Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

2. universite icin askerlik durumu

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
awesom-o

Mesaj gönderen awesom-o » Pzt Haz 29, 2009 3:51 pm

Merhaba,

Bir suredir almanya\'da egitim icin arastirmalar yapiyorum fakat yolun tikandigi noktalar oluyor hep boyle:) Sorunum su:

Ben bilgisayar ogretmenligi 3. siniftayim su anda. Paderborn\'dan informatik bolumunun baskaniyla mail vasitasiyla gorustum ve aldigim derslerin informatik master\'i icin yeterli olmayacagini ogrendim. Ayni profesor istersem Paderborn\'da bilgisayar ogretmenligi master programina basvurabilecegimi soyledi. Fakat ben bu sebepten tekrar informatik lisansi yapmak istiyorum Paderborn yada baska bir universitede. Ayni zamanda acikogretim fakultesi 2. siniftayim su anda.

Problem su ki, askerlik kanununa gore 4 yillik okul bitirdigimde baska bir 4 yillik okul icin askerligimi tecil ettiremiyorum, ancak master icin tecil alabiliyorum. Ben paderborn\'dan master icin kabul alip gidersem, 1 sene sonunda dsh\'yi verip tekrar bi universitede lisans hakki kazanirsam askerlik durumum nasil olur?

Diger bir secenegim ise bu sene okulu birakip almanya\'ya gitmek. Yine askerlik kanunuda okuduguma gore hem acikogretim hem 4 yillik okul okuyanlar okulu biraktiktan sonra acikogretimden dolayi askerlik tecili hakkina sahipler. Acikogretim sinavlarina surekli girmeye devam edersem bu bana 4 yillik bir tecil hakki sunar. Fakat bu secenek denenmeyecek kadar riskli geldi bana.

Ilk secenegim yapilabilir mi? henuz 21 yasindayim ve askerlik icin maksimum yasa yani 29\'a daha cok var.

Tesekkurler.

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Pzt Haz 29, 2009 7:52 pm

egeitim ateselerine sorabilirsin. veya milli savunma bakanligina. telefonlar en net cevabi onlar verirler

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Haz 29, 2009 11:12 pm

su anda 4. semestersin ve bitirmeden geldigin icin askerligini 29 yasina kadar tecil ettirme hakkin var.. sanirim yanlis bilgi edinmisin.. bitirip gelirsen yas siniri 27 diye biliyorum.. master da 31 yasina kadar cikardilar..

hedosss

Mesaj gönderen hedosss » Sal Haz 30, 2009 1:57 am

bende ayni sorunla karsi karsiyayayim bu 27 yas siniri sadece yurt disindaki ikinci uni icinmi gecerli

awesom-o

Mesaj gönderen awesom-o » Sal Tem 14, 2009 2:45 am

Biraz uzatmisim sorumu yalin haliyle tekrar sorup yanlis anlasilmalari ortadan kaldirmak istiyorum.

Acaba Turkiye\'de bir lisans programindan yeni mezun ve 2 yillik askerlik teciline sahip birisi, bu tecil ile basvurup vize alabilir mi? Eger alabilirse 2 yil doldugunda hala ogrenci olacagindan bir problem yasar mi?

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Sal Tem 14, 2009 1:47 pm

Alman konsoloslugu tecil ile ugramsiyor. onlari ilgilendirmiyor bu konu yani
saydigin sartlarda gonul rahatligi ile vizeye basvurabilirsin
Almanya ya geldikten sonra ogrenci dosysi acman lazim. bu konu daha once forumda gorusuldu inceleyebilirsin

awesom-o

Mesaj gönderen awesom-o » Sal Tem 14, 2009 7:32 pm

Tesekkurler cevabin icin. O zaman ilk vize alirken sikinti cikmaz sanirim ama 2 yil sonra asker kacagi olurum Turkiye\'de. Acaba master icin kabul alip gitsem lisansa baslasam durum nasil olur. Ama cok riskli garantisi olmayan secenekler hepsi. 6 ay gidip geleyim olmadi:) bakalim hayat ne gosterecek.

[quote]yolcu54 tarafindan yazilan metin:
Alman konsoloslugu tecil ile ugramsiyor. onlari ilgilendirmiyor bu konu yani
saydigin sartlarda gonul rahatligi ile vizeye basvurabilirsin
Almanya ya geldikten sonra ogrenci dosysi acman lazim. bu konu daha once forumda gorusuldu inceleyebilirsin[/quote]

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Sal Tem 14, 2009 7:38 pm

yukarida dedigim gibi senin almanyaya geldikten sonra ogrenci dosyasi acman lazim. ordan senin mster mi lisansmi yaptigin belli olur. ilk etepata sen okulu bitir. muayene ols. 2 yil tecil belgesini al oyle gel almanyaya.
burda konsolosluktaki egitim ateseligi geregini sana soyler

awesom-o

Mesaj gönderen awesom-o » Çrş Tem 15, 2009 7:53 pm

[quote]yolcu54 tarafindan yazilan metin:
yukarida dedigim gibi senin almanyaya geldikten sonra ogrenci dosyasi acman lazim. ordan senin mster mi lisansmi yaptigin belli olur. ilk etepata sen okulu bitir. muayene ols. 2 yil tecil belgesini al oyle gel almanyaya.
burda konsolosluktaki egitim ateseligi geregini sana soyler[/quote]

Tesekkurler tekrar bilgi icin. Ben garantiye almak icin Berlin Turk konsolosluguna mail attim, cevap gelirse burada paylasirim.