Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Agah

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen Agah » Çrş Tem 19, 2023 1:01 pm

ren155 yazdı: Çrş Tem 19, 2023 12:04 pm 6. Gelecek planlariniz neler ve ulkenize donmeyi planliyor musunuz?

bu soruya ne yanit verdiniz
Masterden sonra doktora akabinde akademik kariyer hedefime ulasmak istedgimi yazdim. Ancak baska bir soru da donus sinyalini verdigim icin ekstradan yazmadim. Master alaninda yapacagim calismalar konusunda turkiyedeki calismalar kisitli ve bu konuda uzmanlasmak istedigimi soylemistim. Bence direkt donecem demekten daha etkili ve gecerli bir ifade

YavuzAkbay

Mesaj gönderen YavuzAkbay » Çrş Tem 19, 2023 2:00 pm

Arkadaşlar ülkeye dönmeyi planlıyor musunuz sorusuna hangi cevabı vermek daha doğru olur. En nihayetinde orada sana devlet kaynaklarıyla eğitim verecekler o imkanı aldıktan sonra ülkeyi terkedeceğini bilseler neden vize versinler ki? Ülkeye faydalı olmanı istemezler mi?
İstanbul İData
41F
Belge Teslim: 10 Ağustos
Osnabrück

namıkkemal

Mesaj gönderen namıkkemal » Çrş Tem 19, 2023 4:13 pm

memosasma yazdı: Pzt Tem 17, 2023 4:04 pm Arkadaşlar merhaba şimdi size bugün girdiğim İzmir 36f vize mülakatımı anlatacağım. Öncelikle 03.11 tarihinde vizeye başvurdum ve 14.06 tarihinde atama maili geldi. Randevum da 17.07 yani bugündü. Tüm belgeleri hazırlayıp randevu saatinden 15dk önce balçovadaki konsolosluktaydım ve tam saatinde beni içeri aldılar. İçeri alındıktan sonra ilk olarak bir görevli belgelerimi ayıkladı bazı yerlerdeki ataşları çıkarttı bazı yerleri ise kendisi zımbaladı sonrasında gereksiz belgeleri ve memura ileteceğim belgeleri bana verdi ve geçmem gereken gişeyi söyledi. Memur belgelerimi aldıktan sonra bana sorduğu sorular şu şekildeydi:

Liseden ne zaman mezun oldunuz?
Nasıl dil öğrendiniz?
Almanca öğrenmeye ne zaman başladınız?
Almancanız ne seviyede?
Ne kadar süre dil kursuna gittiniz?
Gittiğiniz kurs Goethe miydi?
Üniversiteyi nerede okudunuz?
Mezun olduktan sonra ne yaptınız?
Master yapmaya ne zaman karar verdiniz?
Neden almanyayı seçtiniz?
Neden okuduğunuz bölümden farklı bir bölüm seçtiniz?
Neden bu okul?
Cevap olumsuz olursa ne yapmayı düşünüyorsunuz?
Nerede kalacaksınız?
Okuyacağınız bölümde göreceğiniz derslerden birkaç tanesini sayabilir misiniz?
Almanyada başka hangi okullarda istediğiniz bölüm vardı?

Bu yukarıda yazdığım tüm sorular türkçe şeklinde soruldu. Ardından biraz almanca konuşalım dedi ve:

Almanyada ne yapmak istiyorsun?
Masterdan sonra ne yapmayı düşünüyorsun?

Sadece bu iki soruyu almanca sordu ve görevli kadın gerçekten güleryüzlüydü cidden oldukça iyiydi bana karşı. Bir tane eksik belgem vardı ve bana verdiği maile bugün yarın atmamı istedi. Vize görüşmemiz bu kadardı teşekkür ederim dedi. Ben de bir soru sormak istedim ve ‘sizce bir problem var mı?’ dedim, kendisi de hayır her şey tamam sadece o belgeyi atman lazım dedi ve ben de çıktım. Ortalama 40dk kadar sürdü. Şimdi uzun ve heyecanlı bekleyiş içerisindeyim umarım vizem gelir. Herkese başarılar.
Umarım vizeniz en kısa sürede gelir . Almanyadaki dil kursunuza kaç kurluk kayıt yaptırdınız acaba ?

