Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

merhabalar efendim

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
Kullanıcı avatarı
zeygoc

merhabalar efendim

Mesaj gönderen zeygoc » Sal Haz 23, 2015 9:17 pm

izmirden sevgiler ve hurmetler sunarak mesajimin acilisini yapiyorum.efendim bendeniz zeynep.liseden taze mezunum. suan ki en buyuk augsburg uni de informatik und multimedia okumak.
universiteyle iletisime gectim ve bana gercekten cok yardimci oldular. benden istedikleri sadece 4 belge var.bu belgeler noter onayli belgelerin fotokobileri ve yeminli tercumana cevriltilmis olmasi gerekiyor.bunlar;imzali online basvuru formum,lise diplomasi,karnem, dil belgem (dsd 2 halihazirda var ) ve lys sonuc belgem.lys de herhangi bir puan turunden 180 uzeri almak yeterli .ben dilden ve mf den sinava girdim.
.benim istegim belgelerimi uniye ilk elden teslim edeyim , onlarda ooo sehr schon herzlich wilkommen deseler hemen vize islemlerine baslasam.cok mu sey istiyorum ne :|bir de vize meselesi var ki, acikcasi buradaki yazilanlardan biraz tirsmadim degil.milletin bekleme suresi 3 haneli rakamlara cikmis :o

aklima takilanlar sunlar ;

vizede en cok hangi konudan red veriyorlar?izmire yakin zamanda basvuru yaptiniz mi ? , su an almanya da olanlarin almancayla aralari nasil ,durumlari ne ,rahatlari yerinde mi ? gelirken birsey isterler mi (ekmek ,yogurt ,yumurta ,karpuz ,salca,tarhana vs.)

yakin zamanda almanyaya uniye gitmis ve ya su an benim durumumda olan arkadaslar suan ki durumlarini ,hangi asamada olduklarini ve duygularini paylasirlarsa cok bahtiyar olurum.
^v^
life is too short to learn german -richard porson-

mistreated

merhabalar efendim

Mesaj gönderen mistreated » Sal Haz 23, 2015 10:27 pm

Merhabalar,

Belgeler once yeminli tercumanda cevirtilip, sonrasinda noter onayi yapilacak. Noter onayindan sonra kaymakamliklarda apostil yaptiriliyor. Orijinal belgeler varsa, ornegin DSH, TestDAF, TOEFL gibi, bu belgelerin fotokopilerini cektirip, orijinallerini yaniniza alarak konsolosluklarda "Beglaubigung" onayi yaptirabilirsiniz.

Bu sekilde eksiksiz bir prosedurle belgelerinizi hazirlarsiniz.

***) Noter onayi, bu islemler arasinda en pahalisidir. Sayfasi 100TL gibi bir para aliniyor ve bunu en aza indirmek icin sunu yapabilirsiniz: Ceviri yapilirken, gerekirse fontu bile kuculterek, cevirilen belgeyi en fazla 1 sayfaya sigdirmalarini isteyiniz. Eger sigmiyorsa, mutlaka arkali onlu yaptiriniz.

**)Apostil ucretsizdir.
**)Beglaubigung ise ilk dosyalar ucretsiz, digerleri de paket basi 5€\'dur.
**)Ceviri ise 1000 karakter 12TL-50TL arasinda fiyatlar gordum. Pazarlik yapilir buralarda.

2 sayfa, arkali onlu degilse, 2 damga. Bu da 200TL yapar, yaklasik olarak.
2 sayfa, arkali onlu ise, 1 damga demektir. Bu da 100TL yapar.

Vize konusunda, belgelerin tamsa ve motivasyon mektubun gereken formattaysa, red alman icin bir sebep yoktur. Vize isleminin onemi sudur: Karsindaki vize memuru ve sonraki asamada yabancilar polisi okudugu zaman, senin Almanya\'ya okumak icin geldigini, herhangi bir supheli davranista bulunmayacagini gormek isterler. Ayrica Almanya\'da is bulup kalma istegi degil, ulkene donme istegini de belirtmelisin. Kendi ulkeni kotulemek, irkci ve bolucu soylemler elbette sansina olmayacaktir.

Vize bekleme suresi tamamen farklilik gosterir. 3 haneli rakamlar duyduk ama ben Ankara\'dan Berlin\'e 25 gunde vize aldim.

1) Motivasyon mektubunu, Almanya\'ya okumak icin geldigini hissettirerek yaz. Ulkeni kotuleme ve geri donus istegini hissettir.

Rahatimiz yerinde, Turkiye\'de olan her sey burada da var. 1.5 ay oldu geleli, Turkiye\'de iki kelimeyi bir araya getiremezken, burada her isimi Almanca yapmaya basladim. Derin konulara girmek elbette zor ama gunluk dilde istedigimi soyleyebiliyorum artik.

2) Ben lisansi Turkiye\'de bitirip, buraya Master\'a geldim. Sartli kabul aldim ve su an kursa gidiyorum. Bu konuda yardimci olamiyorum. :)

Kolay gelsin, umarim gonlunce olur hersey.

