Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

RWTH Aachen - 2 ve sonraki Semester Basvuru

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Cmt Oca 17, 2015 11:05 pm

Sevgili Forum uyeleri,

bircogunuz DSH gibi bir engeli astiktan sonra, Almanya\'da universitelere basvuruyorsunuz. Ben size bu konuda bir bilgi vermek isterim, belki birilerine faydasi olur.

Eskisehir Osmangazi Mak. Muh. 6. Semester\'dan birakip, Aachen\'a geldim, DSH-2\'yi aldim ve simdi universiteye basvuru asamasindayim. Oncelikle, RWTH\'nin Makine Fakultesi tarafindan 2. Semester\'a derecelendirildim, yani 2. Semester\'dan ogrenime baslama hakkina sahibim (yani Sommersemester, Nisan\'da baslayan). 4\'den de baslayabilirdim ama bana biraz agir gelir diye 2\'den baslamak istedim, zira RWTH\'nin zorlugunu bilenler bilir, ozellikle Makine Muhendisligi ile ilgili.

15. Mart\'a kadar gerekli belgeleri, universitenin International Office bolumune vermeniz gerekmektedir, belgeleri ben aylar oncesinden verdim ve basvurumu yaptim. FAKAT, 2 ve ustundeki Semester\'lerde baslamak icin NC gibi bir olayi da atlatmaniz gerekiyor, fakat bu bilgi tamamen yanlismis. International Office\'de ilk basvuruyu yaptigimda, 2. ve ustundeki Semesterler icin NC var dediler ancak Studierensekretariat\'daki gorevli bunun dogru olmadigini ve bunun icin bambaska bir sistem oldugunu belirtti, simdi size bunu aciklamak istiyorum;

2 ve ustundeki Semesterlere basvuran ogrenciler once ikiye ayriliyor,

1. kisim Almanya\'da, herhangi bir Hochschule, Fachhochschule\'de okuyan ve yatay gecisle 2. Semester\'da RWTH\'da okumak isteyen ogrenciler.

2. kisim ise disaridan gelen benim durumumdaki yabanci ogrenciler.

RWTH\'da ozellikle Makine Muh\'nin ne kadar zor oldugunu bilenler bilir, ilk Semester\'da yaklasik 1400 kisi ogrenime baslar, senelere bagli olarak ortalama 60%\'i ilk Semester\'dan terkeder bolumu, bizzat ev arkadasim oyle mesela. Bu yuzden 1400 kisiden neredeyse 800\'u bolumu terk ettigi icin size diger Semesterler icin cok rahat yer cikabilecegi dusuncesine kapilmayin, ben oyle oldum, o da International Office\'deki calisanlarin soylediklerine dayanarak fakat onlar da bu konuda bilgisiz. Maalesef bu boyle degil.

Her Semester icin adamlar 50-60 kisilik yatay gecis yapan ogrenci hakki tanimislar, bu yerlere once Almanya\'dan yatay gecis yapanlar konuluyor. Sayet yer kalirsa (bence milyonda bir ihtimal, sekreterlik de bunu ima etti zaten), yabancilar icin yer kaliyor. Onlar da siralanip yer durumuna gore girebiliyorlar ya da giremiyorlar.

RWTH Aachen icin durum budur, belki bircok universitede boyledir. Ben size tecrubelerime dayanarak bilgi vermek istedim, bunlari goz onunde bulundurun. FH Aachen icin de sayet bilgi edinirsem aktaracagim.

Saygilarimla

ysFF
İletişim:

Mesaj gönderen ysFF » Pzt Oca 19, 2015 7:26 pm

rwth aachen makina okudunuz mu hocam peygamber ilan ediyorsunuz bolumu

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Pzt Oca 19, 2015 9:25 pm

Bence sen kendi adina Korku imparatorlugu yaratmissin.
O birakip giden 800 kisinin tapasi tutmamis calismadan,yorulmadan,emek harcanmadan okul bitirmek isteyen kesim yapamamis birakmis.

Isin en basindan istikrarli ve ne yaptigini bilen disiplinli insanlar Kolay pes etmezler ve basarisizlik oranini minimize ederler..
Sen Tanri degil misin? Adini yargilatma!
Sana Tanri deyince dinimi sorgulatma!
Ya adam et bunlari ya beraber yasatma!
Kani bozuk olanlar 'Turk'um' diyemesinler..

bilk

Mesaj gönderen bilk » Sal Oca 20, 2015 12:32 am

Rwth makine dedinmi duracan ama bak:) O 800 kisinin de bi yerlerini yirttigina emin olabilirsiniz. Odtu itu bilkent yildiz toplayin sonra bi 10 la carpin hani anca denk gelir:) Heidelberg de tip, rwth da makina bitirmek her babayigitin harci degil.