AhmetBurakCakin

Mesaj gönderen AhmetBurakCakin » Çrş Tem 19, 2023 4:38 pm

6 Haziranda 39F vize tipine başvurdum. 26 Haziranda randevu tarihim 18 temmuza ve Ankaraya atandı. Saat 10.30 ta olan randevum icin saat 9.30 ta gittim. Önce pasaportun kargosu icin adres ve iletişim bilgilerini istedikleri bir form doldurdum en dışarda polis kulübesine girmeden daha. Daha sonra o polis kulübesine girdim ve çantam, cüzdanım ve ustum arandi. Kulaklıgimi, şarj aletimi ve telefonumu aldılar, Daha sonra bir avluya ciktim ordan ve ilerisindeki binaya girmemi söylediler. Orda da bir görevli adimı listeden buldu, ne icin geldigimi sordu ve beni kendisinin oluşturduğu bir sıraya ekleyip avluda beklemem gerektiğini ve sıram geldiginde cagiracagini söyledi. 1.5 saat falan bekledikten sonra iceri alindim ve orda belgelerimin düzenlenmesi icin sıra beklemeye başladım bu sefer. Uzun bir süre onu da bekledikten sonra sıram gelmeden listeyi hazırlayan görevli görüşmemin ne icin oldugunu tekrar sordu. Eğitim oldugunu söyledim ve beni ve baska eğitim icin gelen birini daha tekrar disari aldılar ve biraz daha dışarda bekledik. Sonra tekrar iceri cagirdilar ve normalde görüşmelerin yapildigi kabinlerin birinde bir vize memuru belgelerimi düzenledi ve bir sıra numarası alıp beklemeye başladım (Normalde belgelerin düzenlenmesini baska bir görevli hallediyor). Saat 12.30 gibi anca görüşmeye girebildim. Beklediğim 3 saatin 1-1.5 saatini falan dışarda güneşin altında gecirdim. Bunlara hazirlikli gidin öncelikle, şapka vs almak isteyebilirsiniz yanınıza. Görüşme icin kabine geçtim ve türkce ne icin geldigimi sordu. Ben de eğitim icin oldugunu söyledim türkce. Dil kursu mu yapacaksın dedi. Hayir, üniversite eğitimi, lisans icin dedim. Bachelor mi Master mi diye sordu. Bachelor dedim ve tekrar dil kursu yapmayacak misin diye sordu. Hayir dedikten sonra almanca konuşmaya başladı ve hep almanca konustuk bundan sonra.
O kadar iyi almancan var mi diye sordu. Evet dedim. Nerde kalacagimi sordu. In einem Studentenwohnheim diye cevap verdim. Akraban var mi dedi, hayır dedim. Derslerin almanca mi olacak dedi evet dedim ona da. Sonra parmak izimi almak icin elimi makineye yerleştirmemi söyledi sonra diğer elimi de ayni sekilde. Bundan sonra da sadece bas parmaklarını koy simdi de dedi. Bunlardan sonra da vize ücretini istedi ve ödemeye dair bir kağıt verdi. Imzalamam mi gerekiyor diye sordum yok, sende kalacak dedi. Sonra da 4-5 tane soruların yazılı olduğu kagitlari verdi ve doldurmami bekledi. Tam sirasini hatırlamıyorum ama sorular şunlardı: 1- Almanca ve İngilizce dil seviyen ne ve nasıl öğrendin? 2- Stadium ve Aufenthalt ini nasıl finanse edeceksin? 3- Bachelordan sonra ne yapacaksın? 4- Hangi sene mezun oldun ve Hochschulprüfung tan sonra ne yaptın? 5- Hangi Üniversite, Hangi sehir ve neden bu sehir? 6- Daha önce Almanyada bulundun mu? Evetse mümkün oldugunca detaylı anlat. 7- Akraban var mi? 8-Ders dilin ne? 9- Neden bu üniversite ve neden bu bölüm ? 10- Daha önceki eğitim, mesleki hayatinizi betimleyin. Görüşmeyi yaptıgım memurdan herhangi bir pozitif ya da negatif bir feedback almadım. Yarim saat falan kadar sürdü görüşme ve ciktigimda saat tam 13.00 di. Tavsiyem, sorulara ve uzun bekleyislere hazirlikli gidin.

