Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 15

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
emre07

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen emre07 » Prş Haz 02, 2016 11:04 am

Merhaba

30 yasindayim. Almanyada universite okumak istiyorum. Amacim tabikide egitim gordukten sonraki sene basarabilirsem is bulup Almanyada yasamak. Yasimin ileri olmasi universite kabulunde veya vize islemlerinde sikinti yaratir mi ? Gocmen muamelesi gorur muyum ?P ;)

Yardimci olana simdiden tesekkur ederim.

uurrccnn

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen uurrccnn » Prş Haz 02, 2016 5:37 pm

[quote]batuhanalkn tarafindan yazilan metin:

[quote]uurrccnn tarafindan yazilan metin:

Bu arada hicbir bilgin yoksa zaten almanca hakkinda a1.1 den basliyorsun ve temel seyleri ogreniyorsun. Az da olsa bir bilgin varsa goethe\'nin duzenledigi bir sinava giriyorsun seviye belirleme, durumuna gore seviyen belirleniyor. Dersleri ortaokul lise gibi dusunme ( matematik, fen, sosyal bilgiler vb.) oyle bir sey yok. O gun 4 saat dersin mi var sana denk gelen hocanin bir ders isleme stili var atiyorum ilk saat adini soylemeyi ogretiyor, ikinci saat saat soylemeyi ogreniyorsun mesela, lisede nasil ingilizce dersi aldin onun almanca versiyonunu dusun ;)[/quote]

O artik sana kalmis. Bahsettiklerin goethe\'de a1.1 kurunda veriliyor. Calisirsan yapilmayacak bir sey degil. ;)

Faruk06

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen Faruk06 » Prş Haz 02, 2016 5:48 pm

[quote]emre07 tarafindan yazilan metin:

Merhaba

30 yasindayim. Almanyada universite okumak istiyorum. Amacim tabikide egitim gordukten sonraki sene basarabilirsem is bulup Almanyada yasamak. Yasimin ileri olmasi universite kabulunde veya vize islemlerinde sikinti yaratir mi ? Gocmen muamelesi gorur muyum ?P ;)

Yardimci olana simdiden tesekkur ederim.[/quote]

Neden bu yasta tekrar universite okumak istiyorsun neden Almanya v.s soru soracaklar.
Hemen taze taze liseden cikip gidecek adam ile seni bir tutmayacaklardir. Moralini bozmak istemem ama durum bu. Akillarinda sorular olacak elbet. ama gerekli cevaplari duzgun bir sekilde verirsen vede neden gitmek istedigini felan duzgun akillarinda soru isareti birakmayacak sekilde aciklarsan vizeyi vermemerleri icin bir sebep yok. yalniz vizede sakin Almanyada yasamak istiyorum deme bastan kaybedersin. Lisansi/masteri almanyada okuduktan sonra geri donmek istiyorum felan dersen olur.
Lutfen Ozel Mesaj Gondermeyiniz..
Sorularinizi Forumda Baslik Acarak Sorunuz..

guneys

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen guneys » Pzt Haz 06, 2016 11:39 am

Merhaba, gectigimiz hafta icinde Istanbul konsoloslugundan master icin vize basvurumu yaptim, idatanin gonderdigi mailde yazanlar disinda belge talep edilmedi. Vize gorusmesi de standart gecti. "Nereden mezunsun, simdi ne yapiyorsun, neden bu master, universite, Almanya?" gibi. B1 sertifikam vardi bu yuzden konusmada bazi kizimlar Almanca oldu. GGenel olarak gorusme benim icin biraz gergin gecti. Cunku kafamda buyuk bir soru isareti var. Bunu da basvuru sirasinda gorevliye soramadim, basvurumu hic isleme almayabilir diye.

Simdi sorun su, benim bir dil kursu kayit belgem var ancak odeme yapmadim, 15 gun icinde odeme yapilmasi gerekir yaziyor belgede. Acikcasi kontenjan ve tarih uygun oldugu icin buna kayit yaptirmak zorunda kaldim ve bir anda 700€ odeme yapmak istemitorum zaten kurs hakkindaki yorumlar da kotu. Bir de cevap bekledigim baska bir okul daha var ve o master programi ingilizce. Yani oradan kabul aldigimda kursa ihtiyacim olmayacak.

