Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ranking ve YOK Denklik Konusu

Sadece Almanya-Turkiye ile ilgili haberlere yer verilecektir.
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Eki 01, 2015 11:28 am

YOK tarafindan denklik islemleri icin referans alinan CWTS Leiden Ranking Academic in yayinladigi yeni listeye gore Turkiye den ilk 500 de sadece tek bir universite kaldi o da Istanbul Universitesi(401-450 bandinda).

Kaynak: http://www.shanghairanking.com/ARWU2015.html

Subat ayinda YOK tarafindan alinan karara gore, 2015 / 2016 egitim yilindan itibaren yurt disinda egitim alacak olan ogrenciler, bu yayinlanan listelerde ilk 500 e giren universitelerden diploma almadiklari surece Turkiye de diplomalari taninmayacak.

Tabiki surekli olarak okul sistemini degistiren, artik ogrencileri keyfi olarak deney kobayi halina getirenlerin, bu karari ne kadar sureyle uygulayacaklari da ayri bir soru isareti.

Her Ranking firmasinin ayri bir yontemi vardir ve yayinlanan listeler arasinda buyuk farkliliklar gorulur. Hangi kistasa gore bu ranking sitelerinin alindigini da anlamak mumkun degil. Ufku dar insanlarin yonettigi, bilisim teknolojisi hakkinda bilgilendirme yaparken "bu bilisim iste fazla kafa yorarsan siyirirsin" diye aciklama yapan bir ulastirma bakaninin oldugu ulkenin(Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=FnToDqMqlr4) en cok tartisilan kurumun boyle bir karar almasini benim mantigim almadi isin acigi.

Ilk asamada, ozellikle Bulgaristan veya Azerbaycan gibi ulkelerde bir cok universitede parayla satin alinan diplomalarin onune gecmek icin yapilan bir duzenleme olarak degerlendirdim, fakat bunun onune gecmek icin iki tane ranking sirketini degil de, daha farkli yontemler de uygulanabilirdi. Bu ranking sistemine gore denklik vermenin mantigi ile, anket sirketlerinin yaptigi secim anketlerine gore belirli bir yuzdenin altinda kalan partilerin secime girme hakkinin alinmasi arasinda hic bir fark yok. (Kim bilir belki yakinda boyle bir sistem de gelebilir).

Sizlerin bu konudaki gorusleri neler? Siz Yok un yerinde olsaniz ne yapardiniz? Veya Yok u ne yapmak istersiniz=)?
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Deadly Impact

Mesaj gönderen Deadly Impact » Prş Eki 01, 2015 11:59 am

Fh larin hic biri yok listede. Soylecek bir soz bulamiyorum.

Kullanıcı avatarı
Alpertaskin

Mesaj gönderen Alpertaskin » Prş Eki 01, 2015 12:26 pm

Bu kadar sacma bir karar olamaz. Ilk 500 e 1 tane universite ancak sokabiliyoruz ama denklik verirken ilk 500 olmasi gerekiyor. Aslinda yokun yaptiklarina pek sasirmamak lazim daha dogrusu bu ulkede olan seylere artik sasirmamak lazim.

Turk ogrenciler daha iyi bir egitim almak icin zaten ulkeden gidiyorlar bu kararla gidenlere de gelme deniliyor resmen,gelme okudugun yere hizmet ver Turkiye ye verme deniliyor. Uyuyan ulkeler batmaya mahkumdur 1 kasimda uyanmak dilegiyle...
Hayallerinin pesinden kos. Bir gun mutlaka yorulacaklardir...
Maschinenbau

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Prş Eki 01, 2015 12:36 pm

Parayla diploma veren ulkeleri tespit edip o ulkelerin okullari arasinda bir siralama kriteri cikarabilir.

Lakin 500 olayi dunyanin en sacma egitim duzenlemesi olmus. Daha once de yazdim ilk 700\'e 7 okul sokan memleketin ilk 500 sinilamasi getirmesi kadar absurd bir sey yok.

Orneklendirmek gerekirse Hochschule Darmstadt Firat Universitesi\'nden kotu mu?

Senin butun okullarin verdigin listede kendine yer buldu da o yuzden mi bu uygulama?

Bilmiyorum bana cok cok sacma geldi. Belki ben yanlis dusunuyorumdur bilemem.

Gerci kendi memleketime yapilan Akkuyu Nukleer\'e mudur diye ilahiyat fakultesinden atama yapiliyorsa buna sasirmamak lazim.
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

sway

Mesaj gönderen sway » Prş Eki 01, 2015 12:38 pm

Yurtdisindaki Universitelerin yeterliligini belirlemek icin TC nin arastirmasi gerekirken resmen kolaya kacmislar. Yokun ne kadar tembel gereksiz bir kurum oldugunun ispatidir. Ilerde duzeltilir gibi geliyor.
Aslinda hepimizin bu yanlisligin duzeltilmesi icin birer dilekce yazmasi gerekiyor.
Olmazssada cok tin. Kimsin sen yok

ysFF
İletişim:

Mesaj gönderen ysFF » Prş Eki 01, 2015 2:08 pm

Bu yuzden 1 Kasim\'da oyu kime vermeyeceginizi biliyorsunuz degil mi?

mustifiz

Mesaj gönderen mustifiz » Prş Eki 01, 2015 2:33 pm

bu adamlardan bi halt olmaz oturmuslar koltuga ne yaptiklarini bilmiyorlar.Hayvanat bahcesi mudurunu tubitak a atayan zihniyetlerden ne bekliyebilirizki adamin cv sine bi bakin komedi valla.
http://haber.sol.org.tr/turkiye/tubitak ... yok-103441

sway

Mesaj gönderen sway » Prş Eki 01, 2015 3:14 pm

Peki master i ilk 500 deki unilerden birinde yapsak sonuc? Cunku en son mezun olunan okul dikkate aliniyor bildigim kadariyla.

