Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Untermieterin olarak yasal hakkim

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Sal Şub 24, 2015 8:46 pm

Su an kaldigim ev kilisenin (Diakonie) hastanesine bagli bir bina, dolayisiyla hauptvermieter onlar. Evi onlardan kiralayan bir A kisisi var, o 1 seneligine bu sehirde olmayacagi icin odasini bana kiraya verdi. Ayni zamanda evi bir B kisisiyle paylasiyorum, hauptvermieter ile kendisi daha birkac hafta once bir kontrat imzaladi, yani hauptvermieter su an ayni ev icin iki kisiyle kontrat yapti, ben hala untermieterin olarak duruyorum. Dun ev arkadasimin dedigine gore Diakonie kontrati olmayan ucuncu bir kisinin, yani benim artik orda kalmami istemiyormus. Ev arkadasim kacak falan bir sekilde kalirsin dedi ama acikcasi ben biraz da bunun bahane oldugunu dusunuyorum. Benim hala 2015 ekime kadar kontratim var, ama dedigim gibi untermieterin olarak. Simdi Diakonie veya kontrati olan o A ve B kisileri gelip beni cikarmaya kalksa benim yasal olarak onlara hayir deme hakkim var mi? Zaten mumkun olan en kisa surede baska bir ev bulup cikacagim, ama su an bulabildigim uygun bir ev yok. Kisacasi bu durumda ne yapabilirim, ne yapamam?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Şub 24, 2015 10:01 pm

internette buldugum bi untermietvertrag dan alinti:

[quote]Das Untermietverhaeltnis kann gemaeß den gesetzlichen Bestimmungen gekundigt werden, sofern sich aus dem
Hauptmietvertrag nichts Gegenteiliges ergibt. Wurde der Vertrag auf bestimmte Zeit abgeschlossen, kann er vor
Ablauf der vereinbarten Mietzeit nicht ordentlich gekundigt werden. [/quote]

eger belirli bir bitis tarihi varsa hayir arkadas sen beni cikartamazsin deme hakkin var. fakat hauptvermieter in sozlesmesi herhangi bi sebepten feshedildiyse o zaman cikmak zorundasin.

elindeki sozlesmenin kundigung bolumune bi goz at eger ayni madde varsa kapi gibi sozlesmem var dersin. yoksa da nasil bi ifade varsa hakkin o.

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Sal Şub 24, 2015 10:31 pm

Kontrat su an yanimda degil ama bizimkisi oyle cetrefilli detayli falan bir kontrat degildi hatta adres bile yazmiyordu ustunde. Sadece odasini kiraladigim kisiyle benim adlarimiz, kiranin miktari ve baslangic bitis tarihleri yaziyordu.

helennpeanuts

Mesaj gönderen helennpeanuts » Çrş Şub 25, 2015 2:35 am

Eger Hauptmieter\'in Untervermietung icin izni var ise, (bu onun, yani Hauptmieter\'in kontratinda yazar) seninle yapmis oldugu kontrat senin ve onun aranizda gecerli sayilir. Eger Diakonie Hauptmieter\'a bu hakki, yani baskasina Untermiete yapma hakkini vermemisse seninle yapmis oldugu kontrat "kural disi" oldugundan dolayi gecersiz sayilabilir. Bunu da sorman gerekir diye dusunuyorum.

Soyle bir Klausel mesela, farkli bir sey de yazabilir onun kontratinda;

"Der Mieter darf die Wohnung nur mit Erlaubnis des Vermieters untervermieten. Der Vermieter
muss dies erlauben, wenn fur den Mieter nach dem Abschluss des Vertrages ein berechtigtes
Interesse daran besteht, einen Teil bzw. die ganze Wohnung einem Dritten zum Gebrauch zu
uberlassen. Dies gilt nicht, wenn die Wohnung durch die Untervermietung uberbelegt wurde oder wenn in der Person des Untermieters ein wichtiger Grund fur die Verweigerung vorliegt."
Lutfen ozel mesaj atmayin.

Bitte keine PNs.