Bu odemeyi yapmadigim durumda vize sonucum riske girer mi, yani auslandbehorde kursa bu ogrenci sizde kurs yapacak mi diye soruyor mu? Ya da kurs kayit yaptiktan sonra sehir kayit defteri gibi bir listeye giris mi yapiyor bu konuda bilgisi olan paylasabilirse sevinirim. Herkese basvuru, bekleme ve universite doneminde basarilar

henrymorgan

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen henrymorgan » Pzt Haz 06, 2016 5:25 pm

2 ay oldu ama hala izmir konsoloslugundan haber yok. faks cektim mail attim geri donmediler. telefonla ulasmak zaten mumkun degil. konsolosluga gitsen iceri almiyorlar. artik gerilmekten cikip dicem verin lan pasaportumu gitmiyorum almanyaya. resmen magdur ediyorlar.
the more ekmek, the more kofte :P

scol91

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen scol91 » Prş Haz 09, 2016 6:30 pm

Merhaba, Arkadaslar vize alanlar kervanina bende katildim. Vize gorusmem Ankara\'daydi. Kabul evraklarim elime yetistikten sonra tek eksik evragim Garantor belgemdi. Belgeyi kuzenim gonderecekti. Ama son gune kadar beni oyalayip son gun boyle bir sey yapmak istemedigini soyledi. Meslegi ve kazanci cok iyi olmasina ragmen. Son gun ortada kalmistim. Idatayi arayip randevumu iptal ettim. Basvurumu 10 gun sonraya tekrar aldim. Bu arada tanidik bir kac kisiye ulastim. Kesin hallederiz demelerine ragmen yapmadilar. Neyse okulun baslamasina 1 ay gibi bir sure vardi.( Tu Clausthal dil kursu icin iki ayri on kayit belgesi gonderdi biri nisanda digeri haziranda baslayor) Ayrica daha onceden Amerika, Almanya, Cek Cumhuriyeti ve Polonya vizem oldugu icin ailemin hazirladigi taahhutle gittim. Vize gorusmeme yarim saat kala iceriye girdim.Icerde yaklasik 2 saat bekledikten sonra sira bana geldi. Gidis amacimi sordu sonrasinda evraklarimi aldi soyle bir inceledikten sonra taahhutnameyi direk geri verdi. Benimde ekstra belgelerim vardi. yurt disi stajlari erasmus ile 1 donem Polonya da egitim gormustum vs. Belgelerimi gosterdim hepsini alip butun belgeleri siraya dizdi. Butun evraklara tek tek detayli bir sekilde bakip icerden birilerine bir seyler soyledi. Almanca bilip bilmedigimi sordu. Almanca bildigimi ama sertifikami daha almadigimi soyledim. Zaten o ara kursada gidiyordum. Hic almanca konusmadim. Tukce olarak bana gidecegim uni ve bolumu sordu. Belgeleri alip bana eksik evragim olduguna dair kagit verdi. Ya bloke hesap acmam gerekiyordu ya da garantor bulmam. bir hafta gectikten sonra bloke hesap acmak icin randevu alacaktim ama Ankara\'da patlama olmasi konsoloslugun bu olaylar nedeniyle kapanmasiyla 2. haftaya kalmis oldum. Bu sefer bloke hesap acmak icin konsolosluga gittim. Erkenden iceri aldilar cunku pasaportum vize bolumundeydi. Vize bolumunden pasaportu alip bloke hesap evraklarimi onaylattim. Pasaportumu geri verirken eksik belgemi tamamlamak icin ek sure istedim ne olur ne olmaz diye. sureyi sorunsuz uzattim. Konsolosluktan cikip hemen dhl ye gidip evraklarimi gonderdim. Evraklarim ertesi gun bankaya ulasti fakat isleme almalari yaklasik 8 gun surdu. Hesabin acilmasini beklerken bana vergi ile bolumun eksik oldugunu bu bolumu doldurup ve evraklari konsolosluktan onaylamadan gondermemi istediler. Hemen bankayi arayip durumu sordum. Cunku FAQ kisminda o bolumun bos birakilabilecegini okumustum. Ama orda yazilan yanlis deyip bundan sonra bu bilginin istendigini ve hesabin o olmadan acilmayacagini ve zaman kaybi olmasin diye evraklari en kisa zamanda gondermem gerektigini soyledi. Eksik kismi doldurup ertesi gun icinde dhl ile gonderdim. 1 gun sonra evraklarim ellerine ulasti. Fakat isleme almalari yine bir haftayi buldu. Bu arada bana verdikleri ek surenin bitmesine 5 gun(resmi) kala hesabim acildi. Aksama dogru maili aldigim icin bankaya yetisemedim. Ertesi gun sabahtan islemi yaptim. ( Acil valor talep ettim. para ayni gunde hesaba gecti). ilk resmi is gununde paranin hesaba gectigine dair mail aldim. 18 nisanda faks yoluyla bana gelen belgeyi gonderdim. O gunden sonra beklemeye gectim 1 haziranda konsoloslugu aradim. Yabancilar polisinden haber beklediklerini ve mail yada telefonla ulasip sureci hizlandirmalarini rica etmemi istediler. Yabancilar polisine mail attim. Bir kac kere telefonla ulasmaya calissamda bir turlu ulasamadim. Hafta basinda vizem onaylanmis. Bugun itibariyle pasaportumu aldim.

