Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

MERHABA

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
sylabird

MERHABA

Mesaj gönderen sylabird » Cmt Tem 16, 2016 11:56 pm

Konuyu arama motorunda arattim ama cok saglikli sonuclar elde edemedim malesef. Doktorum ve Almanya da uzmanlik egitimi almak istiyorum. Istedigim bolumler Cocuk Psikiyatrisi, Pediatri ve Psikiyatri. Bu konuda sadece kulaktan dolma bilgilerim var o yuzden siz degerli ogrencilerden bilgi almak istedim. Bu arada Almancam hic yok, surec nasil isliyor? Dil kursunu Turkiye de mi yoksa Almanya da mi onerir siniz? Tercihen istedigim bolge NRW Eyaleti. Almanyada garantor olabilecek tanidigim yok. Maddi olarak ne kadara mal olucaktir tahminen? Aile hekimi olarak calismam mumkun mu bunun icin ne yapmam gerekiyor?
Simdiden tesekkurler.

Profane

MERHABA

Mesaj gönderen Profane » Pzr Tem 17, 2016 12:11 am

Almanya\'da, 6 senelik tip egitimden sonra resmen doktorsun ve calisabilirsin.Zorunlu olmamakla birlikte uzmanlik tercih edilebiliyor.Buda genelde ilave 10-12 somestir suruyor.Almanca tip icin DSH-3 gerekli bu arada TestDaf icin bir fikrim yok.Ben sahsen en azindan yarisina kadar yani B1 seviyesine kadar her acidan avantaj olarak Turkiye\'de ogrenilmesi taraftariyim.Maddiyat kisisel bir kavram ama ilk gelirken vize almak icin +8000€ parayi hesaba koyman gerekiyor.Hem calisip hem okurum diyorsan ve saatleri uygunsa calisabilirsin.Aile hekimligi sistem olarak farkli birsey mi bilmiyorum ama doktor olarak calisabilirsin.

kudif

MERHABA

Mesaj gönderen kudif » Pzr Tem 17, 2016 2:50 pm

ama kisi tip egitimini zaten Turkiye de bitirmis. Yani Dil egitiminden sonra calisma hayatini ve uzmanlik egitimini tam olarak nasil yapabilir?

Profane

MERHABA

Mesaj gönderen Profane » Pzr Tem 17, 2016 3:50 pm

Oraya bir virgul ilave ettim.Once yeterli dil seviyesine gelip ondan sonra Almanya\'da "Approbation (staatliche Zulassung)" almasi gerekiyor.Bu sinav ortalama 1 saatlik bir sozlu pratik (Gleichwertigkeitsprufung) sinav.Bu sinavdan sonra resmen Almanya\'da taninan bir doktor oluyorsun.Calisma hayati bu sinavdan sonra Turkiye\'deki gibi istedigi yerde calisabilir.

kudif

MERHABA

Mesaj gönderen kudif » Pzr Tem 17, 2016 4:57 pm

Cok tesekkur ederiz sagolun.)