Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Olurmu sizce?

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Amedli21

Olurmu sizce?

Mesaj gönderen Amedli21 » Pzr Şub 28, 2016 10:04 pm

Arkadaslar iyi aksamlar? Lisans egitimi icin;
Simdi Almanya\'ya gidene kadar baya bir islemden geciyoruz baya bir para harcamak gerekiyor danismanlik okul basvurusu vize vb,Bu tamam.Almanya ya gidiyoruz orda da dil kursundan geciyoruz ordada aylik paramiz baya bir gidiyor Eyvallah.sonra universiteye geciyoruz orda da aylik yasam masraflarimiz gidiyor tamam en sonunda bitiriyoruz, universiteyi muhendis cikiyoruz diyelim is bulup basliyoruz isimize buraya kadar tamam.Bu kadar emek,bu kadar masraf para buna degermi peki ?buna deyecekmi sayin arkadaslarim yoneticilerim Iyiki gelmisim okumusum dediniz mi hic.? Tessekurler simdiden
Simdiden soyliyeyim trol soru degildir bazi arkadaslar oyle dedi gecen de. Cunku herseyi iyisiyle kotusuyle bu siteden ogrendim okumaya karar verdim ince ayrintilari ogrenmek istiyorum simdi .herkese eyvallah

Crni

Olurmu sizce?

Mesaj gönderen Crni » Pzr Şub 28, 2016 10:15 pm

Cok guzel bir soru !!!! Kardes bencd bolume gore degisir , is alani buyukse/genisse , neden degmesin ?? Ama adam sirf almanyada olmak icin alakasi olmadigi bolume girerse, simdiden kaybeder . Okadar para,emek bir cirpida kaybolur....

Eger muhendislige merakliysan , seviyorsan o para ve emek deger , alakasi olmadigin bolume gore fazlada sikinti cekmezsin ......
BAR MITZVAH

Amedli21

Olurmu sizce?

Mesaj gönderen Amedli21 » Pzr Şub 28, 2016 10:35 pm

Eyvallah Tessekurler bole dusundugun icin crni birkerede genis capli bir soru sorayim dedim. Muhendislik baya seviyorum yani yapmayi duzenlemeyi yapabilecegim tek meslek gibi kucuklukten beri hep muhendis dedim hayla da oyle diger mesleklere gozum tutmadi hic :)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Olurmu sizce?

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Şub 29, 2016 2:27 am

Eger Turkiye\'de sinavdan guzel bir devlet universitesini kazanamayip, puanin ozel universitelere yeterse, o zaman Almanya\'ya muhendislik okumaya gelme.

Neden diye sorma, daha once baska basliklarda anlatmistim.
Ciddiyim.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Crni

Olurmu sizce?

Mesaj gönderen Crni » Pzt Şub 29, 2016 8:23 am

[quote]Staatsmann tarafindan yazilan metin:

Eger Turkiye\'de sinavdan guzel bir devlet universitesini kazanamayip, puanin ozel universitelere yeterse, o zaman Almanya\'ya muhendislik okumaya gelme.

Neden diye sorma, daha once baska basliklarda anlatmistim.
Ciddiyim.[/quote]

Mesela yani.... Ama bolumunu seviyorsun , basaracagini inaniyorsan ortalama ustunde bile bir universite kazanabilirsin
BAR MITZVAH

Amedli21

Olurmu sizce?

Mesaj gönderen Amedli21 » Pzt Şub 29, 2016 1:32 pm

Tessekurler devlet universitesini kazanabilecek puanlar cekiyorum tabikide baya geciyorum . O sorun deil

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Olurmu sizce?

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Şub 29, 2016 7:08 pm

[quote]Amedli21 tarafindan yazilan metin:

Tessekurler devlet universitesini kazanabilecek puanlar cekiyorum tabikide baya geciyorum . O sorun deil[/quote]

Guzel o zaman... Muhendislik bolumunde kaliteli egitim veren bir devlet universitesini kazan, kaydini yaptir sonra Almanya ile ilgilen.
Eger puansiz ya da barajin az ustunu gecenleri kabul eden ozel okullarin muhendislik bolumlerini anca tutturabilirsen, o zaman Almanya\'da muhendislik okumayi dusunme.

Buyuk ve onemli bir tavsiye senin icin. *** *** tekrar etmemin sebebi bu.

alcadras

Olurmu sizce?

