Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Garantor Belgesi 2 ( Verplichtungserklaerung )

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Pzr May 12, 2013 3:58 pm

garantorun isinin fest olmasi gerekiyormu 2 senelik vertragi varmis sorun olurmu ?
gdld

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr May 12, 2013 4:36 pm

yeni ise girdiyse sorun olabilir cunku son 3 aylik maas bordrosunu nasil suncak mesela ? is yeriyle yapilan anlasmayi istemiyolar, bordroyu istiyolar. ise gireli 4 ay falan olduysa sozlesme yuzunden sorun yasamayin sonra.

zaten bu konularin sorun olup olmicagi memurla gorusunce ortaya cikar. memur derseki bu eksiklikler var o zaman onlari tamamlar. yok buyrun belge derse tamamdir. yani simdi burdan kesin bisey soylemek zor. memurun yanina girdikten sonra bu belgeyi almak genelde 15 dklik bi islem.

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Sal May 28, 2013 1:31 am

tamam tesekkur ettim ilgin icin .
gdld

ahmetkarsligil

Mesaj gönderen ahmetkarsligil » Cum Haz 28, 2013 3:32 pm

Arkadaslar merhaba,
Benim sorum garantor olacak kisiyle alakali. Fh dusseldorf\'a basvurdum ve yuksek ihtimalle kabul gorecegim. Fakat para mevzusu biraz problem. Kiz arkadasim var beni garanti altina alabilecek Almanyada fakat o da ogrenci. Soyle bir avantaj var ki onun kendisine ait 60.000€ kadar parasi var ki ailesinin zaten hic problemi yok. Beni kiz arkadasim garanti altina alabilir mi boyle birsey kabul olunur mu? Daha once yasanmismidir. Kuzenim devlet operasinda sanatci ve o kendini garanti gosterecekti bana fakat burada okudugum iadariyla garantor kisinin almanyada olmasi gerektigini savunmussunuz. Neyse sorumu ozetleyecek olursam kiz arkadasim ogrenci ve kendine ait universite odasinda kaliyor. Yeterli parasi var ve beni garanti etmek istiyor. Bu mumkun mu?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Haz 28, 2013 4:58 pm

garantor olma sartlarindan biri garantor olunan kisinin kalis suresi boyunca garantorun almanyada kalacaginin garanti olmasi. ogrenim amacli oturuma sahip kisi genelde en fazla 2 senelik oturum alabiliyo tek seferde ve bittikce ve egitim devam ediyosa uzatiliyo. yani senin kalis suren bundan olcaktir.

yasal olarak 2 sene denmesine ragmen max oturum suresi, bundan daha uzun alanlar da var. mesela benim arkadasima 2,5 sene verdiler. o yuzden kesin garantor olamaz demiyorum.

bence kiz arkadasin yabancilar subesine gidip verpflichtungserklaerung cikarmak istiyorum falan diye gitsin. hesabindaki miktari kanit olarak gosterebilecegi bisey gotursun yaninda da. senin adres dogum tarihi pasaport numarasi gibi bilgiler de yaninda olsun. eger tmm olabilir garantor derlerse cikartir hemen garantorluk kagidini. yok olamaz derlerse kiz arkadasin 8000 euro gibi miktari senin adina bloke hesaba yatirirsa yine bu sorun cozulmus olur.

ogzhn

Mesaj gönderen ogzhn » Çrş Tem 03, 2013 10:08 pm

ARKADASLAR ONCELIKLE HEPINIZE MERHABA

BLOKE HESABINA VERECEK PARAM OLMADIGINDAN GARANTOR BULACAGIM
SIZLERE SORUM SU : BIRDEN FAZLA GARANTOR OLUYOR MU YANI IKI TANE DAYIM VAR ALMANYADA IKISIDE GARANTOR OLACAK BANA BU MUMKUN MU ?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Tem 03, 2013 10:22 pm

ne gerek var ki ikisine birden ? birinin geliri yeterliyse yeter zaten. yeterli degilse zaten vermezler o belgeyi.

