Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Turkiyeli olmanin getirdigi cile: Vize

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
widmore

Mesaj gönderen widmore » Cmt Tem 18, 2009 11:56 am

Merhaba arkadaslar, asagidaki konularda bir yada birkac bilenin yardimina ihtiyacim var :

1. Ankara Konsoloslugu, belli sehirlerde ikamet eden kisilerin basvurusunu kabul edecegini belirtiyor ve Istanbul yok tabiki bu sehirlerin arasinda; benim pasaportumda ikamet adresim Istanbul olarak geciyor ama su anda Ankara\'da yasiyorum; Ankara Konsolosluguna basvurabilmek icin pasaportu mu degistirmem gerek? Haricen goturecegim ikamet belgesi yeterli olur mu?

2. Blokeli banka hesabi actirmak icin onaylattirdigim belgelerin fotokopisini almadim; bu hesabi actirdigimi belgelemek icin onlardan(db.student) gelen hesap acildi mailinin ciktisi ve EFT dekontu yeterli mi?

3. Kabul aldigim master programi ingilizce egitim veriyor; konsolosluk ille de Almanca bileceksin yada dil kursuna gideceksin diye dayatiyor mu? Duymustum, asli var mi?

4. Ingilizce asli olan belgelerin de Almanca tercumesi sart mi?

5. Almanya da ikamet edilecek kesin acik adres bilgisini halihazirda istiyorlar mi?

6. Bu basvuru sonucunda, hersey yolunda giderse, 2 yillik master egitiminin tamami icin mi vize verecekler? Yoksa, 1 yil sonra blokeli hesabi yenileyerek tekrar mi basvuracagim?

Bu arada; TU Darmstadt, iCE Master programina gidecegim nasipse; varsa baska arkadas, gitmis yada gidecek olan Frankfurt civarina, tanisalim!

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Tem 18, 2009 12:37 pm

[quote]widmore tarafindan yazilan metin:
Merhaba arkadaslar, asagidaki konularda bir yada birkac bilenin yardimina ihtiyacim var :

1. Ankara Konsoloslugu, belli sehirlerde ikamet eden kisilerin basvurusunu kabul edecegini belirtiyor ve Istanbul yok tabiki bu sehirlerin arasinda; benim pasaportumda ikamet adresim Istanbul olarak geciyor ama su anda Ankara\'da yasiyorum; Ankara Konsolosluguna basvurabilmek icin pasaportu mu degistirmem gerek? Haricen goturecegim ikamet belgesi yeterli olur mu?

ikametin ankaradaysa oraya basvuracaksin.. pass in nerden oldugunun onemi yok..

2. Blokeli banka hesabi actirmak icin onaylattirdigim belgelerin fotokopisini almadim; bu hesabi actirdigimi belgelemek icin onlardan(db.student) gelen hesap acildi mailinin ciktisi ve EFT dekontu yeterli mi?

bu sorunun cevabini funderschatten arkadasimiz verecektir o daha iyi biliyor...

3. Kabul aldigim master programi ingilizce egitim veriyor; konsolosluk ille de Almanca bileceksin yada dil kursuna gideceksin diye dayatiyor mu? Duymustum, asli var mi?

okul kabulun varsa oyle bisey istemezler.. bazi ing. bolumler de almanca belli bir saat ders gorme sarti da koyuyorlar... senin kabulun varsa senden konsolosluk oyle bisey isteyemez..

4. Ingilizce asli olan belgelerin de Almanca tercumesi sart mi?

okul kabulum var demistin ? okula yollayacaksan almanca tercumeye gerek yok fakat konsolosluk isteyebiliyor..

5. Almanya da ikamet edilecek kesin acik adres bilgisini halihazirda istiyorlar mi?

istiyorlar..

6. Bu basvuru sonucunda, hersey yolunda giderse, 2 yillik master egitiminin tamami icin mi vize verecekler? Yoksa, 1 yil sonra blokeli hesabi yenileyerek tekrar mi basvuracagim?

ilk olarak 3 aylik vize alacaksin.. buraya gelince oturum uzatacaksin.. bu da 1 veya 2 yil olabiliyor.. basvurdugun yere gore, sansin yaver giderse 2 yillik alirsin..

