Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Turkiyedeki universiteden kazandi belgesi

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
fluien

Mesaj gönderen fluien » Cmt Mar 21, 2015 12:24 pm

Oncelikle bolca okumama ragmen bulamadim boyle bir konu, eger sacmaysa ya da daha once konusulduysa simdiden kusuruma bakmayin biraz garanti is gormeye calisiyorum.. :)

Uzatmadan sorayim, birkac baslikta denk geldigim "kazandi belgesi" nasil aliniyor tam olarak? Okudugum basliklara gore tercih yaptiktan sonra kayit yaptirmama gerek yok fakat isteyip kazandigim bolumden boyle bir belge almam gerekiyor.

Kisacasi faks mi gonderiyorum, gidip mi istiyorum, osym sitesinden elde edecegim bir sey mi nedir bu tam olarak nasil resmiyete geciririm onu merak ediyorum.

Ve Almanca\'ya tercume ettirmem gerekecegini varsayiyorum, dogru mudur?
Cevaplariniz icin simdiden tesekkurler, kimse sormadigina gore umarim komik kacmamistir :ap

lmasfo

Mesaj gönderen lmasfo » Cmt Mar 21, 2015 12:28 pm

OSYM yerlestirme sonuclarini acikladiktan sonra (Genelde temmuzda oluyor) o sayfadan yerlestiysen bir universiteye alabilirsin. Ayrica dogrulama kodu verildigi icin resmi belge niteligi tasidigini dusunuyorum.

lmasfo

Mesaj gönderen lmasfo » Cmt Mar 21, 2015 12:32 pm

Ayrica sag tarafta kare kodu verilmektedir bu belgenin.

fluien

Mesaj gönderen fluien » Cmt Mar 21, 2015 12:37 pm

[quote]lmasfo tarafindan yazilan metin:

OSYM yerlestirme sonuclarini acikladiktan sonra (Genelde temmuzda oluyor) o sayfadan yerlestiysen bir universiteye alabilirsin. Ayrica dogrulama kodu verildigi icin resmi belge niteligi tasidigini dusunuyorum.[/quote]

Yani o universitenin bundan haberinin bile olmasina gerek yok o zaman :D Acikliga kavusmus oldu, tesekkur ederim.

lmasfo

Mesaj gönderen lmasfo » Cmt Mar 21, 2015 2:46 pm

Yerlestirme belgesinin uzerinde kayit tarihi yazar yani bu kayit yaptirmamissin demek oluyor. Almanyanin orada okuyagin bolumu Turkiyede kazanmani istemesinden yola cikarsak kazanmis oluyorsun yerlestigin takdirde :) Kayit yaptirmana gerek yok diye biliyorum. Ama onunde zamanin var forumda bu konuda fikri olan baska arkadaslarda vardir danismani tavsiye ederim. Basarilar dilerim simdiden.

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Cmt Mar 21, 2015 4:19 pm

Tercihler aciklanir. Sagda kaydet\'e tiklar ciktisini alir ve almanca yeminli tercumana cevirttirirsin.

Evet kayit yaptirmana gerek universiteye. Kayit yaptirirsan bir sey kaybetmezsin maddi manevi.

Sonucta adamlarin sana vize verecegi kesin degil. Vize vermezlerse ne yapacaksin? Kaydini yaptir Turkiye de isini garantiye al derim.
Tabi tercih senin..
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Cmt Mar 21, 2015 4:30 pm

Atalay\'a katiliyorum, kaydini yaptir ve isini saglama al.

OSYM Kazandi Belgesi icin ise, universiteden, OSYM tarafindan, noterden artik her ne sekilde olursa olsun imzali ve muhurlu bir cikti al. Vize icin bu cok ehemmiyet tasimasa da, burada sayet universiteye basvururken senden orjinal belge istiyorlar.

Fakat basima geldigi icin biliyorum ki, OSYM bu belgeyi 2011\'den beri imzalamiyor, zaten belgenin kendisi orjinal nitelikte ve dogrulama kodu var. Bu konuda burada universiteler zorluk cikariyor, onu simdiden dikkate alarak noterden filan bir imza - muhur tasdiki yaptir derim, yani patates muhuru olsa kabul edecekler, maksat muhur olsun. Ben bu belgeyi burada Koln Baskonsoloslugu Egitim Atesesi\'nde calisan cok iyi bir hanimefendi sayesinde, Atese\'den onaylatarak bu sorunu cozdum. Yoksa evragi Turkiye\'den gondermek zorunda kalacaklardi. Bol sanslar simdiden.
RWTH Aachen University - Makine Muhendisligi

Orcn

Mesaj gönderen Orcn » Pzt Nis 06, 2015 8:00 pm

Yeni bir baslik acmak istemedim, konuyla ilgili bir sorum var.

Universite basvurusu icin OSYM\'nin yerlestirme sonuclari sayfasindan yerlestirme sonucumu noterden cikti alip onaylatacagim, ancak ucreti ile ilgili bir bilgi bulamadim. Tahminen ne kadar ucret alir acaba noter?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Nis 06, 2015 8:28 pm

notere onaylatmana gerek yok.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Orcn

Mesaj gönderen Orcn » Pzt Nis 06, 2015 8:55 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

notere onaylatmana gerek yok.[/quote]

Tesekkurler Physiker, o halde direkt cikti alip tercumandan cevirisini yaptirip konsolosluk onayina goturecegim. Baska bir baslikta bu islem yerine OSYM sifremizi ve yerlestirme sonuclarini linkini gonderebilecegimiz yaziyordu ama benim basvuracagim yer icin denenmemis daha once, o yuzden guvenli olsun diye tercume ettirip onaylatip gonderecegim.

Chandelier

Mesaj gönderen Chandelier » Çrş Nis 08, 2015 8:12 am

Hangi konsolosluga gotureceksiniz? Konsolosluk, yeminli tercumeleri onaylayacak bir merci degildir. Protokol geregi dogru adres noterdir. Zaten Istanbul\'daki Alman Konsoloslugu da bu islemi yapmiyorlar. Birinci mesajinizda yazdiginiz gibi "garanti is gormek" istiyorsaniz o evrak uluslararasi sahalarda yalnizca apostil ile gecerlidir. Bunun icin de oncelikle noter onayi, sonrasinda da apostik yapilmasi gerekir.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Nis 11, 2015 1:17 pm

Hic bir evragi noterde onaylatmaniza gerek yok. Konsolosluk onayi yeterli oluyor. Turkiye de yapilan noter onayini uni assist ve bir cok universite kabul etmiyor.
www.deutschstudent.com

Chandelier

Mesaj gönderen Chandelier » Cmt Nis 11, 2015 1:34 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Hic bir evragi noterde onaylatmaniza gerek yok. Konsolosluk onayi yeterli oluyor. Turkiye de yapilan noter onayini uni assist ve bir cok universite kabul etmiyor.[/quote]

Noter onayi degil, apostil uluslarasi hukukta baglayici. Apostil icin de noter onayi gerekir. Noterlerde, tercumanlarin imzasini dogrulayici imajlar var, karsilastirma yapiliyor. Benim merak ettigim iki nokta var: 1) Konsolosluk ne diye tercumeyi onaylayacak? Tercume dogrudur diye mi? 2) Ornegin Istanbul\'daki konsolosluk, tercumeleri onaylamiyor. Bizzat deneyimledim. Bir seyler mi degisti yakin zamanda? Konsolosluktan konsolosluga degisen bir sey mi?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Nis 11, 2015 1:55 pm

Hayir degismedi, tercumeleri onaylatmaya gerek yok.
www.deutschstudent.com