Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 15

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
welly275

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen welly275 » Cum Mar 25, 2016 10:50 am

eger hala aktifse yesil pasaportun, evet 3 ay orda bekleyebilirsin. hatta gitmisken koln yabancilar subesine gidip konusabilirsin tabi cevap verirlerse

mmtali

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen mmtali » Cum Mar 25, 2016 9:26 pm

Sonunda geldi :) evet 22 subatta basvurdugum vize bugun geldi. Darisi diger bekleyen arkadaslara.
Emegi gecen cevap yazan herkese cok tesekkur ederim

Ama daha cok ihtiyaci m olacak bu degerli si teye

Sevgiler& Saygilar

kudif

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen kudif » Cmt Mar 26, 2016 1:23 pm

Arkadaslar aslinda vizem geldikten sonra yazmak isterdim ama bir kac ozel mesaj aldim o nedenle sizi sikmadan tek tek mesaj atacagima hepinize buradan ulasmak daha mantikli geliyor.
23.03.2016 tarihinde saat 11\'de Istanbul\'da gorusmem vardi ve ben oraya saat 10 da gittim.30 veya 45 dakika kadar bekledim. Siram geldiginde 1 numarali giseye gittim. sansli oldugumu hissettim cunku 3 numarali gisede kivircik sacli biraz kilolu gorevli benden onceki arkadaslara cok seri sorular sorarak zorluyor gibi geldi.
Her neyse gorusme gayet normal gecti. Hatirladigim kadariyla bana sorulan sorular sunlardi: makine muhendisligi ve master icin mi ? evet dedim hemen. Hangi universiteden kabul aldiniz? wuppertal uni ve diger universitelerden kabulum ve teyidim de var dedim. hangi kurs dedi. essendeki kursa gidecegimi adresine kadar soyledim ve wuppertal da kurslarinda yer kalmadigini belirttim .. guzel dedi..wuppertal universitesinde alacagin 4 dersi soyle dedi.. ben de soyledim. Sonra ki donemlerde surec nasil olacak dedi? onu da cevapladim.. sonradan da evet iyi arastirmissin dedi.. Burada dikkat edin yani gorusmeye gitmeden once master yapacak olanlar 2 yil boyunca ne yapacagini iyice arastirmali..ben uzun uzun anlattim ama buraya yazmama gerek yok simdi sikmayayim sizi =) sonra da surec nasil oluyor biraz anlatir misin dedi.. Ben de 1 sene hazirlik gorecegim testdaf ve dsh sinavlarini gecmek icin tarzi seyler soyledim .. Guzel dedi yine .. hic almanca biliyo musun dedi ben de 20 saat ozel ders aldim bulundugum yerde almanca kursu yoktu dedim(ama 70 saat almistim korktum cok soru sorar diye.)tabi ustune kendimde cok calistim goetheden A1 belgesini 85 puanla kazandim dedim. kursta mi gordun almancayi yoksa eve mi gittin dedi. ingilizce kursu veren yerde anlasmali bir almanca hocasi cagirdilar bir tek ben oldugum icin 20 saatlik ozel ders oldu dedim.. orayi neden sordugunu hic anlamadim.Sonra da almanca konusabilir miyiz dedi ?tabi ki diye cevapladim. iste cok basit ve cok yavasca sorular sordu. anlayabilmem icin elinden geleni yapti yani.sorular sunlar di: nerede oturuyorsunuz? adiniz ne? hangi universitede master egitimi alacaksiniz? son soruda kac yil egitim alacaksiniz diye sordu anladim ve 3 yil universitede egitim alicam dedim. Meger yanlis anlamisim kac yasinda oldugumu soruyormus. Tekrar etti o nedenle soruyu ve o anda ikimizde gulme krizine girdik. tabi ben gulmeyi kesip hemen almanca 24 yasinda oldugumu soyledim..5 dakika boyunca bi sessizlik oldu bilgilerimi giriyodu o sirada tekrar dayanamadim cok afedersiniz yaa deyip tekrar guldum. gorevli de tutamadi kendini tekrar gulmeye basladi.ciddi