Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri 3 - Visumtagebuch

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
aliyuksel86

Mesaj gönderen aliyuksel86 » Prş Ağu 06, 2009 7:34 pm

Evet arkadaslar nihayet aylardir buraya vize gorusmesi animi yazmak hayalimi bugun gerceklestiriyorum...Aslinda bu yaziyi gecen ay Istanbul\'dan yazmam gerekiyordu ancak su meshur garantor belgesini haftalarca bekledikten sonra ikametimi memlekete nakil ettirdim ve bugune Ankara\'dan aldim randevumu...Dun Garantor kagidi elime ulasir ulasmaz telefona sarildim ve hemen ertesi gun yani bugun saat 9:15\'e verdiler randevumu. Birde not dusmusler 20 dk erken gelin diye, neyse ben yarim saat once gidip kapilarin onunde beklerken saat 9:30\'da 9:15 randevusu alan 5 kisiyi iceri aldilar ve once icerdeki UPS firmasina yonlendirdiler oradanda fotokopi makinasinin yanindaki 2 gorevli evraklari duzenledi ve sira numarasi verdiler giristen. bende bahcede siramin gelmesini beklemeye basladim. Saat 9:15 diye soylenen gorusmeye 10:45\'te girdim ve 3 numaradaki gorevli bayan evraklarimi istedi bende verdim. yaklasik 3 dk onlari sessiz sedasiz kontrol ettikten sonra aramizda aynen 1 dk suren su gorusme gerceklesti;
-Ben: Iyi calismalar
-Gorevli: Tesekkur ederim, evraklari alayim (3 dk inceledikten sonra)
-Gorevli: Dil kursuna yazildiginizi goruyorum ve Duisburg universitesine basvuru yapmissiniz.
-Ben: Evet Dilkursu bitince Master yapmak istiyorum.
-Gorevli: Hihi, peki..(kadin herhangi bir soru sormadan ben sazan gibi atladim)
-Ben: Hic almanca bilgim olmadigindan kurs suresi boyunca Teyzemlerde kalacagim ancak universiteye baska sehirlerde basvurdum ve universiteye kabul edilince yurt yada diger alternatifleri degerlendirecegim.
Gorevli: Garantor kagidini gonderen teyzeniz mi?
Ben: Hayir, Enistem.
Gorevli: Peki Ali Bey, sizi biraz bahcede bekletebilirmiyiz, Dosyanizi Amirime goturmem gerekiyor.
Son derece olumlu 1 dakikaydi benim icin. Kadin herhangi bir soru sorma geregi duymadi hatta ben sazan gibi atlamasan garantor belgesini kimin gonderdigini bile sormayabilirdi.

Evraklarim tamdi o yuzden olabilir. Duisburg Universitesine gonderdigim online basvuru formunun ciktisini ve bana onlardan mail ile gelen basvuru onayini vermistim. Ilk gorusmem 10:50\'de bitti ve bahcede sabirla beklemeye basladim. Yanimda benimle beraber giren diger ogrenci adayi arkadaslarada bahcede beklemelerini soylemisler ve saat ilerledikce sirayla bizi cagirmaya basladilar. 2 saatlik bir beklemeden sonra Benim adimda anons edildi. 3 numaradaki kadin 2 numarada beni bekliyordu bu sefer ve tekrar merhabalastiktan sonra aramizda yine sorunsuz 2 dakikalik bir gorusme gerceklesti.

-Gorevli: Master icin basvurmustunuz degilmi
-Ben : Evet bu amaclada once Dil Kursuna yazildim
-Gorevli: Hihi...Hangi Bolume basvuru yaptiniz?
-Ben : Finance and Risk Management ve Business Administration
Gorevli: Peki, ve bunlari onundeki bilgisayara not etti. Baska bir soru sormadi ve 60 Euro alayim dedi.

Parayi verdim, bana 2 kagit daha imzalatti ve sonunda bana Evraklarinizi Almanyaya gonderiyoruz, oradan cevap gelir gelmez size pasaportunuzu gonderecegiz dedi ve bende tesekkur edip oradan ayrildim. Gozume bir sorun takilmadi ama belli olmaz tabi arti merakla bekliyorum umarim bu ayin sonuna kadar gelir cunku Kursum 31 Agustosta basliyor ve ben ucak bileti bile alamadim bu yuzden henuz. Arkadaslar bana vize durumunuzu suradan takip edebilirsiniz diye birsey soylemedi...Acaba hangi adresten ve hangi numara ile takip edebiliriz ?

hoze1905

Mesaj gönderen hoze1905 » Prş Ağu 06, 2009 11:18 pm

selam arkadaslar geldim almanyadayim 1 aydir 17 agustosda dil kursumda baslicak.. yalniz 1 sorum var saglik sigortasi isini nasil hallettinizt buraya gelirken yaptirdigimiz saylik sigortasiyla ilgili bisey yapilacakmi yoksa burdan tekrar yeni bir sigortami yaptirmam lasim bilgilerinizi bekliyorum....