Bu arada; TU Darmstadt, iCE Master programina gidecegim nasipse; varsa baska arkadas, gitmis yada gidecek olan Frankfurt civarina, tanisalim![/quote]

widmore

Mesaj gönderen widmore » Cmt Tem 18, 2009 1:21 pm

Cevaplariniz icin cok tesekkur ediyorum, bu siteyi daha once kesfetmemis olmanin uzuntusu icindeyim.

TU Darmstadt\'tan kabul aldim(online olarak gorunen, e-posta ile bildirilen), ama henuz resmi kabul mektubu elime ulasmadi; 1 eylul\'de orada olmam gerekecek oryantasyon/yogunlastirilmis dil kursu icin, zamanimin cok dar oldugunun farkindayim. Mektubun 8-10 gun icinde elime ulasacagini varsayarak randevu alsam ki, -bu cuma(dun) iks firmasiyla yaptigim telefon gorusmesi kredi kartiyla pin numarasi aldiktan hemen sonra pat diye kesildi, saat 18:00\'i gecti tekrar ulasamadim- randevu tarihi geldiginde hala elimde olmazsa resmi kabul mektubu, online basvuru sisteminin/e-posta bildirisinin ciktisini kabul ettirebilir miyim?

Darmstadt\'ta tanidigim kimse yok, kalacak yer ayarlama konusunda okul yardimci olacak ama 8-10 gun icinde kesinlesmesi zor gorunuyor, bu asamada okuldan kontak kurdugum kisiden temin edecegim farazi bir adresi vermem mumkun mu? Bu konuda belge isterler mi?

http://www.ankara.diplo.de/Vertretung/a ... =Daten.pdf adresindeki dokumanda, soyle bir ifade var:
Almanya`daki Ogrenim Icin Universiteye Giris Hakki Veren Belgeler
(Butun belgelerin asillari, birer adet fotokopileri ve tasdikli tercumeleri ibraz edilmelidir)
- Dort yillik bolumun kazanildigini gosteren OSS Sinav Sonuc Belgesi
- Iki veya dort yillik egitim suresini gosteren Turkiye`deki universiteye ait kayit belgesi veya diploma
- Transkript
- Gerekirse Almanya`daki universitenin basvuru teyidi (Bewerberbestaetigung) veya kabul belgesi
(Zulassungsbescheid)
Gecektende bunlarin hepsi bir arada gerekiyor mu? Universite diplomasi sunuyorsam OSS sonuc belgesine ihtiyac var mi? tasdikli tercumeden kasti noter tasdigi mi?

Son olarak, su anda Turkiye\'de calisabilecegim en iyi yerlerden birinde calistigimi dusunuyorum ve istifa edecegi; 6 hafta ihbar suresini saglamam pek mukun gorunmuyor, tazminat odemem soz konusu olabilir. Vize konusunda resmi olmayan cevabi gorusmenin sonunda bazi arkadaslara verdiklerini okudum burada; boyle bir ihtimal benim icin de gerceklesirse, o cevaba guvenerek istifa etmeli miyim sizce?

Cok uzun oldu kusura bakmayin, sabriniz ve nazik cevaplariniz icin tesekkur ederim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Tem 19, 2009 1:10 am

netden cikti alarak basvuru yapabilirsin..

kaldigin yeri tam olarak belirtmek zorundasin.. darmstadt uni sinin tanitiminta barinma basligi altinda sanirim yurt basvurusunun nasil yapilacagi anlatilmis olmali..yurda basvuru yaparsan belki cok cabuk bir cevap alabilirsin..

orda yazilan butun belgeleri goturmek zorundasin.. tasdikli tercuman dedikleri notel degil, yeminli tercumanin belgeler uzerine atmis oldugu muhur..

istifa konusunda bir sey diyemiycem cok kisisel bir soru.. insiyatifi elinde bulunan bir konu..