bir gorusme olmasa ay ne kadar sapsiksin yaa diyecek gibiydi..zaten cok guzel sarisin bir ablamizdi =)surekli goz goze geliyor parmaklarima ve bana bakiyor .. sanirim kendi kafasinda olcup biciyordu gercekten egitim icin mi gidiyor diye. Bu arada tavsiye vereyim yakisikli veya guzel gorunmeye calisin biraz da marka ya da guzel giyinmeye calisin ki karsi tarafa muhtac izlenimi de vermeyin. Marka derken sade ama sizi centilmen gosteren.simdi gidip de gunes gozlugu falan takmayin ya da dugune gider gibi ya da gelinin kardesi gibi olmayin hic gerek yok. Daha once amerikan vizesi aldigim icin nasil davranacagimi iyi biliyordum. Neden bilmiyorum ama 1 yillik zamani gecmis olan pasaportumu da aldi. 10 yillik yeni olan pasaportumu da .. eskisini neden aldi bilmiyorum. bilen varsa cevaplarsa sevinirim tabii.. ya da tahmini olan? =) Bu arada ingilizce ne seviyede dedi? bende b1 ve ya b2 dir herhalde dedim. gunluk hayatta cok rahat 3-4 saat boyunca takilmadan konusurum ama bir yere cikip da mesleki anlamda ya da tum dunya kardesligi hakkinda profesinil konusamayabilirim dedim yine hafif bir tebessum etti ve olsun cok guzel dedi.. sanirim ilk aylar sikinti cekmez diye dusundu. 4 ay Amerika da kaldigimi da belirttim. hemen eski pasaportuma bakti o anda. sonlara dogru gelirken kendisi soyle dedi : Kudret bey trakya\'dan mezunsunuz zamaninda okulunuzu bitirmissiniz hedeflerinizi ve arastirmalarinizi da ogrendim benim acimdan olumlu gecti vize gorusmeniz cok tesekkur ederim hic bir sikinti gormuyorum umarim almanyadan da onaylanir ve vize tarihinizi 1 mayis olarak yazdim dedi bende 28 nisan olarak yazar misiniz cunku oturum islemleri oryantasyon falan diye isteigimin nedenini acikladim. tabi ki cok haklisiniz cok afedersiniz dedi tekrar tesekkur etti iyi gunler diledi bende rica ederim dedim tesekkur ettim.
Sonuc olarak size bir tavsiye daha vermek istiyorum. Isterse cok zorlayabilirdi de (ee sen temmuzda mezun olmussun taaa simdi geliyorsun aradan gecmis 9 ay.. hayirdir kardes diye :D) ama bence guleryuzlu ve centilmen olmaya calisirsaniz tatli dilin yilani deliginden cikardigini goreceksiniz. Sonucta bende orada gorevli olsam kendi ulkemde centilmen ve hanimefendi insanlari gormek isterim. Bu arada eksik belgeyle falan basvurmak net olarak soyluyorum APTALLIKTIR. denemeyin bile.. bence bu konsoloslugu hakarettir yani.. Neyse umarim vizem gelir sabirla bekliyorum. Umarim hakeden herkesin vizesi gelir ve egitim hayati da basarili olur. Artik eskisi gibi ibni sina\'lar fuzuli\'ler baki\'ler ozellikle de muhendislik alaninda el cezire\'ler gibi insanlarin gelmesini hasretle bekliyoruz en azindan bizler bunun onunu acip gelecek nesile iyi bir sekilde ornek olup temel atabiliriz. Kim bilir belki de biz oluruz =) Simdilik saglicakla kalin. PPPP

melk

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen melk » Sal Mar 29, 2016 10:59 am

Arkdaslar merhaba
9 Martta yaptigim basvuru sonucu nihayet gecen hafta Ankara Alman Buyukelciliginden cevap aldim ve bana Hessen Yabancilar Polisinde oldugu ve incelendigi soylendi.Hessen Yabancilar Polisine sordugumda ise belgelerimin ulasmadigini soyluyorlar. Gecen hafta buyukelcilige gittigimde bana haftaya mutlaka gel demisti cunku bu hafta gitmem gerekiyor. Gitsem bir yarari olur mu acaba?? Ders kaydim pazartesi ve benim orada olmam gerekli.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen Physiker » Sal Mar 29, 2016 8:32 pm