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Ağu 07, 2009 12:31 am

aliyuksel86 tebrikler iyi bir gorusme bence hizli ve ek fazla soruda yok hemde Ankra\'dan girdin..
Bu kez mutlu hber tez gelsin =)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Ağu 07, 2009 12:35 am

[quote]hoze1905 tarafindan yazilan metin:
selam arkadaslar geldim almanyadayim 1 aydir 17 agustosda dil kursumda baslicak.. yalniz 1 sorum var saglik sigortasi isini nasil hallettinizt buraya gelirken yaptirdigimiz saylik sigortasiyla ilgili bisey yapilacakmi yoksa burdan tekrar yeni bir sigortami yaptirmam lasim bilgilerinizi bekliyorum....[/quote]

Neredesin hoze nasil geciyor Almanya gunlerin.?
Saglik sigortasini eger Turkiyede 1 yillik ve Avrupa ulkelerinde gececek sekilde yaptirdiysan,vizeni uzatirken bunu soyle ona gore yeni sigorta yaptir cunku bazen TR deki sigortalari dil kursu surecinde kabul ediyorlar..Ancak cok onemli bir nokra var sigortan burada ki masraflari karsiliyor mu bu onemli bir cogu karsilamiyor..Eger yok yaptirmayimda ayda 30 Euro tasarruf edeyim dersen bir hastalandigin an yada kaza aninda cok daha fazlasini odemek zorunda kalirsin 1000 - 2000 Euro gibi..

aliyuksel86

Mesaj gönderen aliyuksel86 » Cum Ağu 07, 2009 11:45 am

Tesekkur ederim FuNdeRSchatteN umarim dedigin gibi olur ve mutlu haber tez gelir, sevdim bu sozu :)

hedosss

Mesaj gönderen hedosss » Pzt Ağu 10, 2009 3:34 pm

24 gun oldu hala bir haber yok yaa :(

aliyuksel86

Mesaj gönderen aliyuksel86 » Pzt Ağu 10, 2009 5:11 pm

allah sabir versin hedoss sana ve tum 4 gozle haber bekleyenlere senin vize gelecek haftaya gelir diye dusunuyorum ama insallah daha kisa zamanda gelir

hedosss

Mesaj gönderen hedosss » Pzt Ağu 10, 2009 7:27 pm

insallah kardesim seni gorusmede olumlu gecmis umarim sende alirsin

hoze1905

Mesaj gönderen hoze1905 » Pzt Ağu 10, 2009 8:04 pm

tesekkurler FuNdeRSchatteN suan geislingen de amcamlardayim yurt ayarladim kursum 17 agustosda basliyor 12 agustosda yurda gececegim simdilik iyi gidiyor almanya gunlerim kursum stuttgart vahingende yurt da orda oyle yani simdilik iyi gibi sen nerdesin yakinmi soyledigim yere.. bide ben 3 aylik yaptirmistim sigortayi ozaman burda yeni sigorta yaptirayim degilmi onerin o yani tesekkurler.... gorusmek uzere

hoze1905

Mesaj gönderen hoze1905 » Çrş Ağu 12, 2009 12:27 am

arkadaslar sabirla bekleyin benimki 48 gun sonra gelmistir.mutlu haberleriniz gelecek rahat olunn....

hoze1905

Mesaj gönderen hoze1905 » Çrş Ağu 12, 2009 12:28 am

gelmisti..:)

widmore

Mesaj gönderen widmore » Sal Ağu 18, 2009 6:02 am

20 gun henuz doluyor, vize gorusmesinden bu yana.
Dun aksam UPS\'ten e-posta geldi, pasaportum yola cikmis; bugun teslim edecekler.
Surenin 3 haftadan dahi kisa olmasi beni iskillendirdi; red mi yedim acaba dedim, zor uyudum.
Yalniz ruyalarim olumluydu, her ne kadar bu saatte uyanmis olsamda.
Heyecanli bekleyis son parkurunda.

