Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vom Bachelor zum Doktor

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
totalrub

Vom Bachelor zum Doktor

Mesaj gönderen totalrub » Sal Mar 03, 2015 12:26 am

Selamlar Arkadaslar.

sizi ufaktan almayadaki is hayati ve benim tecrubelerim hakkinda ufaktan bilgilendireyim.

arada sirada buraya girer yazarim. almanyada bachelor ve master yaptim. bu surece dil kurslari falan dahil... 2 sini 3 ,5 sene icinde bitirdim. universitede tam zamanli doktorayi reddettim: ) bence basari degil daha erken bitirebilirdim. bu surecte hep calistim. herhangi bir aile destegi olmadi. emin olun cok zorr bir cok kisi bu yolu birakir. ben de aciyi sevmeyen kimseye tavsiye etmem.

zamaninda kirayi odeyecek parayi zor buldugum oldu. karnimi doyurabilmek icin garsonluk yaptigimda. Calismayacaksan almanyaya gelme turkiyede evde oturup bir universite kazanamadiysan almyaya gelme senin icin cok daha zor olacak yada vhusran olacak

is hayati :ilk isime master tezini vermeden bir yuksek teknoloji firmasinda basladim ayni zamanda doktoraya 6 ay gecmeden 20 yakin is teklifi aldim. suan suan aldigim bir teklifte 80.000 gordum. fakat hala ogrencilik yillarimdaki tutumlulugum suruyor.

almanlar bize normalde iyi pozisyon vermez calistigim firmadada tek yabanci benim %90 doktora yapmis. 2 farkli alman firmasindan suan imzali sozleme aldim ve benim imzalami bekliyorlar karar bende yani ... belki firmamda kalacagim. herzamanin zorlugu war ya suanki benim sikintim hangi sozlesmeyi secsem yada yerimdemi kalsam:) buyuk sorun degil heralde----ama karar vermek zor.

almanlar nasil boyle yola geldi?

suandan emin olun almani sadece bilgiyle yola getirebilirsin iyi olursaniz careleri kalmiyor. benim almancam cok mu iyi ? hayir .
iyi olmakla kastim uretebilmek tek alanda degil her alanda bilgi sahibi olabilmek.
turkiyede iyi temel atmadan buraya gelmeyin hic sansiniz yok evlenir isci olursunuz diyecegim fakat oda bitti artik.

Master icin gelen turk arkadaslara acik net master bitirip siemens kapak atarim olayi yok. Gelmek isteyenler cok beklemesin genciken gelin sonra 30 universite biter isiz gezersin ornek coookkkkkkk.

[small]Bana sorulari olan olursa ozel yazsin ben onu genele yayarim tekrar yazdgim yerleri bulmak zaman aliyor. fakat universite ile degil is hayati ile olursa yardimci olabilirim belki...[/small]

baneful

Vom Bachelor zum Doktor

Mesaj gönderen baneful » Sal Mar 03, 2015 12:30 am

Oo manyaksin

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Vom Bachelor zum Doktor

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Mar 03, 2015 4:18 am

chapeau!

Ne okudun ?
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

totalrub

Vom Bachelor zum Doktor

Mesaj gönderen totalrub » Çrş Mar 04, 2015 8:24 pm

Elektrotechnik und Informatik

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Vom Bachelor zum Doktor

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Mar 05, 2015 1:35 am

Tebrikler , yolun dahada acik olsun

atalayx6

Vom Bachelor zum Doktor

Mesaj gönderen atalayx6 » Prş Nis 02, 2015 12:41 pm

Allah yolunu ve basarilarini acik etsin.
Merak ettigim bir sey var.
20 ye yakin teklif aldim demissin. Benim de enistem dogma buyume orali ve bir keresinde sunu demisti durduk yere ne kadar iyi olursan ol firmalar gel bende calis demez sen basvurmadigin surece demisti.
Yani bu 20 firmaya kendin mi CV sundun onlar mi sana geldi?
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

mechatronic

Vom Bachelor zum Doktor

Mesaj gönderen mechatronic » Prş Nis 02, 2015 8:57 pm

Bende su an senin cektigin sikintilari cekmekteyim, bende ek is yapiyorum ,ailemin gelirken evet biraz yardimi oldu ama almanyaya geldigim ilk haftasonundan beri calisiyorum. Benim sorum, calistigin ek islerin hangilerini cv ye yaziyorsun :) Ben hepsini yazmaya kalksam 3 sayfayi geciyor ve bu hic tavsiye edilmeyen bir durum :P
PS: Bu arada tebrikler...

