Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Endustri Muhendisliginin Dunyadaki Yeri

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Faruk06

Mesaj gönderen Faruk06 » Cmt Oca 24, 2015 12:51 pm

Merhaba arkadaslar. Uzun ugraslar sonucu vizemi aldim suanda almanyada dil kursuna gitmekteyim. Fakat Sizlere uzun zamandir aklimi mesgul eden bir soru sormak istiyorum.
Hangisini sececegime dair Makine ve Endustri muhendisligi arasinda gidip geliyorum.

Dunya uzerinde makine muhendisliginin yerini az cok biliyorum fakat endustri konusunda emin degilim.
Aramizda endustri muhendisligi okuyan mevcut mu ? Dunya genelinde calisma standartlari nedir ?
Almanyada endustri muh. okumanin ne gibi avantaj - dezavantajlari olur ?
Yoneticilik konumunda makinemi endustri mi daha aktif olur gibi bir kac soru sormak istiyorum. Endustri ve makine muhendisi adaylarindan beklenen kosullar nelerdir ? (yani sunun uzerine merakli olmalisin iste soyle olmalisin cvyi doldurmaya bakmalisin gibi gibi gerci hepsi icin asagi yukari benzerdir ama bir sorayim dedim)
Maas konusunu cok merak etmiyorum cunku isini severek yaptigin zaman basarili olursun ve basarida zaten parayi yaninda getirir diye dusunuyorum. Benim icin onemli olan sikilmadan bu is uzerine tum calisma hayatim boyunca ilerleyebilmek olacaktir.
Bu yasima gelmeme ragmen daha net bir hedefim olmadigi icin uzulmuyor degilim Fakat yanlis bir secim yapmakta istemiyorum 2-3 yildir ikisi arasinda gidip geliyorum ama biri digerine baskin gelemiyor.
Sizlerden bir kac yorum bekliyorum.
Rahatsiz ettiysem ozur diler Cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim.

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Cmt Oca 24, 2015 4:33 pm

Dunya uzerinde mesleklerin yeri nedir?
Hangi meslek dalini secmeliyim?
Hangi mesleklere yonelirsem basarili olabilirim?
X ve Y mesleklerinden hangisini secmeliyim?

Bu gibi sorulari oncelikle baskalarina degil kendine sormalisin sevgili kardesim.
Yani demek istedigim seni heyecanlandiran meslek tipi ya da sikilmadan uzerine arastirma yapabilecegin, tutkuyla baglandigin bir meslek tipi kucuklugunden beri illaki vardir.Iste o noktada yonelmen gereken meslek tipi o olmalidir.

Makine ise ona yonelmelisin.Ama yok EM senin ilgi alanina giriyorsa ona yonelmelisin.
Bunu basardigin zaman zaten sevgin ve daha cok arastirma istegin sen farkina varmadan sana inanilmaz basarilar getirecektir,tabi ki bunlari disiplin ve saglam irade ile birlestirdigin taktirde ;)

Eger Makine ve EM senin yillardir hayalini kurdugun ya da ilgi duydugun meslek dallariysa bana kalirsa Makine\'ye yonel derim cunku beni buyuleyen meslek dali budur, bir baskasi gelir EM hakkinda tavsiye verir.
onun icin kendine sor bu sorulari ve mantiginla kalbini munazaraya tutustur ;)

Sonuc olarak Ascilik da okusan Dunya literaturunde severek kendini gelistirirsen kendine yer bulabilirsin,saglik sektorune yonelip kendini gelistirirsen de..
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

Faruk06

Mesaj gönderen Faruk06 » Cmt Oca 24, 2015 7:35 pm

Haklisiniz. 2sinide dusunuyorum ama biri digerinden daha baskin gelmiyor..
benim sorum su ki endustri muhendisliginin avrupada , dunyadaki durumu nedir onu ogrenmek istiyorum. Makine muhendisliginin durumunu zaten az cok bilmekteyim :)

bauen

Mesaj gönderen bauen » Cmt Oca 24, 2015 7:43 pm

turkiyede okumus ve kisa bir sure calismis bir endustri muhendisi olarak. niyetin turkiyeye donmekse veya bu daha yuksek ihtimalse endustri sec derim. haa almanyada olay nedir , amerikada nedir o kisim hakkinda konusmayayim.

