Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Puanim Yeter Mi ?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Puanim Yeter Mi ?

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Tem 07, 2013 2:58 pm

[quote]pLzeNn tarafindan yazilan metin:

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Arkadaslar kafaniz bayagi bir karismis, okurken benim de kafam iyice karisti, kim neyi nasil soruyor icinden cikamadim. Yerlesme puani veya NC ile ilgili sorulari genelleyip tekrar sorarsaniz yardimci olmaya calisalim.[/quote]
pekala sorayim..
LYS deki yerlesme puanim turkiyede herhangi bir vakif universitesinde bilgisayar muh. kazanmama yetiyor benim tercih yapip kazandi belgesiyle Almanya\'ya basvurmam yeterli olacak midir?(dsh , vize vs. gectigimi varsayiyorum) Yoksa benim buradaki 4 yillik not ortalamama bakarak mi beni kabul edeceklerdir bunu ogrenmek istiyorum.[/quote]

Ne tur bir lise bitirdigine bagli. Sayet meslek lisesi degil de 4 yillik duz bir liseyse ozel universiteden gelecek olan yerlesti belgesiyle Alman universitelerinden kabul alabilirsin. Bilgisayar muhendisligi okuyacaksan ortalama bir puan ile her universiteye girersin. Almanya da sartlari sagladiktan sonra mutlaka bir universiteye girersiniz not ortalamaya bakmazsiniz ama cikabilirmisiniz sorun orda. :)
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

ucanisplus

Puanim Yeter Mi ?

Mesaj gönderen ucanisplus » Sal Tem 09, 2013 3:26 pm

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

almanyada ´ki universiteler kendi basina ozerktir. turiyedeki gibi merkezi sistem yok. bu yuzden herkes basvurulari universiteye yapar(universite kendisi uni-assist gibi kurumlarla anlasmadiysa tabi.). universiteler de bolumlerin kabul sartlarina gore alim yapar.

eger bolum NC sistemiyle kabul yapiyosa(belirli sayida kisi aliyolar yani), bu durumda diploma notu dikkate aliniyo. uni-assist uzerinden basvuru alan bazi okullarin son zamanlarda osym yerlesme puanini da hesaba kattiklarini duydum ama ne kadar dogru bilmiyorum tabi.

eger bolumde NC sistemi yoksa(ogrenci aliminda limit yok yani) not ortalaman hesaplansa dahi dikkate alinmaz. kabul sartlarini yerine getirip getirmedigine bakarlar. ona gore kabul verirler.

bilgisayar muhendisligi bolumunde yani informatikte genelde NC sistemi olmuyo almanyadaki okullarda. mesela benim oldugum okul hochschule, direk universite degil de university of applied science, informatik okuyorum. bolumde NC yok. 80 kisi mi ne vardi ilk semesterda.

almanyada denklikte ozelmis bursluymus pek dikkat edilmez. hem uni-assistten hem de bayern denklik kurumundan aldigim denklik belgelerinde turkiyede kazandigin okul turuyle burslu burssuz iyi kotuu gibi hicbi aciklama yok.

bazi okullar bu denklik islemini kendi bunyesinde yapiyo sanirsam. herhangi bi denklik kurumuna yonlendirme yapmiyo bazilari.[/quote]
Gayet aciklayici olmus tesekkurler .. Peki Aachen Teknik uni assiste bagli mi ? Degilse basvururken pul parasi vb istiyo mu ?

Kullanıcı avatarı
welly275

Puanim Yeter Mi ?

Mesaj gönderen welly275 » Sal Tem 09, 2013 3:50 pm

bilmiyorum, ya uni-assist sitesinden ya da okulun sitesinden bakabilirsin.

pul parasi dedigin kabul belgesini geri sana gondermek icin posta pulu diyosun sanirsam? oyleyse ben almanyada bi adres gosterdim basvurularda. o yuzden istiyolarsa bile bana vurmadi yani.