Baba yaga

Vom Bachelor zum Doktor

Mesaj gönderen Baba yaga » Pzr Nis 05, 2015 10:02 am

Merhaba temel derken matematik fizik temelinden mi bahsediyorsunuz?

totalrub

Vom Bachelor zum Doktor

Mesaj gönderen totalrub » Sal Nis 21, 2015 10:10 pm

[quote]mechatronic tarafindan yazilan metin:

Bende su an senin cektigin sikintilari cekmekteyim, bende ek is yapiyorum ,ailemin gelirken evet biraz yardimi oldu ama almanyaya geldigim ilk haftasonundan beri calisiyorum. Benim sorum, calistigin ek islerin hangilerini cv ye yaziyorsun :) Ben hepsini yazmaya kalksam 3 sayfayi geciyor ve bu hic tavsiye edilmeyen bir durum :P
PS: Bu arada tebrikler...[/quote]

Ben genelikle Sabit is yerlerinde calistim garsonluk yaptigim Firma bile Buyuk bir firmaydi. Arbeitszeugnis bile verdiler ondan dolayi hepsini yazdim. Turk isyerlerinde calisiyorsan hic yazmasan daha iyi olur sabit bir yer degilse okula ilgilendim dersin.

totalrub

Vom Bachelor zum Doktor

Mesaj gönderen totalrub » Sal Nis 21, 2015 10:13 pm

[quote]atalayx6 tarafindan yazilan metin:

Allah yolunu ve basarilarini acik etsin.
Merak ettigim bir sey var.
20 ye yakin teklif aldim demissin. Benim de enistem dogma buyume orali ve bir keresinde sunu demisti durduk yere ne kadar iyi olursan ol firmalar gel bende calis demez sen basvurmadigin surece demisti.
Yani bu 20 firmaya kendin mi CV sundun onlar mi sana geldi?[/quote]

is basvuru surecleri baya farkli Headhunter dedikleri tipler var onlarin portallarina CV koyarsan ve expert seviyesideysen o kadar cook teklif geliyor ki tahmin edemezsin.Bu kisiler senin cv gorur iletisim bilgilerini satinalirlar.

totalrub

Vom Bachelor zum Doktor

Mesaj gönderen totalrub » Sal Nis 21, 2015 10:24 pm

[quote]mgf963 tarafindan yazilan metin:

Merhaba temel derken matematik fizik temelinden mi bahsediyorsunuz?[/quote]

Matemetik , Fizik heryerde aynidir. bence Temel degildir. onlari bilmiyorsan ve anlayamiyorsan zaten ilerleyemezsin.

ornek olarak: sen Elektronik okuyacaksin devreleri elektronik temelerini turkiyede ogrenmeden gelirsen burda oklu bitirme ihtimalin az bitirdikten sonra is bulma ihtimalin daha az cunku tam bilgiye ulasamiyorsun.

bunlarin nedeni: Anadilinde bile bir konuyu anlamak zor iken yabanci bir dilde konuya hakim olmak cok zor. sinav gecilir okul bitirilir ama artik piyasada diploma is yapmiyor bilgi is yapiyor.

Eski is yerimde calisan bir arkadas lise mezunu fakat adam aylik 10.000 Euro fazla nett kazanci vardi. yazilimi cok iyi yapiyordu. firmada az verdigi icin surekli calismiyor kendi tek kisilk firmasini kurmustu. bu cook uc ornek ve burdaki Ausbildung sisteminin getirisi

turkiyede en az 2-3 Semester okumadan buraya gelmeyin elinizde olursa erasmusla gelip ona gore karar verin.
1-2 ay once Turkiyeden gelen bir bayanla Trende konustum ogrenci olarak gelmis Wirtschaftsinformatik okuyormus. nekadar suredir almanyada oldugunu sordum 3 Yil dedi. okul daha nekedar surer dedim 3 yil sonra biterse cok iyi dedi.

bu arkadas belki turkiyede simdi okulunu bitirmek uzere ve ise girecekti . cok dikkat edin karar verirken.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Vom Bachelor zum Doktor

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Nis 21, 2015 11:19 pm

Son 3 cumlene siddetle katiliyorum.

