Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

4 yillik Acikogretim diplomamla ne yapabilirim ya da ne yapmaliyim?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
NurCey

Mesaj gönderen NurCey » Cum Haz 05, 2009 2:51 am

Merhaba Arkadaslar..
Ben Nurhan yaklasik 1 yildir Hamburgta yasiyorum..araniza googlede yapmis oldugum bir arama sayesinde katilmis bulunuyorum..
Oncelikle belirtmeli ve tesekkur etmeliyim ki,gercekten cok aciklayici ve yardimci olabilecek bilgi ve paylasimlarinizla guzel bir site hazirlamis ve sunmussunz..
Baktigim kadariyla beni benim sorularima yonelik tam anlamiyla aydinlatacak bir bilgiye rastlayamadim.Onun icin yeni bir konu acmayi uygun gordum.Eger hata ettiysem simdiden ozur dilerim..

Benim ogrenmek istediklerim sunlar;

-diplomami ubersetzen yaptiktan sonra nereye basvurmaliyim?

-4 yillik Acikogretim Iktisat fakultesi (Kamu Yonetimi) diplomasiyla Almanya`da Banka sektorunde ya da bir sirketin Muhasebesinde calisabilmek icin ne yapabilirim?

Burda sagdan soldan cok farkli soylentiler duyuyorum.Kimisi diyor diplomani ubersetzen yaptirsan bile hicbir ise yaramaz,burda tekrar 1 ya da 2 yil Realschuleye gonderirler ondan sonra da bankkauffrau ya da buchhalterin olarak ausbildung yeri bulabilirsen yapabilirsin..kimisi de diyor diplomani ubersetzen yaptiktan sonra seni gidebilecegin uniye yonlendirirler vs. gibi kulaktan dolma seyler..

Beni bu konularda bilgilendirir ve yardimci olabilirseniz minnettar olurum..Simdiden tesekkurler..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Haz 05, 2009 1:38 pm

ilk olarak sitemize hos geldiniz.. turkiye den alinan diploma ile ne yazikki almanya da calisma imkaniniz olmuyor.. anladigim kadariyla almanyadasiniz. bu durumda ya bir universite bitireceksiniz bachelor yada size tavsiye edilenler gibi bi yerde ausbildung yapmaniz gerekecek..

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Cum Haz 05, 2009 2:23 pm

ubersetzen derken,diplomani zeugnissanerkennungstelleye yolluycaksin orada senin diplomanin denkligini yapicaklar(anerkennung).o belge eline gectiginde almanyada ne yapabilecegin hakkinda daha aydinlatici bilgilere sahip olursun.ayrica real schuleye falan gitme diye bir sey yok.sadece lise diplomasi ile gelen birini bile real schule mezunu olarak kabul ediyorlar.eger bankkauffrau yada buchhalterin olmak istiyorsan,denklik biriminden alacagin belge ile bunlara rahat girebilirsin.ha almanca seviyen ne bilmiyorum,birde o meslekle ilgili hic bir pratigin olmadigi icin mecburen 1yada 2 yil ausbildungu yapma zorunlulugun olabilir.ama bitirp ise baslayinca normal bir realschule mezununa nazaran statun daha yuksek olur.yani chef gibi mertebelere cikma olasiligin onlara nazaran daha yuksek.

NurCey

Mesaj gönderen NurCey » Pzt Haz 08, 2009 8:36 pm

Her ikinize de vermis oldugunuz bilgilerden dolayi cok tesekkur ederim..

B1 sertifikam var..ama almanca seviyem perfekt diyemem,karsiligini bilmedigim bircok kelime var daha..

peki diplomamla birlikte not durum belgesini de vermelimiyim? cunku diplomada sadece not ortalamasi var..ders notlari ayri bir not durum belgesinde veriliyor..

ayrica siz bu durumda bana uniye gitmeyi mi yoksa bankkaufrau ya da buchalterin olarak ausbildung yapmayi mi,hangisini onerirsiniz?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Haz 08, 2009 9:16 pm

sanirim tam olarak anlasamadik.. turkiye den aldiginiz universite, lise vb. gibi diplomalarla burda calisma imkaniniz yok.. b1 seviyesinde iseniz gidip bir dil kursu yaparsiniz c1 i bitirip dsh veya testdaf sinavi verip universitelere basvuru yapabilirsiniz.. veya ausbildung.. artik secim sizin =)

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Sal Haz 09, 2009 12:33 am

ausbildungmu yoksa universitemi secimi kendi durumunuza bakarak yapmaniz lazim.Yani hayat ve gelecek sizin.ausbildung yapacaksaniz diplomanizi,lebenslauf,pass fotokopisini anerkenungstelleye yollayin ve ordan gelen belge ile istediginiz bir meslege basvuru yapabilirsiniz.universite dusunuyorsaniz,ordaki unilerden birine bolum basvurusunda bulunursunuz,bu dedigim belgelerle birlikte notlarinizida gostermeniz yarariniza olur.kabul aldiktan sonra universitenin dil kursuna baslarsiniz ve DSH sinavini gectikten sonra uniye baslarsiniz.tabi once bir karar vermeniz lazim,verdikten sonra nasil devam edeceginiz hakkinda burda soru sorup cevabini alabilirsiniz :)

NurCey

Mesaj gönderen NurCey » Sal Haz 09, 2009 9:09 pm

simdi cok daha iyi anladim..tesekkur ediyorum vermis oldugunuz bilgilerden dolayi..:)