Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Aylik Odenen Radyo-Televizyon Vergisi 2013\'den Itibaren Zorunlu Oluyor - 17,98 EURO

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
schlb

Aylik Odenen Radyo-Televizyon Vergisi 2013\'den Itibaren Zorunlu Oluyor - 17,98 EURO

Mesaj gönderen schlb » Çrş Şub 11, 2015 8:43 pm

Iyi de sen Erasmus ogrencisisin. Turkiye\'ye doneceksin en nihayetinde. Bence odeme. Bunlar da iyice ogrencileri soyup sogana cevirmeye calisiyorlar.

Bizim yurtta da tv yok ama onunla alakasi yok. Bana da boyle gelmisti, mesaj attim dedim benim maddi durumum iyi degil, isterseniz ispat ederim. O zaman aylik 10 euro taksit yapalim size dediler. Illa odetecekler yani. Benim Alman arkadaslar mesela odememisler gecen sene. Hic ses seda da cikmadi dediler. Ama onlar Alman biz degiliz, iste butun mesele bu.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Şub 11, 2015 10:58 pm

erasmus icin farkli bir uygulama yok.
Bir daha Almanya\'ya gelirsen sorun olur mu bilemiyorum , ama gelmezsen Turkiye\'de oldugun surece odeme vs gelmez sana o kesin.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

semih12

Mesaj gönderen semih12 » Çrş Şub 25, 2015 3:20 pm

Evet arkadaslar 3uncu mail geldi tabiki ne yazdigini anlamiyorum tam olarak ve sehirden abmeldung yaptim ve banka hesabimi coktan kapattim bile. Umarim sorun cikmaz. Lovehurts senin icin bir sorun olusturdu mu bu durum ?

mechatronic

Mesaj gönderen mechatronic » Çrş Mar 18, 2015 7:59 pm

Merhaba arkadaslar,
Bende 2. mektubu aldim ve simdi evi degistiyorum acaba sizce diger ev icin tekrar 2 mektup hakkim var mi yoksa direkt ceza mi geliyor?
Not: Su an kaldigim evde ki alman arkadasim bu vergiyi oduyor. Bir evde 2 kisi de odemesi gerekiyor mu ?
Tesekkurler

helennpeanuts

Mesaj gönderen helennpeanuts » Çrş Mar 18, 2015 8:02 pm

@mechatronic

Kaldigin ev WG ise, yani Alman arkadasinla tek girisi olan bir evde yasiyorsan tek bir odeme yapilmasi gerekir sadece, yani ortak odeme yapabilirsiniz. Yeniden mektup geldigi takdirde ev arkadasinin GEZ icin olan kayit nosunu iste ondan, forma onu doldurup gonder. Aranizda artik aylik masrafi bolusebilirsiniz.
Lutfen ozel mesaj atmayin.

Bitte keine PNs.

mechatronic

Mesaj gönderen mechatronic » Çrş Mar 18, 2015 9:06 pm

@helennpeanuts
Simdi sordum ona WG oldugu icin tek odeme yapmamiz gerekiyormus onun kayit numarasini internetten gonderdim. Insallah bir sorun cikmaz zaten bir hafta sonra evi degistirecegim simdiden ummeldung yapmistim ama umuyorum bir daha mektup gelmez de kurtururum.

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Cmt Nis 11, 2015 12:56 pm

Dun ben de aldim bu mektubu ilk kez ve koccaman "Bitte zahlen Sie den Betrag von 160,86 EUR" yazmislar. Ama benim sorularim var.

1- Neden 160 euro? Mektubun altinda "Ihr Kontostand am 09.02.2015 -107,88" demisler. Geldigimden itibaren 6 ay gectigi icin mi boyle? Iyi de ben 2 ay zaten evsiz dolastim, adresini verdigim evde de ne radyo vardi ne TV. Bu durumda simdi ne bu?

2- Su anki evimde tamam radyo dinliyoruz ama TV yok. Bir de kaldigim ev WG. Hatta benim sadece Untermietvertrag\'im var ve hatta bu sebepten dolayi ev sahibi olan kilise evden cikmami istiyor, yeni bir yer bulur bulmaz tasinacagim yani. Bu durumda kontrat benim adima dahi degilken neden bu mektup ev arkadasima ya da odasini bana kiralayan kisiye degil de benim adima geldi?