Mesaj gönderen alcadras » Pzt Şub 29, 2016 8:06 pm

[quote]Staatsmann tarafindan yazilan metin:

[quote]Amedli21 tarafindan yazilan metin:

Tessekurler devlet universitesini kazanabilecek puanlar cekiyorum tabikide baya geciyorum . O sorun deil[/quote]

Guzel o zaman... Muhendislik bolumunde kaliteli egitim veren bir devlet universitesini kazan, kaydini yaptir sonra Almanya ile ilgilen.
Eger puansiz ya da barajin az ustunu gecenleri kabul eden ozel okullarin muhendislik bolumlerini anca tutturabilirsen, o zaman Almanya\'da muhendislik okumayi dusunme.

Buyuk ve onemli bir tavsiye senin icin. *** *** tekrar etmemin sebebi bu.[/quote]

Hocam wirtschaftsinformatik icin cok genis bir yelpaze var, Turkiye\'de 260 dan alan okulda var 400 dende. 300 civari bir puanla gidilebilir mi sizce ? ( basari/kabul bakimindan )

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Olurmu sizce?

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Şub 29, 2016 8:23 pm

Ben size soyle diyim;

barajin az ustuyle, yani kolayca muhendislik bolumlerine kabul veren ozel okullari tutturanlarin, Almanya\'dan devlet universitelerinin muhendislik bolumlerinden mezun olma ihtimalleri %19.
Turkiye\'de baraji zar zor gecerken nasil zorlaniyorlarsa bu kisiler, Almanya\'da bunun 250 kati daha cok zorlanacaklar.
Almanya\'da her 2 yabancidan birinin okulu bitiremedigi istatistiksel bir gercek.

Amedli21

Olurmu sizce?

Mesaj gönderen Amedli21 » Pzt Şub 29, 2016 10:40 pm

Vay be arkadas hicbirsey dusundugumuz gibi deil hani insanlarda bir algi varya yurtdisina gitti parasi var okul kolay keyfine bakiyor hic ole deil valla :)
Konuya gelince ben orta biryerde muh kazansam devlet turkiyede kesin insallah ypiyoruz cunku geliyim

Amedli21

Olurmu sizce?

Mesaj gönderen Amedli21 » Pzt Şub 29, 2016 11:17 pm

Birde staatsman bu soylediklerin hepsi fachschule icindemi ayni ???

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Olurmu sizce?

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Mar 01, 2016 4:06 am

Hepsi icin gecerli.
Hatta tavsiyem; Turkiye\'de muhendislik bolumunu okuyun, son donemlere dogru ya Erasmus ile gelin ya da dondurup gelin, gorun deneyin isinizi saglama alin.
Yahut yuksek lisans yaptirmaya gelin, cok daha isabetli olur.

Amedli21

Olurmu sizce?

Mesaj gönderen Amedli21 » Sal Mar 01, 2016 4:19 pm

O zaman da almanyada is bulmakta zorlaniriz lisansida orda yapmak daha iyi olur diye dusunuyorum.Dersler zor deil asljnda biz o sistem agir geliyor

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Olurmu sizce?

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Mar 01, 2016 7:52 pm

Lisansi TR\'de, yuksegi Almanya\'da yapinca is bulmakta zorlanilacagi tezine nasil vardin ?

Amedli21

Olurmu sizce?

Mesaj gönderen Amedli21 » Sal Mar 01, 2016 10:58 pm

Burda yazilan sorulan sorulardan yoneticim.
Turkiyedede kolay deil bu arada muhendislik tamam her unide var ama gereksiz hoca tripleri felan gereksiz konular fln yni sacma burda egitim en azindan orda guzel iyi egitim alirim

yazirous1903

Olurmu sizce?

Mesaj gönderen yazirous1903 » Sal Mar 01, 2016 11:02 pm

Bacheloru turkiyede yapmak almanyadaki egitim hayati acisindan daha faydali. Is bakiminda hic bir fark yok. rahat olun.

Amedli21

Olurmu sizce?

Mesaj gönderen Amedli21 » Sal Mar 01, 2016 11:20 pm

Neden daha faydali sebepleri neler? Aciklarmisin?

yazirous1903

Olurmu sizce?