memosasma

Mesaj gönderen memosasma » Çrş Tem 19, 2023 4:50 pm

namıkkemal yazdı: Çrş Tem 19, 2023 4:13 pm Umarım vizeniz en kısa sürede gelir . Almanyadaki dil kursunuza kaç kurluk kayıt yaptırdınız acaba ?
A2.2 - C1.1 kaydı yaptırdım.

Asya3405

Mesaj gönderen Asya3405 » Çrş Tem 19, 2023 7:19 pm

memosasma yazdı: Pzt Tem 17, 2023 4:04 pm Arkadaşlar merhaba şimdi size bugün girdiğim İzmir 36f vize mülakatımı anlatacağım. Öncelikle 03.11 tarihinde vizeye başvurdum ve 14.06 tarihinde atama maili geldi. Randevum da 17.07 yani bugündü. Tüm belgeleri hazırlayıp randevu saatinden 15dk önce balçovadaki konsolosluktaydım ve tam saatinde beni içeri aldılar. İçeri alındıktan sonra ilk olarak bir görevli belgelerimi ayıkladı bazı yerlerdeki ataşları çıkarttı bazı yerleri ise kendisi zımbaladı sonrasında gereksiz belgeleri ve memura ileteceğim belgeleri bana verdi ve geçmem gereken gişeyi söyledi. Memur belgelerimi aldıktan sonra bana sorduğu sorular şu şekildeydi:

Liseden ne zaman mezun oldunuz?
Nasıl dil öğrendiniz?
Almanca öğrenmeye ne zaman başladınız?
Almancanız ne seviyede?
Ne kadar süre dil kursuna gittiniz?
Gittiğiniz kurs Goethe miydi?
Üniversiteyi nerede okudunuz?
Mezun olduktan sonra ne yaptınız?
Master yapmaya ne zaman karar verdiniz?
Neden almanyayı seçtiniz?
Neden okuduğunuz bölümden farklı bir bölüm seçtiniz?
Neden bu okul?
Cevap olumsuz olursa ne yapmayı düşünüyorsunuz?
Nerede kalacaksınız?
Okuyacağınız bölümde göreceğiniz derslerden birkaç tanesini sayabilir misiniz?
Almanyada başka hangi okullarda istediğiniz bölüm vardı?

Bu yukarıda yazdığım tüm sorular türkçe şeklinde soruldu. Ardından biraz almanca konuşalım dedi ve:

Almanyada ne yapmak istiyorsun?
Masterdan sonra ne yapmayı düşünüyorsun?

Sadece bu iki soruyu almanca sordu ve görevli kadın gerçekten güleryüzlüydü cidden oldukça iyiydi bana karşı. Bir tane eksik belgem vardı ve bana verdiği maile bugün yarın atmamı istedi. Vize görüşmemiz bu kadardı teşekkür ederim dedi. Ben de bir soru sormak istedim ve ‘sizce bir problem var mı?’ dedim, kendisi de hayır her şey tamam sadece o belgeyi atman lazım dedi ve ben de çıktım. Ortalama 40dk kadar sürdü. Şimdi uzun ve heyecanlı bekleyiş içerisindeyim umarım vizem gelir. Herkese başarılar.
Merhaba, bilgiler için teşekkürler. Ben de yakın zamanda görüşmeye gideceğim. Biraz heyecan var. Acaba ne eksikti sizin merak ettim de bilgilendirirseniz çok sevinirim.