[quote]widmore tarafindan yazilan metin:
29.07.2009 Carsamba gunu 10:15 randevum vardi Ank.da:
UPS\'ten zarf alimi, eksik fotokopilerin cekilmesi, dokumanlarin siralanmasi, sira numarasi alma, bekleme
4. booth\'ta 1. gorusme, herkese sorulan sorular, neredeyse tum cevaplari iceren iyi hazirlanmis bir iyi niyet mektubu Ingilizce ve Turkce...
Ic guzelligi disa vurmus vize memuresinin bilgisayari gocmustu; bir forma Almanca notlar aldi, cevaplarimi ozet olarak yazdi, gorusme sonunda imzalatti bana. Dokumanlarimi amirinin de inceleyecegini gerek gorurse onun da sorular yoneltecegini soyleyerek beklememi rica etti. Saat 12:00\'yi gecti, korkuyorum ogleden sonraya kalacagim diye, bekleme avlusu neredeyse bosaldi, ogle arasi verecekleri 13:00\'e 15-20dk. kala tekrar cagirdi. Bir problem olmadigini soyledi vize ucretini aldi. Basvuru dosyami Darmstadt yabancilar burosuna gonderecegini sonuclanmasinin 4-6 hafta surecegini belirtti, benim egitimin 4.5 hafta sonra baslayacagini, kabul mektubunun gecikmesi nedeniyle geciktigimi soyledim; yabancilar burosunun tel. numarasini verdi, onlarla gorusmemi soyledi. Ben bunu konsoloslugun gerekli onayi verdigine topu Almanya\'ya attigina yordum. Saat 13:00 gibi ciktim.

Notlar:
1. Elimde resmi onayli kabul mektubu yoktu, kabul mektubunun postaya verildigine dair e-posta ciktilari ve online basvuru sisteminin kabul edildigimi gosteren ciktisi vardi; gorusmeye gitmeyecektim, telefon ettim sabahtan kabul edeceklerini en kotu ihtimalle kabul mektubunu sonradan getirip basvuruyu tamamlayacagimi soylediler, oyle gittim. Hic sorun olmadi bu durum, basvurumun kabul edildigini soyledikten sonra ben sordum, kabul mektubu gelince onu da ileteyim mi size diye, olur dedi.
Gorusmeden eve dondugumde kabul mektubu posta kutumda idi; ogleden sonra 16:00 gibi telefon ettim, gorustugum vize memuresine bagladilar, fakslayabilir miyim dedim, ben senin evraklarini yolladim bile dedi; bi kopya buraya bi kopya da yabancilar ofisine faksla istersen dedi, faks numarasini aldim, tamam dedim.
Yabancilar ofisini aradim, Alamancam iyi degil Ing. konusabilirmiyiz dedim acan kisi baskasina devretti, durumu soyledim fax no istedim, verdiler; bir de kesin sonucu ne zaman ogrenebilirim diye sordum baska birine aktardilar. Vize durumumu ogrenmek istedigimi soyledim tekrar o da baska birine aktardi, milliyetci bir bayana. Bayan Almanca konusuyordu; tum Ingilizce\'ye gecebilir miyiz ricalarima ragmen. Almancayi tane tane konusmaya baslayinca anlamaya basladim bir miktar; Ing. konusmayacagini soyledi, bu sekilde anlasmayi denememi istedi, zira biliyor ve anliyordu Ingilizce\'yi; ben cogunlukla Ing. konustum, o Almanca\'dan vazgecmedi. Basvuru yeri, Name, Vorname ve Geburtsdatum sordu, soyledim; 3-4 Wochen sonra sonucun belli olur dedi tsk.ettim kapattim.
2. Kalacagim kesin adres bilgisi yoktu elimde, yurtta mi kalacaksin dedi vize memuresi; yurt odasi yada WG odasi bir yer ayarlayacak okul ama hala ayarlamadilar, bu konuda cok yavaslar diye onlari sucladim, sorun etmedi. Bloke hesabin etkisi oldugunu dusundum bu konuda.
3. Istenen belgeler arasinda olmamasina ragmen OSS sonucunu sordu, hazirlikli gitmistim belgeyi verdim; tercumesi yoktu, problem olmadi.
4. Kabul aldigim Master programinin Ing. kisa tanitiminin ciktisin almistim websitesinden; programin baslangicta Alm. bilgisi gerektirmedigi falan yaziyordu, fayadali oldu. Konusmaya zorlarlar diye cekindigimden Alm. bilgimin temel duzeyde oldugunu soyledim, orta olmasina ragmen; biraz pisman oldum sonra; yalniz okulda ~200 saat Alm. ders aldigima dair belge vardi elimde, onu verdim.
5. Sabika kaydi, bana ait ikametgah belgesi ile tercumesi ve nufus kayit orneginin tercumesi tedbiren hazirladigim dokumanlar olarak kaldi; basvuru sirasinda gerekmedi.

