Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya Hakkinda Genel Soru Cevap Basligi

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
hiPoKoNdRiyAk

Mesaj gönderen hiPoKoNdRiyAk » Sal Kas 11, 2008 6:32 pm

[quote]Degerli Uyemizin actigi bu baslik altinda Almanya hakkindaki akliniza gelecek butun sorulari sorabilir, yonetici ve tecrubeli arkadaslarimizdan yanit alabilirsiniz. Sevgiler. mevolvi[/quote]

Merhaba

Almanya\'da hukuk istiyorum.
Nasil bir yol izlemeliyim?

Simdiden tesekkur ederim.. ;)

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » Sal Kas 11, 2008 8:02 pm

almanyada evli kuzenin faydasi olmaz diye dusunuyorum vize islerinde

Benim Dayim Alman vatandasi yani cifte vatandas ama onun bile vize almada bi etksi olmuyo oda evli ama mafiss fayda yok anca senin evraklarini alir basvurunu direk elden yapar dil okulunla fln ugrasir o kadar yani...

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Kas 12, 2008 3:35 am

Merhaba Turkstudent\'den geldin yanlis hatirlamiyorsam mesaj atmistim sana oncelikle tesekkurler aramiza katildigin icin..
Lisede Almanca gormen cok iyi azda olsa bir alt yapin oluyor.Gramerleri kavrarsan tek eksigin kelime ezberi olur iyi degerlendir.
Turkiyede devlet universitesini kazanabilrsen cok iyi ancak beni biraz kasar diyorsan ve eger Almanya\'da universite konusunda ciddiysen ozel bir universiteyi tercih edebilirsin.Cunku kayit yaptirmana gerek yok OSS yerlestirme formunla Almanya\'da universitelere basvuruda bulunabilirsin..
Alman universitelerinden Kabul belgesi sart ve Almanca istiyorlar dogru ama sartli kabulde alabilirsin once dil kursuna yazilip istenilen sinavlari basariyla verip universiteye katilabilirsiniz gibi..Yada universitelerin kendi bunyelerindeki dil kurslarina kayit yaptirabilirsin burada da gene sinavlari verip uniye kayit olabilirsin..Diger bir ihtimalde ozel bir dil kursuna gidip sinavlari verdikten sonra basvurursun.Yani ihtimaller cok ama bunlar icin uygun olup olmadigini iyice dusun zira masrafli oluyor baya..
Dil kursu vizesini cevirmen zor tekrar gelip ogrenci adayi vizesi alman lazim konsolosluk sitesinde yazan bu ;
\'\'Dil kursu sona erdiginde Almanyada hemen yuksek ogrenime baslamak istiyorsaniz, bastan
itibaren universite ogrenci adayi vizesine muracaat etmeniz gerekmektedir.\'\'Bu yuzden universite dusunuyorsan direk ogrenci adayi vizesi alman lazim.
Pasaport icin acele etmene gerek yok bir kac gunde aliyorsun.
Son basvuru tarihi Temmuz 15 yapabilecegin bir sey var agustosu bekleyip herseyini hallettikten sonra dil kurslarina yazilirsin onlarin baslangic ve bitis tarihi yok..Oraya gidincede universitelerle basvurursun..
Kuzenin sana garantor olursa tabiki faydasini gorebilirsin..Onun disinda malesef bi faydasi olmaz.

hiPoKoNdRiyAk

Mesaj gönderen hiPoKoNdRiyAk » Çrş Kas 12, 2008 5:51 pm

physiker ve siz atmistiniz :)

Evet istesem cok iyi bir almanca alt yapisi olusturabilirim cunku hocam bana yonelik calismalar yapiyor ama ben oss\'ye hazirlandigim icin pek de uzerine durmuyorum sadece sinav donemi puan gelsin diye calisiyorum.. :)

Ben Turkiye\'den babamin ya da enistemin garantor olmasini dusunuyorum. Turkiye\'den oluyor yanlis bilmiyorsam?

Eger ille de hukuk dersem ve 340 puan cikaramazsam ozel tercih ederim ama o zaman ille de hukuk demezsem hukuk ya da iktisat yazarim.. Hepsi basta dedigim gibi 3,5 saatlik sinavdaki stresime bagli :)

Kamu yonetimi Almanya\'da hangi bolume denk geliyor? Hukuk ile bir cok dersleri ortak..

Tesekkurler cevaplarin icin :)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Kas 13, 2008 3:16 am

Ikimizde atmisiz demek olsun fazla mesaj goz cikarmaz garanti olsun diye :)
Valla eger ossde 340 yaparim diyorsan yolun acik olsun aslinda zor birsey degil ben hic ders calismadigim halde 298 yaptiysam sende yaparsin heralde inanmak onemli eger kendini kasarsan surekli aklinda soru isareti olursa stres vs. sebepler yuzunden kaybedersin.Biraz rahat olmak lazim..Cok dusunme bence o gunu..Almanca\'da calisabilirsin yani -)
Sorularina gelecek olursak ;
Malesef artik Turkiye\'den garantor kabul etmiyorlar..Almanya\'dan bloke hesap yada garantor olmali..
Diger sorun hakkinda bilgim yok Kamu yonetimi onuda diger arkadaslar cevaplarlar zaten..