3- Physiker\'in dedigi yontem 2013\'te anlatilmis. Ogrenci olup hala ayni sekilde bu odemeden yirtan var mi?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Nis 11, 2015 2:05 pm

artik elektronik cihazin var mi olayina bakilmiyo. Her daire! bu 17euro civarindaki aylik sabit miktari odemek zorunda. adres kaydini yaptirdigin anda otomatikman hesaplanmaya baslar. Kontratin kimin uzerine oldugu ile alakali degil. Eger ki dairede 1 den fazla kisi mevcutsa, bu kisilerle esit miktarda paylasilip odenebilir, bu yuzden de diger kisilerden(bafog alanlar haric) bu miktari talep edebilirsin.

yabanci ogrenciler oturum isleri vs den dolayi maalesef adres kaydina dikkat etmek durumunda. bu yuzden de bu sorunu yasayan cok kisiyi duydum hatta kendi okulumda da bu sorundan muzdarip alman vatandaslarini da duydum. ama henuz kolay bi siyrilma yolu duymadim.

BAFOG alan ev arkadasi olan kisilerin muafiyeti var gibi bi soylem gelmisti kulagima ama daha sonraki yaptigim arastirmalarda boyle bisey yok. bafog alan kisi muaf fakat almayan diger kisiler yine bu vergiyi odemek durumunda.

Yurtlarda kalan kisilere maalesef muafiyet yok. odemek durumunda yurtta kalanlar da. Yine daire ve paylasim kurali buralarda da gecerli.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Cmt Nis 11, 2015 2:22 pm

ev arkadaslarindan elbet odeyen vardir.Bir numara oluyor onu iste ve online yolarak yolla.Arkadasinada payina duseni odersin.160 euoya bir etkisi olacagini sanmiyorum.Cok daha once yapmaliydin cunku.Bu mektuptan once en az 2 3 mektup daha almistirsin.

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Cmt Nis 11, 2015 8:17 pm

Hayir daha oncd hic mektup almadim, bu ilk mektup. Daha oncekilerin ulasmamis olma olasiligi da yok. Hep ulasilabilir bir adresim vardi. 1 kisi kaliyor benimle birlikte be posta kutusuna sadece ben bakiyorum, ona boyle bir mektup hic gelmedi.

Diger bir konu da, ben burada yasal olarak issiz bir ogrenciyim, calismiyorum. Para kazanmayan, sadece garantorle burda olan birisi olarak bu durumu belgelendirsem - bunu nasil yapabilirim bilmiyorum - buradan bir sey cikar mi ki?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Nis 11, 2015 11:35 pm

normal, daha once mektup almamis olabilirsin. sayet benim arkadaslar da ayni sekilde belli bi sure sonra 160 euro meblagli mektuplar aldi.

eren in dedigi gibi eger bu 160 euro nun kesildigi donem icersinde eski kaldigin evde biri oduyodu ise onun kayit numarasiyla odedigini belirtip meblagin bi kismindan kurtulma ihtimalin yuksek. kalani da suandaki diger kisiyle paylasirsan miktar baya bi duser.

dedigini deneyebilirsin ama kolay olacagini sanmiyorum.

Eddard Stark

Mesaj gönderen Eddard Stark » Sal Nis 14, 2015 3:12 am

Benim bu hesap en son 200lere dayanmisti. Arkadasin 400leri gordu. hic odemedik. Artik onlar da mektup olayini kesti. Onlar da anladi bizi sanirim. :) Bir sey olmaz heralde.

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Sal Nis 14, 2015 8:37 am

Iste ben isi "heralde"ye birakmak istemiyorum ama alman bir arkadasla konustum, o da 5 yildir odemedigini soyledi. Okuldan bir hocaya sordum, konu mahkemeye goturulmus, bu vergi kalkabilirmis ama o da sadece bir olasilik dedi.