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Tem 19, 2009 11:37 pm

Merhaba bloke hesabi actirdigina dair belge kabul gormez parayi yatirmis olmalisin..Gerekli miktar yatirilip bloke edilmeli ve tum bu islemlerden sonra posta yada mail ile gelen kagidi gostermen yeterli.

widmore

Mesaj gönderen widmore » Pzt Tem 20, 2009 12:05 am

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:
kaldigin yeri tam olarak belirtmek zorundasin.. darmstadt uni sinin tanitiminta barinma basligi altinda sanirim yurt basvurusunun nasil yapilacagi anlatilmis olmali..yurda basvuru yaparsan belki cok cabuk bir cevap alabilirsin..
[/quote]

Cevaplariniz icin tekrar tekrar tesekkurler,
Yalniz su kalacak yer meselesi; misal, WG\'de bir oda ayarlasam kendi imkanlarimla bunu nasil belgeleyebilirim; ille de kira sozlesmesi isterler mi? E-posta ciktilari ile yetinirler mi? TUD\'un yurtlarinda yer bulmak cook zor gorunuyor, ilk bir kac hafta hostelde kalacagim, bu arada WG ayarlayacagim desem, ne derler?

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:
orda yazilan butun belgeleri goturmek zorundasin.. tasdikli tercuman dedikleri notel degil, yeminli tercumanin belgeler uzerine atmis oldugu muhur.. [/quote]

Linkini verdigim belgenin Ist. konsoloslugunun sitesindeki muadilinde(http://www.istanbul.diplo.de/Vertretung ... Daten.pdf) hepsini birden istemiyor; hatta buradaki "Genel Hatlariyla Almanya Vizesi" basligindaki bilgi de ona gore duzenlenmis; onun icin kafam karisti. Herneyse tedbirli olmak acisindan bana OSYM yolu gorunuyor, OSS sonuc belgesi icin.

widmore

Mesaj gönderen widmore » Pzt Tem 20, 2009 7:21 pm

Bu sabah itibariyle IKS firmasindan 29.07.2009 tarihine randevu alma serefine nail oldum; gecen cuma\'dan aldigim pin numarasinin yanmamis olmasina sevindim; papagan gibi ezberledigi cumleleri tekrarlayan, detay sorularda afallayan operator bayanlar ve 2 kere kesilen hat bile sinirlendiremedi beni. Not aldigim sorularin hepsini bir bir, israrla sordum.

1. Pasaportun arkasinda yazan adresi esas adres olarak kabul etme gibi bir dayatmalari yokmus. Pasaport defterini degistirmekten yirttik.

2. Universiteye giris hakki veren belgelerden "OSS Sonuc belgesi"ni istemediklerini soyledi operator, Ank. Konsoloslugunun sitesindeki bilgi notunda belirtilenin aksine; yalniz cok guvenemedim ben yine, gittim bugun, 3TL verdim, taa 2001 OSS sonuc belgesini cikarttirdim OSYM\'den. Bir cok kisi n\'apcaksan bu belgeyi bakisi firlatti.

3. Operatorun soyledikleri -yukaridaki maddenin disinda- ilgili bilgi notuna denkti:
- Nufus kayit orneginin tercumesini istemiyoruz dedi; ama ben yine de tercume ettirmeyi dusunuyorum.
- Ingilizce belgeleri tercumesi olmadan kabul edemeyeceklerini belirten bir ibare olmadigini, dolayisiyla bu konuda kesin cevap veremeyecegini soyledi, zengin edecegiz yeminli tercumanlari.
- Sabika kaydi ve bana ait ikametgah belgesi istemedi; guvenemedim ben, temin ettim bunlari 6TL ve 3TL\'ye, yalniz, sabika kaydini tercume ettirmeyi dusunmuyorum.
- Bloke hesap icin, DB\'den gelen e-postanin ciktisini kabul edeceklerini soyledi ama cok da emin degildi; ayni durum kabul mektubu icin de gecerli; e-posta ciktilari ile basvurup basvurmama konusunda hala kararsizim

Beni en cok sevindiren olay: Randevu olayinda pek yogunluk yok, yarina randevu almam bile mumkun idi.
Dokumanlari denklestirirsen daha erken bir tarihe cekmeyi dusunuyorum randevuyu.

