Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Bolum Tercihi Hakkinda

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Ethem

Bolum Tercihi Hakkinda

Mesaj gönderen Ethem » Cmt May 16, 2015 12:22 pm

Iyi gunler, kolay gelsin.

Uzun suredir arastiriyorum da, bir yazi okumustum ya burada ya da baska bir yerde, ornegin Turkiye\'de Cografya bolumunu kazandik.Almanya\'da basvuracagimiz universite ile anlasip Cografya ile ilgili ve baglantili olan diger bolumlerde de okuyabilme sansimiz varmis.

Bu ne kadar dogru, dogruysa tamamen universite ile yapilan gorusmelere mi bagli yoksa belirli bir yasal durum soz konusu mu ve ilgili bolume kabul edilmek icin herhangi bir sart koyarlar mi? Sonucta her universitede her bolum yok.

atalayx6

Bolum Tercihi Hakkinda

Mesaj gönderen atalayx6 » Cmt May 16, 2015 1:54 pm

Dunyanin hic bir ulkesinde hic bir Universitesinde karsilikli diyaloglardan yola cikarak,o bolumde okumak uzere ANLASMAYA varilamaz.

Okudugun o yaziyi bastan sona yanlis anlama ihtimalin cok yuksek :)

Universite egitimi almaya hak kazanmayi, diplomatik iliskilerde kullanilan karsilikli diyaloglarla karistirmamak lazim..
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

Ethem

Bolum Tercihi Hakkinda

Mesaj gönderen Ethem » Cmt May 16, 2015 2:29 pm

[quote]atalayx6 tarafindan yazilan metin:

Dunyanin hic bir ulkesinde hic bir Universitesinde karsilikli diyaloglardan yola cikarak,o bolumde okumak uzere ANLASMAYA varilamaz.

Universite egitimi almaya hak kazanmayi, diplomatik iliskilerde kullanilan karsilikli diyaloglarla karistirmamak lazim..[/quote]

Bakin ben hic bir seyi bir seyle karistirmiyorum.Maalesef, siz benim yazimi bastan sona yanlis anlamissiniz.Ben zaten boyle bir seye ihtimal vermedigim icin konuyu buraya tasimak istedim.Daha bilgili ve tecrubeli kisilerden bilgi almayi daha uygun gordum.

Ama anladigim kadari ile insanlara bilgi vermekten cok yargilamayi seciyorsunuz.Yanlis bir yazi okuduysam veya yanlis anladiysam bunu yargilamaktan cok dogrusunu belirtmeniz daha uygun olurdu.Tesekkur etmeyi cok isterdim lakin, herhangi bir bilgi vermemis bulunmaktasiniz.Yine de, kibar olmayi secip en azindan konu ile ilgilendiginiz icin -iyi ya da kotu- bir "sag olun" diyorum.

Sag olun, cidden.

atalayx6

Bolum Tercihi Hakkinda

Mesaj gönderen atalayx6 » Cmt May 16, 2015 2:43 pm

[quote]Ethem tarafindan yazilan metin:

[quote]atalayx6 tarafindan yazilan metin:

Universite egitimi almaya hak kazanmayi, diplomatik iliskilerde kullanilan karsilikli diyaloglarla karistirmamak lazim..[/quote]

Bakin ben hic bir seyi bir seyle karistirmiyorum.Maalesef, siz benim yazimi bastan sona yanlis anlamissiniz.Ben zaten boyle bir seye ihtimal vermedigim icin konuyu buraya tasimak istedim.Daha bilgili ve tecrubeli kisilerden bilgi almayi daha uygun gordum.

Ama anladigim kadari ile insanlara bilgi vermekten cok yargilamayi seciyorsunuz.Yanlis bir yazi okuduysam veya yanlis anladiysam bunu yargilamaktan cok dogrusunu belirtmeniz daha uygun olurdu.Tesekkur etmeyi cok isterdim lakin, herhangi bir bilgi vermemis bulunmaktasiniz.Yine de, kibar olmayi secip en azindan konu ile ilgilendiginiz icin -iyi ya da kotu- bir "sag olun" diyorum.