Mutlaka gel dediklerine gore bir bildikleri var, gideceksin tabiki.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

melk

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen melk » Prş Mar 31, 2016 10:54 am

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Mutlaka gel dediklerine gore bir bildikleri var, gideceksin tabiki.[/quote]

Gittigimde belgelerin paskalya nedeniyle gec gidebilecegini bir hafta daha beklemem gerektigini soylediler . Bizim yapabilecegimiz bir sey yok dediler. Hem ders kaydini hemde oryantasyon haftasini kaciriyorum. Acaba yabancilar polisine ulastigi takdirde belgeler, kac gunde gelme ihtimali var? Bir bilginiz var mi acaba?

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Mar 31, 2016 12:31 pm

Universite ile irtibata gec , yurt disinda vize bekleyen ogrenciler icin istisna yapabiliyorlar, Orientierungswoche de cok cok onemli degil bence.
Umarim en yakin zamanda alirsin iyi haberleri.

HerrZerro

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen HerrZerro » Cum Nis 01, 2016 11:34 am

Ankara Buyukelciligine telefonla ulasabilen var mi? Ne zaman arasam acmiyorlar? Aradigim numara da vize ucreti makbuzundaki numara (0312 455 53 30)

melk

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen melk » Cum Nis 01, 2016 12:39 pm

[quote]servetoz tarafindan yazilan metin:

Ankara Buyukelciligine telefonla ulasabilen var mi? Ne zaman arasam acmiyorlar? Aradigim numara da vize ucreti makbuzundaki numara (0312 455 53 30)[/quote]

Bosuna arama acmazlar eger vize ile ilgili durumunu soracaksan konsolosluga git bugun gunu degil ama oradaki guvenlikler yardimci olabiliyorlar. Olmazlarsada sali ve persembe git iceriye girip birebir gorusebiliyorsun. Eger gideceksen hangi gun olursa olsun 2 de git.

HerrZerro

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen HerrZerro » Cum Nis 01, 2016 12:48 pm

[quote]melk tarafindan yazilan metin:

Ankara Buyukelciligine telefonla ulasabilen var mi? Ne zaman arasam acmiyorlar? Aradigim numara da vize ucreti makbuzundaki numara (0312 455 53 30)[/quote]

Bosuna arama acmazlar eger vize ile ilgili durumunu soracaksan konsolosluga git bugun gunu degil ama oradaki guvenlikler yardimci olabiliyorlar. Olmazlarsada sali ve persembe git iceriye girip birebir gorusebiliyorsun. Eger gideceksen hangi gun olursa olsun 2 de git.[/quote]

Malesef Ankara\'da degilim, Mersin\'de yasiyorum ulasabilecegim herhangi bir yol yok mu?

melk

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen melk » Cum Nis 01, 2016 12:59 pm

Bosuna arama acmazlar eger vize ile ilgili durumunu soracaksan konsolosluga git bugun gunu degil ama oradaki guvenlikler yardimci olabiliyorlar. Olmazlarsada sali ve persembe git iceriye girip birebir gorusebiliyorsun. Eger gideceksen hangi gun olursa olsun 2 de git.[/quote]

Malesef Ankara\'da degilim, Mersin\'de yasiyorum ulasabilecegim herhangi bir yol yok mu?[/quote]

O zaman 03124555336 numaraya almanca fax cek. Turkce yolladigimda cevap vermeyen konsolosluk almanca cektigim gun hemen mail atmisti.
Almancan yoksa tr.pons.com dan almancaya cevir bende oyle yapmistim.
Durumunu acikca anlat ve resmi bir dil kullan. Butun bilgilerini ve barkod numaranida eklemeyi unutma.

HerrZerro

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen HerrZerro » Sal Nis 05, 2016 2:01 pm

[quote]HerrZerro tarafindan yazilan metin:

[quote]HerrZerro tarafindan yazilan metin:

Malesef Ankara\'da degilim, Mersin\'de yasiyorum ulasabilecegim herhangi bir yol yok mu?[/quote]

O zaman 03124555336 numaraya almanca fax cek. Turkce yolladigimda cevap vermeyen konsolosluk almanca cektigim gun hemen mail atmisti.
Almancan yoksa tr.pons.com dan almancaya cevir bende oyle yapmistim.
Durumunu acikca anlat ve resmi bir dil kullan. Butun bilgilerini ve barkod numaranida eklemeyi unutma.[/quote]
Almanca mail attim geri donduler. Cok tesekkur ederim.