batuhanalkn

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen batuhanalkn » Prş Haz 09, 2016 9:03 pm

bircok olumsuzluga rahmen vizeyi alabilmissiniz.Hayirli olsun

scol91

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen scol91 » Prş Haz 09, 2016 11:02 pm

Tesekkurler, darisi tum vize bekleyenlerin basina.

guneys

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen guneys » Cum Haz 10, 2016 4:08 pm

Vizen hayirli olsun dostum basarilar

scol91

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen scol91 » Pzt Haz 13, 2016 3:24 pm

[quote]guneys tarafindan yazilan metin:

Vizen hayirli olsun dostum basarilar[/quote]

Tesekkurler dostum, darisi basina :)

dgkntryk

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen dgkntryk » Çrş Haz 15, 2016 11:13 am

Merhaba arkadaslar 1 Temmuz\'da vize basvurum var egitim vizesi icin basvurdum ancak elimde bir sartli kabul ya da kabul belgesi simdilik yok belgelerim Uni-Assist\'te ve devam eden bir surec icerisindeyiz. B2 sertifikam ve Uni-Assist ile gorustugume dair belgeler var.Ben egitim vizesine basvurdum cunku olasi bir kayitta egitim vizesi isteniyor. Vize alabilme ihtimalim nedir? Ya da alirsam Egitim Vizesi mi almis olurum ?

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Haz 15, 2016 12:31 pm

Basvuru teyidi yeterli diyor sayfalarinda. Ama b2 ile kesin kabul alabilecek misin ?

dgkntryk

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen dgkntryk » Çrş Haz 15, 2016 1:04 pm

B2 sertifikasi ile universitenin DSH kursuna katilabiliyorum. Universiteyle bu konuda gorustugume dair belgeler var B2 sertifikamda var bi vize veririler diye dusunuyorum. Ama hangi vize , ne tur vize onu bilmiyorum ya egitim vizesi verirler ya daegitime hazirlik vizesi ama egitime hazirlik vizesini Almanya\'da egitim vizesine donusturebiliyormuyuz ki ?

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Haz 15, 2016 2:15 pm

Ogrenci Adayi vizesine basvurmalisin o zaman. Tabi donusturuluyor.

dgkntryk

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen dgkntryk » Çrş Haz 15, 2016 2:37 pm

Tesekkurler Ben randevuyu ogrenci vizesi diye aldim ama Problem olmaz herhalde

barisgokcan

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen barisgokcan » Cmt Haz 25, 2016 3:31 pm

Merhaba, ben de Almanya\'da ogrenci vizesi icin basvuracagim ve birkac sorum vardi cevaplayabilirseniz cok sevinirim. Oncelikle egitim dili Ingilizce olan Master bolumlerine basvurdugumu ve IELTS\'ten 7.0 (C1) belgesine sahip oldugumu belirtmek isterim.

