Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Paderborn mu Duisburg mu ?

Nordrhein-Westfalen eyaletinde yasam, egitim, universiteler...
Novemberrain

Mesaj gönderen Novemberrain » Pzr Tem 12, 2009 11:04 am

Deniz ve Gurkan her iki yerde egitim alan arkadaslar.Informatik bolumu icin gorusleriniz nelerdir.? Duisburg da yurt konusunda sikinti oldugunu ogrendim ancak Paderborn da da DSH icin Turk lere kursta zorluk cikardiklarini duydum.Yasam, okul ,kalitesi ,is ,cevre acisindan bu ikisi arasinda kaldim.Deniz seninde sonradan Paderborn a geldigini biliyorum Gurkan zaten Duisburg un yerlisi sayilir.Bu ikilem arasinda tercihiniz ne olurdu ?

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Pzr Tem 12, 2009 4:37 pm

Ben Paderborn\'a gitmiyorum ama arastirmalarim var. Soyle diyebilirim ki sehir ve sosyal yasam acisindan Duisburg daha iyi olabilir ama Informatik bolumunde Paderborn daha iyi hem de en iyilerinden...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Tem 12, 2009 8:17 pm

informatik bolumunde paderborn , duisburg a gore daha iyi.. ama iki sehiri karsilastirirsak bence duisburg.. paderborn tek basina aslinda duisburg a gore daha guzel bi sehir diyebiliriz ama eyaletin biraz disinda kaliyor.. duisburg ise tam olarak Ruhr bolgesi dedigimiz yerin merkezinde ve dusseldorf veye essen gibi buyuk sehirlerle hemen hemen bitisik.. yani essen ve dusseldorf la duisburg un arasi trenle 12-15 dk .. ama paderborn biraz disarda duruyor.. Duisburg universitesi buna ragmen ozellikle informatik bolumune inanilmaz bir yatirim yapiyor. su anda yepyeni bir bina kuruyorlar ve tahminimce 2-3 yila kadar on siralara yukselecektir..

Novemberrain

Mesaj gönderen Novemberrain » Sal Tem 14, 2009 10:37 am

Buradan karar vermek gercekten cok zor.Onerileriniz icin tesekkur ederim.Benim icin onemli olan okulun kalitesi.Paderborn ogrenci cekmek icin cesitli aktiviteler yapiyor.Aslinda gidip gormek lazim.Arastirmaya devam ediyorum.

awesom-o

Mesaj gönderen awesom-o » Cmt Tem 18, 2009 4:32 pm

Hazir baslik varken ben de burda sormak istedim. Her iki universite de bildigim kadariyla sifir almanca bilgisiyle kabul veriyor. Ve yine buralardan okudugum kadariyla dsh\'yi verdikten sonra diger universitelere basvurma sansimiz doguyor. Acaba dil kursu icin ilk seneyi hangi universitede gecirmek daha mantikli? Dil egitimi, sosyal ortam ve maddi durum acisindan soruyorum sorumu.

Novemberrain

Mesaj gönderen Novemberrain » Cum Tem 24, 2009 3:42 pm

Guneyde yasam daha pahali sanirim.Masraflar buyuk sehirlerde daha da artiyor o yuzden kaliteli egitim veren kucuk sehirleri tercih etmek lazim.

deryasiegen

Mesaj gönderen deryasiegen » Prş Ağu 13, 2009 7:01 pm

[quote]awesom-o tarafindan yazilan metin:
Hazir baslik varken ben de burda sormak istedim. Her iki universite de bildigim kadariyla sifir almanca bilgisiyle kabul veriyor. Ve yine buralardan okudugum kadariyla dsh\'yi verdikten sonra diger universitelere basvurma sansimiz doguyor. Acaba dil kursu icin ilk seneyi hangi universitede gecirmek daha mantikli? Dil egitimi, sosyal ortam ve maddi durum acisindan soruyorum sorumu. [/quote]
ben DSH hazirligui asamasinda siegeni onerebilirm.dil kursu fiyati acisindan nerdeyse en ucuzu o cunku.kur basi 260 ya da 290 euro.sehir kucuk belkei sikilirsin ama ucuz olmasi benim icin daha onemli diyosan siegen derim.DSHyi verdikten sonra baska bi uniye gecebilrsin ztn.ben kesin olmamakla birlikte oyle yapmayi dusunuyorum sahsen.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Sal Tem 20, 2010 6:56 pm

[quote]deryasiegen tarafindan yazilan metin:
[quote]awesom-o tarafindan yazilan metin:
Hazir baslik varken ben de burda sormak istedim. Her iki universite de bildigim kadariyla sifir almanca bilgisiyle kabul veriyor. Ve yine buralardan okudugum kadariyla dsh\'yi verdikten sonra diger universitelere basvurma sansimiz doguyor. Acaba dil kursu icin ilk seneyi hangi universitede gecirmek daha mantikli? Dil egitimi, sosyal ortam ve maddi durum acisindan soruyorum sorumu. [/quote]
ben DSH hazirligui asamasinda siegeni onerebilirm.dil kursu fiyati acisindan nerdeyse en ucuzu o cunku.kur basi 260 ya da 290 euro.sehir kucuk belkei sikilirsin ama ucuz olmasi benim icin daha onemli diyosan siegen derim.DSHyi verdikten sonra baska bi uniye gecebilrsin ztn.ben kesin olmamakla birlikte oyle yapmayi dusunuyorum sahsen.[/quote]
deryasiegen dil kursuna siegene mi basladin eger oyleyse bilgi verirmisin?

os74

Mesaj gönderen os74 » Cmt Ağu 14, 2010 2:43 pm

merhaba arkadaslar ben paderborn universitesine ocak kursuna basvurmustum agustos 15 son basvuru tarihi olan kursa basvurmustum.kurs sistemi degistiginden beni 13 eylul de baslayacak crash kursuna cagirmislardi bende gelmeyecegimi vizenin problem oldugunu soyledim ve sommersemester istedim.onlarda bana bu maili attilar

"Momentan konnen wir leider noch keine Zulassung fur das kommende Sommersemester ausstellen. Wenn Sie den Kurs ab Oktober nicht antreten konnen, senden wir Ihre Unterlagen zuruck und Sie mussten sich bis 15.11.10 noch einmal fur den Kurs ab April 2011 bewerben."

bu yazmislar anladigim kadariyla sommersemestere kabul veremiyolarmis yer olmadigindan mi yoksa prosedur geregi tekrar mi basvurmak gerekiyor.ekimde baslayan kursa gelemezsem belgelerimi gondereceklermis ve kasimin 15 kadar nisan 2011 kursuna mi basvumam gerekmis.birde nisan ayinda dil kursunda yer bulamama gibi bir problemle karsilasabilirmiyim.Tam cevirisni yapabilen olursa sevinirim.cevaplariniz icin tesekkurler.