Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yasam giderleri

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
furkan_55

Yasam giderleri

Mesaj gönderen furkan_55 » Pzt May 25, 2015 9:30 pm

Arkadaslar forumda gordugum kadariyla almanyada genel olarak yasam giderleri 500-600 euro arasinda degisiyor. Peki bir ogrenci okul derslerini aksatmayacak sekilde bir iste calisarak bu giderlerin ne kadarini karsilayabilir ?

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Yasam giderleri

Mesaj gönderen eren_f2007 » Sal May 26, 2015 11:21 am

Kisiden kisiye degisir , eger sen hayatinda hic calismamis biriysen , tabiki zorlanirsin , ama yillardir calisan biriysen , bence masraflarinin hepsini , derslerini aksatmayacak sekilde kazanabilirsin.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Yasam giderleri

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal May 26, 2015 1:58 pm

Yasal olarak calisma hakkinizin, calisma saatlerinin kisitli oldugunu goz onune alirsak;
Verilen haklar dahilinde bu saat sinirini asmadan aylik en az 450 Euro kazanilabilir.

Gastronomide ise bu saatler is veren tarafindan ayarlanabiliyor bir sekilde ve bu sayede daha fazla calisabiliyorsun. Bahsisleride unutmamak lazim.

Calisarak aileden yardim almadan gecimini saglamak isteyenler cok dikkatli olsunlar ve her zaman en dusuk kazanci goz onune alarak planlarini yapsinlar. Buda en az 450 Euro...

25 yasina kadar TR\'de aileniz uzerinden AT11 belgesi alarak Almanya\'da saglik sigortasindan kurtulabilirsiniz. Buda size aylik 80 Euro tasarruf saglar.
Kira fiyatlarina gore aylik gecim masrafinda ve belkide 450 Euro ile bir ay gecinebilirsin.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Kullanıcı avatarı
welly275

Yasam giderleri

Mesaj gönderen welly275 » Sal May 26, 2015 10:56 pm

minijob lar 450 euroya kadar olan isler.

bunun yaninda werkstudent olarak da calisilabilir. bu durumda haftada max 20 saat calisabilirsin fakat alacagin para saat ucretiyle degisiklik gosterebilir. eger okudugun alanda iyiysen onceden egitimin varsa munih tarafinda saatlik ucreti 20 euroya kadar calisabilirsin. 22 euroya werkstudent olarak calisan bi arkadasim var.

bu dedigim sektorden sektore farklilik gosterir. bunun yaninda sehirden sehire degisiklik de gosterir hatta kuzeye dogru gittikce dusuyo.

ogrenciyken sinirli calisma izinin oldugundan zaten anca derslerini aksatmadan calisabilecek kadar iznin var.

maploping

Yasam giderleri

Mesaj gönderen maploping » Çrş May 27, 2015 1:07 am

[quote]Staatsmann tarafindan yazilan metin:

Yasal olarak calisma hakkinizin, calisma saatlerinin kisitli oldugunu goz onune alirsak;
Verilen haklar dahilinde bu saat sinirini asmadan aylik en az 450 Euro kazanilabilir.

Gastronomide ise bu saatler is veren tarafindan ayarlanabiliyor bir sekilde ve bu sayede daha fazla calisabiliyorsun. Bahsisleride unutmamak lazim.

Calisarak aileden yardim almadan gecimini saglamak isteyenler cok dikkatli olsunlar ve her zaman en dusuk kazanci goz onune alarak planlarini yapsinlar. Buda en az 450 Euro...

25 yasina kadar TR\'de aileniz uzerinden AT11 belgesi alarak Almanya\'da saglik sigortasindan kurtulabilirsiniz. Buda size aylik 80 Euro tasarruf saglar.
Kira fiyatlarina gore aylik gecim masrafinda ve belkide 450 Euro ile bir ay gecinebilirsin.[/quote]

Bu aileniz uzerinden AT11 belgesi alma olayini daha detayli sekilde aciklar misin?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Yasam giderleri

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş May 27, 2015 1:11 am

ouzz

Yasam giderleri

Mesaj gönderen ouzz » Pzr Haz 14, 2015 8:44 pm

Merhaba arkadaslar, aranizda daha once studentenkredit/bildungskredit almis ya da konu hakkinda bilgisi olan var mi ? Turkiye\'den geldigim icin BAfoG icin basvuru yapamiyorum.

"https://kredit.check24.de/konto-kredit/ ... atchtype=e"

Internetten boyle seyler buldum ama surec nasil isliyor bilmiyorum

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Yasam giderleri

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Haz 14, 2015 9:01 pm

Bir isin, sabit gelirin, sozlesmen vs yoksa Almanya\'da guvenilir bir kurumdan kredi vs alamazsin.

Veririm diyenler olursa, uzak dur, dolandirici olma ihtimalleri yuksek.

Almanya\'da okuyan herkes TR\'den ogrenim kredisi alabilir.Yeni kanuna gore mezun olduktan sonrada evlenirseniz bu kredi borcunuz siliniyor TR\'de.

maploping

Yasam giderleri

Mesaj gönderen maploping » Pzt Haz 15, 2015 2:16 am

Turkiye\'den sadece yuksek lisans yapanlar burs kredisi alabiliyor diye biliyorum ben?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Yasam giderleri

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Haz 15, 2015 2:47 am

burs kredisi olmaz.Burs bir yana , kredi bir yana.
kyk ogrenim kredisi yurtdisinda lisans yapanlar icinde veriliyor, hatta sarlari uyan basvuran herekese cikiyor.

Banada cikmisti deneme amacli basvurmustum 1 ya da 2 sene once, almadim ama.

maploping

Yasam giderleri

Mesaj gönderen maploping » Pzt Haz 15, 2015 10:49 pm

Yurtdisinda okuyan ogrencilere verilen ogrenim kredisinin kesilme sebeblerinden biri olarak da "Asgari ucret duzeyinde devamli gelirle calismasi" yaziyor. Peki bu asgari ucretli calisma olayina minijob\'lar dahil mi?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Yasam giderleri

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Haz 16, 2015 1:44 am

Almanya\'da calisip calismadini Turkiye bilmez , arastirmazlarda.

maploping

Yasam giderleri

Mesaj gönderen maploping » Sal Haz 16, 2015 3:12 pm

" 11. OÐRENIM KREDISININ KESILME SEBEPLERI;

•Ogretim kurumundan ayrilmasi, cikarilmasi veya gecici olarak uzaklastirilmasi, (burs ve kredi icin)
• Vazgecme, izin alma, kayit dondurma,
• Saglik sebebiyle ogretim kurumuna devam etmemesi,
• Ogretim kurumunu degistirmesi esnasinda, eski okulunda bir yildan fazla basarisiz olmasi ya da ogretimine bir yil ara vermesi,
• Ogretim kurumunun kapatilmasi,
•Kurum yurtlarindan suresiz cikarilma cezasi almasi,
•ASGARI UCRET DUZEYINDE DEVAMLI GELIRLE CALISMASI,
•Kesin hukumle mahkûm olmasi,

hallerinde ogrencilerin ogrenim kredisi kesilmektedir. "

Seklinde yaziyor, durumu tam olarak acikliga kavusturmak gerekli. Suradan aldim: http://kyk.gsb.gov.tr/Sayfalar/2442/239 ... elBilgiler

unkreativer nutzername

Yasam giderleri

Mesaj gönderen unkreativer nutzername » Sal Haz 16, 2015 4:45 pm

[quote]ouzz tarafindan yazilan metin:

Merhaba arkadaslar, aranizda daha once studentenkredit/bildungskredit almis ya da konu hakkinda bilgisi olan var mi ? Turkiye\'den geldigim icin BAfoG icin basvuru yapamiyorum.

[/quote]

Sadece Turkiye\'den geldigin icin mi BAfoG icin basvuramiyorsun? Alman vatandasligin var mi ki?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Yasam giderleri

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Haz 18, 2015 11:40 pm

[quote]maploping tarafindan yazilan metin:

" 11. OÐRENIM KREDISININ KESILME SEBEPLERI;

•Ogretim kurumundan ayrilmasi, cikarilmasi veya gecici olarak uzaklastirilmasi, (burs ve kredi icin)
• Vazgecme, izin alma, kayit dondurma,
• Saglik sebebiyle ogretim kurumuna devam etmemesi,
• Ogretim kurumunu degistirmesi esnasinda, eski okulunda bir yildan fazla basarisiz olmasi ya da ogretimine bir yil ara vermesi,
• Ogretim kurumunun kapatilmasi,
•Kurum yurtlarindan suresiz cikarilma cezasi almasi,
•ASGARI UCRET DUZEYINDE DEVAMLI GELIRLE CALISMASI,
•Kesin hukumle mahkûm olmasi,

hallerinde ogrencilerin ogrenim kredisi kesilmektedir. "

Seklinde yaziyor, durumu tam olarak acikliga kavusturmak gerekli. Suradan aldim: http://kyk.gsb.gov.tr/Sayfalar/2442/239 ... elBilgiler[/quote]

birisi seni ispiyonlamazsa kesilmiyor, kesin bilgi ;)

Nerenin asgari ucreti ? 400 Euroluk islerde sigortan bile odenmiyor. Kim nereden nasil takip edecek.SGK\'nin bir etkisi yokki Almanya\'da.

maploping

Yasam giderleri

Mesaj gönderen maploping » Cum Haz 19, 2015 5:54 pm

Anladim, tesekkur ederim.