Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Is Mulakati ve Stajyer Maaslari

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
muris01

Mesaj gönderen muris01 » Sal Mar 01, 2016 4:55 pm

Selamlar herkese,

yuksek lisansin 3. donemi bitti ve bugun makine muhendisligi alaninda staj icin bir mulakata gittim. Gorusme guzel gecti ancak tam zamanli is icin stajyerlere aylik 300€ odeme yapiyoruz dedi gorusmeci. Biraz sasirdim acikcasi cok az degil mi sizce de? En azindan saatlik 8€ civari diye dusunmustum.

Bulundugum sehir kucuk bir sehir, ayrica eyalet icinde (Sachsen) ucretsiz ulasim karti da sagliyor okul. O yuzden masraflarimi karsiliyor bu miktar ama yine de koskoca muhendislik firmasinin bu kadar az maas onermesine cok sasirdim. Belki de ben yaniliyorumdur, stajyer maaslari uzerine bilgisi olan var mi acaba?

Bir de stajdan sonraki donem master tezi yazacagim. Onu da ayni firmada ayni konu uzerinde devam ettirmeyi dusunuyorum. O zaman da mi ayni kalacak acaba?

Simdiden tesekkurler cevaplar icin PPPP

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Mar 01, 2016 7:59 pm

Selam,
TU Brandenburg Makine Muhendisligi ( ya da Power Engineering) mezunu arkadasim var.
Essen\'da EON firmasinda zorunlu staja 600 avro net maas ile basladi.
Bir baska arkadasi ise baska bir firmada "0" avro ile baslamis.

Firmanin buyuklugune ve stajin zorunlu olup olmadigina gore degisir diyor kendisi.
Ve tez yazacagin donemde maasin degismediginden bahsetti.

Tavisye olarakta, tezi yazacagini ilk zamanlar soylemesin gittigi sirkete dedi. Sirket zorunlu staj icin para vermek zorunda degilmis aslinda ve senin orada tez yazacagini bildiklerinde, onlara bagli olacagini anladiklarindan fiyat konusunda oynama yapmamalari olsai bir ihtimalmis.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

technonur

Mesaj gönderen technonur » Sal Mar 01, 2016 8:01 pm

Maas veriyorsalar sansli bile sayilirsin almanyada stajerlere bircok firma maas vermiyor

pardon

Mesaj gönderen pardon » Sal Mar 01, 2016 8:38 pm

Insaat muhendisligi icin Berlin\'de 400-450 euro.

yazirous1903

Mesaj gönderen yazirous1903 » Sal Mar 01, 2016 9:05 pm

Ben yaklasik 1 yil once BSH da staj 6 ay staj yaptim master ogrencisi oldugum icin 1000€ odeme yaptilar bachelor ogrencisine 700 € odeme yapiyorlardi. Bazi arkadaslarim da Daimler Audi gibi yerlerde yaptilar aylik 700€ aliyorlardi.

muris01

Mesaj gönderen muris01 » Sal Mar 01, 2016 9:31 pm

Ben de master tezi yazan uc arkadasima sordum. Birisi Munih\'te 1200€ net aliyor. Digerleri kucuk sehirlerde 1100€ ve 1200€ aliyorlar. Nedense cok az geldi 300€ bana = Saati 1.875€ ya denk geliyor.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Mar 02, 2016 1:59 am

Baska sehirleri dusunmeye baslatabilirsin, en azindan basvurabilirsin zamanin varsa.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Mar 02, 2016 9:06 pm

staj icin verilen ucretler firmaya gore cok degisiklik gosterir. sansina bagli. mindestlohn olayi zorunlu stajlarda olmuyo maalesef.

muris01

Mesaj gönderen muris01 » Prş Mar 03, 2016 10:38 am

Zorunlu staj degil benimki?

muris01

Mesaj gönderen muris01 » Prş Mar 03, 2016 12:14 pm

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

staj icin verilen ucretler firmaya gore cok degisiklik gosterir. sansina bagli. mindestlohn olayi zorunlu stajlarda olmuyo maalesef.[/quote]

Zorunlu staj degil benimki, oyle bir duzenleme mi var acaba?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Mar 05, 2016 4:28 pm

gonullu staj icinde ilk 3 ay sanirim bu mindestlohn gecerli olmuyo. internette arayinca arayinca cabucak bulabilirsin. tam hatirlamiyorum suan

muris01

Mesaj gönderen muris01 » Pzt Mar 07, 2016 12:03 pm

gonullu staj icinde ilk 3 ay sanirim bu mindestlohn gecerli olmuyo. internette arayinca arayinca cabucak bulabilirsin. tam hatirlamiyorum suan[/quote]

Bugun firma mail atti 6 aylik staj icin aylik 300€ kabul ediyorsaniz 1 nisanda baslayabilirsiniz diye. Su sekilde bir mail atilabilir mi Almanca bilenler yardimci olabilirse cok sevinirim:

Sehr geehrte ....,
im Zuge meiner Bewerbung in Ihrem Unternehmen habe ich erfahren, dass bei einem freiwilligen Praktikum fur einen Zeitraum uber 3 Monate hinaus das deutsche Mindestlohn-Gesetz Anwendung findet.