Gonderdikleri E-posta;

Sn. Basvuru Sahibi,

Asagida Cagri Merkezimiz araciligi ile yaptiginiz Almanya Buyukelciligi/Baskonsoloslugu vize basvurusu ile ilgili randevu detaylari ve randevu esnasinda yaninizda goturmeniz gereken evraklar bulunmaktadir.

Ad : --
Soyad : --
Pasaport No : --
Basvuru Yeri : ANKARA
Vize Tipi : Ogrenci
Randevu Tarihi : --
Pin No : --

1. [ ] Muracaat sahsen yapilmak zorunda
2. [ ] Varsa eski Pasaportlar sunulmali
3. [ ] 2 adet Ikamet Musadesi Basvuru Formu
4. [ ] En az 12 ay gecerli Pasaport
5. [ ] 3 adet Biometrik vesikalik resim
6. [ ] En az 90 gunluk, Seyahat ve Saglik Sigortasi asli ve 2 fotokopisi
7. [ ] Almanyadaki bir bankada bloke edilen bir hesabin acilmasi.
8. [ ] Ebeveynlere ait Ikametgah belgesi asli ve 2 fotokopisi ve yeminli tercumandan Almancaya tercumesi.
9. [ ] Alman Universitesinin kabul belgesi asli ve 2 fotokopisi (Zulassungsbescheid)
10. [ ] Tam Tekmil vukuatli Aile Nufus Kayit Ornegi asli ve 2 fotokopisi.
11. [ ] 2 / 4 yillik Universite diplomasi asli ve 2 fotokopisi ve Yeminli tercumandan Almancaya tercumesi
12. [ ] Egtim durumunuzu gosteren Transkript asil ve 2 fotokopisi ve Yeminli tercumandan Almancaya tercumesi
13. [ ] Vize Islem ucreti, 60 Euro dur...
14. [ ] Basvuru icin Elcilikte 4 numarali kapidan giris yapilmali
15. [ ] Pasaport fotokopisi

Uyari :
Lutfen randevu saatinizden 20 dakika once vize bolumunun kapisinda olunuz, sadece basvuran kisinin kendisi iceri alinacaktir.Size soylenen evraklari eksiksiz ve duzenlenmis olarak randevu saatinden once yaninizda getiriniz. Evraklarda eksik var ise, vize basvurusunda bulunamazsiniz , randevunuz iptal olur ve ucret odeyerek yeni bir randevu almak zorunda kalirsiniz. Ayni durum, Ankara Buyukelciliginin kapsamindaki sehirlerden birinde ikamet etmediginiz gorulurse sozkonusu olur. Gise gorevlisi basvurunuza istinaden ek evrak isteyebilir.
Cep telefonu, dizustu bilgisayar ve buyuk cantalar vize bolumune alinmamaktadir ve giriste emanet edilme imkani da yoktur.
Randevunuzdan once vize gisesine basvurmadan vize bolumu icerisindeki UPS Hizmetlerine basvurunuz ve pasaportunuzun iadesi ile ilgili tum bilgileri oradan edininiz. UPS hizmet bedeli 13 ile 18 YTL arasindadir.
Agentlere Not: (Almanya Ankara Ticari kategoride) Evraklarin siralamasi mail gonderim sirasina gore yapilmasi gerekitginin bilgisi basvurana verildimi ?
NOT: Ticari kategoriden evrak bilgisi almadan randevu alan basvuru sahipleri, evraklarin siralamasi ile ilgili bilgiyi Elciligin web sayfasindan ogrenebilir.
http://www.ankara.diplo.de/Vertretung/a ... seite.html

Not: Yukaridaki bilgileri www.iks.com adresinden teyit edebilirsiniz.

Saygilarimizla,
Almanya Buyukelciligi/Baskonsoloslugu Vize Bilgi ve Randevu Servisi