Mesaj gönderen yazirous1903 » Çrş Mar 02, 2016 12:30 am

1. sebebi kendini hayat acisindan garantiye almis olursun. Egitimini burada %100 bitirebileceginin garantisi yok. Ozguvenin cok yuksek olabilir ama bu basarili olacagin anlamina gelmez.
2. sebebi hakim olmadigin bir dilde temel mesleki egitimi ne kadar tam alabilirsin ve anlayabilirsin.
3. Sebebi turkiyedeki bazi universiteler ve bazi bolumlerde (buradaki kastim elbetteki turkiyedeki asagi yukari her universitenin kendine gore iyi oldugu bolumler vardir ve egitimleri iyidir) alinacak bachelor egitimi almanyada alianacak bachelor egitimden daha iyidir.
4. Sebebi Buradaki egitim sistemi turkiyeden cok farkli bize yabanci bir sistem. Burada okumus veya halen okumakta olan arkadaslara sorun en cok zorlandiklari sey sistem olmustur.
5. Finansal sebebler egerki almanyada master yapmaya gelirsen finansal acidan da rahat olabilirsin bi nebze. Statik dinamik mukavemet termodinamik gibi dersleri yazarken( her bolumun kendine gore zor dersleri var bunlar sadece ornek) bir yandan para kazanabilecegini zannediyorsan yaniliyorsun.
Bunun gibi daha bir suru yazabilirim
Cumlelerimi sana diye yazdim ama kastim sen degilsin yanlis anlama
Bu sebebler kisiden kisiye degisir. Benim tam aksimi iddaa eden de olabilir tabiki.
Buradaki egitimi ve hayati sakin basite indirgemeyin bu da benim nasiyatim olsun.

refresh

Olurmu sizce?

Mesaj gönderen refresh » Çrş Mar 02, 2016 1:11 am

[quote]yazirous1903 tarafindan yazilan metin:

1. sebebi kendini hayat acisindan garantiye almis olursun. Egitimini burada %100 bitirebileceginin garantisi yok. Ozguvenin cok yuksek olabilir ama bu basarili olacagin anlamina gelmez.
2. sebebi hakim olmadigin bir dilde temel mesleki egitimi ne kadar tam alabilirsin ve anlayabilirsin.
3. Sebebi turkiyedeki bazi universiteler ve bazi bolumlerde (buradaki kastim elbetteki turkiyedeki asagi yukari her universitenin kendine gore iyi oldugu bolumler vardir ve egitimleri iyidir) alinacak bachelor egitimi almanyada alianacak bachelor egitimden daha iyidir.
4. Sebebi Buradaki egitim sistemi turkiyeden cok farkli bize yabanci bir sistem. Burada okumus veya halen okumakta olan arkadaslara sorun en cok zorlandiklari sey sistem olmustur.
5. Finansal sebebler egerki almanyada master yapmaya gelirsen finansal acidan da rahat olabilirsin bi nebze. Statik dinamik mukavemet termodinamik gibi dersleri yazarken( her bolumun kendine gore zor dersleri var bunlar sadece ornek) bir yandan para kazanabilecegini zannediyorsan yaniliyorsun.
Bunun gibi daha bir suru yazabilirim
Cumlelerimi sana diye yazdim ama kastim sen degilsin yanlis anlama
Bu sebebler kisiden kisiye degisir. Benim tam aksimi iddaa eden de olabilir tabiki.
Buradaki egitimi ve hayati sakin basite indirgemeyin bu da benim nasiyatim olsun.[/quote]

Ozellikle 1 yilda ogrenilmeye calisilan Almanca ile akademik bir egitimin asla kolay olmadigini dusunerek yuzlerce kez katiliyorum. Herkese bol sanslar.

pardon

Olurmu sizce?

Mesaj gönderen pardon » Çrş Mar 02, 2016 2:06 am

@yazirous1903

1. maddeye kismen katiliyorum ama bazi seyler icin de risk almalisin veya durum degerlendirmesi yapmalisin. Gercekten iyi bir ogrenciysen Almanya\'da veya dunyanin herhangi bir yerinde de %100 yaparsin.

