Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vergi sistemi ile ilgili

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Amedli21

Vergi sistemi ile ilgili

Mesaj gönderen Amedli21 » Pzr Tem 03, 2016 11:00 am

Arkadaslar gunaydin.
Almanyada ki vergi sisteminden bilgi verebilirmisiniz
Bir sitede gordugume gore almanlar gelirinin %50\'sini vergi oduyormus dogrumudur ?
Bizi biraz egitimden baska yasamla ilgili de bilgilendirebilirseniz sevinirz
Cok Tessekurler Simdiden

technonur

Vergi sistemi ile ilgili

Mesaj gönderen technonur » Pzr Tem 03, 2016 12:04 pm

almanyada vergi sistemi biraz karisik ve anlamasi yasamadigin surece zor :) vergiyi yillik gelirin ve vergi sinifina gore oduyorsun. 1 den 6 ya kadar siniflar var 1 en dusugu ve yanliz yasiyorsan birden fazla is yapmiyor ve gelirin cok yuksek degilse bu sinifa giriyorsun. 4 evlenirsen 6 ise birden fazla is yaparsan. suanki sinirlara gore aylik gelirin 945€ ya kadarsa vergiden muafsin onu asan tutarlarda vergiye tabi olursun. vergide malesef belli bir tutarda degil yasadigin eyalet hatta sehire gore bile degisiyor. senin yapman gereken pek birsey yok calistigin yerin muhasebesi zaten ona gore duzenliyor ve yil sonunda egerki vergi vermen gerekiyorsa gerekli bilgiler evine geliyor :) serbest meslek sahibi olursan sayet isler cok degisiyor ve cok daha karisik hale geliyor..

Kullanıcı avatarı
welly275

Vergi sistemi ile ilgili

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Tem 03, 2016 1:26 pm

o %50 sadece vergi degil:

1) saglik sigortasi
2) bakim sigortasi
3) issizlik sigortasi
4) emeklilik kesintisi
5) kazanc vergisi

techonurun dedigi kazanc vergisi ve gelirine gore degisiklik gosterir. bu kesintilerin toplamina baktiginda evet yarisina yaklasiyo maas yukseldikce.

Ayni durum turkiye icin de gecerli. turkiyede de buna benzer kesintiler var ama net rakamdan konusuldugu icin goze batmiyo. turkiyedeki isverenler sessizce kazanilan netin uzerine devlete vs ekstra odeme yapiyo. almanyada genelde brut rakam konusuldugu icin goze batiyo bu olay.

Amedli21

Vergi sistemi ile ilgili

Mesaj gönderen Amedli21 » Pzr Tem 03, 2016 2:10 pm

Welly275 size cok katiliyorum insanlar biraz ugrasip arastirsa turkiyede odedikleri vergiyi ogrenseler cok sasirirlar.Verigden cok sigorta isin icinde diye solediniz saf vergi ollmadigindan boyle yuksek
Bu durum diger avrupa ulkelerinde de boylemi yoksa digerlerinde bunlar katilmadan alinan vergiler midir? Mesela luksemburg gelirinin %30 unu veriyor bunlar dahil olarak mi ? Tessekurler farkli bir konu olsun istedim. Techonur size de tessekurler

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Vergi sistemi ile ilgili

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Tem 03, 2016 2:11 pm

Aynen, Turkiye\'de hemen her is yerinde net uzerinden konusuluyor. Insanlar ne kadar vergi veriyor vs farkinda degiller.

Almanya vergi kesintisi konusunda Avrupa\'da en yuksek kesinti yapan ulkelerden biri. Bu yuzden siyasetcilerin luzumsuz yurtdisi gezileri yahut protestolar sirasinda fazla polisin gorev yapmasi bile, bunlar bizim vergilerimizle oluyor vs gibi yorumlari cok *** duyarsiniz.

Vergiden muaf kazanc siniri yillik 8000 Euro olmasi lazim, yaniliyorsam duzeltin arkadaslar.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Amedli21

Vergi sistemi ile ilgili

Mesaj gönderen Amedli21 » Pzr Tem 03, 2016 2:25 pm

Tessekurler staatsman peki bu vergi bizim gecimimizde bir sikinti yaratir mi ?
Birde fikrinizi almak istiyorum da bu gereklimidir ? Yani faydali mi geri donuyor mu verdigimiz verginin emegi?
Yoksa durum turkiye gibi paralar cebe mi ? 😂

technonur

Vergi sistemi ile ilgili

Mesaj gönderen technonur » Pzr Tem 03, 2016 4:33 pm

verdigin vergiler genelde sana direkt olarak donusu olmuyor bu vergiler sayesinde hartz iv (yoksulluk yardimi), issizlik maasi, konut yardimi vs gibi sekilde donuyor hicbirinden faydalanmazsan tabi gozle gorulur bi faydasi dokunmuyor cunku sen devlete 100 verip 1 aliyorsun. saglik sigortasi olarak 365€ ( serbest meslek) aylik sigorta oduyorum 1 kere doktora gittim onunda masrafi tas catlasin 300€ olmustur. tv vergisi oduyorum aylik 18€ ard yada zdf yi toplasan 10 saat izlememisimdir :) ve bu gibi daha bircok sey var

