Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

ders secimi yardim :(

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
zeygoc

Mesaj gönderen zeygoc » Cmt Eyl 26, 2015 12:26 am

b2 almanca bilgisi ile bir yere kadar gelebildim fakat nedir yahu bu alman egitim sistemi

nasil yapiliyor bu ders secimleri?
turkiyedeki gibi orada da secmeli dersler var mi ?varsa bunun ayirdina nasil varacagiz?
ws ile ss arasinda ki fark nedir ?

ben augsburg uni de informatik und multimedia ya kayit yaptirdim.ders secimleri nasil yapilir diye arastirirken asagida verdigim linke kadar geldim fakat bir yerden sonra kafam karisti.83 kredi toplamamiz gereken derslerden bazlari ws icin bazilari ss icin.zamani ve enerjisi olan arkadaslar verilen linkte yer alan \' Modulhandbuch Bachelor Informatik und Multimedia WS 2015/16 (PO 2013) \' na tiklayip bir de siz bakar misiniz ?

ozellikle de bayern eyaletinde okuyan dostlar sistem ve duzen hakkinda biraz bilgi verebilirseniz cok sevinirim. :)

https://www.uni-augsburg.de/einrichtung ... _Bachelor/
life is too short to learn german -richard porson-

pardon

Mesaj gönderen pardon » Cmt Eyl 26, 2015 2:13 am

Bizim universitede derse kayit %80 yok, en azindan benim bolumumde yok. Sadece bazi dersler icin Tutorium(yani uygulama dersi) icin kayit olunmali ama kacirsan da cok sorun olmuyor. Laboratuvar derslerine kayit olman gerekebilir. Bizde onemli olan sinavlara kayit olmak.

- ws = wintersemester = kis donemi (01.10-31.03), ss = sommersemester (01.04-31.09) demek. Bizdeki tarihlerini yazdim. Secmeli dersler bizde son
donemlerde geliyor ama bolume gore degisiyor. Onlar icin kayit biraz farkli oluyor bizde.

- zorunlu derslerde "Pflicht", secmeli derslerde "Wahlmodul"; "Wahlpflichtmodul" veya "Freie Wahlmodul" yazar.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Eyl 26, 2015 9:42 am

b2 almanca bilgin yeter de artar anlamak icin. ben de b2 ile basladim okula ve iyice arastirman lazim.

bayernle alakasi yok ders seciminin okula gore farklilik gosterebilir.

WS ve SS i pardon anlatmis zaten.

hersey online hallediliyo. Ders secimi eger secmeli ders durumu varsa semester baslamadan once yapilir. eger yoksa ders secimi olmaz. zorunlu modullere girersin zaten ve bunlarin sinav kaydi olur. bu sinav kayit tarihlerini kacirmaman gerek. bizde sonradan yapilan her sinav kaydina 10€ odeniyo eger zamaninda yapilmazsa.

secmeli dersler genelde ilk sene olmaz ama tabi okula bagli. bizde mesela son 2 doneme koymuslar. sende nasil bilemem- studienablauf ve modulhandbuch sana tum bilgiyi verir.

modulhandbuch linkini vermissin de sen hangisine tabisin? basladigin doneme gore tabi oldugun spo vardir. bizde ogrenci belgesinde yaziyo mesela. sen de tabi oldugun spo yu ogren ondan sonra onu oku ve ogren. onun disindakiler seni baglamaz.