RockFilozofu

merhabalar efendim

Mesaj gönderen RockFilozofu » Çrş Haz 24, 2015 12:38 am

Merhaba hos geldin aramiza.Ben de gecen sene mezun oldum ancak vize, Uni kaydi derken Subat"ta ancak gelebildim.Oncelikle mistreadet in soylediklerine tamamen katiliyorum ancak ben noter onayini daha ucuza yaptirmistim(35-40 tl idi galiba) ve Berlin icin 25 gunde nasil vize aldin usta sen ya :) Ben 4 aydir buradayim 110 gun bekledim vize icin.Zeynep bu senin icin moral bozuklugu olusturmasin sakin cogunlukla Berlin"de var bu sorun.Ayni donemde diger eyaletlere 20-25 gun icinde vize aldi arkadaslar ama Berlin biraz sikintili genellikle.Istegine gelecek olursak Universitelerin istedigi sinavi verebildiysen hemen baslayabilirsin universiteye ve bolume gore degisiklik gosteriyor tabi ki ancak informatik vb. bolumler icin TestDaf 4 veya DSH 2 isteniyor ama dedigim gibi istisnai durumlar var arastirmani oneririm oncesinde.Onun disinda Almanya ve Almanca ile ilgili fazla bir sorunun olmuyor gunluk yasamda pratik yapabiliyorsun ancak sinav almancasi ve gunluk almanca cok farkli bunu bilmelisin.Ama calistiktan sonra olmayacak hic bir sey yok :).Ben suan B2 kurunun 2. ayindayim.Turkiye de 3 ay kendi basima calisarak burada A2 nin 2.ayindan baslayabildim yani calistiktan sonra hersey mumkun.Butun dileklerinin gerceklesmesi dilegiyle... Bu arada ben de Mertcan memnun oldum :)

Kullanıcı avatarı
Alpertaskin

merhabalar efendim

Mesaj gönderen Alpertaskin » Çrş Haz 24, 2015 6:37 am

Noter onayina kesinlikle gerek yok bosuna bir suru para vermeyin noter onayi yerine konsoloslukta belge basi 5 10 euro para verip onaylatma islemi yaptiriyorsunuz. Sorularinin hepsinin cevabi sitede ayrintilariyla mevcut, incelemeni tavsiye ederim isine cok yarayacak bilgiler mevcut sitede. Eger islerini kendin halledemiyorsan sitenin danismanligini da tavsiye ederim uygun fiyata ve gercekten guvenilir.
Hayallerinin pesinden kos. Bir gun mutlaka yorulacaklardir...
Maschinenbau

Kullanıcı avatarı
zeygoc

merhabalar efendim

Mesaj gönderen zeygoc » Çrş Haz 24, 2015 10:12 pm

[quote]mistreated tarafindan yazilan metin:

Merhabalar,

Belgeler once yeminli tercumanda cevirtilip, sonrasinda noter onayi yapilacak. Noter onayindan sonra kaymakamliklarda apostil yaptiriliyor. Orijinal belgeler varsa, ornegin DSH, TestDAF, TOEFL gibi, bu belgelerin fotokopilerini cektirip, orijinallerini yaniniza alarak konsolosluklarda "Beglaubigung" onayi yaptirabilirsiniz.

Bu sekilde eksiksiz bir prosedurle belgelerinizi hazirlarsiniz.

***) Noter onayi, bu islemler arasinda en pahalisidir. Sayfasi 100TL gibi bir para aliniyor ve bunu en aza indirmek icin sunu yapabilirsiniz: Ceviri yapilirken, gerekirse fontu bile kuculterek, cevirilen belgeyi en fazla 1 sayfaya sigdirmalarini isteyiniz. Eger sigmiyorsa, mutlaka arkali onlu yaptiriniz.

**)Apostil ucretsizdir.
**)Beglaubigung ise ilk dosyalar ucretsiz, digerleri de paket basi 5€\'dur.
**)Ceviri ise 1000 karakter 12TL-50TL arasinda fiyatlar gordum. Pazarlik yapilir buralarda.

2 sayfa, arkali onlu degilse, 2 damga. Bu da 200TL yapar, yaklasik olarak.
2 sayfa, arkali onlu ise, 1 damga demektir. Bu da 100TL yapar.

Vize konusunda, belgelerin tamsa ve motivasyon mektubun gereken formattaysa, red alman icin bir sebep yoktur. Vize isleminin onemi sudur: Karsindaki vize memuru ve sonraki asamada yabancilar polisi okudugu zaman, senin Almanya\'ya okumak icin geldigini, herhangi bir supheli davranista bulunmayacagini gormek isterler. Ayrica Almanya\'da is bulup kalma istegi degil, ulkene donme istegini de belirtmelisin. Kendi ulkeni kotulemek, irkci ve bolucu soylemler elbette sansina olmayacaktir.

