Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanyada Muhendislik Okumanin zorlugu

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Fastlane621

Mesaj gönderen Fastlane621 » Cum Haz 17, 2016 2:43 am

Merhaba suan lys sinavina hazirlaniyorum ortlamanin ustunde bir ogrenci oldugum icin Tm ci de olsam MF den herhangi bir Muhendislik bolumunu kazanmam mumkun...Almanya\'da Ekonomi okumayi dusunuyorum lakin mimarlik,ya da muhendislik okumak mezun olduktan sonra is bulmak acisindan daha cazip geldi....

Almanyadaki muhendislik ogrencilerine sorum derslerin zorlugu hakkinda....
Almanya\'ya yan gelip yatmaya gelmiyorum elbette ama duzenli calissam bile okulun cok uzamasindan kisacasi yapmamaktan becerememekten korkuyorum.
Tecrubelerinize ve tavsiyelerinize ihtiyacim var..

kayazico53

Mesaj gönderen kayazico53 » Cum Haz 17, 2016 2:57 am

Ben de bu sene Informatik okumaya gidicem kismetse. Ayni senin gibi aklimda sorular var ama planli calistiktan sonra ustesinden gelemeyecegimiz is yoktur diye dusunuyorum.

convivencia

Mesaj gönderen convivencia » Cum Haz 17, 2016 3:52 pm

merhaba, muhendislik okumak sadece almanya\'da degil dunyanin her yerinde zordur. Turkiyede de ortalamanin ustunde bir okulda okuyanlarin buyuk bir cogunlugu okulu 4 yilda bitiremiyor. Kolay bir is degil duzenli disiplinli calismayi gerektiriyor. Senin durumuna bakacak olursak birincisi esit agirlik cikisli olmandan dolayi buyuk bir altyapi eksikligi olacak ki bu kolay kolay kapatilabilir bir sey degil. ikincisi ve daha onemlisi ise \'mezun olduktan sonra is bulmanin kolay olmasi\' motivasyonuyla bolum secmenin sonucu cok yuksek ihtimalle husran olacaktir. ilgi alanlarina gore bir bolum secmelisin. mimarlik dusunurken ekonomi tercih etmek olabilir ve basarili olmak da mumkundur belki ama tam tersi hakikaten cok zor. basarilar

ratmuhyaka

Mesaj gönderen ratmuhyaka » Cum Haz 17, 2016 4:02 pm

o toplara hic girmeyin gencler, cok zor olur sizin icin...imkansiz degil tabi ama okul sureniz cok uzun olacaktir. euro/tl kuru her gun ucuslarda hem calisir hem okurum olayi insani bayagi yipratiyor... ha abi seviyorum, tek istegim muhendislik okumak diyorsaniz eyvallah ama obur turlu cok zor bi ise kalkisiyorsunuz. ayrica fachhochschuleleri oncelikli dusunun...

John

Mesaj gönderen John » Cum Haz 17, 2016 9:13 pm

[quote]convivencia tarafindan yazilan metin:

merhaba, muhendislik okumak sadece almanya\'da degil dunyanin her yerinde zordur. Turkiyede de ortalamanin ustunde bir okulda okuyanlarin buyuk bir cogunlugu okulu 4 yilda bitiremiyor. [/quote]

Simdi burada bir nokta koyalim, cogunluk 4 yilda bitirir (+1 yil hazirlik varsa olur). Ben YTU endustri muhendisligi mezunuyum. Benim liseden arkadaslarim da ITU makine muhendisligi, Odtu elektrik-elektronik muhendisligi gibi bolumlerden benimle beraber 4 yilda mezun oldu. Turkiye\'de okulu uzatan arkadaslar tembellikten ya da is hayatina erken atilip, vakit bulamamaktan dolayi okulu uzatirlar.