Zunaechst danke ich Ihnen fur die Moglichkeit, ein Praktikum bei Ihnen ausuben zu durfen.
Waehrend eines Vollzeitpraktikums ist es mir jedoch nicht moglich, nebenberuflich arbeiten zu gehen, dennoch muss ich fur meine laufende Kosten weiterhin aufkommen.
Ich bitte Sie demnach hoflichst um ein Entgegenkommen bezuglich der Praktikumsvergutung, auch zur rechtlichen Absicherung dieser.

Gerne bin ich auch fur ein weiteres personliches Gespraech bereit.

Mit freundlichen Grußen

Ya da hic bu maili atmayip aylik 300€ ya sadece 3 ay calisabilirim seklinde bir mail mi yazsam daha iyi olur. Is tecrubesine de ihtiyacim var ama 6 ay da somurulmek istemiyorum saati 1.75€ ya geliyor full time calisacagim :|

pardon

Mesaj gönderen pardon » Pzt Mar 07, 2016 12:34 pm

https://www.absolventa.de/karriereguide ... -praktikum

Burada Mindestlohn\'un gecerli olmasi icin gereken sartlari yazmislar. Bu yaziya gore senin sartlarin tutuyor. 300 euro da oldukca dusuk, bir nevi dedigin gibi somurmek oluyor. Obur yandan da is tecrubesi kazanacaksin ve eger 300 euro\'yu kabul etmezsen isi alamama sansin da var. 6 ay da kisa bir sure hic degil. Bence mail atip 300 euro\'nun az oldugunu, dedigin gibi ayni zamanda yasam giderlerini karsilaman gerektigini soyleyebilirsin. Ama sana 300 euro\'yu kabul ediyorsaniz 1 nisan\'da baslayabilirsiniz tarzi yazdiysalar, son fiyatimiz bu kabul ediyorsaniz olur yoksa olmaz tavri anladim ben daha cok. Ben olsam en azindan mail atardim. 6 ay boyunca aldigim maasa sovup, niye pazarlik yapmadim ki demezdim.

muris01

Mesaj gönderen muris01 » Pzt Mar 07, 2016 1:07 pm

[quote]pardon tarafindan yazilan metin:

https://www.absolventa.de/karriereguide ... -praktikum

Burada Mindestlohn\'un gecerli olmasi icin gereken sartlari yazmislar. Bu yaziya gore senin sartlarin tutuyor. 300 euro da oldukca dusuk, bir nevi dedigin gibi somurmek oluyor. Obur yandan da is tecrubesi kazanacaksin ve eger 300 euro\'yu kabul etmezsen isi alamama sansin da var. 6 ay da kisa bir sure hic degil. Bence mail atip 300 euro\'nun az oldugunu, dedigin gibi ayni zamanda yasam giderlerini karsilaman gerektigini soyleyebilirsin. Ama sana 300 euro\'yu kabul ediyorsaniz 1 nisan\'da baslayabilirsiniz tarzi yazdiysalar, son fiyatimiz bu kabul ediyorsaniz olur yoksa olmaz tavri anladim ben daha cok. Ben olsam en azindan mail atardim. 6 ay boyunca aldigim maasa sovup, niye pazarlik yapmadim ki demezdim.[/quote]

Cok tesekkur ederim ben de ayni sekilde dusunuyorum. Yukarida yazdigim maili gonderdim, bekliyorum bakalim. Eger kabul etmezlerse 300€ yu kabul edip sureyi 3 aya dusurmeye calisacagim.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Mar 08, 2016 7:40 pm

gondermen iyi olmus. belki yukseltirler. senin bolum ne muris01?

muris01

Mesaj gönderen muris01 » Sal Mar 08, 2016 10:31 pm

Bugun gelen mailde son teklif:

"Aylik 300€ dan 3 ay + Daha sonra master tezi icinde ayni fiyat uzerinden calisabilirsin."