jgutgbrk

Mesaj gönderen jgutgbrk » Çrş Tem 19, 2023 8:33 pm

Bugün 41f için idata gayrettepe ofisindeydim. Burada da sorduğum bir sorunun yanıtını birinci elden vereyim. Mezun ve çalışan biri olarak SGK dökümünün çevirilmesi gerekip gerekmediği aklıma takılıyordu.

Çeviri yaptırmamaya karar vermiştim ve sadece Türkçesini verdim bugün. Bir sorun olmadı şimdilik.

mortonfeldman

Mesaj gönderen mortonfeldman » Çrş Tem 19, 2023 8:43 pm

AhmetBurakCakin yazdı: Çrş Tem 19, 2023 4:38 pm 6 Haziranda 39F vize tipine başvurdum. 26 Haziranda randevu tarihim 18 temmuza ve Ankaraya atandı. Saat 10.30 ta olan randevum icin saat 9.30 ta gittim. Önce pasaportun kargosu icin adres ve iletişim bilgilerini istedikleri bir form doldurdum en dışarda polis kulübesine girmeden daha. Daha sonra o polis kulübesine girdim ve çantam, cüzdanım ve ustum arandi. Kulaklıgimi, şarj aletimi ve telefonumu aldılar, Daha sonra bir avluya ciktim ordan ve ilerisindeki binaya girmemi söylediler. Orda da bir görevli adimı listeden buldu, ne icin geldigimi sordu ve beni kendisinin oluşturduğu bir sıraya ekleyip avluda beklemem gerektiğini ve sıram geldiginde cagiracagini söyledi. 1.5 saat falan bekledikten sonra iceri alindim ve orda belgelerimin düzenlenmesi icin sıra beklemeye başladım bu sefer. Uzun bir süre onu da bekledikten sonra sıram gelmeden listeyi hazırlayan görevli görüşmemin ne icin oldugunu tekrar sordu. Eğitim oldugunu söyledim ve beni ve baska eğitim icin gelen birini daha tekrar disari aldılar ve biraz daha dışarda bekledik. Sonra tekrar iceri cagirdilar ve normalde görüşmelerin yapildigi kabinlerin birinde bir vize memuru belgelerimi düzenledi ve bir sıra numarası alıp beklemeye başladım (Normalde belgelerin düzenlenmesini baska bir görevli hallediyor). Saat 12.30 gibi anca görüşmeye girebildim. Beklediğim 3 saatin 1-1.5 saatini falan dışarda güneşin altında gecirdim. Bunlara hazirlikli gidin öncelikle, şapka vs almak isteyebilirsiniz yanınıza. Görüşme icin kabine geçtim ve türkce ne icin geldigimi sordu. Ben de eğitim icin oldugunu söyledim türkce. Dil kursu mu yapacaksın dedi. Hayir, üniversite eğitimi, lisans icin dedim. Bachelor mi Master mi diye sordu. Bachelor dedim ve tekrar dil kursu yapmayacak misin diye sordu. Hayir dedikten sonra almanca konuşmaya başladı ve hep almanca konustuk bundan sonra.
O kadar iyi almancan var mi diye sordu. Evet dedim. Nerde kalacagimi sordu. In einem Studentenwohnheim diye cevap verdim. Akraban var mi dedi, hayır dedim. Derslerin almanca mi olacak dedi evet dedim ona da. Sonra parmak izimi almak icin elimi makineye yerleştirmemi söyledi sonra diğer elimi de ayni sekilde. Bundan sonra da sadece bas parmaklarını koy simdi de dedi. Bunlardan sonra da vize ücretini istedi ve ödemeye dair bir kağıt verdi. Imzalamam mi gerekiyor diye sordum yok, sende kalacak dedi. Sonra da 4-5 tane soruların yazılı olduğu kagitlari verdi ve doldurmami bekledi. Tam sirasini hatırlamıyorum ama sorular şunlardı: 1- Almanca ve İngilizce dil seviyen ne ve nasıl öğrendin? 2- Stadium ve Aufenthalt ini nasıl finanse edeceksin? 3- Bachelordan sonra ne yapacaksın? 4- Hangi sene mezun oldun ve Hochschulprüfung tan sonra ne yaptın? 5- Hangi Üniversite, Hangi sehir ve neden bu sehir? 6- Daha önce Almanyada bulundun mu? Evetse mümkün oldugunca detaylı anlat. 7- Akraban var mi? 8-Ders dilin ne? 9- Neden bu üniversite ve neden bu bölüm ? 10- Daha önceki eğitim, mesleki hayatinizi betimleyin. Görüşmeyi yaptıgım memurdan herhangi bir pozitif ya da negatif bir feedback almadım. Yarim saat falan kadar sürdü görüşme ve ciktigimda saat tam 13.00 di. Tavsiyem, sorulara ve uzun bekleyislere hazirlikli gidin.
Konsoloslukta mıydı acaba? Ve almanca dil sertifikanız var mıydı? Sertifikasız gitsem görüşmeye ama tüm görüşmeyi almanca sürdürsem dil sertifikam olmadığından red yer miyim acaba? Sınav sonucu yetişmeyecek vize görüşmesine. 39F benim de