Tecrubeli arkadaslara bir sorum olacak; bloke hesabim ve iyi bir okuldan kabul belgem var; bu asamadan sonra, yabancilar burosunda problem cikmasi ihtimali tahminen yuzde kactir?
Pazartesi gunu istifa vermeyi dusunuyorum, mevcut isimden 28 Agustos\'ta ayrilmak uzere ve ucak biletini ayarlamyaya calisiyorum 1 Eylul\'e, pasaportun yetismemesinden kaygilansamda.[/quote]

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Ağu 18, 2009 10:20 am

Haydi hayirlisi.Icimden bir ses iyi bir mektup acacaksin diyor..:)

hedosss

Mesaj gönderen hedosss » Sal Ağu 18, 2009 12:02 pm

ins hayirli haber alirsin kardesim bende bekliyrm daha 32 gun oldu haber yok ariyorum ankarayi telefonlar hep mesgul bu bekleyisten sikildim artik sonuclansin istyrm

hedosss

Mesaj gönderen hedosss » Sal Ağu 18, 2009 2:01 pm

az once aradim ankara konsoloslugunu yabancilar dairesinden henuz cevap gelmedi orayla irtibata gecin dediler, gecen hafta abimler yabancilar dairesine gittiler 2 hafta once yani, bilgi vermemisler eksik birsey olsa biz size haber veririz demisler 32 gun oldu hala bir gelisme yok ne yapmam lazim beklemek disinda

widmore

Mesaj gönderen widmore » Sal Ağu 18, 2009 8:23 pm

Iyi dilekleriniz icin tesekkurler.
Haber olumlu, aldim vizeyi 20. gunde :)
1 Eylul\'de Frankfurt\'a ucuyorum; posta gelmeden konsoloslugu arayip ogrendim sonucu, bir hafta once 400TL\'ye yaptigim rezervasyonun iptal olmasina 10dk. kala satin aldim bileti; guncel fiyat 500TL idi.
Biraz pahali, donem ve kalan sure darligi nedeniyle, yapacak bir sey yok.
Bekleyen arkadaslara da hayirli haberlerin tez zamanda gelmesini diliyorum.

Bu arada, su ifadeler var vizemde:
"Erwerbstaetigkeit nicht Gestattet"
"Aufenthaltsanzeige nach Einreise abh. Darmstadt"

Vize turu Studienvisum olarak geciyor, neden calisma izni yok?
Bir de, Gultig fur: Deutschland. Gezemeyecek miyim ben Avrupa\'da?

Saglicakla kalin!..

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Sal Ağu 18, 2009 11:41 pm

dil kursunda calisma izni yok olsada cok nadir sadece tatillerde veriyorlar. ingiltere disindaki ulkelere vizesinz gecis yapbiliyorsun. oturum aldiktan sonra oda 3ay sonra yani

widmore

Mesaj gönderen widmore » Sal Ağu 18, 2009 11:47 pm

Dil kursu degildiki benimki; direkt master, yalniz egitim dili Ingilizce.
Yani Almancami master ile paralel gelistirecegim, sebep bu olabilir mi?
Bu durumda 2 yil calisamayacak miyim? Stajimi nasil yapacagim?
Aldik vizeyi ama bu is moralimi bozdu...

[quote]yolcu54 tarafindan yazilan metin:
dil kursunda calisma izni yok olsada cok nadir sadece tatillerde veriyorlar. ingiltere disindaki ulkelere vizesinz gecis yapbiliyorsun. oturum aldiktan sonra oda 3ay sonra yani[/quote]

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Sal Ağu 18, 2009 11:57 pm

direk mastersa o zaman calisma izni alirsin. ama ilk 3 aylik vizeler turist vizesi gibi bazen calisma iznini ekliyorlar ama oturumun olmadigi icin genelde o ibare yazmiyor. sen almanyaya gittiginde 1 ay sonra felan vize uzatmaya git. o uzattigin vizeyle oturumla beraber calisma izninide alirsin.
ben dilkurs sandim seni o yuzden oyle dedim

hedosss

Mesaj gönderen hedosss » Çrş Ağu 19, 2009 12:31 am

hayirli olsun kardes darisi bekleyenlerin basina

Kilitli