Amedli21

Vergi sistemi ile ilgili

Mesaj gönderen Amedli21 » Pzr Tem 03, 2016 4:52 pm

Yani size gore amacsiz,fazla ve gereksiz. Bu durum sizce de kafa karistirici degil mi ? Biraz adaletsizlik var gibi ortada ?
Turkiyeye kiziyoruz 1 tl trt payi kestigi icin

technonur

Vergi sistemi ile ilgili

Mesaj gönderen technonur » Pzr Tem 03, 2016 5:06 pm

ozellikle tv vergisinin ben asiri gereksiz yuksek oldugunu dusunuyorum. her evden 18€ almak az bir para degil kaldi ki bunlar birde reklamlardan da kazaniyorlar. Ayrica ben 18€ icin afedersin kicimi yirtarken ard zdf bi unlunun 1 saatine binlerce euro para oduyor ve bu bana hicbir faydasi olmayan gereksiz adamlara gidiyor. saglik sigortasi keza oyle zorunlu olmasa inan ben o parayi sagligim icin cok daha efektif kullanirim yilda 3000€ zaten veriyorum onada bin dereden su getiriyolar yok disi odemiyoruz yok goz icin su kadar oderiz hava parasi yani.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Vergi sistemi ile ilgili

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Tem 03, 2016 5:57 pm

Aylik daire basi 18 euroluk zorunlu televizyon vergisinden hic bahsetmeyin, milletin morali bozuluyor.
Saglik sigortasi ayri bir dert.
Yaslilik, issizlik ve bakim sigortasi ayri bir dert.
Yan gelip yatan, kirasi ve faturalari odenen, ustune 300 Euro cep harcligi alan milyonlarca HARTZ IV ve gereksiz yere sosyal yardimi somuren "issizler" tayfasindansa hic bahsetmeyelim.

Vergimizin cogu yaslilara ve bu sosyal yardimlara gidiyor. Hepsini anlarim ama 18 Euro zorunlu tv vergisini ve sonrasinda uydurma programlara katilanlarin maaslarinin ve sacma sapan dekorlarin bizim vergilerle odenmesini anlayamiyorum haliyle.. :)
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Amedli21

Vergi sistemi ile ilgili

Mesaj gönderen Amedli21 » Pzt Tem 04, 2016 1:33 am

saglik sigortasi yasarken tamamda ogrenciyken ogrenciler kendi verebilir bir problemi cikarsa saglik bakimindan.
Peki bu radyo televizyon vergisini dilekce ile imza kampanya felan itiraz edilme gibi bir sans yokmudur? Cok sacma cidden televizyon izlemeyenden bile kesmeleri.evde televizyon olsa da olmasa da kesiyorlar degil mi ?
Onu odemek icin bile kac saat calisiyor adamlar saatine 9 euro ya is bulsa 2 saat calissa oduyor .Halbuki adam o kadar tv bile izlememistir yani

technonur

Vergi sistemi ile ilgili

Mesaj gönderen technonur » Pzt Tem 04, 2016 2:14 am

radyo televizyon vergisi evinde tv radyo olsun olmasin vermek zorundasin bununla ilgili cok kez mahkemeye vs verildi ama bi cozum bulunamadi malesef. isin komik tarafi su ucretli sky aboneligim var aylik 25€ oduyorum digiturk lig tv paketim var bunada 30€ oduyorum ikiside parali platform ve yuzlerce kanal var dunyanin parasini kazaniyorlar ama beceriksiz ard ve zdf her evden 18€ aldigi halde bile zarar ediyor guya :) hic anlamis degilim nasil beceriyorlar zarar etmeyi

Kullanıcı avatarı
welly275

Vergi sistemi ile ilgili

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Tem 04, 2016 2:39 am

[quote]Vergiden muaf kazanc siniri yillik 8000 Euro olmasi lazim, yaniliyorsam duzeltin arkadaslar.[/quote]

8500 8600 arasinda bisey. ama sorun degil, 10000e yakin gelirde de kesilenlerin hepsini geri veriyolar yil sonundaki vergi bildiriminde.

bu arada bireysel vergi bildiriminin son suresi bir sonraki yilin mayis sonu. bu sureyi kaciranlarin bir sonraki yil sonuna kadar vergi danismani uzerinden bildirim yapmalari gerekiyo.

Amedli21

Vergi sistemi ile ilgili

Mesaj gönderen Amedli21 » Pzt Tem 04, 2016 10:44 am

Tessekurler arkadaslar peki yurtlarda odalarda felan gecerli degil o zamn yurtda tek kaldigin odada ?

pardon

Vergi sistemi ile ilgili

Mesaj gönderen pardon » Pzt Tem 04, 2016 10:45 am

@technoonur Sky kontratin bitmeye yakin telefonla arayip teklif al. 25 euro\'ya kac paket aliyorsun bilmiyorum simdi ama 18 euroya 1 paket, 25 euroya 2 paket, 30 euroya da 3 paketi aliyordum ben telefonda konusarak. Fiyatlari telefonda baya indiriyorlar. Hatta kontratim bittikten 1-2 ay sonra bana 18 euroya 1 paket + hd + 2 aylik 2. bir paket vs veriyorlardi.

technonur

Vergi sistemi ile ilgili

Mesaj gönderen technonur » Pzt Tem 04, 2016 11:40 am

[quote]pardon tarafindan yazilan metin:

@technoonur Sky kontratin bitmeye yakin telefonla arayip teklif al. 25 euro\'ya kac paket aliyorsun bilmiyorum simdi ama 18 euroya 1 paket, 25 euroya 2 paket, 30 euroya da 3 paketi aliyordum ben telefonda konusarak. Fiyatlari telefonda baya indiriyorlar. Hatta kontratim bittikten 1-2 ay sonra bana 18 euroya 1 paket + hd + 2 aylik 2. bir paket vs veriyorlardi.[/quote]

bilgi icin sagol sozlesmenin bitmesine yaklasik 7ay var yanlis hatirlamiyosam. 3 paket (sinema, ve 2spor paketi) ve hd secenegi dahildi o zamanlar normalde bu paket 40€ civariydi arkadas tanidik oldugu icin biseyler yapti oyle aldik uzatma zamaninda saglam pazarlik yaparim artik :)