Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Praktikum 120 gunluk calisma izninin icinde midir?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Tryst

Mesaj gönderen Tryst » Cum Kas 20, 2015 12:24 am

Merhabalar,

SS2016 ile birlikte nispeten uzun bir Praktikum(15 hafta) yapmam gerekiyor. Fakat halihazirda Werkstudent olarak calistigim icin 120 gunluk calisma iznimin bir kismi kullanilmis olacak ve muhtemelen calisma iznimin suresi Praktikum icin gereken sureye yetmeyecek. Boyle bir durumda nasil bir surec yasaniyor.

Bu konuda bilgisi yahut tecrubesi olan varsa ve beni aydinlatabilirse cok sevinirim. Berlin egitim ateseliginin konu ile ilgili bir bilgisi yok malesef.

Tesekkurler
Fatih

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Kas 20, 2015 1:19 pm

Praktikumu nerde yapacaksin?
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Kas 20, 2015 7:31 pm

Munih yabancilar subesinden bana yaklasik 1 sene once verilen cevap:

[quote]Es zaehlt nicht zu den 120 Tagen, wenn es ein Fachpraktikum bzw. ein Pflichtpraktikum ist, welches Sie im Rahmen Ihres Studiums absolvieren MUSSEN!!. Werkstundententaetigkeiten zaehlen auch nicht zu den 120 Tagen.
Alles andere schon.[/quote]

hem zorunlu staj hem de werkstudent olarak calisma 120 gunluk calisma suresinden sayilmiyo.

Kullanıcı avatarı
Tryst

Mesaj gönderen Tryst » Pzt Kas 30, 2015 3:37 am

@welly275 Acik ve net bir bilgilendirme oldu cok tesekkur ederim. @Physiker Praktikum u Berlin de yapacagim. Bu yuzden "Berlin Yabancilar Subesi" ne sorarak onlardan resmi bir yanit almak yapilacak en dogru sey saniyorum. Ama Werkstudent olayinin da bu calisma iznine dahil olmayisi da cok guzel.

Kullanıcı avatarı
Tryst

Re: Praktikum 120 gunluk calisma izninin icinde midir?

Mesaj gönderen Tryst » Cum Oca 11, 2019 7:02 pm

welly275 yazdı: Cum Kas 20, 2015 7:31 pm Munih yabancilar subesinden bana yaklasik 1 sene once verilen cevap:
hem zorunlu staj hem de werkstudent olarak calisma 120 gunluk calisma suresinden sayilmiyo.
Yillarsonra da olsa belki yine de birinin isine yarar maksadiyla konuya Berlin Ausländerbehörde nin nasil yaklastigini gösteren linki paylasmak isterim: https://www.berlin.de/labo/willkommen-i ... um/#Arbeit

Burada yazandan anlasiliyor ki Werkstudent olarak calismak bu 120 güne dahil ediliyor. En zindan Berlin Ausländerbehörde, sitesinde bu anlama gelen bir yazi bulunduruyor.

Kullanıcı avatarı
welly275

Re: Praktikum 120 gunluk calisma izninin icinde midir?

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Oca 14, 2019 12:51 am

Tryst yazdı: Cum Oca 11, 2019 7:02 pm Yillarsonra da olsa belki yine de birinin isine yarar maksadiyla konuya Berlin Ausländerbehörde nin nasil yaklastigini gösteren linki paylasmak isterim: https://www.berlin.de/labo/willkommen-i ... um/#Arbeit

Burada yazandan anlasiliyor ki Werkstudent olarak calismak bu 120 güne dahil ediliyor. En zindan Berlin Ausländerbehörde, sitesinde bu anlama gelen bir yazi bulunduruyor.
dedigin kismen dogru. calistigin yerle alakali bu günlerden sayiliyo ya da sayilmiyo. mesela okullarda studentische hilfskraft olarak, egitim kurulmasinda werkstudent olarak veya üniversite disinda arastirma kurumlarinda vs werkstudent olarak calistiginda sayilmiyo.

yabancilar dairesi bana kismen yanlis bilgi vermis. benim durumum okulda disinda bi firmada calismakti ama beni egitim veya arastirma kurumunda olarak cevaplamis.