Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

almanca kursu sirasinda dil kursu ve sehir degistimek

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
tugay06

Mesaj gönderen tugay06 » Prş May 26, 2016 7:10 pm

merhaba arkadaslar benim bir sorum olacak. suan paderbornda dil kursundayim. b1 kurundadayim ama vize uzatmaya gitttigimde bir sikinti yasadim ve vizem uzatilmadi. suan 13. ayimdayim. bunun icin oneri buradan gidip baska bir yerde kursa devam etmem. cunku diger yerlerde kurs vize hakkinin 2 sene olmasi ve ayrica 18 ay bile olsa daha 5 ay hakkimin olmasi.stutgart tarafina gitmeyi dusunuyorum cunku garantorum orada ve de oraya gittigimde kalabilecegim yer hazir. sadece 1 ay vizem var . Oraya gidebilmek icin adres degistirme vs. isleri nasil yapmaliyim. ne yapmaliyim . eger boyle bir islem yapan var ise yada bilgisi olan var ise yardimci olursa sevinirim...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş May 26, 2016 8:12 pm

Gittigin sehirin yabancilar dairesine gidip oraya kayit olacaksin once(Anmeldung). Evraklarin paderborn dan gelecek ve oturumunu uzatacaksin o kadar.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

tugay06

Mesaj gönderen tugay06 » Cum May 27, 2016 3:42 am

oncelikle cevabiniz icin tesekkur ediyorum. bir an once gidip stuttgart ta anmeldung yapacagim . ayrica bunun icin paderborndan bi kagit almalimiyim yoksa akrabamla gidip rathausa adresimi degistirebilirmiyim?Ayrica stuttgarta giderken paderborndan herhangi bir yerden bir belge goturmem gerekirmi? saygilarimla...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum May 27, 2016 10:51 am

Hayir herhangi bir kagit gerekmiyor Paderborn dan. Stuttgart a gidince bir kagit verecek ordaki yabancilar dairesi. O kagidi ev sahibi dolduracak ve daha sonra Paderborn dan evraklari isteyecek Stuttgart yabancilar dairesi. Bu islemler yaklasik 6-8 hafta arasi suruyor ama.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

tugay06

Mesaj gönderen tugay06 » Cmt May 28, 2016 1:59 am

peki en yakin surede islemleri halletmeye calisacagim. bakalim yabancilar dairesi ne soyleyecek bu konu hakkinda . tesekkurler