bircealb

Mesaj gönderen bircealb » Çrş Tem 19, 2023 9:31 pm

Merhaba. Ben 36F vizesi için 13 Haziran'da randevu talebinde bulundum İstanbul için. Hala bir tarih bildirilmedi. 28 Eylül için uçak biletim ve kursum 2 Ekim'de başlıyor. Sizce kursumu erteleyip kalacağım yurdu iptal etmeli miyim yoksa vizem yetişir mi?

ren155

Mesaj gönderen ren155 » Prş Tem 20, 2023 12:23 pm

4- Hangi sene mezun oldun ve Hochschulprüfung tan sonra ne yaptın?

Hochschulprüfung tan sonra ne yaptın sorusuna ne demek lazim. üni sinavindan sonra üniye basladik üniversitede ne yaptigini mi soruyor acaba

berkays

Mesaj gönderen berkays » Prş Tem 20, 2023 2:14 pm

YavuzAkbay yazdı: Çrş Tem 19, 2023 2:00 pm Arkadaşlar ülkeye dönmeyi planlıyor musunuz sorusuna hangi cevabı vermek daha doğru olur. En nihayetinde orada sana devlet kaynaklarıyla eğitim verecekler o imkanı aldıktan sonra ülkeyi terkedeceğini bilseler neden vize versinler ki? Ülkeye faydalı olmanı istemezler mi?
Görüşmeye gidip kabul alanların çoğu üniversiteyi bitirdikten sonra orada kalacaklarını söylemişler
İSTANBUL 36F LİSANS
Randevu Talep: 07.12.2023
Atama Tarihi: 07.02.2024
Görüşme Tarihi: 20.02.2024
Vize Geliş Tarihi: 20.03.2024

ugurcnoztrk

Mesaj gönderen ugurcnoztrk » Prş Tem 20, 2023 2:48 pm

bircealb yazdı: Çrş Tem 19, 2023 9:31 pm Merhaba. Ben 36F vizesi için 13 Haziran'da randevu talebinde bulundum İstanbul için. Hala bir tarih bildirilmedi. 28 Eylül için uçak biletim ve kursum 2 Ekim'de başlıyor. Sizce kursumu erteleyip kalacağım yurdu iptal etmeli miyim yoksa vizem yetişir mi?
hangi sehre gideceksin