Bu ilk 3 aylik teklifi kabul edip 1 nisan - 30 haziran arasi calisacagim. Bu arada da baska firmalara basvuru yapabilecek zamanim olur diye dusunuyorum.

gondermen iyi olmus. belki yukseltirler. senin bolum ne muris01?[/quote]

MA Print and Media Technology (Maschinenbau) okuyorum, 4. doneme baslayacagim nisanda. Normalde tez donemiydi bu donem ama alttan 4 dersim kaldi o yuzden 1 donem uzadi okul. Bu donem staj yapip kalan derslerin sinavina girecegim sadece. 2016 eylulden sonra da master tezi PPPP

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Mar 09, 2016 8:35 pm

ustun koru okudugum kadariyla teknikten cok yonetim, medya alanina gidiyo.

teknik olmayan alanlar teknikler kadar prim yapmiyo maalesef.

bi taraftan baslarsin bi taraftan da bitirme tezi icin baska bir firma arayabilirsin. bulursan staja baska yerde de devam edersin ama sozlesmede muhtemelen 1 ay onceden bildirme suresi vardir. yani 2 ay sonra buldugunda zaten bitiyo stajin. baslar baslamaz da baska firma arama sebebini yeni firma dogal olarak sorcaktir.

muris01

Mesaj gönderen muris01 » Çrş Mar 09, 2016 11:20 pm

ustun koru okudugum kadariyla teknikten cok yonetim, medya alanina gidiyo.

teknik olmayan alanlar teknikler kadar prim yapmiyo maalesef.

bi taraftan baslarsin bi taraftan da bitirme tezi icin baska bir firma arayabilirsin. bulursan staja baska yerde de devam edersin ama sozlesmede muhtemelen 1 ay onceden bildirme suresi vardir. yani 2 ay sonra buldugunda zaten bitiyo stajin. baslar baslamaz da baska firma arama sebebini yeni firma dogal olarak sorcaktir.[/quote]

Aslinda oldukca teknik bir bolum. Adi zaten "Print-und Medien Technik". Sensor yapimi, solar cell ve transistorlerin basimi gibi konularla ugrasiyoruz. Yari makine yari elektronik medya agirlikli diyebiliriz.

Bu firmada da "Planung" (planlama) alaninda calisacagim. 3D Studio Max programi ile gelen projelere gore 3D modelleme yapacagim. Ornegin bir fabrikadaki makinelerin islem akisini modelleyip animasyon yapmam gerekiyor. Mulakatta anladigim kadariyla bu temadan bahsetti.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Mar 10, 2016 12:18 am

hadi ya ben yanlis bolumu okudum o zaman. projeyonetimi habercilik falan yaziyodu okudugum yerde bolum aciklamasi olarak :)

o zaman bu soylenen ucret cok cok cok az. ben kendim gorusuyo olsam reddetme ihtimalim daha yuksekti. bu firmayla hemen imzalama sozlesmeyi. 1 haftayi gecmeyecek kadar sure iste dusunmek icin, bu arada diger firmalarla gorus basvur, ses cikmazsa kabul et orayi, sozlesmenin gelmesi birkac gun hatta buyuk firmalarda 5 gune kadar surer. geldikten sonra biraz gec gonder sozlesmeyi al sana nisan 1 e kadar sure :) baska yer bulursan bu arada direk vazgec imzalama.

muris01

Mesaj gönderen muris01 » Prş Mar 10, 2016 2:21 am

hadi ya ben yanlis bolumu okudum o zaman. projeyonetimi habercilik falan yaziyodu okudugum yerde bolum aciklamasi olarak :)

o zaman bu soylenen ucret cok cok cok az. ben kendim gorusuyo olsam reddetme ihtimalim daha yuksekti. bu firmayla hemen imzalama sozlesmeyi. 1 haftayi gecmeyecek kadar sure iste dusunmek icin, bu arada diger firmalarla gorus basvur, ses cikmazsa kabul et orayi, sozlesmenin gelmesi birkac gun hatta buyuk firmalarda 5 gune kadar surer. geldikten sonra biraz gec gonder sozlesmeyi al sana nisan 1 e kadar sure :) baska yer bulursan bu arada direk vazgec imzalama.[/quote]

Arastirma konularini linkte gorebilirsin PPPP
https://www.tu-chemnitz.de/mb/PrintMedi ... nen_en.php

Ucret kesinlikle az. Ust donemden 4 kisiyle konustum Mindestlohn calismislar ve 1 kisi de su an saati 14.5€\'ya calisiyor. Yine de yarin sabah kabul ettigime dair mail gondermeyi dusunuyorum. 3 ay idare edilebilir, belki daha sonraki basvurular icin iyi bir referans olur PPPP

Cevap veren ve yardimci olan herkese tesekkur ederim. Iyi forumlar! PPPP