HerrZerro

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen HerrZerro » Sal Nis 05, 2016 4:33 pm

Benim surec su sekilde seyretti. Bir danismanlik sirketiyle Duisburg-Essen EEM icin basvuru yaptim. Sonra Duisburg universitesi bir bildiri yayinladi ve bir daha almanca bilmeyenlere sartli kabul vermeyecegini acikladi. Danisman sirket biraz usteleyince okuldan kabul alabildim.

Vizeye gelirsek 2 ay once ikametgahimi Istanbul\'a aldirmistim ve randevu aldim. Sonra vize gorusmesinde Istanbul\'da yasamadigimi orada girebilmek icin en az 6 ay once aldirmam gerektigini soylediler. Neyse sonra 2 Martta Ankara\'dan bir daha randevu aldim.

Ankara\'daki konsolosluga saat 10\'da gittim randevum 11\'deydi oradaki guvenlik gec gelmissin falan dedi ama neyse gorusmeye girdim. Belgelerim tamdi iceri girdim;
-Merhaba(dedim guler yuzle)
-Merhaba
-Ne icin gitmek istiyorsunuz?
-Lisans icin sartli kabul aldim.
Evraklarimi istedi verdim.
Sonra tek tek inceledi LYS puanima bakti "Puanin iyimis" dedi
Sonra gittigim A1 dil kursundan almanca yazilmis ozel birebir ders aldigimi yazan bir yazi vardi belgelerimin arasinda ona bakti okudu.
-Almanca kursuna gidiyormussun biraz almanca konusabilir misin?
-Yeni basladim pek bilmiyorum simdi(15 gun olmustu)
Sonra bilgisayara bilgiler falan girdi
-Nerede kalacaksin
-Yurt kabul belgesi var evraklarimin arasinda
Bilgisayara bilgi girdi bir 5 dk parmak izimi aldi
-Tamam bu kadar
-Olumsuz herhangi bir sey var mi?
-Simdilik yok ama ona Almanya karar verecek
Tesekkur edip ciktim.

Dun yani 4 Mart almanca bir mail atip durumumu sordum ayni gun UPS\'den pasaportun alindigina dair mesaj geldi.
2 Martta girdigim gorusmeden bugun vizem geldi.
Darisi bekleyenlerin basina, esen kalin.

kudif

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen kudif » Sal Nis 05, 2016 8:17 pm

Arkadaslar tekrar Merhaba
uzun uzun yazmistim 23.03.2016 da Istanbul\'dan vizeye girmistim. Pazartesi gunu yani dun beni aradilar ve Work&Travel programiyla Amerikaya gitmissiniz Amerikan kulturunu bildiginiz halde neden Amerika da okumayi tercih etmiyorsunuz da Almanya da okumayi tercih ediyorsunuz? Bu mudurumun sordugu 1.soru dedi...2. soru ise: Kursu Ruhr Bochum universitesinde, universiteyi ise Wuppertal de okumak istiyorsunuz neden? yani neden Wuppertalin kursuna katilmiyorsunuz. 3. soru: Ogrenim gorurken neden Almanya da staj yapmadiniz? Neden Almanya da staj yapmadiginiz halde Almanya da okumak istiyorsunuz. Bu 3 soruyu ingilizce veya almanca yazip adinizi soyadinizi imzanizi atin gonderin dedi.Bende ayni gun Gurkan bey sayesinde gonderdim. Ayrica bu 2 sorunun cevabi da motivasyon mektubum da vardi. sadece Almanya da staj sorusunu sorabilirlerdi ama sordular iste. Umarim hayirlisi olur :ap direk red de verebilirlerdi.Gelismelerden haberdar ederim.Saglicakla kalin..;)

henrymorgan

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen henrymorgan » Prş Nis 14, 2016 12:36 pm