ogzhn

Mesaj gönderen ogzhn » Prş Tem 04, 2013 12:39 pm

konsolosluktan ogrendm olabiliyormus

biri bakar ama ikisi daha rahat bakar diye dusunuyorum

ogzhn

Mesaj gönderen ogzhn » Prş Tem 04, 2013 12:41 pm

bir diger sorumda isvicredeki tanidigim bana garantor olabilir mi?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Tem 04, 2013 5:13 pm

iyi de bu garantor belgesini alan kisi sana tek basina garantor olabilecek mi ona bakiliyo bu kisiye bu belge verilirken. olabiliyosa tamam zaten bu yeterli. ek olarak alacaklarin dikkate dahi alinacagini sanmam vize islmelerinde. ha almanyaya gel sen isterse ikisinden de para alma, baska birinden al. ama ben yine de ikisinden de alicam diyosan sen bilirsin.

isvicreden garantor zor. olsa bile ugrastirirlar. en iyisi almanyadakilerden alman. kafan rahat olur.

ogzhn

Mesaj gönderen ogzhn » Prş Tem 04, 2013 5:30 pm

cok sag ol bir sorum daha olucak

ben kabul gorursem wuppertal\' a gidecegim kolnde kalacagim dayimin yaninda bana garantor o olucak birde berlinde bir tanidigim var onun durumu daha bana o garantor olsa ama ben kolnde dayimda kalsam olur mu?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Tem 04, 2013 5:52 pm

garantorle ayni sehirde yasamak zorunda hatta onun yaninda kalmak zorunda degilsin. sana sadece nerde kalicaksin derler. dersin surda bitti. mantikli olmasi senin avantajina tabi. dayin varken baska birinin garantorlugune neden basvuruyosun ki ? konsolosluk dayindan degil baskasindan destek aliyosun bize bu supheli geldi de diyebilir. cok kafayi takmissin bu garantorluk isine. soyle gitsin dayin bulundugu sehirdeki yabancilar subesine ben su kisiye dil kursu ve universite egitimi icin garantor olcam. maas bordrolarina ve oturumuna tmm uygunsa verirler garantor belgesini. vizeyi alip almanyaya gel istersen git o tanidigindan al parayi dayin yerine. kime ne.

ogzhn

Mesaj gönderen ogzhn » Prş Tem 04, 2013 6:06 pm

taktim cunku 8000 euro ya sahip degilim :D

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Tem 04, 2013 6:13 pm

iyi de bunun cozumu 10 tane 100 tane garantor bulmaktan gecmiyo. ya 8000 ya da garantor. garantorler degil. abartmaya gerek yok yani. gonder dayini yabancilar subesine o alamazsa digerini o alamazsa da tanidigini gonder. dedigim gibi istiyosan yine 2-3 kisiden garantor belgesi ekle. senin kararin.

ama eksik olmasin fazla fazla olsun deyip basvuruyu inceleyecek memuru killandirirsan sadece bu yuzden dahi ret alabilirsin ;)

ogzhn

Mesaj gönderen ogzhn » Cmt Tem 06, 2013 12:23 pm

tamama cok sag ol dedigin gibi yapacagim

emrahduisburg

Mesaj gönderen emrahduisburg » Çrş Tem 10, 2013 3:59 pm

selam arkadaslar siteniz gercekten profesyonel tebrik ediyorum.

ben almanyada ikamet eden bi turk vatandasiyim yigenimi burda universite okutabilmek icin ona garantor olmak istiyorum bunun icin gerekli sartlar sanirim iyi bi gelirinin olmasi benim sorum eger benim gelirim yetmezse benim abimde(abim de almanyada calisan bi isci) ayriyeten garantor olabilirmi yani 325 euro ben 325 euro abim olaraktan garantorluk yapabilirmiyiz?

