Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da universite mi, master mi?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Cum Haz 12, 2009 8:35 pm

arkadaslar uniye ilk basladigimda yillardir yasadigim sehirden 650 km uzaktaydim ilk hafta kafayi yiyecektim. cok zor bir durumdu. ayni seyi acaba almanyaya deneseydim heralde cildirirdim. ama 10-15 gunde alisabiliyor nsan bu duruma. almanyadada boyle olur.ancak lisans egitimini almanya almak bazilarina belki ´calisinca hersey olur´ matigi kolay gelebilir ama is oyle degil bence. ben master icin geldim. piskoloji berbat bir duruma giriyor.
ayrica sunuda soylemek lazim. turkiyede cok guzel veya aci tecrubeler unide yasaniyor. bunu almanyada yasamak imkansiz. ama bazi degisik zorluklarida almanyada yasayarak olur. bu acigida masterla kapitabilirsiniz.
gercekten lisans icin gelen baya buyuk risk almis olur. master icin gelmek daha mantikli.

Halosteel

Mesaj gönderen Halosteel » Cum Haz 12, 2009 9:24 pm

lisans derken ne demek istediniz ki?

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Cum Haz 12, 2009 9:29 pm

Lisans=Bachelor
Yuksek Lisans=Master

Halosteel

Mesaj gönderen Halosteel » Cum Haz 12, 2009 9:31 pm

bu dedigin oss sonrasi mi?

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Cum Haz 12, 2009 9:36 pm

kardes lisan egitimini hic duymadin mi. lisans egitimi demek 4 yillliklar. onlisanssa 2 yilliklar oluyor. liseye gidiyorsun galiba. belki ondan duymamissindir

Halosteel

Mesaj gönderen Halosteel » Cum Haz 12, 2009 9:39 pm

ondan galiba neyse iyi geceler herkse

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Haz 13, 2009 12:07 am

Arkadaslar 17 - 18 yaslari cok kucuk bir yas degil bence koskoca lise\'yi bitirmis oluyorsun ve artik birseylerin insanda oturmasi lazim..15-16 yaslarinda nice gencleri goruyoruz ABD veya Avrupa\'da olimpiatlara katiliyorlar,unlu futbol takimlarinda A Milli statusunde gorev aliyorlar vs..

Baska ulke elbette cok zor,aile,arkadaslar ve yasadigi sehirler baglari cok iyi olan onlarla ozdeslesmis biri icin hele kesinlikle daha zor..Ve kesinlikle psikolojik acidan bir degisim oluyor ancak alisilmayacak bir durum degil..
Tek sorun o guzelim yillari gelecek icin bir nevi feda etmek oluyor.Almanya\'da o deli dolu yillari yasamak var,simdi bulundugunuz ortamda yasamak var..Bu tamamen kisiden kisiye degisir..
Bu yuzden ben diyorum ki genelleme yapmak cok zor ve bu konu tamamen kisisel,herkesin icin farklilik gosterir..
Suda bir gercek anadilinde ogrenmekle,sonradan ogrenecegin bir dille ogrenmek farkliliklar yaratabilir elbette.Ancak lisan egitimi yada master fark etmez yurdisi tecrubesi zoru basarmak demektir ve bunu basaran kolay kolayda yere dusmez.

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Cmt Haz 13, 2009 6:53 pm

bence turkiyede lisans diplomasini alin oyle gelin. olurda burda bir kaza basiniza gelirse en azindan almanca ile turkiyeye donerek en azindan o konuda kar etmis olursunuz. ama lisansi almanyada okumaya glenlerin bitirmekten baska sansi yok. bilmiyorum bu baskiyi kaldirmak zor. tamam basarilarbilir ama uzun zamaninizi alir.
tabi karar yine de sizin

hiPoKoNdRiyAk

Mesaj gönderen hiPoKoNdRiyAk » Cmt Tem 11, 2009 8:32 am

Sonunda bir karara vardim..
Mastera karar verdim.. Gunlerce evde suren konusmalar (gitmek isterken destek olduklari gibi vazgectigimde de ayni destegi cekmediler uzerimden.. Aile gibi yar olmuyor iste :D), tum seneden beri kafami kurcalayan kisimlari atlatip bi sonuca ulasabilmenin sevincini yasiyorum sabahin bu saatinde :D En azindan bi dusuncem son buldu..
Mastera karar vermis olmam yasimin kucuk oldugundan ya da cesaret edemedigimden degil gelsem cok rahat ayaklarimin uzerinde de durmasini bilirdim ben :D Deniz ve Gurkan gercekten haklilar.. OSS\'ye hazirlanirken ezberledigim hicbir bilgi olmayacak orada.. =) Once egitimimi kendi dilimde almayi dusunuyorum.. Bu sirada da en azindan yabanci dilimi halletmis olurum.. Master icin Almanya olur mu orasini bilmiyorum.. Hayat onume ne gibi firsatlar cikarir onu da bilmiyorum =) Su siralar aklimda farkli dusunceler var; pazar gunu hayata gecircem kismetse :D Basta tum calismam gitti diye uzulurken; sacmaladigimi farkettim :D Zaten hayatimi ossye indirgedigimden boyle stres yaptim.. Ailemin destegi basta olmak uzere herkesin verdigi destekle "yikilmadim ayaktayim" diyorum.. =) Poff bunalima girip tatilimi de rezil ettim :D