1-Benim 4 tane okuldan kabulum var ama kimisi hardcopy ve e-mail halinde geldi kimisi sadece e-mail halinde geldi. Ornegin e-mail ile gelen bir belgem "Acceptance Letter" olarak geciyor ve bolumden kabul aldigima dair bilgiyi iceriyor, bunun uzerine benim master portala register olup, onlarin da istedigi belgeleri tekrar gondermemi istiyor, bunun sonucunda "Official Admission Letter"in e-mail ve hardcopy olarak yollanacagini soyluyor. Ben bu e-mail olarak gelen "Acceptance Letter" ciktisi ile vize basvurusuna gidebilir miyim?

2-Ustteki sorumda belirttigim gibi 4 yerden kabulum var, acaba bu 4 kabulu de goturup vize basvurusunda bulunabilir miyim? Basvuru formunda Almanya\'da kalmayi planladiginiz yer diye bir ibare var, sonucta bir yeri secip kalacak yerimi de ayarlayip o kismi doldurmam gerekmiyor mu?

3-2. sorumda sordugum uzere, ben universite secimimi vizem geldikten sonra yapsam ve kalacak yerimi de daha sonra ayarlasam, yani vize basvurusuna 4 kabulumle gidip kalacak yerim de hazir olmasa, basvurum kabul olur mu?

4-Basvuru belgelerinin Ingilizce olanlarini da Almanca\'ya cevirtmem gerekir mi? (Bu sorunun illaki cevabi vardir ancak o kadar cok sayfa var ki goz gezdiremedim, simdiden kusura bakmayin.)

5-Bloke hesabini Almanya\'daki Isbank AG den actiran var midir? Bir sorun yasar miyim, ve acaba kac gun icinde acilir bu hesap, atiyorum turkiye isbankasi hesabimdan o bloke hesaba havale etmek istesem islemler nasil olur?

Simdiden tesekkurler arkadaslar.

geealceah

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen geealceah » Pzt Haz 27, 2016 10:50 pm

Arkadaslar merhaba,
Basimdan gecen vize-oturum basvuru surecimi size anlatmak istiyorum. Once burdan bi float yapalim:
1
[quote]geealceah tarafindan yazilan metin:

2 Ekim Cuma gunu Ankara konsoloslugundan Berlin icin dil egitimi/universite master ogrenci adayi / master egitimi icin vize basvurusunda bulundum.

Verdigim belgeler:
Garantor belgesi (alman bir tanidigimdan)
B1.2 ye kadar berlinde kursa gittigimin belgeleri
B2.1 den C2 ye kadar dil kursuna olan kaydim
CV
Motivasyon yazisi
Diploma, transkript vs.

Belgelerini vermeme ragmen CV\'mde e motivasyon mektubumda bahsi gecen bir kac durum. Ornegin: DB berlinde 14 aylik yaptigim staj. Newcastle universitesi, Granada Universitesindeki projelerim sertifikalarim.. vs. Ama bunlarin belgelerini vermedim.

2 Ekimden bu yana toplamda 25 gun gecti. 17 is gunu...

Kasim 5 de dil kursum basliyor. Belgelerim berlindeymis, inceleniyormus... vs!!

Pasaportum berline gonderilmemis ama pasaportumda oncesinden 6 almaya vizesi, ingiltere, ispanya, yunanistan.. vizeleri var.

Hala bekliyorum. Red yeme olasiligim nedir? Biraz umudumu kaybetmeye basladim. Bu belirsizlikten dolayi hayatim rezil bir hal aldi. Ise giremiyorum bir sey yapamiyorum... Anlamadim gitti. Cikar mi? Ne zaman cikar cikarsa? Ben ne yapayim? Cok moralim bozuk acikcasi! Cok![/quote]
2

@eren_f2007 umuyorum oyledir. Gercekten psikolojim bozuldu ya!
@furdun dostum umarim senin de bir an evvel sonuclanir hayirlisiyla!