2) onlisans dan mezun olup gelenlerin akibeti hakkinda bilgisi olan var mi?

kardelenb

Mesaj gönderen kardelenb » Prş Eki 01, 2015 8:34 pm

Yok´un denklik icin istenilen belgelerinde
17. Ogrenci Secme ve Yerlestirme Sistemi (OSYS) yuksekogretim programlari ve kontenjanlari (OSYS) kilavuzunda yer alan yurtdisindaki universitelerde ogrenim goren ve diploma denklik talebinde bulunanlardan yuksekogretime baslanilan yil itibari ile ilgili yilda on lisans ve lisans icin yerlestirmeye esas olan universite yerlestirme sonuc belgesi,

yaziyor.

Denklik icin Universiteye baslayacagimiz yil ile osym yerlestirme sonucumuzu aldigimiz yil ayni mi olmak zorunda?? Once almanca ogrenmeye geliyoruz buraya. Nasil hemen yerlestirme sonucumuzu aldigimiz yil universiteye baslayabiliriz ki ? Dogru mu anladim ? :((

mba

Mesaj gönderen mba » Prş Eki 01, 2015 9:25 pm

Bu arada bugun yayinlanan 2016 Times higher education (Ingiltere) Ranking listesi icin: https://www.timeshighereducation.com/wo ... /length/-1

251-300 koc universitesi
351-400 bilkent universitesi
351-400 sabanci universitesi
501-600 bogazici universitesi
501-600 istanbul teknik universitesi
501-600 orta dogu teknik universitesi

maploping

Mesaj gönderen maploping » Prş Eki 01, 2015 9:52 pm

[quote]kardelenb tarafindan yazilan metin:

17. Ogrenci Secme ve Yerlestirme Sistemi (OSYS) yuksekogretim programlari ve kontenjanlari (OSYS) kilavuzunda yer alan yurtdisindaki universitelerde ogrenim goren ve diploma denklik talebinde bulunanlardan yuksekogretime baslanilan yil itibari ile ilgili yilda on lisans ve lisans icin yerlestirmeye esas olan universite yerlestirme sonuc belgesi,

yaziyor.

Denklik icin Universiteye baslayacagimiz yil ile osym yerlestirme sonucumuzu aldigimiz yil ayni mi olmak zorunda?? Once almanca ogrenmeye geliyoruz buraya. Nasil hemen yerlestirme sonucumuzu aldigimiz yil universiteye baslayabiliriz ki ? Dogru mu anladim ? :(([/quote]

Burada denlik alirken yaninda bulundurman gereken belgeleri yazmis, senin anladiginla uzaktan yakindan alakasi yok.Senden burada tek istedigi OSYM Universite Yerlestirme Belgesi. Yanlisim varsa duzeltin.

kardelenb

Mesaj gönderen kardelenb » Cum Eki 02, 2015 1:24 am

B
[quote]maploping tarafindan yazilan metin:

[quote]kardelenb tarafindan yazilan metin:

yaziyor.

Denklik icin Universiteye baslayacagimiz yil ile osym yerlestirme sonucumuzu aldigimiz yil ayni mi olmak zorunda?? Once almanca ogrenmeye geliyoruz buraya. Nasil hemen yerlestirme sonucumuzu aldigimiz yil universiteye baslayabiliriz ki ? Dogru mu anladim ? :(([/quote]

Burada denlik alirken yaninda bulundurman gereken belgeleri yazmis, senin anladiginla uzaktan yakindan alakasi yok.Senden burada tek istedigi OSYM Universite Yerlestirme Belgesi. Yanlisim varsa duzeltin.[/quote]

Ben de sizin soylediginiz gibi alakasi olmamasini diliyorum ama baslanilan yil itibari ile denildigi icin endise ettim

pardon

Mesaj gönderen pardon » Sal Tem 19, 2016 2:30 pm

Turkiye\'de bir bolumu kazanirsaniz o listelere bakmaniza gerek yok. Kazanamazsaniz o listelere bakmak gerekiyor. Kazanamayip ve o listeler disinda kalan bir okulda okursak, o zaman denklik verilmiyor.

Alinti:

"Yurtdisinda Ogrenim Goren ve Gormek Isteyen Ogrencilerin Dikkatine (20.05.2015)
Yuksekogretim Genel Kurulunun 12/2/2015 tarih ve 2015.2.48 sayili karari uyarinca; Ortaogrenimini Turkiye\'de tamamlayan ve egitime basladigi yil CWTS Leiden Ranking Academic Ranking, Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve University Ranking by Academic Performance (URAP) tarafindan yapilan dunya universite siralamalarinda ilk 500 icerisine giren universiteler disinda kalan yurtdisindaki yuksekogretim kurumlarinda egitim almak isteyen ilgililerin, 2015-2016 egitim ogretim yili itibariyle egitime baslayacaklari yil OSYM tarafindan yapilan YGS ve LYS\'ye girmeleri; tip doktorlugu alaninda siralamada ilk 40 bin, hukuk alaninda ilk 150 bin icinde yer almalari; OSYS Kilavuzunda yer alan diger alanlarda en az Turkiye\'deki programlara yerlesen en son ogrencinin almis oldugu puani almalari; OSYS Kilavuzunda yer almayan alanlarda egitim alacaklarin on lisans programlari icin herhangi bir puan turunde en az 140, lisans programlari icin herhangi bir puan turunde en az 180 puan almalari gerekmektedir."

Kaynak: http://www.yok.gov.tr/web/guest/anasayf ... d/15391206