Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya da Yüksek Lisans Bazı Sorular

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Schenker

Re: Almanya da Yüksek Lisans Bazı Sorular

Mesaj gönderen Schenker » Cmt Nis 23, 2022 1:27 am

Öncelikle para konusuna değinmek istiyorum. Garantör durumu dışında, yeni mezun olduğuna göre yaşının genç olduğunu (yani 30'un altında olduğunu) varsayıyorum. Bu koşullar altında YLYS'ye başvurabilirsin, en fazla 29 yaşında olman yeterli bile. Tabii ki bunu kazanırsan bazı yaptırımları var diye okumuştum, işte zorunlu olarak Türkiye'ye dönüş yapman gerekiyor gibi. (Ancak dönmzesen de bu kredi/burs'u geri ödemen gerekiyor diye biliyorum.)
Bunu araştırabilirsin. Bunun dışında eğer garantör bulursan biraz da başlangıç için cebine para atabilirsen, gittiğinde "werkstudent" olarak iş bulup eğitimine devam edebilirsin diye tahmin ediyorum. Belki kim bilir master'da çok başarılı olacaksın ve hatta burs kovalayacaksın.

Eğer şu anda maddi olarak sıkıntılar çekiyorsan belki bir işe girerek bir süre para biriktirebilirsin. Belki bu süreçte Almanca öğrenebilirsin.

Bunun dışında, Bavarya formülüne göre not ortalaman 2.7'ye denk geliyor Almanya'da bu da satisfactory + anlamına geliyor. Oturup detaylıca her şeyi araştırman gerekiyor. Öncelikle hangi alana yönelmek istiyorsun? Tutup da "makine mühendisliği" master'ı aramana gerek yok. Almanya'da bölümler daha spesifik adlara sahip ki keza makine mühendisliği yüksek lisansları da genelde Almanca oluyor veya Almanca dil yeterliliği istiyor.

Benim yaptığım ilk iş DAAD'ın sitesinden uluslarası programlara öncelikle bakmaktı. Bunların her birisinin sitesine tek tek girip bütün detaylarını kendime liste yapmıştım. Bunun dışında Almanya'daki üniversitelerin listesini google'layabilirsin.
Bak mesela, şu aşağıda verdiğim linkteki gibi bazı okullarda profesyonel deneyimini ibraz etmeni istiyorlar. Buna ek olarak tez çalışmanı paylaşmanı isteyenlerde var.
https://www2.daad.de/deutschland/studie ... stration
Ama bazı okullarda, NC-Frei olanlar özellikle, satisfactory not ile geçip yeterli ingilizceyi sağlamana tamam diyorlar.
Mesela şöyle bir okul buldum ama requierments listi pek inceleyemedim belki ilgini çekerse bakabilirsin
https://www2.daad.de/deutschland/studie ... gistration
Hatta burası IELTS'i anlaşılan düşük de tutuyor gibi;
Resim

Bu arada aklında belli bir bölüm yoksa araman çooooook uzun olacak. Sadece arayıp bulmak da yetmiyor, gözünü korkutmak istemem ancak güzel bir motivasyon mektubu veya bazı okullarda essay falan hazırlaman da gerekiyor. Bu süreç hiç de rahat veya kısa olmuyor.

Şimdiden kolay gelsin.

Mech

Re: Almanya da Yüksek Lisans Bazı Sorular

Mesaj gönderen Mech » Sal Nis 26, 2022 7:53 am

Şuanda çalışıyorum ve para biriktiriyorum. Başvuracağım okulları da dikkatlice seçmeye çalışıyorum. Elimden geleni yapacağım gerisi nasip gibi duruyor. Yorumunuz için çok teşekkür ederim.