vereceginiz cevaplar icin tesekkurler

luffy

Mesaj gönderen luffy » Prş Tem 18, 2013 12:40 pm

Merhaba,

ben almanyadan master kabulu aldim ve orada halam yasamakta(okul ile ayni sehirde ve sadece 3 km uzaklikta). bugun yabancilar polisine gidip garantorluk belgesi alacak. okudugum kadariyla birden fazla garantor olmasin dikkat ceker yazilmis. benim halamdan ayri sekilde babamla noter e gidip bana gerekli yardimi yapabilecegini gosteren bir yazi almakti(babamin hesabinda da kayda deger miktarda para var ve kardesleriyle ortak bir insaat/muteahhitlik sirketi var) ve bunu yeminli tercuman a cevirtip babamin hesap bilgileriyle kullanabilirim diye dusunuyordum. fakat bu durumda babami hic karistirmamaliyim, oyle mi? benim halamdan belge istememin tek sebebi onda yasayacak olmamdi, hani orada nerede kalacagim belli olsun, ekstra bir katki beklemiyorum aslinda, yani sadece yurt masrafi olarak belirlenen 250-300 euroluk kisimdan kurtulmus olacagim yemek giderlerimin bir kismi

bunlarin disinda kendi hesabimda da yeterince tl var, hatta 2 sene orada yetecek kadar. fakat suan euro yuksek oldugu icin o kadar miktar euro alip bloke hesap isine girmek istemiyorum.

oneriniz nedir? ne olursa olsun bloke hesap yapmali miyim?

halama bugun nasil cevap verilecegini de bilmiyorum gerci. turist olarak daha once halamdan davetiye alarak 3 defa gittim almanyaya (2007, 2010 ve 2012 de)

tesekkurler

lordin

Mesaj gönderen lordin » Prş Tem 18, 2013 12:55 pm

bu basligin tumunu okudum. Ozet olarak:

-"fur die studium dauer" ya da "bis ende des studiums" yazacak
-bemerkungen kisminda "zum sprachkurs und studiums" olacak
-auslaenderbehorde de yapilacak islermler
-pasaport
-maas bordrosu
-vergi levhasini
garantor olacak kisinin bulundurmasi gerekenler.

--isim soyisim
--dogum tarihi-yeri
--turkiyedeki adresi
--pasaport numarasi
senin garantore vermen gereken bilgiler.

kolay gele...

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Tem 18, 2013 12:59 pm

halanda kalcagini gostermek icin garantor belgesine gerek yok. nerde kalcaksin kismina sadece adres yaziyosun zaten. neresi burasi derlerse de halamin evi dersin. halandan garantor belgesi alirsan bloke hesap acmana gerek kalmaz. ama istersen yine de hesabindaki parayi gosterebilirsin. sebep olarak euronun turkiyede yuksek oldugunu kayiptan dolayi garantor belgesi aldigini soyleyebilirsin. bunda sorun olmaz. babanin durumunu turkiyede sirketi vs oldugunu gostermen aslinda gereksiz ama olumlu etkisi olabilir. iyi niyet yazisinda bunu belirtmeni siddetle tavsiye ederim. istersen belge sunabilirsin.

luffy

Mesaj gönderen luffy » Prş Tem 18, 2013 1:11 pm

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

halanda kalcagini gostermek icin garantor belgesine gerek yok. nerde kalcaksin kismina sadece adres yaziyosun zaten. neresi burasi derlerse de halamin evi dersin. halandan garantor belgesi alirsan bloke hesap acmana gerek kalmaz. ama istersen yine de hesabindaki parayi gosterebilirsin. sebep olarak euronun turkiyede yuksek oldugunu kayiptan dolayi garantor belgesi aldigini soyleyebilirsin. bunda sorun olmaz. babanin durumunu turkiyede sirketi vs oldugunu gostermen aslinda gereksiz ama olumlu etkisi olabilir. iyi niyet yazisinda bunu belirtmeni siddetle tavsiye ederim. istersen belge sunabilirsin.[/quote]

tam olarak neyi iyi niyet yazisinda belirtmemin iyi olacagini dusunuyorsun? babamin sirketini vs mi? benim okula yazdigim motivation letter i(ingilizce) kuzenime almancaya cevirterek kullanmayi dusunuyordum normalde. neden mba, neden bu okul, neden almanya gibi sorulara cevap verdigim bir yazi bu. euro nun suan yuksek olmasi benim bloke hesap acma istegimi dizginliyor olsa da onu gorusmede veya mektupta belirtmemin pek akillica olacagini dusunmuyorum.

Kilitli