2. Dil bakimindan baslarda eksiksin ama bu sorunu da hem dil kursunda hem de universiteye basladiginda daha fazla calisarak giderirsin. Olmadi acarsin nette bir Turk univesitesinin konuyla ilgili slaytlarini bulursun veya Turkce kitap alirsin. Ben teknik bir bolum okuyorum, sozel bolume gore daha rahat dil bakimindan. Derste dersi %100\'e yakin anliyorum. Anlamadigim yer cikarsa da bunu hem dersten sonra sorabilirim hem de kitabi acip konunun anlamadigim kismini okuyabilirim. Cok zor bir sey degil.

3. Tamamen tersi. Turkiye\'deki egitim (herhangi bir bolum) ile Almanya\'daki egitim karsilastirilamaz bence. Turkiye\'de egitim de ogrenciler de oldukca kotu. Alanimdaki Turkce kaynaklari okurken Almanca kaynaklarin degerini cok daha iyi anliyorum. Almanca kaynakta anladigim ve bildigim konuyu Turkce kaynakta okurken bu ne sacmalamis diyorum bazen. Zaten Turkce kaynaklar da hem sayi bakimindan, hem detayli anlatim bakimindan hem de konu bakimindan oldukca yetersiz. Alaninda iyi olmak isteyen yabanci kaynaklara muhtac. Almanca icin ayni durum gecerli degil, veya cok kisitli bir sekilde gecerli. Turkiye\'deki universitelerdeki ders iceriklerini kendi gordugum ders icerigiyle karsilastirdigimda arasinda ucurum fark oldugunu goruyorum. Turkce kaynaklarin alayi zaten yabanci dillerdeki kaynaklarin tercumesinden ibaret. Turkiye\'de daha insaat yonetmelikleri (alanim oldugu icin soyluyorum) bile yabanci yonetmeliklerin tercumesi. Daha bu seneye kadar duzgun bir celik yonetmeligi yoktu. Gelen de ne kadar duzgun yine tartisilir. Itu\'deki Prof. (Celal Sengor) ogrenci ve egitim kalitesini kendi anlatiyor.

http://www.teknikforum.com/konu-23296-c ... len-mektup

Linkteki ilk mesajin son kismindan alinti:

"Ben istifa niyetimi, Hulya Avsar olayini duymadan once sayin ve sevgili rektorumuze bildirmistim. Nedeni de, COK YAVAS olarak verdigim ELEMANTER bir dersten bes master ogrencisinin sifir almalari olmustu. Bu ogrenciler en basit birinci sinif bilgisinden bile mahrumdular. Ancak bu durum asla bu ogrencilerle sinirli degildir. Birkac istisna ile benim son yirmibes yilda karsilastigim ogrenci bilgi duzeyi hep bu idi."

"Bu da zaten halkimizin genel kultur duzeyi ve tercihleri hakkinda bir fikir veriyor.
Ogrencilerin feci durumundan sorumlu olanlarin basinda aileler ve Milli Egitim Bakanligi geliyor. Aileler cocuklarina bilginin degeri yerine diplomanin onemini asiliyor. Milli Egitim Bakanligi da cocuklarin bilgi edinmemesi icin nedereyse elinden geleni yapiyor. Bu 1946\'dan beri boyle.
Universiteler ise ogretim uyesi kalitesini asla yukseltmedikleri, bil\'akis dusurdukleri icin suclular. Ben *** *** Turkiye\'de universie olmadigini yaziyorum. Bunu burada ustune basa basa tekrar edeyim."

4. Zaten Almanya\'ya gelen bir ogrenci o sistemi almali ve benimsemeli. Almanya niye Almanya? Tabiki de bu sistemi veya benzer sistemleri yuzunden. O sistemi almayacak bir kisi bosuna Almanya\'ya gelmesin bosuna masraf ve zaman kaybi yapar. 3 tane deneme hakki var ogrencinin. Bu sana baski yapiyor olabilir ama bu ayni zamanda seni calismaya da zorluyor. Turkiye\'deki gibi sinirsiz hak olsa, gir 100 kere sinava birinde sans eseri gec. O zaman ogrenmiyorsun iste. O "sistem" ve o tarz "sistemler" yuzunden Turkiye bu durumda.

5. Finansal konu kisisel bir sey ona bir sey diyemem. Ama finansal bakimdan deger mi diye dusunen varsa, Almanya\'daki egitim fiyat/performans bakimindan oldukca iyi, belki de en iyisidir. Ozellikle muhendislikler icin.