Konsoloslugu arayip bilgi almak istedim, kadin 25 gunde vizenin cikacagini mi umid ediyorsun deyip sistemden sozumona bakip yok cikmamis deyip sinirlice telefonu yuzume kapatti...[/quote]

3

2 kasimda kursumuz basliyor, persembe cuma tatil... yabancilar dairesinde sureci allasen nasil hizlandirabiliriz ya? mail atiyoruz, arkadasim gidiyor.. hic bir sey olmuyor! kurs tarihi gecikince bu sefer de yeni kurs belgesini gonderecez! saka gibi! ordan da bir zaman kitleyecekler![/quote]

4

2 kasimda basvurmustum. arkadasim yabancilar dairesi ile gorusmus bugun red vermisler. inanin aklim almiyor. gerekce sanirim: turkiyede de almanca ogrenebilirmisim felan. bir de universiteden felan kabul yazim yoktu.. onun da etkisi var.
hayirlisi. itiraz etsek ne olur?[/quote]

5

Acikcasi ben de niye red yedigimi anlamadim. Itiraz etmeyi dusunmuyorum, daha fazla zaman kaybetmek istemiyorum. Hayatlarimiz, hayallerimiz, iliskilerimiz ne kadar da ucuz bu lanet sistem icin... Red kagidi henuz elime ulasmadi, ulastiginda burdan detay yazacagim.[/quote]

6

Dostum inan ben de bilmiyorum. 14 aydir DB nin en dassakli departmaninda calisiyordum bir de!. Dedigim gibi kagit henuz elime ulasmadi. Yurtdisindan arkadaslarim kosturuyorlardi, onlardan biri gorusmus bugun yabancilar dairesiyle. Ordaki gorevli demis onaylamadik, evraklari TR ye gonderdik diye.

Master yapmak istedigim universite / bolum sartli kabul etmiyor. O nedenle bir belgem yok. Almanyadayken universite ile sozlu gorusmem olmustu. Onlarda C1 i al basvur demislerdi.
Arkadasimin yanilmasi neredeyse imkansiz.. Yani %99 RED[/quote]

7

Itiraz etmeyi dusunmuyorum ama kagit elime ulasinca yol haritami belirleyecegim.
Sizin korkmaniza gerek yok. Cunku vize basvurularinin belirli bir olcutu yok; kimin kime vize verip vermeyecegi cok belirsiz. Iciniz rahat olsun. Sahsen ben niye bana vize verilmedigini anlayabilmis degilim. Bakalim. Sonuc elime ulassin bakalim.
Cumlemiz icin hayirlisini diliyorum.
Tam hayatimizin askini bulmusuz dedik, araya burokrasi girdi. Hepimiz icin iciyorum su an![/quote]

8

Benim Red geldi. Nedeni cok enteresan. Benim oturum dolmadan evvel bir hafta once ayagimdan ameliyatim olmustu. Ameliyattan sonra fizik tedaviye baslamistim. Sonra zorunlu olarak Tr ye donup bu sefer egitim icin basvuru yapmistim. Basvuru sirasinda motivasyon yazima, ayagimla ilgili durumu da yazmistim. Sadece sureci hizlandirmak icin. Evet red geldi. Verdikleri cevap komik mi desem irkci mi desem mantiksiz mi desem dehset mi desem... bilemedigim bir sey olmus.
Cevap: Biz sizin okumak icin geleceginize inanmiyoruz. Siz sadece ayaginizin tedavi masraflarini Alman devletine kitlemek istiyorsunuz... Demisler!
Haliyle itiraz edecegim. Ulan zaten ameliyat olunmus. Her sey odenmis. Iyi ki sadece yarim kalmis fiziyoterapime bir an evvel donmek istedim bea! Helal!
Sizce ne olur? Itirazim sonuc verir mi? Toplamda 40 gun zaten kaybettim!!!![/quote]

burdan devam ediyorum... sonrasini bilincli olarak yazmamistim kimsenin kafasini karistirmamak icin ama olay soyle oldu.

\'alman arkadaslarim\' benim icin son derece resmi bir dille itiraz dilekcesi "widerspruch" yazdilar. Ben bu yaziyla itiraz ettim. Her seyi o kadar net madde madde anlatmislar ki...

Itiraz dilekcesinden sonra hemen almanyadaki avukat arkadasim devreye girdi. Avukat arkadasima Turkiyeden vekalet \'vollmacht\' gonderdim. Avukat \'alman\', buyuk bir avukatlik firmasinda etkili biri. Bu avukat arkadas benim adima sureci hukiki bir dille tekrardan dile getirmis. Basvuru sirasinda verdigim her evragi yaziya ekleyip hepsinin teker teker aciklamasini yapmis. 16 sayfa! Bende butun basvuru belgelerimin digital yedegi oldugu icin evraklari hizlica pdf olarak ona gondermistim. Bu 16 sayfalik dilekceye konsolosluk direk cevap vermis. Cevapta itirazimin kabul edildigi ve incelenmeye alindigi bilgisi verilmis.

Avukat arkadas ayni belgeler ve islemi berlin yabancilar dairesi icin de yapti. Benzer sekilde yabancilar dairesi de itirazimin islemde oldugunu soylemis. vs vs. Bu sure icerisinde ben hicbir sekilde konsolosluk veya yabancilar dairesi ile iletisime gecmedim. Almani almana biraktim...

Sonuc olarak birgun ofisteyken, 23 aralik carsamba 2015 saat 15:00 civari... Konsolosluktan aradilar. Ve vizemin onaylandigini soylediler. Ben de yarin gelip alabilir miyim dedim. Yarin noelden dolayi kapaliyiz dediler. Cuma dedim? Cuma da dedi. Pazartesi geleyim dedim? Sali gel dedi! Ya o kadar ugrastirdiniz ne olmus pazartesi gelsem dedim? Telefondaki kadin gayet sinirli bir sekilde. Tamam gel dedi. Ama sabah 8 de senin randevun dedi! Ben de taam dedim. Sorun degil. Telefonda konustugum kisi Turk ve sanirim Turklerden nefret ediyor. Boyle bir uslup sekli olamaz cunku.

Hemen o aksam sali sabahi icin Istanbul-Berlin biletimi aldim. Pazar gunu ankaraya otobusle gittim. Ben sicak iklim adamiyim. Sabahin korunde ankaranin buz gibi sogugunda soguktan olmeden bir sekilde konsolosluga ulastim. Ilk gelen kisiydim. Iceri aldilar.

1 numarali kabinden cagirdilar. Pasaportumu verdim. Ben vizeyi alip gidcem diye dusunuyorum. Kadin bana, ups fisi aldin mi dedi? ne icin dedim? Pasaportunu gondercez ya dedi. dedim, vizemi bugun verceginizi soylediniz ama! kadin yok dedi. senin vize onaylanmis ama evraklarin almanyadan gelmesini bekliyoruz dedi. 15 gun icinde pasaportunu gondeririz dedi. bir de benim vizemin dil kursu vizesi oldugunu soyledi! iste orda o pencereyi yumruklamamak icin kendimi zor tuttum! kadinin buz gibi ifadesi o kadar canimi yakmisti ki anlatamam! 3 ay gecmisti surec basladigindan beri! ve ben almanyadaki hayallerimin pesinden kosmak icin o 3 ay icinde sayisiz insana karsi psikolojik savas vermistim! hani hayat seni hep boyle sinar ya, o 3 ay icinde bircok arkadasimin calismak istedigi firmalardan is teklifleri almistim ve hepsini hayir cekmistim! ve en sonunda kursun gecirmez camin arkasinda buz gibi mahkeme suratli birisi hapisane muduresi ses tonuyla beni anlamaktan bir milyon km uzaktan, 15 gun icinde dil vizeni veririz dedi!