Eger hedefiniz Almanya\'ya gitmekse en kotu Turkiye\'de dandik, adi sani duyulmamis bir universiteye gidip 4.0 ortalamayla lisans mezunu olun. Bu sayede master basvurularinda ITU\'den binlerce zorlukla 2.5 ortalama yaparak mezun olan arkadaslarin onune gecersiniz. Aldiginiz egitimden bir sey anlamamis olursunuz ama ne yazik ki Almanya\'daki universiteler okul kalitesine bakmiyor, ortalamaya bakiyorlar.

Basarilar

pardon

Mesaj gönderen pardon » Cum Haz 17, 2016 9:19 pm

@John

Muthis tavsiye. Sonra Almanya\'ya geldiklerinde kapatmalari gereken milyon tane aciklari olsun.

Turkiye\'deki egitimle Almanya\'daki arasinda ciddi fark var. Eger duzenli calisan ve derslerinde basarili biriyseniz, Almanya\'da da yaparsiniz. Turkiye\'de 1x calisiyorsaniz burada 2-4x calismaniz gerekebilir.

John

Mesaj gönderen John » Cum Haz 17, 2016 9:25 pm

Sunu da eklemekte fayda var, Yildiz\'a ya da ITU\'ye Erasmusla gelen bir suru Almanyali arkadasla beraber yaptigimiz sohbetlerde bize Turkiye\'deki egitimin 2 vize 1 final olmasinin isi kolaylastirdigini lakin ders iceriklerinin ayni olup sinavlarin zor oldugunu soylediler. Almanya\'daki master programlarinda Turkiye\'de iyi bir universiteyi 4 yilda 2,5 uzerinde bir ortalamayla bitiren arkadaslarin adi sani duyulmamis universiteleri 4.0 ortalamayla bitirenlere oranla daha az zorlanacaklarina inaniyorum.

convivencia

Mesaj gönderen convivencia » Cum Haz 17, 2016 11:00 pm

[quote]John tarafindan yazilan metin:

[quote]convivencia tarafindan yazilan metin:

merhaba, muhendislik okumak sadece almanya\'da degil dunyanin her yerinde zordur. Turkiyede de ortalamanin ustunde bir okulda okuyanlarin buyuk bir cogunlugu okulu 4 yilda bitiremiyor. [/quote]

Simdi burada bir nokta koyalim, cogunluk 4 yilda bitirir (+1 yil hazirlik varsa olur). Ben YTU endustri muhendisligi mezunuyum. Benim liseden arkadaslarim da ITU makine muhendisligi, Odtu elektrik-elektronik muhendisligi gibi bolumlerden benimle beraber 4 yilda mezun oldu. Turkiye\'de okulu uzatan arkadaslar tembellikten ya da is hayatina erken atilip, vakit bulamamaktan dolayi okulu uzatirlar.

Eger hedefiniz Almanya\'ya gitmekse en kotu Turkiye\'de dandik, adi sani duyulmamis bir universiteye gidip 4.0 ortalamayla lisans mezunu olun. Bu sayede master basvurularinda ITU\'den binlerce zorlukla 2.5 ortalama yaparak mezun olan arkadaslarin onune gecersiniz. Aldiginiz egitimden bir sey anlamamis olursunuz ama ne yazik ki Almanya\'daki universiteler okul kalitesine bakmiyor, ortalamaya bakiyorlar.

Basarilar[/quote]

Dogrudur hocam ben cevreme bakarak oyle bir yorum yaptim alanda olanlar daha iyi bilir bu ayrintiyi tabi. Ama ortalamanin ustunde oldugunu soyleyen bir tm ogrencisi ekonomi okumayi dusunurken is bulmanin daha kolay oldugunu dusundugu icin mimarlik ya da muhendislikte lisans okumayi dusunuyor ve bu konuda yardim almaya calisiyor. Durumu bu baglamda degerlendirirseniz konuyla daha alakali ve gecerliligi daha yuksek bir cevap olur diye dusunuyorum.