hiPoKoNdRiyAk

Mesaj gönderen hiPoKoNdRiyAk » Prş Kas 13, 2008 3:22 pm

Turkiye\'den sadece annem ya da babam olabilirmis oyle demislerdi ama artik oyle olmadigini bilmiyordum.. Peki tesekkur ederim :)

Zaten tek sorun stres ve korku suanki durumumla okul puanini falan katinca 300u geciyor ama dersaneden de dediler tek sorun heyecan ve stres :) Bakalim artik hayirlisi neyse o olcak =)

Artik yavas yavas Almanca\'ya baslayayim ben o zaman :D

cantona7

Mesaj gönderen cantona7 » Prş Kas 13, 2008 3:39 pm

Ben de bi soru sormak istiyorumm bnde bu sene girecegim oss\'ye diyelim 260 puan geldi ozel okulu tercih ettim kayit yaptirmadan almanya\'daki uniye basvurdum ne kadar bi surede kabul ederler beni sure uzarsa Turkiye\'deki ozel uniye mi kayit yaptiricam kayit tarihi bitmeden...

hiPoKoNdRiyAk

Mesaj gönderen hiPoKoNdRiyAk » Prş Kas 13, 2008 3:44 pm

a evet mesela ozel olursa diyelim bu sene gittim elimde kazandi belgesi var kurs falan derken mesela 1 sene gecti o belge hala gecerli olacak degil mi ? :D Yeniden OSS\'ye girmeme gerek yok degil mi ? =)

oezguer

Mesaj gönderen oezguer » Prş Kas 13, 2008 7:52 pm

elimizdeki oss kagitlarinin gecerliligi hakkinda 2-3 hatta 4 yil gecerli diyenleri bile duydum. sonucta o kagitla basvurcaksan dsh dan sonrada mutlaka gecerli merak etme.

hiPoKoNdRiyAk

Mesaj gönderen hiPoKoNdRiyAk » Prş Kas 13, 2008 8:56 pm

iyi madem =) cunku oyle bir sey olursa bir yere yerlestikten sonra gitmezsem bir sene sonra girdigim sinavda okul puanim 0,3 ile carpiliyormus =) cok buyuk bir risk olurdu..

Tesekkurler..

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Kas 14, 2008 3:06 am

[quote]cantona7 yazdi:
Ben de bi soru sormak istiyorumm bnde bu sene girecegim oss\'ye diyelim 260 puan geldi ozel okulu tercih ettim kayit yaptirmadan almanya\'daki uniye basvurdum ne kadar bi surede kabul ederler beni sure uzarsa Turkiye\'deki ozel uniye mi kayit yaptiricam kayit tarihi bitmeden...[/quote]

oezguer arkadasimizin cevabi sizin sordugunuz soruyla ilgili degil yanlis anlamayin sakin..
Ozel yada devlet universitesi farketmez her iki belgeylede Alman Universitelerine basvuru ve kabul alma suresi aynidir,3 ila 4 hafta arasinda degisir..Ozel universite diye erken yada daha gec kabul vermezler sartlar her iki durum icin esit..
Almanya\'dan kabul alamadiniz diyelim o zaman eger imkaniniz varsa kayit tarihi bitmeden OSS TERCIH SONUC kagidinizdaki kazandiginiz universite ve bolume kaydinizi yaptirabilirsiniz tabi ANCAK; kayit yaptirmazsaniz hakkiniz yanar ve gelecek sene tekrardan sinava girerseniz puaniniz 0.8 degil 0.3 ile ile carpilir.Buda cok ciddi bir durum..

kitty26

Mesaj gönderen kitty26 » Cum Kas 14, 2008 7:40 pm

arkadaslar...bisiy sorucam benim kagitlarim yabancilar subesine 6.kasimda yola cikmis.kadin 15 gunu bulur gitmesi dedi.bu arada ben basvurali tam 33 gun oldu.ne yani bir 15 gunde donemsi mi suruyor.yoksa kagitlar orda kaliyor pasaport hic gitmeden buraya cevap mi geliyor acaba ordan neleri arastiriyorlar ve kac gunde yabancilar subesi cevap veriyor.herzamanki gibi deneyimlerinizden yararlanmak isterim..cok soru sordum ama hepsine cevap bekliyorum

kalin saglicakla

cantona7

Mesaj gönderen cantona7 » Çrş Şub 11, 2009 5:03 pm

Benim babam su anda Hamburg\'ta ogretmen uni basvurusunu o Hamburg\'tan yapsa olur mu yoksa illa Turk ogrenciler Turkiye\'den mi basvuru yapacak?Bir de benim orda 2010\'a kadar oturum hakkim var bu uniye kabulumde kolaylik saglar mi?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Şub 11, 2009 7:04 pm

uni basvurusu ile oturum hakki olmasinin bi alakasi yok.. ama sen sadece basvuru formunu doldurursun, sonra belgelerle babana yollarsin altina imzan gerekiyor cunku.. baban ordan yapabilir elbette..