olmaz dedim! oncelikle bana telefonda pazartesi gel al dediniz dedim! ikinci ben mastera hazirlik icin basvurdum dedim. dil icin degil! kaldi ki ben yarin icin berline bilet aldim dedim! siz benim hayatimla nasil bu kadar kolay oyanayabiliyorsunuz diye sordum! bana bir sure beklememi, sefiyle konusacagini soyledi!

yarim saat sonra yine cagidir. yine ayni seyler oldu ve ben kesinlikle kabul etmedigimi soyledim! yine bir yarim saat beklemeden sonra yine cagirdilar ve bu sefer vize sefi karsimdaydi! nazik cok beyefendi bir \'alman\'!

ilk cumlesi "arkadaslarimin yaptigi yanlisliktan oturu ozur dilerim" oldu! Ve aramizdaki cam eriyinceye kadar yaklasik 1 bucuk saat konustuk ve ben kesinlikle kabul etmedigimi, yaptiklari seyin insan haklarina aykiri oldugunu vs anlattim! adam her seferinde alttan aldi ve hep ozur diledi. burda bir ustunlugu kanitlamaya calismiyorum. sadece bir alman ile turkun yaklasimlarinin vurgulamak istiyorum. adam dedi ki: ben senin basvurunu mastera hazirlik olarak not aliyorum. kaldi ki biz sana vizeyi verecegiz. bunun sana sozunu ben veriyorum. ekranda da berlinin onayladigini goruyorum. ama kurallarimiz geregi o kagit bize postayla gelinceye kadar sana bu vizeyi veremeyiz!

Tum bu sureci, bana yasattiginiz her seyi not aldigimi ve birgun bunlarin hepsini yazacagimi soyledim! Adam yine alttan aldi. Sayisiz ozurden sonra beni gonderdi. Adamin tavri olmasa isler degisirdi.

Konsolosluktan ciktim. Durumu avukatima ve almanyadaki arkadaslarima anlattim. Almanyadaki alman arkadaslarimdan biri zivanadan cikmis ve berlin yabancilar dairesine gidip ordaki vize sefiyle gorusunceye kadar ortaligi birbirine katmis! ve en sonunda birebir konusmus! Benzer sekilde avukatim da resmi mailler gondermis vs.

ha ne mi oldu? tam bir hafta sonra, noel tatilleri biter bitmez pasaportum vizemle birlikte geldi. hemen ilk ucakla berline geldim. simdi burdayim vs. universite basvurulari yapiyorum. testdafla mestdafla ugrasiyorum vs. Simdilik her sey yolunda. 1 yillik oturumumu aldim. vs.

bu sureci yuzeysel olarak size anlatmak istedim. soylemek istedigim sudur: almanlari almanlara birakacaksin arkadas! mumkunse yazilarinizi almanlar yazsin. resmi antetli her sey bir tik daha degerli! duygusallik bu adamlarda hicbir ise yaramiyor! tamamen mantikli a esitti b seklinde islem yapin yaptirin!

ek olarak bu sureckte anladim ki konsoloslukta calisan Turk asilli kisiler kendi halkindan nefret ediyor! on yargili olmak istemiyorum, kimseyi de bir genellemeye tabii tutmak istemiyorum ama 3 ay boyunca hep bunu gordum!

Umarim bu surec birilerine ilham kaynagi olur. Arkadaslar, hakli oldugunuza inaniyorsaniz; asla pes etmeyin!

PS: biraz uzun oldu, kusuruma bakmayin! Berlinden kocaman sevgiler selamlar!