Sizi cok seviyorum.. =) Her sey icin tesekkur ederim.. Herkese elini attiklari her seyde basarilar dilerim.. =)

Sanki veda konusmasi yapiyormus gibi hissettim kendimi.. :V

Yine doldurmusum smileyleri :L Napiyim yaa =)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Tem 11, 2009 11:13 am

kaybol =)

hiPoKoNdRiyAk

Mesaj gönderen hiPoKoNdRiyAk » Cmt Tem 11, 2009 11:29 am

Gurkannn :2p:2p:2p:2p

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Cmt Tem 11, 2009 1:17 pm

sanada basarilar tugba... insalah hersey diledigin gibi olur...:ap

mavisim

Mesaj gönderen mavisim » Sal Şub 03, 2015 10:17 am

Konu eski ben yorumcularin hala ayni fikirde mi oldugunu dusunuyorum.Geneli fazla agir gelir sadece master icin gelin demisler.

Bir de benim fikrim bu ulke mhendislikte kendi egitimi disindakni tanimiyor,mastera gelen adam is bulayim dese bulabiliyor mu rahatca?Onca emege bir kapisi olmasi lazim..Secer secmez ama cepte karti artmali!
Degismeyen tek sey degisimdir!

Kullanıcı avatarı
Mcgill

Re: Almanya\'da universite mi, master mi?

Mesaj gönderen Mcgill » Sal Şub 12, 2019 1:44 pm

Bu konu hakkında düşünceleri olanlar yazabilir mi,lütfen?
İnformatik lisansından sonra master yapmayı düşünüyorum..
Almanya'yı düşünme sebebim eğitim iyi.Türkiye'de okursam ingilizce okuyacağım.
Master yapmayı düşündüğüm yer ABD veya Kuzey Avrupa buradaki master dili ingilizce.
Almanca dezavantaj oluşturur mu master için onu araştırıyorum.

Kullanıcı avatarı
Mcgill

Mesaj gönderen Mcgill » Sal Şub 12, 2019 2:18 pm

Mcgill yazdı: Sal Şub 12, 2019 1:44 pm Bu konu hakkında düşünceleri olanlar yazabilir mi,lütfen?
İnformatik lisansından sonra master yapmayı düşünüyorum..
Almanya'yı düşünme sebebim eğitim iyi.Türkiye'de okursam ingilizce okuyacağım.
Master yapmayı düşündüğüm yer ABD veya Kuzey Avrupa buradaki master dili ingilizce.
Almanca dezavantaj oluşturur mu master için onu araştırıyorum.
Düşündüğüm alanlar data science,Yapay zeka,Makine öğrenmesi,otomom araçlar

Kullanıcı avatarı
Mcgill

Mesaj gönderen Mcgill » Prş Şub 14, 2019 11:24 pm

Düşüncesi olanlar lütfen yazabilir mi?

Masterkomm

Mesaj gönderen Masterkomm » Cum Şub 15, 2019 3:32 pm

bence türkiye'de devlet üniversitesi kazanılmışsa lisans anlamsız.

veremus

Mesaj gönderen veremus » Cum Şub 15, 2019 5:40 pm

Ben özellikle bilim alanında bir eğitim alınacaksa "herhangi bir şey anadilinde daha iyi öğrenilir," tezine katılmıyorum. Henüz Almanca'yı tam öğrenmediğim için her ne kadar aynı şeyin geçerli olduğunu tahmin etsem de İngilizce için konuşayım. Okuduğum bilim ve teknoloji üzerine okuduğum her kitap, makale, haber ve yorum İngilizce hatta günümün çoğu Türkçe'den çok İngilizce ile geçiyor diyebilirim ve bu süreç içerisinde bazı şeyleri Türkçe'de anlamakta neden zorluk çektiğimi daha iyi gördüm. Öncelikle Türkçe bilim kültür ve geleneği olmayan bir dil. Bilim kültürü olan toplumlardan çıkan dillerdeki kelime ve cümlelerin beni çok daha esnek düşünmeye ittiğini ve Türkçe'de teknik konularda ifade etmekte zorlandığım şeyleri çok daha ifade edebildiğimi gördüm.

miniaturk'e katılmıyorum. Programlamanın Türkçe'de öğrenilmesi yurt dışı planları olan biri için dezavantajdır. Tercümanlık okumuş biri olarak da şunu söyleyebilirim ki çeviri de kaybolan birçok şey oluyor. Programlamaya meraklı ve neden programlama için böyle bir şey söylediğimi merak edenler için linkteki makalenin 4. kısmını ve zamanı olanlar için aslında programlamanın Mozartlarından olan Eric S. Raymond tarafından yazılmış olan makalenin tamamını şiddetle tavsiye ediyorum: http://www.catb.org/esr/faqs/hacker-howto.html#skills4

Ertelemek yerine bir an önce o kültüre alışmaya başlamak sizi 10 sene içerisinde birçok kişinin önüne atacaktır. 2 sene bilim kültürü olan bir dilde eğitim almış biriyle 6 senedir o eğitimi alıp aynı zamanda zorluklara göğüs germeyi başarmış biri aynı kefede tutulamaz. Şu cümleyle bitireyim: "Easy choices, hard life. Hard choices, easy life."