ihtimallerine karşı ezberlemiştim-, sadece neden bu bölüm diye sordular yanıtladım. Eksik belgem olmamasına rağmen başvurum reddedilince çok şaşırdım. Ret yazımda bir okuldan kabulüm olmadığı yazıyordu ki şartlı kabul belgemi görüştüğüm kişiye gösterdiğimi çok net hatırlıyorum. Almanca öğrenmek için bir çabamın olmadığını ve de bölüm derslerini ciddi bir şekilde incelemediğimi düşündüklerini belirtmişler ve 2. maddeden dolayı reddedilmişti. Bunun üstüne idatadan yeni bir randevu başvurusunda bulundum ve ordaki dil kursuna başlangıç seviyemi A1 olarak değiştirdim. Dil sertifikası almam en az 2 ay süreceği için yetişeceğini düşünmüyorum. Sizce bir sonraki başvurumda neleri farklı yaparsam şansım artar?
Dikkatimi çekti acaba bölüm derslerini yeterince incelemediginiz kanısına nereden varmışlar? Kaç ders yazdınız cevap olarak ?

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Prş Ağu 10, 2023 2:02 pm

balirem yazdı: Prş Ağu 10, 2023 12:17 pm Merhaba bende aynı şekilde garantör belgemi eksik evrak olarak oluşturdum. Dün mail geldi ama pdf mi elden teslim mi istediklerini anlayamadım. Siz mail olarak gönderdikten sonra bir problem oluştu mu? Yoksa mail olarak atmanız yeterli oldu mu
Yeterli olmadı. Sonradan istediler getirmeniz lazım dediler. İsterseniz atın bir gelen maili bakayım ben.

alexmikael

Mesaj gönderen alexmikael » Prş Ağu 10, 2023 2:42 pm

Ankara'ya yeni taşındım ve bu yüzden ikametgahımı Ankara'ya aldım ve vize başvurusu yapmak istiyorum ama forumda 3 ay bekleyip öyle başvuru yapılıyor diye bir kaç yazı okudum bu konu hakkında bilgisi olanlar lütfen bilgi verebilir mi? Bu bilgi kesin midir? İdata veya konsolosluktan bu konu hakkında yazışması, görüşmesi olan birisi varsa lütfen yazabilir mi?

bircealb

Mesaj gönderen bircealb » Prş Ağu 10, 2023 3:06 pm

alexmikael yazdı: Prş Ağu 10, 2023 2:42 pm Ankara'ya yeni taşındım ve bu yüzden ikametgahımı Ankara'ya aldım ve vize başvurusu yapmak istiyorum ama forumda 3 ay bekleyip öyle başvuru yapılıyor diye bir kaç yazı okudum bu konu hakkında bilgisi olanlar lütfen bilgi verebilir mi? Bu bilgi kesin midir? İdata veya konsolosluktan bu konu hakkında yazışması, görüşmesi olan birisi varsa lütfen yazabilir mi?
idatayla telefonda görüştüğümde bana da en az 3 ay ikamet etmiş olmam gerektiği söylendi.

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Prş Ağu 10, 2023 3:10 pm

alexmikael yazdı: Prş Ağu 10, 2023 2:42 pm Ankara'ya yeni taşındım ve bu yüzden ikametgahımı Ankara'ya aldım ve vize başvurusu yapmak istiyorum ama forumda 3 ay bekleyip öyle başvuru yapılıyor diye bir kaç yazı okudum bu konu hakkında bilgisi olanlar lütfen bilgi verebilir mi? Bu bilgi kesin midir? İdata veya konsolosluktan bu konu hakkında yazışması, görüşmesi olan birisi varsa lütfen yazabilir mi?
Hocam şans, kimi memur önemsemiyor kimisi sadece sorup geçiyor ama bu sebepten tekrar randevu alın diyip randevusu iptal edilenler de var.

dogaozkan

Mesaj gönderen dogaozkan » Prş Ağu 10, 2023 3:13 pm

Hatori yazdı: Prş Ağu 10, 2023 1:10 pm Dikkatimi çekti acaba bölüm derslerini yeterince incelemediginiz kanısına nereden varmışlar? Kaç ders yazdınız cevap olarak ?
Gerçekten o kısmı ben de anlamadım çünkü verdikleri formda öyle bir soru yoktu ve sözlü olarak da bununla alakalı hiçbir soru sormadılar. Sorarlarsa diye ders isimlerini ezberleyip gitmiştim... Sadece neden bu bölüm diye sordular, sözlü açıklarken uzun uzun açıkladım. Karşımdaki görevli de "kısaca ilgin var yani?" dedi "Evet ilgim var" dedim. Cevabımı bilgisayara nasıl geçirdi bi fikrim yok.

alexmikael

Mesaj gönderen alexmikael » Prş Ağu 10, 2023 3:18 pm

bircealb yazdı: Prş Ağu 10, 2023 3:06 pm idatayla telefonda görüştüğümde bana da en az 3 ay ikamet etmiş olmam gerektiği söylendi.
Teşekkür ederim bilgilendirme için. Peki 3 ay sonra başvuru yaptıktan sonra görüşmede sıkıntı çıktı mı?

rfgrcy

Mesaj gönderen rfgrcy » Prş Ağu 10, 2023 3:30 pm

dogaozkan yazdı: Prş Ağu 10, 2023 3:13 pm Gerçekten o kısmı ben de anlamadım çünkü verdikleri formda öyle bir soru yoktu ve sözlü olarak da bununla alakalı hiçbir soru sormadılar. Sorarlarsa diye ders isimlerini ezberleyip gitmiştim... Sadece neden bu bölüm diye sordular, sözlü açıklarken uzun uzun açıkladım. Karşımdaki görevli de "kısaca ilgin var yani?" dedi "Evet ilgim var" dedim. Cevabımı bilgisayara nasıl geçirdi bi fikrim yok.
Öyle olur mu hocam memurlar gayet adil sende sıkıntı vardır kesin yanlış yapmışsındır(!)