Faruk06

Mesaj gönderen Faruk06 » Cmt Oca 24, 2015 8:16 pm

Turkiyeye donme gibi bir niyetim yok aslinda.
Daha cok avrupa ve amerikadaki durumunu merak ediyorum.
Cevabiniz icin cok tesekkur ederim :)

GK

Mesaj gönderen GK » Cmt Oca 24, 2015 10:35 pm

2 bolumude okuyan arkadaslarim dan bi kismi staj yapiyor suanda bi kismi da direk is buldu biraz daha teknik bilgim olsaydi endustri muhendisi olmayi isterdim bence gayet gecerli bolum okurken sadece teknik dersleri cok zor diyorlar yoksa bwlden falan baya rahat dersleri yaziyorlar.

bence secim yaparken ders konusundaki becerine bi bak makina da surekli teknik diye tabir edilen dersleri alirkan bu durum endustri muhendisliginde degisiyor mesela 2 zor ders yaziyorken muhendislik bolumunden araya 3 tane de normal calismayla gecilebilcek bwl derslerini sIkistirabilirsin.

lovehurts

Mesaj gönderen lovehurts » Cmt Oca 24, 2015 11:18 pm

Arkadaslar cok absurt bir soru olacak belki ama endustri muhendisliginin Almanya\'daki bolum olarak tam karsiligi nedir? wirtschaftwissenschaft mi?

GK

Mesaj gönderen GK » Pzr Oca 25, 2015 12:24 am

Wirtschaftsingenieurwesen

Faruk06

Mesaj gönderen Faruk06 » Pzr Oca 25, 2015 9:23 pm

Ben Turkiyede bilgisayar muhendisligi kazandim ama endustri muhendisligine basvurdugum zaman kabul alamama gibi bir durum olur mu ? (Bilgisayar muh. kazanip baska muhendislik secememe gibi bir durum olur mu yani?)

GK

Mesaj gönderen GK » Pzr Oca 25, 2015 11:47 pm

kazandigin bolumle endustri muhendislignin alakasi olmadigi icin basvurun red edilir buyuk ihtimal. ama turkiyede lisans bitirdiysen almanyada tekrardan istedigin bi bolumde lisans egitimi alabiliyorsun.

Faruk06

Mesaj gönderen Faruk06 » Pzt Oca 26, 2015 3:02 pm

Hadi yaa bu olmadi..
Turkiyede lisans yapmadim lisans icin direkt Almanyaya geldim.
ozaman olabildigince fazla universiteye basvurmali endustri icin.
Almanyada universite degistirmek icinde degistirmek istedigin universitede 1 sene okuma zorunlulugu vardi degil mi ?

Karthus

Mesaj gönderen Karthus » Pzt Oca 26, 2015 4:46 pm

[quote]Faruk06 tarafindan yazilan metin:

Ben Turkiyede bilgisayar muhendisligi kazandim ama endustri muhendisligine basvurdugum zaman kabul alamama gibi bir durum olur mu ? (Bilgisayar muh. kazanip baska muhendislik secememe gibi bir durum olur mu yani?)[/quote]
Isim olarak benzerlikten ziyade ders iceriklerine bakiliyor.O yuzden imkansiz gibi duruyor
RASTAFARI

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Pzt Oca 26, 2015 6:00 pm

Ben daha henuz universitede degilim, ancak Turkiye\'de 6 Semester Makine Muh. gecmisim var ve burda RWTH\'ya, hem Makine hem de Endustri icin basvurdum sansimi arttirmak icin fakat elbette kendi bolumumu okumak isterim.

Sana cok detayli bir bilgi veremeyecegim, fakat sunu soyleyim, arkadaslarin da dedigi gibi bence kisi yaptigi meslegi sevmeli, temel prensip odur. Gecen sene Turkiye\'den Makine kazanan bir tanidigimizin cocugu daha okula girmeden kac para maasla baslarim diye sordu. Ben boyle sorulari absurt buluyorum. Ben sahsen para icin RWTH\'a basvurmadim, buradan mezun olursam sayet iyi bir gelirim olabilir fakat bunu para icin yapmam, o isi yaparim para eder o ayri birsey (sozum burda size degil yanlis anlamayin, genel olarak soyluyorum).