Vize bekleme suresi tamamen farklilik gosterir. 3 haneli rakamlar duyduk ama ben Ankara\'dan Berlin\'e 25 gunde vize aldim.

1) Motivasyon mektubunu, Almanya\'ya okumak icin geldigini hissettirerek yaz. Ulkeni kotuleme ve geri donus istegini hissettir.

Rahatimiz yerinde, Turkiye\'de olan her sey burada da var. 1.5 ay oldu geleli, Turkiye\'de iki kelimeyi bir araya getiremezken, burada her isimi Almanca yapmaya basladim. Derin konulara girmek elbette zor ama gunluk dilde istedigimi soyleyebiliyorum artik.

2) Ben lisansi Turkiye\'de bitirip, buraya Master\'a geldim. Sartli kabul aldim ve su an kursa gidiyorum. Bu konuda yardimci olamiyorum. :)

Kolay gelsin, umarim gonlunce olur hersey.[/quote]

benim cevriltilecek 2 belgem var birisi diploma digeri sonuc belgesi .noter islerinin bu kadar uzun oldugunu bilmiyordum 5_D cok tesekkurler bilgiledirdiginiz icin ^v^
ozellikle de motivasyon mektubu icin :)

Kullanıcı avatarı
zeygoc

merhabalar efendim

Mesaj gönderen zeygoc » Çrş Haz 24, 2015 10:19 pm

[quote]RockFilozofu tarafindan yazilan metin:

Merhaba hos geldin aramiza.Ben de gecen sene mezun oldum ancak vize, Uni kaydi derken Subat"ta ancak gelebildim.Oncelikle mistreadet in soylediklerine tamamen katiliyorum ancak ben noter onayini daha ucuza yaptirmistim(35-40 tl idi galiba) ve Berlin icin 25 gunde nasil vize aldin usta sen ya :) Ben 4 aydir buradayim 110 gun bekledim vize icin.Zeynep bu senin icin moral bozuklugu olusturmasin sakin cogunlukla Berlin"de var bu sorun.Ayni donemde diger eyaletlere 20-25 gun icinde vize aldi arkadaslar ama Berlin biraz sikintili genellikle.Istegine gelecek olursak Universitelerin istedigi sinavi verebildiysen hemen baslayabilirsin universiteye ve bolume gore degisiklik gosteriyor tabi ki ancak informatik vb. bolumler icin TestDaf 4 veya DSH 2 isteniyor ama dedigim gibi istisnai durumlar var arastirmani oneririm oncesinde.Onun disinda Almanya ve Almanca ile ilgili fazla bir sorunun olmuyor gunluk yasamda pratik yapabiliyorsun ancak sinav almancasi ve gunluk almanca cok farkli bunu bilmelisin.Ama calistiktan sonra olmayacak hic bir sey yok :).Ben suan B2 kurunun 2. ayindayim.Turkiye de 3 ay kendi basima calisarak burada A2 nin 2.ayindan baslayabildim yani calistiktan sonra hersey mumkun.Butun dileklerinin gerceklesmesi dilegiyle... Bu arada ben de Mertcan memnun oldum :)[/quote]

memnun oldum ben de :) bir dili bilmekle o dilde universite okumak arasinda ki ucurumun bilincindeyim .korkumda bu yonde zaten :|ama dediginiz gibi calisildiktan sonra yapilmayacak sey degil :)

suan universiteye basladiniz mi yoksa hazirlikta misiniz?

Elvenking

merhabalar efendim

Mesaj gönderen Elvenking » Çrş Haz 24, 2015 11:13 pm

Hosgeldin aramiza bende 4. siniftayim KIT informatik istiyorum bende tek korkum TestDAF benimde suanda :|

RockFilozofu

merhabalar efendim

Mesaj gönderen RockFilozofu » Prş Haz 25, 2015 12:28 am

Suan hazirlik asamasindayim yaz somestr icin baslamayi dusunuyorum sinavi gecebilirsem. hepimizin genel korkusu bu testdaf disiplinli calismayi gerektiriyor.Ama zaman icinde oluyor er ya da gec o zaman da senin calismanla ters orantili olarak azaliyor ne kadar cok calisma o kadar kisa sure.Ancak dedigim gibi burada ogrenmek en iyisi her isini almanca yaptigin icin pratik oluyor her gun.En kisa zamanda gelebilmeniz dilegi ile.Bu arada benim de yarin Auslaenderbehorde de terminim var.2 kere problem yasadim Krankenversicherung ile ilgili hallettim simdi o isleri sans dileyin bana :)

atalayx6

merhabalar efendim

Mesaj gönderen atalayx6 » Prş Haz 25, 2015 3:50 pm

Almancayla aramda duzeyli bir iliski var anlatamam. Bazen beynime kiz gibi trip atiyor girmek istemiyor zalim...

Yogurt peynir urunu getiremezsin sayet benim caanim deri peynirimi iceri sokmadilar. :D
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..