Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Bloke Hesap Miktari Artiyor

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Şub 18, 2015 10:51 am

Almanya da ogrenciler gecim masraflarini teminat edebilmek icin ya Almanya dan bir garantor ya da deutsche bank veya is bankasindan(ayrica bir kac Sparkasse subesinde de) bloke hesap acarlar ve su anda aktuel 8040 euro yatirip, parayi bloke ettirip Almanya da her ay maximum 670 Euro cekebilirler.

Bu 670 euroluk miktar, Alman egitim bakanliginin Almanya da universite okuyan bir ogrenci icin on gordugu ve verilen en yuksek Bafog(kredi+burs) miktaridir.

Son gelen haberlere gore bu miktarda ciddi bir yukselis olacak. Yeni hesaplamaya gore bu miktar aylik 794 euro ya cikariliyor. Yani vize icin ve oturum uzatmak icin gerekli yillik paranin miktari 8040 euro dan 9528 euro ya cikabilir.

Fakat egitim bakanligi birden bu kadar yuksek bir artisi daha dusuk bir miktarda sabitlemek istiyor. Cok yuksek bir olasilikla aylik miktari 735 euro olarak kabul edecekler. Bu da yillik 12*735= 8820 Euro ya denk gelecek.

Bu artis %50 oranla gelecek kis doneminden itibaren kabul edilecek(Ekim 2015), diger bir olasilik ise 2016 yilindan itibaren veya bir sonraki yaz donemi(Nisan 2016) baslayacak.

Simdiden yillik belli bir miktar veya komple bir yili yatirip bloke hesapla vize uzatanlar veya gelecek sene vizeye basvuru yapacaklarin bu miktara gore kendilerini ayarlamalari gerekiyor. Yukarda verdigim tarihlere gore vize uzatma tarihlerinizi veya vize basvurularinizi ayarlamanizi tavsiye ederim simdiden.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

celikorenerol

Mesaj gönderen celikorenerol » Çrş Şub 18, 2015 11:15 am

Physiker, nereden bu haberi aldin sorabilir miyim? Ekim\'de vize uzatma gorusmem olucak, fikir sormak istedim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Şub 18, 2015 12:30 pm

bakanliktan.
www.deutschstudent.com

technonur

Mesaj gönderen technonur » Çrş Şub 18, 2015 1:30 pm

aslinda cok fazla bir dezavantaji yok soyle yok ilk odemede tamam biraz zorlayici olabilir fakat oturum uzatmada vs pek problem olmaz cunku...
tasarruflu bir kisi zaten ayda 600€ ya almanyada rahatlikla gecinir geriye kalan paranin ustune konularak oturum uzatilabilir diye dusunuyorum..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Şub 18, 2015 1:50 pm

Almanya da toplam 350 000 yabanci ogrenci var. Her ogrenciye yurtdisindan ailesinden ortalama 5000 euro geldigini varsayarsak toplam ortaya cikan parayi ben hesap edemiyorum. :)
www.deutschstudent.com

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Çrş Şub 18, 2015 4:49 pm

Abi doğal olarak bu Garantör kişide aranan ve istenen maaş miktarını da yukarı çekmesi lazım değil mi? Yoksa sadece bloke hesaplı eğitim sürdürenlere yapmaları biraz tuhaf:)
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Mar 02, 2015 1:08 am

Elbette garantorden aylik istenen para da artacak. Geliri, giderleri ciktiginda aylik en az 670 degil, 735 euro olacak.
www.deutschstudent.com

nadir

Mesaj gönderen nadir » Pzt Mar 02, 2015 4:10 am

Merhaba arkadaslar,
Aslinda tam yeri burasi degil ama aklima gelmisken sorayim dedi, bu yeni duzenlemeye gore bafog bursunun miktarida artiyomu peki, yoksa yalnismi anladim, bafog icin basvurmayi dusunuyordumda

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Mar 02, 2015 3:05 pm

Aynen
www.deutschstudent.com