Sag olun, cidden.[/quote]

Yargilama iceren herhangi bir kelime bulamadim defalarca okudum yazdigimi :)

yargilasam cahil misiniz? ya da nerden uyduruyorsunuz? gibi kelimeler kullanirim. Ki oyle bir durum da soz konusu degil.

Bilgi verme konusuna gelince ilk cumlem net bir bicimde ifade ediyor. Ikinci cumlemde ise yaziyi yanlis anlama ihtimalinizden soz ettim ki burada da bir aksi durum goremedim.Ucuncu cumlemde de yine ilk cumledeki vermis oldugum bilgiyi mizahi bir bicimde vurgulayarak noktayi koydum o kadar ;)

Son zamanlarda tozdan nem kapan ve bir hayli alingan insanlar olusmaya basladi, ki bunu da yasadiklari kosusturmaca ve strese baglamak lazim..
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

pardon

Bolum Tercihi Hakkinda

Mesaj gönderen pardon » Cmt May 16, 2015 3:00 pm

Kazandigin bolume yakin bolumleri okuyabiliyorsun. Universite ile bir anlasma yapmana gerek yok. Ornek olarak ben ins. muhendisligi kazandim ve Almanya\'da denklik icin basvurdugumda bana gelen kagitta ayrica mimarlik ve vermessungskunde okuyabilecegim yaziyordu.

Ethem

Bolum Tercihi Hakkinda

Mesaj gönderen Ethem » Cmt May 16, 2015 6:45 pm

[quote]pardon tarafindan yazilan metin:

Kazandigin bolume yakin bolumleri okuyabiliyorsun. Universite ile bir anlasma yapmana gerek yok. Ornek olarak ben ins. muhendisligi kazandim ve Almanya\'da denklik icin basvurdugumda bana gelen kagitta ayrica mimarlik ve vermessungskunde okuyabilecegim yaziyordu.[/quote]

Evet, belki okudugum yazida bundan bahsediyordu.Cok tesekkurler, cok onemliydi bu bilgi benim icin.

Jamir

Bolum Tercihi Hakkinda

Mesaj gönderen Jamir » Cmt May 16, 2015 11:28 pm

kardsm biraz universite calisanlarinin insiyatifinede kaliyor o is. yani bazi bolumlere kayit yaptirmak icin on staj yapmani istiyorlar. bunu neden diyorum istedigin bolumle ilgili bi staj yapmis olmanda istedigin bolume kayitta kolaylik saglayabilir. ama gercekten okumak istedigin bolume almanyaya geldikten sonra kararda verebilirsin universitenin biri alakasiz bolum kazanmissin der digeri sorun cikarmaz belki . dedigim gibi almanyaya geldikten sonrasi icin gecerli dediklerim.
gdld

Ethem

Bolum Tercihi Hakkinda

Mesaj gönderen Ethem » Pzr May 17, 2015 11:34 am

[quote]Jamir tarafindan yazilan metin:

kardsm biraz universite calisanlarinin insiyatifinede kaliyor o is. yani bazi bolumlere kayit yaptirmak icin on staj yapmani istiyorlar. bunu neden diyorum istedigin bolumle ilgili bi staj yapmis olmanda istedigin bolume kayitta kolaylik saglayabilir. ama gercekten okumak istedigin bolume almanyaya geldikten sonra kararda verebilirsin universitenin biri alakasiz bolum kazanmissin der digeri sorun cikarmaz belki . dedigim gibi almanyaya geldikten sonrasi icin gecerli dediklerim.[/quote]

Anladim, tesekkur ederim.Almanya\'da babam yasiyor, o bu onumuzdeki haftaya universite ile bir gorusme hazirlamis gerekli bilgileri ogrenmek icin.Kesin bilgi edinince buraya da belirtirim ben.
...