Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanyada Yuksek Lisans - Abilerimden Yardim Bekliyorum

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
bilk

Mesaj gönderen bilk » Cmt Mar 05, 2016 11:34 am

1-universiteler ucretsiz.
2- fena degil.
3- asagi yukari evet.

refresh

Mesaj gönderen refresh » Cmt Mar 05, 2016 10:53 pm

Hangisi ucuz bilmiyorum ama Ingolstadt ve ozellikle Munih kira vs acisindan cok pahali.

Kullanıcı avatarı
dr13agon

Mesaj gönderen dr13agon » Cmt Mar 05, 2016 11:41 pm

[quote]coder_ce tarafindan yazilan metin:

Merhaba degerli forum uyeleri,

Bu donem bilgisayar muhendisliginden mezun olacagim. Business Intelligence alaninda Almanyada master yapmak istiyorum. Ama aklima takilan sorularim var, cevaplanmasinda yardimci olur musunuz?

1) Arastirdigima gore Almanyada okul fiyatlari her bir donem bizim buradaki ikinci ogretim harc parasina denk geliyor. Gercekten fiyatlar bu kadar midir yoksa alti veya ustumu bu fiyatin?

2) Almanyada universiteler nasildir? sinavlar,dersleri gecme, master yapmak vs? cok kaliteli bir universite de yapma gibi niyetim yok zaten amacim ucuz bir sehirdeki universitede yapmak. orada master yapan turk kardeslerimin okulda cektigi sikintilar nelerdir acaba?

3) Sanirsam almanyada okuyup siradan bir hayat yasayan ogrenci icin 650 euro yeterli. sizce nasildir bu fiyat?

son olarak da

hem sehir, hem kalacak yer olarak en ucuz sehir neresidir? ona gore universite tercih edecegim, bremen falan midir?

Simdiden tesekkur ederim[/quote]

Merhabalar,

1. Dediginiz gibi Almanya\'da iki donem harci yaklasik olarak Turkiye\'deki 2. ogretim fiyatina denk.

2. Okuldaki sikintilar konusunda yorum yapacak kadar bilgi sahibi degilim ama genel olarak sorunlarin cozumleri kisi ile ilgili daha once yalniz yasadiysaniz, Ingilizceye hakim ve Almanca hakkinda az da olsa bir bilginiz varsa pek sikinti cekmezsiniz diye dusunuyorum.

3. Normal butce olarak 650 euro Almanya\'nin genelinde gayet yeterlidir tabii. Bu rakami Dogu Almanya\'da %10 civari dusurmeniz mumkun.

4. Ucuzluk olarak bildigim kadariyla Dogu Alman sehirleri gayet makul Leipzig, Chemnitz, Dresden, Rostock gibi. Eger calisma gibi bir dusunceniz varsa alacaginiz maas da dusuyor haliyle ama harcamalariniz da azaldigi icin pek bir fark olmuyor.

Bu site size fikir vermede etkili olacaktir https://www.expatistan.com/cost-of-livi ... ry/germany

refresh

Mesaj gönderen refresh » Pzr Mar 06, 2016 12:00 am

Kisisel deneyimime dayanarak belirteyim okulum donemlik 42 euro 670 euroya bavyera eyaletinde ucu ucuna yasanir cok luks bir hayatim yok sigara kullanmiyorum kiram 400 euro arti gez oduyorum. 250 euro bana kaliyor, (ozel yurt da 420 euro devlet yurdu 200-360 euro) 450 euro minijobta calisirsan gecinirsin ama ne Ingolstadtta ve Munihte bu paraya asla yasayamazsin yasasan da hergun makarna yersin. Yurt bulmak kolay olmayabiliyor gidecegin yerleri sitede bulunan emlak sitelerinden kontrol edebilirsin. Toplu tasima bavyerada semester ticket uygulamasi olmadigindan babalar gibi pahalidir ev bulamadigimdan ilk asamada uzakta yasayip aylik tren biletine 300 kusur euro vermis bir insan olarak belirteyim. Eminim o internet siteleri cok guzel hesapliyordur ama 670 bulundugum konumda imkansiz sevgili arkadaslar.

Spandau

Mesaj gönderen Spandau » Pzr Mar 06, 2016 1:28 am

Sitedeki linkte de cok guzel anlatilmisti:

http://deutschstudent.de/news.php?readmore=29

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Mar 12, 2016 3:55 pm

Var
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari