Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Bir turlu olamayan Almanca

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
lovehurts

Mesaj gönderen lovehurts » Cum May 22, 2015 10:11 pm

Arkadaslar herkese selamlar,

Bir dertlesme basligi da ben acayim istedim. Artik dolu dolu bir bucuk sene oldu Almanya\'ya geleli ve bu Somersemester\'da nihayet Master\'a baslayabildim. Ancak benim sorunum hala Almanca\'yla.

Genel olarak gunluk konusma Almancasinda hala sorunlar yasiyorum, cumleler bi turlu hizli bi sekilde cikmiyor agzimdan. Tanistigim iki Alman konusurken bunlar neden bahsediyo diye bon bon suratlarina baktigim oluyor. Ki ben Testdaf\'dan TDN 5 aldim, leseverstehende gorece baya iyiyim ama gel gor ki bisey soylemek istedigimde basiretim baglaniyor bildigim her seyi unutuyorum sanki 3:D

Bu aralar Elin Oglu diye bi programdan bi kac bolum izledim. Oradaki birkac yabancinin neredeyse aksansiz Turkce konustuklarini filan gorunce, dedim ki kendi kendime benim Almancam hic bir zaman boyle olmayacak. Bu kadar emek, zaman, masraf hep bosa gidiyormus gibi hissediyorum.

Aranizda hic benim gibi bi surecten gecen oldu mu? Yani nedir bunun sonu, iki seneden sonra aciliyorsun sular seller gibi konusmaya basliyorsun gibi bir durum mu var? Sorun benden mi kaynakli yoksa Almancadan mi :o

Herkese simdiden yorumlari icin tesekkur ederim.

mechatronic

Mesaj gönderen mechatronic » Cmt May 23, 2015 7:28 pm

Bu sorunun cevabini bende merak ediyorum, gercekten bir cok etken olsa da dilin gelismesi konusunda ama nereye kadar gelisir ve almanyada dogmayan bir kisi gercekten almanca ana dilim kadar konusabiliyorum diyebilir mi?

tufan123456789

Mesaj gönderen tufan123456789 » Cmt May 23, 2015 8:28 pm

Bu konuda soyle bir durum soz konusu, gecenlerde TUDortmunda arkadasimi ziyarete gittim, orda amerikali bir cocuk vardi ve sadece 4 aydir burda olmasina ragmen ana dili gibi Alamnca konusabiliyordu. Ama burda 20 senedir olan adamlar var hala cat pat konusuyorlar.
Dil meselesi biraz yetenek meselesi, zamaninda ingilizce ogrenmek icin yurtdisina gittigimde bende ayni senin gectigin donemden gectim, upper advanced bitirmisin, TOEFL almisim ama ahala bon bon bakiyorum, aradan zaman gecti 3 ay kadar sonra bir baktim zaten her sey kendiliginden olmus. Stres ve sikinti yapmak sadece zaman uzatiyor, sen olabildigince rahat rahat konusmaya bak, dusunme ne soylicem diye sadece zaman birak zaten anlamicaksin bile...

mechatronic

Mesaj gönderen mechatronic » Cmt May 23, 2015 11:25 pm

[quote]tufan123456789 tarafindan yazilan metin:

Bu konuda soyle bir durum soz konusu, gecenlerde TUDortmunda arkadasimi ziyarete gittim, orda amerikali bir cocuk vardi ve sadece 4 aydir burda olmasina ragmen ana dili gibi Alamnca konusabiliyordu. Ama burda 20 senedir olan adamlar var hala cat pat konusuyorlar.
Dil meselesi biraz yetenek meselesi, zamaninda ingilizce ogrenmek icin yurtdisina gittigimde bende ayni senin gectigin donemden gectim, upper advanced bitirmisin, TOEFL almisim ama ahala bon bon bakiyorum, aradan zaman gecti 3 ay kadar sonra bir baktim zaten her sey kendiliginden olmus. Stres ve sikinti yapmak sadece zaman uzatiyor, sen olabildigince rahat rahat konusmaya bak, dusunme ne soylicem diye sadece zaman birak zaten anlamicaksin bile...[/quote]
4 ayda ana dili gibi konusabilmek ironi olmus bence arkadasim. Yani 0 dan basladiysa birak grammatik konularini sadece der die das lar bile ogrenilmez ana dili seviyesinde

lovehurts

Mesaj gönderen lovehurts » Pzr May 24, 2015 10:56 pm

Bence de 4 ay Almanca icin hele de sifirdan baslamissa cok kisa bir sure. O Amerikalinin ya oncesinde temeli vardir ya da akkusativ dativ filan demeden Allah ne verdiyse konusuyordur :)