YavuzAkbay

Mesaj gönderen YavuzAkbay » Prş Ağu 10, 2023 3:32 pm

41F Vize gorusmesinden ciktim. Belgelerimin hepsi tam, hatta birkac belgeyi fazladan bile getirmisim. Sorular bekledigim gibi hangi okul hangi bolum, tanidiginiz var mi, derslerinizden ornek verin gibiydi. Hepsini cevapladim. Idata gorevlisi hanimefendi cok guleryuzlu ve sicakkanliydi, fotokopilerim apostilli oldugundan notere ve apostile gerek olmadigini soyledi. Genel olarak tecrubem cok olumlu umarim vize sonucum da boyle olumlu olur.
İstanbul İData
41F
Belge Teslim: 10 Ağustos
Osnabrück

dogaozkan

Mesaj gönderen dogaozkan » Prş Ağu 10, 2023 3:51 pm

rfgrcy yazdı: Prş Ağu 10, 2023 3:30 pm Öyle olur mu hocam memurlar gayet adil sende sıkıntı vardır kesin yanlış yapmışsındır(!)
:') başvurumdaki sorunun tam olarak nerde olduğunu ne ben anladım ne de danıştığım kişiler... Sorunumu net olarak öğrensem ikinci başvurma halledip gideceğim ama işte ret mektubundaki ifadeler kafamı epey karıştırıyor. Şans faktörünün bu kadar önemli olduğunu asla tahmin etmezdim. Orada bir üniversiteden kabulüm olduğu ve evraklarım tam olduğu sürece kabul alırım sanıyordum.

rfgrcy

Mesaj gönderen rfgrcy » Prş Ağu 10, 2023 4:06 pm

dogaozkan yazdı: Prş Ağu 10, 2023 3:51 pm :') başvurumdaki sorunun tam olarak nerde olduğunu ne ben anladım ne de danıştığım kişiler... Sorunumu net olarak öğrensem ikinci başvurma halledip gideceğim ama işte ret mektubundaki ifadeler kafamı epey karıştırıyor. Şans faktörünün bu kadar önemli olduğunu asla tahmin etmezdim. Orada bir üniversiteden kabulüm olduğu ve evraklarım tam olduğu sürece kabul alırım sanıyordum.
Bende aynı seylerden red aldım kabul belgemi kabul belgesi değil demişler ama aynı evrakla vize alıp giden 2 arkadaşım var forumda Almanya'ya şansla gitmiş 1-2 kişi var her vize konusuna damlayip memurları aklamaya çalışıyor Türkiye'de Ardahan'da Kars'ta barajı geçip girdikleri bölümlerden mezun olan tipler bunlar

rfgrcy

Mesaj gönderen rfgrcy » Prş Ağu 10, 2023 4:07 pm

YavuzAkbay yazdı: Prş Ağu 10, 2023 3:32 pm 41F Vize gorusmesinden ciktim. Belgelerimin hepsi tam, hatta birkac belgeyi fazladan bile getirmisim. Sorular bekledigim gibi hangi okul hangi bolum, tanidiginiz var mi, derslerinizden ornek verin gibiydi. Hepsini cevapladim. Idata gorevlisi hanimefendi cok guleryuzlu ve sicakkanliydi, fotokopilerim apostilli oldugundan notere ve apostile gerek olmadigini soyledi. Genel olarak tecrubem cok olumlu umarim vize sonucum da boyle olumlu olur.
Ankara'da girdiysen geçmiş olsun o kadın gülüp gülüp reddi çakıyor evraklarin Almanya'ya gitmeden red gelirse şaşırma gerçi senin 41f mis biz 36fdik

YavuzAkbay

Mesaj gönderen YavuzAkbay » Prş Ağu 10, 2023 4:12 pm

rfgrcy yazdı: Prş Ağu 10, 2023 4:07 pm Ankara'da girdiysen geçmiş olsun o kadın gülüp gülüp reddi çakıyor evraklarin Almanya'ya gitmeden red gelirse şaşırma gerçi senin 41f mis biz 36fdik
Istanbul’da girdim.
İstanbul İData
41F
Belge Teslim: 10 Ağustos
Osnabrück

itsemin53

Mesaj gönderen itsemin53 » Prş Ağu 10, 2023 4:13 pm

rfgrcy yazdı: Prş Ağu 10, 2023 4:07 pm Ankara'da girdiysen geçmiş olsun o kadın gülüp gülüp reddi çakıyor evraklarin Almanya'ya gitmeden red gelirse şaşırma gerçi senin 41f mis biz 36fdik
vallahi birader red çakmışlar mı çakmamışlar mı bilmiyorum ama sana çakan iyi çakmış:D

Kilitli