Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Sözelci için Almanya

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Sözelci için Almanya

Mesaj gönderen Physiker » Sal Ağu 18, 2020 9:11 pm

Arkadaslar benim isim Almanya da egitim, yani normalde size hayal satmam lazim. Yani sizin bile anlayacaginiz sekilde daha acik söyleyim: Benim bölüm, alan hic birsey farketmeden Almanya da egitimi size süsleyip püsleyip ne olursa olsun tavsiye etmem lazim. Almanya da da hayati övmem lazim. Aaa cocugunuz Türkiye de istedigi bölümü kazanadimi, gelsin Almanya da kolayca hayallerine kavussun, burda hersey cok güzel, hayat mükemmel diye anlatmam lazim.. Bizim insanimizi kaziklayan, kandiran ve hayal satan deger bulur, gercekleri söyleyen degil. Bunu 20 yildir zaten kanitliyoruz. Ben her sözel bölüm icin demiyorum. Ama böyle antropoloji, arkeoloji, tarih, felsefe gibi bölümleri diyorum. Alman dili edebiyati veya DAF bitirenler hatta bana bile is basvurusu yapabilirler, calistigim yerde eger ihtiyac varsa ve kendilerini gelistirmislerse ben de is bulmalarina yardimci olabilirim. Mesela cogu kisiye egitim bilimleri bölümünü siddetle tavsiye ederim. Bir dönem bu sitenin moderatörlügünü yapan bayan bu bölümde okuyordu. Böyle Almanya da bile zar zor is bulabileceginiz, Türkiye de sirf üniversiteli olmak icin veya askerlik uzatmak icin kayit olunan, sonunda ya polis ya da formasyon kovalanan bölümleri okumak icin Almanya ya gelmeyin diyorum. Mühendis olun demiyorum illaki. Biliyorum biraz zor anliyorsunuz. 4-5 yil öncesine kadar türk ögrencisinin Almanya da egitimde acik ara en basarisiz ögrenci grubu olmasinin sebebini tembel olmasina bagliyordum ama son 1-2 yildir tek bir nedene bagliyorum onu da belirteyim. Cok acik bir sekilde, bir ilkokul cocuguna anlatir gibi anlatiyorum ama halen anlasilmiyor bazen demek istediklerimiz. Ha yok biz bos hayaller pesinde kosacagiz diyorsaniz da cok net bir sekilde belirteyim, banane ne yapiyorsaniz yapin:)
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kilitli