Burada Endustri okuyan birkac arkadasim var, onlara danistim ve durumumu zaten biliyorlar, bana sahsen ozellikle FR Maschinenbau okuyanlar, Makine ile 80% ayni temelin, hatta derslerin oldugunu soylediler. Aradaki fark, Endustri\'nin BWL ile harmanlanmis olmasi. Sahsen her iki meslek dali da dunyada kabul goruyor, her ikisi de burda ve Turkiye\'de asagi yukari ayni sayginligi ve maasi kazaniyorlar. Umarim yardimci olabilmisimdir, bol sanslar.

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Pzt Oca 26, 2015 7:03 pm

[quote]Eschweiler tarafindan yazilan metin:

Ben daha henuz universitede degilim, ancak Turkiye\'de 6 Semester Makine Muh. gecmisim var ve burda RWTH\'ya, hem Makine hem de Endustri icin basvurdum sansimi arttirmak icin fakat elbette kendi bolumumu okumak isterim.

Sana cok detayli bir bilgi veremeyecegim, fakat sunu soyleyim, arkadaslarin da dedigi gibi bence kisi yaptigi meslegi sevmeli, temel prensip odur. Gecen sene Turkiye\'den Makine kazanan bir tanidigimizin cocugu daha okula girmeden kac para maasla baslarim diye sordu. Ben boyle sorulari absurt buluyorum. Ben sahsen para icin RWTH\'a basvurmadim, buradan mezun olursam sayet iyi bir gelirim olabilir fakat bunu para icin yapmam, o isi yaparim para eder o ayri birsey (sozum burda size degil yanlis anlamayin, genel olarak soyluyorum).

Burada Endustri okuyan birkac arkadasim var, onlara danistim ve durumumu zaten biliyorlar, bana sahsen ozellikle FR Maschinenbau okuyanlar, Makine ile 80% ayni temelin, hatta derslerin oldugunu soylediler. Aradaki fark, Endustri\'nin BWL ile harmanlanmis olmasi. Sahsen her iki meslek dali da dunyada kabul goruyor, her ikisi de burda ve Turkiye\'de asagi yukari ayni sayginligi ve maasi kazaniyorlar. Umarim yardimci olabilmisimdir, bol sanslar.
[/quote]

Burada ve Tr de ayni maasi ve sayginligi aliyorlar lafinin disinda soylediklerine katiliyorum,zira Tr de 2 3 ornegine sahit oldugum bir olay var; 1100 liraya ise baslayan Mak. muh. gordum hem de 2 3 kez..

Simdi kendini gelistirmemis arti katmamis diyeceksin, kendini ciddi derecede gelistiren bir Mak. Muh. Almanya\'da daha iyi olan konumunu daha da yukariya tasiyabilir...
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Pzt Oca 26, 2015 7:48 pm

[quote]atalayx6 tarafindan yazilan metin:

[quote]Eschweiler tarafindan yazilan metin:

[/quote]

Burada ve Tr de ayni maasi ve sayginligi aliyorlar lafinin disinda soylediklerine katiliyorum,zira Tr de 2 3 ornegine sahit oldugum bir olay var; 1100 liraya ise baslayan Mak. muh. gordum hem de 2 3 kez..

Simdi kendini gelistirmemis arti katmamis diyeceksin, kendini ciddi derecede gelistiren bir Mak. Muh. Almanya\'da daha iyi olan konumunu daha da yukariya tasiyabilir...[/quote]

Hayir onu demek istemedim, Endustri ve Makinecilerin konumlari her iki ulkede de, iki meslek guruplari birbirleriyle kiyaslandiginda (ulkeler degil) asagi yukari aynidir. Yoksa bir muhendisin Almanya ve Turkiye sartlari cok ekstrem durumlar haric kiyaslanamaz.

Benim yeni mezun arkadaslarim Turkiye\'de 1500 ile basladilar, 3000 alani da duydum ama yurtdisi tecrubesi olan, Ingilizcesi ve donanimi cok iyi olan vs. Fakat su bir gercek, ilk basta alinan ucret ile ilerideki yillarda alinan ucret arasinda ucurumlar oldugunu cokca gordum ve duydum. Bu biraz size bagli.