Kullanıcı avatarı
welly275

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Haz 27, 2016 11:49 pm

geealceah,

cok guzel bi hikaye zevk alarak okudum :) ozellikle konsolosluktaki kabul etmiyorum cikisini ve sonrasinda vize sefine kadar olan dirayetini takdir ettim. hayirli olsun oturumun. umarim masterini da ayni kararlilikla bitirirsin PPPP

burak0992

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen burak0992 » Prş Haz 30, 2016 1:28 pm

Arkadaslar selam.Bende artik bekleyenler kervanina katildim.29.06.2016 tarihinde Ankara\'ya Sprachkurs+Studium gorusmesi icin gittim.Oncelikle UPS\'den kargo torbasi aldim.09:05 de girdim ve 09:30 da ciktim. 25 dk da toplam 5 dk konustum sanirim,kalan 20 dk boyunca bilgisayara bilgiler girdi. 3 numarali odada kizil sacli sisman bir kadindi. Tepkisizdi ve sordugu sorulardan sonra cevaplari alinca sadece kafasiyla onay isareti yapti. Sorulari sorduktan sonra bile goz temasina girmedi.Ben cevaplarken bile bilgisayara bilgiler girdi.
Hatirlayabildigim kadariyla sordugu sorular ve verdigim cevaplar :
Liseden ne zaman mezun oldun?
Universiteye ne zaman girdin?
Universiteden ne zaman mezun oldun?
Mezun olduktan sonra hazirana kadar ne yaptin?
Hangi universite de egitim goreceksin?
Hangi alanda master yapmayi dusunuyorsun?
Egitimin bitince ne yapmayi planliyorsun?
Almanya\'da akraban var mi?
Ingilizce seviyen nasil?
Almanya\'ya ne zaman gitmeyi dusunuyorsun?
Parmak izi aldi,imza attirdi bir kagida,60€ aldi ve haber bekleyin artik dedi.Tesekkur edip ciktim.
Hazirladigim Belgelerin Listesi :
-2 adet vize basvuru formu + 2 adet fotokopisi
-Pasaport + 2 adet renkli fotokopisi
-6 adet biyometrik fotograf(3 unu aldi)
-Lise Diplomasi + 2 adet renkli fotokopisi
-Lise Diplomasi Tercumesi + 2 adet renkli fotokopisi
-3 adet renkli OSYM Kazandi Belgesi ciktisi
-OSYM Kazandi Belgesi Tercumesi + 2 adet renkli fotokopisi
-Universite Transkripti + 2 adet renkli fotokopisi (Ingilizce)
-Universite Diplomasi + 2 adet renkli fotokopisi (Ingilizce)
-Staj Belgeleri + 2 adet renkli fotokopisi (Ingilizce)
-Nufus Kayit Ornegi + 2 adet renkli fotokopisi
-Turkce ve Ingilizce olmak uzere Seyahat Saglik Sigortasi + 2 ser adet renkli fotokopisi (ingilizcesini aldi.)
-Ingilizce ve Almanca olmak uzere 3 er adet renkli Bloke Hesap Para Yattigina Dair Teyit Maili ciktisi
-Goethe A1 Sertifikasi + 2 adet renkli fotokopisi
-3 adet renkli Dil Kursu Kayit Belgesi ciktisi
-3 adet renkli Universite Sartli Kabul Belgesi ciktisi
-3 adet renkli Ingilizce Ozgecmis ciktisi
-3 adet motivasyon mektubu
-3 adet kalacak yerle ilgili belge
-Ingiltere\'deki dil okulundan dil kursu Sertifikasi + 2 adet renkli fotokopisi
-Satis muhendisligi sertifikasi + 2 adet renkli fotokopisi
-3 adet renkli Adli Sicil Kaydi ciktisi (ALMADI)
-Askerlik Tecil Belgesi + 2 adet renkli fotokopisi(ALMADI)
-Ben ve ebeveynlerimin ikametgah ilmuhaberi + 2 adet renkli fotokopisi(ALMADI)
-Bloke hesap dekontu + 2 adet renkli fotokopisi(ALMADI)
Sonuc ne olur bilmiyorum fakat bu bilgiler umarim az da olsa bir kac kisiye yarar saglar. Her sey gonlunuzce olsun. :)

psenoglu

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen psenoglu » Prş Haz 30, 2016 1:35 pm

Vize icin gerekli evrak listesinde tercume yazmiyor.

Ben de tercume ettirmeyi dusunmuyorum sorun yasar miyim?

Kilitli