Chandelier

Mesaj gönderen Chandelier » Sal Nis 14, 2015 7:06 pm

http://i.hizliresim.com/ogP0bm.jpg

GEZ uzerine bir karikatur...

ouzz

Mesaj gönderen ouzz » Pzr Haz 14, 2015 7:54 pm

Benim Almanya\'da 4. donemim ve yurtta kaliyorum, su ana kadar baya mektup aldim odemem gereken miktar 300 Euro ya yaklasti ve ben bu konuda hicbir islem yapmadim.
Yakin zamanda oturum iznim bitecek ve yenilemek icin basvuru yapmam gerekiyor. Basvuru sirasinda karsima cikmasindan ve olumsuz bir etki yaratmasindan biraz korkuyorum acikcasi ? Bu konuda bir deneyim yasayan var mi ?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Haz 14, 2015 8:02 pm

Oturum almayla uzaktan yakindan ilgisi yok, o konuda endisen olmasin.

Ama bunu odemeniz lazim, kacisi yok bundan suan.
Mahkemeninde bir GEZ ODEMESI ZORUNLU degildir diye bir hukmude yok bugune kadar.

Yurt ortami nasilsa; WG ya da tek kisilik odalar, ona gore odemeyi ev arkadaslariyla paylasmak mumkun.

ouzz

Mesaj gönderen ouzz » Pzr Haz 14, 2015 8:20 pm

Tesekkur ederim, ben tek kisilik odada kaliyorum bu yuzden paylasabilecegim kimse yok malesef. Simdi de bir anda bu kadar miktari odemek de zor geliyor acikcasi. Erteliyorum ama umarim birsey cikmaz

"2.000.000 Stimmen erheben sich gegen Die Rundfunkgebuhren" Facebook ta boyle bir sayfa var gerci daha 1 milyon civarinda ama belki bir kanun degisikligi falan olur diye umut ediyorum.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Haz 14, 2015 8:39 pm

[quote]ouzz tarafindan yazilan metin:

Tesekkur ederim, ben tek kisilik odada kaliyorum bu yuzden paylasabilecegim kimse yok malesef. Simdi de bir anda bu kadar miktari odemek de zor geliyor acikcasi. Erteliyorum ama umarim birsey cikmaz

"2.000.000 Stimmen erheben sich gegen Die Rundfunkgebuhren" Facebook ta boyle bir sayfa var gerci daha 1 milyon civarinda ama belki bir kanun degisikligi falan olur diye umut ediyorum.[/quote]

Hamburg Idari Mahkemesi\'nin bu bir koridor uzerinde tek kisilik odalardan olusan, giris cikis yerlerinde koridor kapisi bulunan, koridorda ortak kullanilan mutfagi, tuvaleti, banyosu vs bulunan yurtlar icin vermis oldugu bir karar geregi; boyle yurtlarda oturanlar, GEZ odemesini koridora kapisi olanlarca ortaklasa yapilabirler.
Yalniz bu karar daha hukuken / kanunen gecerlilik kazanmamis. Yurtta kendi katinda/koridorunda olanlarla anlasabilir ve deneyebilirsiniz boyle birseyi.

Yani mesela koridor kapisini kapattiktan sonra o koridor veya hol uzerinde kac daire varsa, bunlar tek bir kisilik hesap altinda odeme yapabilirler.

O zaman tum borc oturan kisi sayisi ne kadarsa ona bolunur.

Okuduklarima gore kesinlesmis bir sey degil , buna guvenmeyin ama sansinizida deneyin.

http://www.studentenwerk-dresden.de/wohnen/faq-21.html

alihandro_007

Mesaj gönderen alihandro_007 » Çrş Ara 09, 2015 4:22 pm

Merhaba arkadaslar ben ilk geldigim zamanlarda bilgi eksilikiginden dolayi odemistim 2 kere simdi odememe sansim oldugunu ogrendim ancak yukaridaki link bozuk hangi belgeleri doldurmam gerektigini goremedim ayrica ben garantor ile geldim bu bir sorun teskil eder mi cunku blok hesabim yok ?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Ara 09, 2015 5:52 pm

Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com