Benim kurs suresince cok fazla almanla kontagim olmadi, kursta tanistigin yabancilar da ya senin gibi ya da senden kotu konusuyor zaten. Ama bu aralar bikac kisi ile duzenli konusma imkanim oluyor. Hatta gelecek Ekimde Istanbul\'a gidecegi icin Turkce ogrenmek isteyen bi alman buldum . Ben ona Turkce ogreticem o da benim yanlislarimi duzeltecek, havadan sudan konusacagiz :) Umarim bundan sonra bi yil icinde ilerleme kaydedebilirim. Mukemmele yakin almanca olmadan burda is bulup calismak da cok zor cunku :(

ratmuhyaka

Mesaj gönderen ratmuhyaka » Pzt May 25, 2015 12:21 am

4 ayda anadil gibi almanca olayi biraz zor, ben de 1 yil 2 aydir ogreniyorum bi testdaf denedim tdn3 geldi simdi ikinciyi bekliyorum...zaten almanca ogrenme olayi 1 dil ogrenme olayi degil, iki dil birden ogreniyoruz. yazmasi bir dil konusmasi ayri bir dil...sonra dialekt olayi cok acaip, gecen ay avusturyadaydim. kucuk bir koy wiene 100 km uzakta... insanlar bildigimiz ikiye \'zwooooo\' diye konusuyorlar...zaman lazim...dersleri anliyor, sinavlarda zorlanmiyorsan sikinti yok...

ulas36

Mesaj gönderen ulas36 » Pzt May 25, 2015 6:59 pm

valla bende turliyede 1 yil burdada 6-7 ay kurs yaptim.tesdaf 5-4-4-4 aldim uniye basladim bakdim dersleri anlamiyorum insanlar falanda bi garip geldi 3 hafta sonra biraktim universiteyi :)

benim yerimde olmak istiyen birsuru insan vardir eminim ama
simdi tr ye donmeyi dusunuyorum.
almancam fena degil aslinda belki 1 sene derslerden kalip seneye acilirdim ama zaten gittigim sehri hic sevmedim bilmiyorum acaba dogru bir karar mi verdim.

lovehurts

Mesaj gönderen lovehurts » Sal May 26, 2015 12:59 am

[quote]ulas36 tarafindan yazilan metin:

valla bende turliyede 1 yil burdada 6-7 ay kurs yaptim.tesdaf 5-4-4-4 aldim uniye basladim bakdim dersleri anlamiyorum insanlar falanda bi garip geldi 3 hafta sonra biraktim universiteyi :)

almancam fena degil aslinda belki 1 sene derslerden kalip seneye acilirdim ama zaten gittigim sehri hic sevmedim bilmiyorum acaba dogru bir karar mi verdim.[/quote]

Bana kalirsa birakma derim. En az iki senemizi verdik almanca ogrenip sinavi gececegiz diye. Ben de hala cok zorlaniyorum anlamakta ve konusmakta ama birakip gitmek istemiyorum. Nasil yaparim da iyilestirebilirim diye bakiyorum. Nerde okuyorsun bilmiyorum ama bulundugun yeri degistirmeye calissan ?? Uni de cok zorlaniyorsan da FA ya gecis yapmayi dusunebilirsin bence.

Ben yildiz teknik mezunuyum. Turkiye deki hadi ilk bes olmasa da ilk on universite arasina girer .Ama bi kere bile bilgisayarda kodlama yapmadan mezun oldum. Yazilim sinavini kâgit uzerinde yapmistik. Iyi sayilabilecek bi universitede durum buysa mahalle aralarina dikilen apartman universiteleri nasildir dusunemiyorum bile. Mastera geldim ben buraya ama simdi lisans tan yeniden baslamayi dusunuyorum. Turkiye deki birkac universite disinda egitim icler acisi maalesef. O yuzden biraz daha disini sikip burada kalmaya bak. Ilk iki uc sene sikinti cekecegiz tamam, ama ins sonrasi iyi olacak. Ya da en azindan ben oyle inanmak istiyorum :):ap

muris01

Mesaj gönderen muris01 » Sal May 26, 2015 10:10 am

Bende de ayni problem var. 8 aydir Almanyada master yapiyorum ve konusmada pek gelisme oldugunu soyleyemem. Normalde dil konularinda cok hevesliyimdir ve cok hizli ogrenirim. Daha once 6 ay yurtdisinda kalarak advanced ingilizceye cektim dilimi ama Almanca baya zor bir dilmis gercekten. Bir de yukarda yazilanlara hitaben sunu soyleyebilirim, gurcu bir arkadasim 4 ayda akici turkce konusmaya baslamisti sifirdan birebir gozlemledim. Bence olay tamamen arkadas cevresiyle alakali, hep konusabilecegimiz alman bulamiyoruz burda , almanlar biraz soguklar bu konuda... Benim tavsiyem turk-almanlarla almanca konusmak oyle gelistirmeye basladim bende yavas yavas ogreniyorum

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal May 26, 2015 2:02 pm

[quote]ulas36 tarafindan yazilan metin:

almancam fena degil aslinda belki 1 sene derslerden kalip seneye acilirdim ama zaten gittigim sehri hic sevmedim bilmiyorum acaba dogru bir karar mi verdim.[/quote]