RWTH Aachen

Vom Bachelor zum Doktor

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Prş Nis 23, 2015 1:09 am

[quote]totalrub tarafindan yazilan metin:

[quote]mgf963 tarafindan yazilan metin:

Merhaba temel derken matematik fizik temelinden mi bahsediyorsunuz?[/quote]

Matemetik , Fizik heryerde aynidir. bence Temel degildir. onlari bilmiyorsan ve anlayamiyorsan zaten ilerleyemezsin.

ornek olarak: sen Elektronik okuyacaksin devreleri elektronik temelerini turkiyede ogrenmeden gelirsen burda oklu bitirme ihtimalin az bitirdikten sonra is bulma ihtimalin daha az cunku tam bilgiye ulasamiyorsun.

bunlarin nedeni: Anadilinde bile bir konuyu anlamak zor iken yabanci bir dilde konuya hakim olmak cok zor. sinav gecilir okul bitirilir ama artik piyasada diploma is yapmiyor bilgi is yapiyor.

Eski is yerimde calisan bir arkadas lise mezunu fakat adam aylik 10.000 Euro fazla nett kazanci vardi. yazilimi cok iyi yapiyordu. firmada az verdigi icin surekli calismiyor kendi tek kisilk firmasini kurmustu. bu cook uc ornek ve burdaki Ausbildung sisteminin getirisi

turkiyede en az 2-3 Semester okumadan buraya gelmeyin elinizde olursa erasmusla gelip ona gore karar verin.
1-2 ay once Turkiyeden gelen bir bayanla Trende konustum ogrenci olarak gelmis Wirtschaftsinformatik okuyormus. nekadar suredir almanyada oldugunu sordum 3 Yil dedi. okul daha nekedar surer dedim 3 yil sonra biterse cok iyi dedi.

bu arkadas belki turkiyede simdi okulunu bitirmek uzere ve ise girecekti . cok dikkat edin karar verirken.[/quote]

Tespitlerinizin coguna katiliyorum. Burada diplomanin cok fazla bir tesiri yok, benim de gozlemlerim ve mezunlarla konustuktan sonra edindigim genel izlenim boyle. En onemli olan sey, meslek tecrubesi, Bachelor- ve Masterarbeit\'inizin konusu, sizin ise girmenize olanacak veren en temel hususlar. Hatta bir tanidigim bana, sahte diploma versem bile umurlarinda olmaz, 10 farkli yere basvurdum, ne not ortalamasi, ne universitenin adi, hicbiri dikkate almadi, onemli olan verecekleri isi ne olcude yapabilecegin demisti. Ogrenim suresinde bence ileride calisacaginiz dal ve sececeginiz Vertiefungsrichtung ile ilgili bir firmada calismaniz, size ileride cok kolay is bulmaniza yardimci olacaktir.
RWTH Aachen University - Makine Muhendisligi

mechatronic

Vom Bachelor zum Doktor

Mesaj gönderen mechatronic » Prş Nis 23, 2015 3:16 am

[quote]totalrub tarafindan yazilan metin:

[quote]mechatronic tarafindan yazilan metin:

PS: Bu arada tebrikler...[/quote]

Ben genelikle Sabit is yerlerinde calistim garsonluk yaptigim Firma bile Buyuk bir firmaydi. Arbeitszeugnis bile verdiler ondan dolayi hepsini yazdim. Turk isyerlerinde calisiyorsan hic yazmasan daha iyi olur sabit bir yer degilse okula ilgilendim dersin.[/quote]

Tesekkur ederim mesajin icin, master yapan birisinin sence buyuk bir firmada teilzeit calisma ihtimali nedir? Hangi kanal araciligiyla basvuru yapmam gerekiyor?
Saniyorum sitede bu konuda fazla bir bilgi yok.