herkese merhaba. paderborn universitesi\'nde master icin vize basvurumu gecen hafta 7 nisanda yaptim. eksik hicbir belgem yok. okulda 450 saat 2. yabanci dil olarak almanca gordum. hersey tastamam yani. ama henuz mezun olmadim. okulu uzatmadan son doneme ustten yaz okulu derken tek ders biraktim. son donem kafam rahat olsun diye. haziranda mezun olucam buyuk ihtimalle . hic vakit kaybetmeden de master a baslamak istiyorum. ya ama anlamadigim izmir konsoloslugunda gorusme yaptigim kadin bizzat beni aradi ve gecici mezuniyet belgesi olmadan basvuru islemlerin devam etmez belge getirmen gerek dedi. hatta gorusme sirasinda da bana sordu ya mezun olamazsan diye. bende dedim cok dusuk bir ihtimal ama olursa gitmem o kadar emegim var burda. amacim gidip yerlesmek degil gercekten master yapip geri donmek. bunu ozellikle vurguladim. bana kadin yasalara gore gecici mezuniyet belgesi olmadan ya da diploma olmadan vize islemlerini baslatamiyorum dedi. bu bana o kadar sacma geldi ki boyle bir yasa olduguna inanmiyorum. transkriptimde 250 ects ders var arkadas. master icin 180 kredilik ders yeterli iken. bende okuldan bir kagit aldim ve konsolosluga gidip kapidaki elemana biraktim biz iletiriz dediler ama son durum hakkinda nasil bilgi alirim? boyle bir yasa mi var gercekten mezun olmadan master icin vizeye basvuramazsiniz diye. kafam karmakarisik. orada ki kadin kendi kafasina gore is mi yapiyor? vize islemlerimi geri cekip istanbuldan falan mi basvurayim ne yapayim bilmiyorum.
the more ekmek, the more kofte :P

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen eren_f2007 » Cum Nis 15, 2016 9:46 am

Sen Paderborndan diploman olmadan Master kabulu mu aldin ? Beklemekten baska yapcak bisey yok ,Son dersi verir vermez , diplomanin hazirlanmasini beklemeden, gecici mezuniyet belgesiyle gidersin vize gorusmesine, ve buyuk ihtimallede alirisn vizeni.

henrymorgan

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen henrymorgan » Cum Nis 15, 2016 2:25 pm

evet. transkript ile basvurumu yaptim. ama vizede niye mezun olamadan basvuramazsin diyorlar. okul kabul etmis iken onlar niye sorun cikariyor? 15 hazirana kadar beklemem gerekirse vize yetismeyecek ve garantor belgesinin suresi dolacak. bu durumda belgeyi yeniletmem gerek.
the more ekmek, the more kofte :P

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen eren_f2007 » Cum Nis 15, 2016 2:59 pm

Normalde universitenin de kabul etmemesi gerekir, eger bir istisna yapmamislar ise. Henuz vermemis oldugun bir sinavin var, bence yapcak tek sey beklemek. Garantor belgesini yeniletmek cok zor olmasa gerek.

mithat_31

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen mithat_31 » Pzt Nis 18, 2016 12:18 pm

Ben 24.03.2016 tarihinde ankara konsolosluguna ulusal vize gorusmesinde bulunmustum.. Gorusmem iyi gecti tum evraklari eksiksiz bir sekilde teslim ettim ve ayriyetten Benim bremen universitesinden sartli kabulum ve ausburgda 3 aylik dil kursu kaydim var. Gorusmede Yalniz konsolosluk bana 2 soru sordu Almanca temelin varmi ve konaklayacagim yeri sordu. Bende Almancamin olmadigini ve konaklama yerini bulamadigimi ama almanyada yasayan enistemin bana konaklama yerini arastirdigini soyledim. Aradan 25 gun gecti hala ses seda yok. Sizce konaklama yerimin ve almanca temel bilgimin olmamasi. Vizemin reddelicegi anlaminami geliyor. Bu konuda neyapmam lazim yardimci olurmusunuz.

Kullanıcı avatarı
welly275

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Nis 18, 2016 12:27 pm

suanda yapabilecegin bisey yok. bekleyeceksin. zaten soru sormak isterlerse ya da ek belge isterlerse senle iletisime gecerler.

Kilitli