balirem

Mesaj gönderen balirem » Prş Tem 20, 2023 3:02 pm

Merhaba alman konsoloslugunda 36 vize görüsmesinde, lise diplomamı ve ösym sonuç belgemi ingilizce noter onaylı apostil edilmiş şekilde versem sorun olur mu? Yoksa illa almancaya mı cevirtmem gerekir? Üni lisans diplomam sorunsuz elimde konsoloslugun istedigi gibi

islamkaranfil

Mesaj gönderen islamkaranfil » Prş Tem 20, 2023 3:11 pm

merhabalar arkadşlar,
ben 30f ile vize başvurusu yaptım şu an dil kursu şartı ile gideceğim. bunun için bloke hesap yapacağım ancak kayıt olurken hangi türü seçeceğim konusunda çok kararsız kaldım. almanya'ya gidiş amacı için dil okulu mu seçmem gerekiyor acaba yoksa çalışan olarak mı seçmem gerekiyor. siz hangisini seçtiniz? gönderimi gören 30f ile başvuran arkadaşlar da yorum yapabilirse çok sevinirim. :)

memosasma

Mesaj gönderen memosasma » Prş Tem 20, 2023 6:32 pm

Asya3405 yazdı: Çrş Tem 19, 2023 7:19 pm Merhaba, bilgiler için teşekkürler. Ben de yakın zamanda görüşmeye gideceğim. Biraz heyecan var. Acaba ne eksikti sizin merak ettim de bilgilendirirseniz çok sevinirim.
bloke hesap açmıştım ve onay belgesini götüreceğime açılış belgesini götürmüşüm bu yüzden de onay belgesini mail yoluyla atmamı istedi

bircealb

Mesaj gönderen bircealb » Prş Tem 20, 2023 7:55 pm

ugurcnoztrk yazdı: Prş Tem 20, 2023 2:48 pm hangi sehre gideceksin
hamburg

ugurcnoztrk

Mesaj gönderen ugurcnoztrk » Prş Tem 20, 2023 8:03 pm

bircealb yazdı: Prş Tem 20, 2023 7:55 pmhamburg
yurdu ne kadar surede buldun kral

bircealb

Mesaj gönderen bircealb » Prş Tem 20, 2023 8:08 pm

ugurcnoztrk yazdı: Prş Tem 20, 2023 8:03 pm yurdu ne kadar surede buldun kral
kimse dil okulu öğrencisi kabul etmediği için mecbur pahalı bir yerden tuttum son onayı bekliyorum kontrat için

Agah

Mesaj gönderen Agah » Cum Tem 21, 2023 1:22 am

balirem yazdı: Prş Tem 20, 2023 3:02 pm Merhaba alman konsoloslugunda 36 vize görüsmesinde, lise diplomamı ve ösym sonuç belgemi ingilizce noter onaylı apostil edilmiş şekilde versem sorun olur mu? Yoksa illa almancaya mı cevirtmem gerekir? Üni lisans diplomam sorunsuz elimde konsoloslugun istedigi gibi
Ingilizcesi yeterli olur

Talha96

Mesaj gönderen Talha96 » Cum Tem 21, 2023 5:30 pm

Burkicemki yazdı: Prş Haz 15, 2023 7:21 pm Evet kesinlikle kayıt olmalısınız (kurlar en az 3 aylık zaman dilimini kapsamalı, bazıları 2 ayla da kabul aldı ama 2 aylık kayıt olup eksik belge istenen bi tanıdığım var)

Diwan kursuna kayıt oldum ben B1.2+B2 şeklinde.

Ücreti ödemelisiniz ve davetiyede yazmalı
Hocam merhaba. dediğiniz kurs marburgda özel bir kurs mu ve bir kur için fiyatı ne kadardı acaba? Üniversitede tek kur için 600 euro istiyorlar bana biraz pahalı geldi

Kilitli