3 hafta kisa bire sure belki biraz daha emek verebilirdin.
Ama eger olmuyorsa, zorlamanin hic bir mantigi yok.
Bu sure zarfinda zaman kaybedecsin veya edecektin, ki zamanin degeri pahabicilemez.
Birde sahit oldugum sey, Almanca\'dan dolayi zorlananlarin kendilerini kisitladigi, havlu atip belki TR\'de okusalardi simdi cok daha basarili yerlerde olabilirlerdi.
Buna bende dahil :)
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal May 26, 2015 2:09 pm

[quote]lovehurts tarafindan yazilan metin:

Bir dertlesme basligi da ben acayim istedim. Artik dolu dolu bir bucuk sene oldu Almanya\'ya geleli ve bu Somersemester\'da nihayet Master\'a baslayabildim. Ancak benim sorunum hala Almanca\'yla.

Genel olarak gunluk konusma Almancasinda hala sorunlar yasiyorum, cumleler bi turlu hizli bi sekilde cikmiyor agzimdan. Tanistigim iki Alman konusurken bunlar neden bahsediyo diye bon bon suratlarina baktigim oluyor. Ki ben Testdaf\'dan TDN 5 aldim, leseverstehende gorece baya iyiyim ama gel gor ki bisey soylemek istedigimde basiretim baglaniyor bildigim her seyi unutuyorum sanki 3:D

Bu aralar Elin Oglu diye bi programdan bi kac bolum izledim. Oradaki birkac yabancinin neredeyse aksansiz Turkce konustuklarini filan gorunce, dedim ki kendi kendime benim Almancam hic bir zaman boyle olmayacak. Bu kadar emek, zaman, masraf hep bosa gidiyormus gibi hissediyorum.

Aranizda hic benim gibi bi surecten gecen oldu mu? Yani nedir bunun sonu, iki seneden sonra aciliyorsun sular seller gibi konusmaya basliyorsun gibi bir durum mu var? Sorun benden mi kaynakli yoksa Almancadan mi :o

Herkese simdiden yorumlari icin tesekkur ederim.[/quote]

Sinavlarda kagit uzerinde basarili olan var , sozel konusmada daha iyi olanda.
Universite okuyacaksan kagit uzerinde basarili olman,dil bilgisine hakim olman, kuralli ve hatasiz yazman, sozel olarak akici konusamamandan cok daha onemli.
TESTDAF\'dan 5 alman dikkate alinmasi gereken bir not.
Okudugun bolum sozel bir bolum degilse , konusmak gerekmiyorsa pek dert etme.
Almanca konusanlarda iletisim icinde kalman lazim.

lovehurts

Mesaj gönderen lovehurts » Sal May 26, 2015 4:36 pm

[quote]Staatsmann tarafindan yazilan metin:

[quote]lovehurts tarafindan yazilan metin:

Herkese simdiden yorumlari icin tesekkur ederim.[/quote]

Sinavlarda kagit uzerinde basarili olan var , sozel konusmada daha iyi olanda.
Universite okuyacaksan kagit uzerinde basarili olman,dil bilgisine hakim olman, kuralli ve hatasiz yazman, sozel olarak akici konusamamandan cok daha onemli.
TESTDAF\'dan 5 alman dikkate alinmasi gereken bir not.
Okudugun bolum sozel bir bolum degilse , konusmak gerekmiyorsa pek dert etme.
Almanca konusanlarda iletisim icinde kalman lazim.[/quote]

Okudugum bolum Elektronik master , ama daha ilk donemim ve bir tane Auflage dersi aliyorum. Onumuzdeki donem Wirtschaftsingenieurwesen Bachelor\'dan baslamayi dusunuyorum acikcasi. Bunun icin de akici Almanca konusmak gerekmez mi?

Benim en buyuk sanssizligim burda erkek kardesimle kaliyorum ve Almanlarla eve cikma ya da WG gibi bi durum maddi imkanlar yuzunden cok mumkun degil. Kardesim ben gelene kadar 3 4 sene hep almanlarla WG de kaldi ve Turklerden uzak durdu bilerek, bi iki tane Turk tanidigi ancak vardir burda. Simdi cidden akici Almanca konusuyor. O yuzden imkani olanlara kesinlikle tavsiyemdir, mutlaka Almanlarla WG de kalmaya baksinlar.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal May 26, 2015 7:40 pm

Eviniz musaitse Alman bir ev arkadasi alin sizde yaniniza.

Almanca her harukalde bilinecek ama Wirtschaftsingenieurwesen icin cok akici bir Almanca konusmana gerek yok.
Dedigim gibi kagit uzerinde gercekten iyiysen , konusmayi pek dert etme. Ama buna guvenip boslama, diksiyonunu gelistirmeye, duzeltmeye calis hep.
Evde sesli Almanca kitaplar ,gazeteler vs oku ve televizyon izle , nasil konustuklarini taklit et.

Senin bolumun kagit uzerinde iyi olmayla alakali... Sozel konularda ise anlayis gosterirler.