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Sal Oca 20, 2015 12:38 am

[quote]bilk tarafindan yazilan metin:

Rwth makine dedinmi duracan ama bak:) O 800 kisinin de bi yerlerini yirttigina emin olabilirsiniz. Odtu itu bilkent yildiz toplayin sonra bi 10 la carpin hani anca denk gelir:) Heidelberg de tip, rwth da makina bitirmek her babayigitin harci degil.[/quote]

bak kendin soyledin her babayigidin harci degildir :)

pardon

Mesaj gönderen pardon » Sal Oca 20, 2015 6:20 pm

Ilk donemden pes edenler zaten ne okuyacagina karar verememis yada FH vs TU arasinda kalmis kisiler. Ilk donemde bir yerlerini yirtip da mechanik 1, mat 1 tarzi dersleri veremeyip, pes edenler etsin zaten.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Oca 20, 2015 6:30 pm

Ben genel olarak bu makina muhendisligi okuyanlari anlamakta zoruluk cekiyorum:) Adamlarin en zor 2. veya 3. dersi termodinamik. Ayni ders bizim bolumde en kolay 2. veya 3. derstir. :) Biz makinacilar kadar mizmizlanmiyoruz.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

atalayx6

Mesaj gönderen atalayx6 » Sal Oca 20, 2015 7:11 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Ben genel olarak bu makina muhendisligi okuyanlari anlamakta zoruluk cekiyorum:) Adamlarin en zor 2. veya 3. dersi termodinamik. Ayni ders bizim bolumde en kolay 2. veya 3. derstir. :) Biz makinacilar kadar mizmizlanmiyoruz.[/quote]

Termodinamikte Tr dekiler kadar adamin anasini aglatacaklarini sanmiyorum :D
Ki Termodinamik temeli olanlar orada hic bilmeden gidenlere gore daha sansli olur diye dusunuyorum gidenler daha iyi bilir gerci :)

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Sal Oca 20, 2015 11:31 pm

[quote]deutschlandd tarafindan yazilan metin:

rwth aachen makina okudunuz mu hocam peygamber ilan ediyorsunuz bolumu[/quote]

Daha henuz kabul almadim ancak cok detayli arastirma yaptim ve bu bolumu okuyan 12 tane Alman arkadasim var, 2 tane de bolumu birakan ya da birakmak zorunda olan. Bolum zor, bunu ister kabul edin ya da etmeyin, dunyada 18. sirada Makine Muhendisliginde.

[quote]atalayx6 tarafindan yazilan metin:

Bence sen kendi adina Korku imparatorlugu yaratmissin.
O birakip giden 800 kisinin tapasi tutmamis calismadan,yorulmadan,emek harcanmadan okul bitirmek isteyen kesim yapamamis birakmis.

Isin en basindan istikrarli ve ne yaptigini bilen disiplinli insanlar Kolay pes etmezler ve basarisizlik oranini minimize ederler..[/quote]

Ben korku imparatorlugu yaratmadim, sadece olani soyluyorum. Korkacak olsam, daha vize asamasindayken bu isten vazgecerdim. Fakat zorlugunu da goz ardi etmiyorum. Dediginiz gibi birakip gidenlerin bircogu biraz da zora gelemedikleri icin, o konuda size katiliyorum. Ev arkadasim ilk Semester\'da birakmis ve FH \'da Informatik okuyor, resmen yemedi orda okumak diyor. Istedikten sonra gecilemeyecek bolum yok, ancak burada biraz is zekanin yani sira cok sistematik calismayi gerektiriyor.

Ben genel olarak bu makina muhendisligi okuyanlari anlamakta zoruluk cekiyorum:) Adamlarin en zor 2. veya 3. dersi termodinamik. Ayni ders bizim bolumde en kolay 2. veya 3. derstir. :) Biz makinacilar kadar mizmizlanmiyoruz.[/quote]

Physiker hangi bolumu okudugunuzu bilmiyorum ancak, Maschinengestaltung, Mechanik ve Thermo bu bolumun temeli, bunlari gecen bence digerlerini de gecer. Ben Turkiye\'de Thermo\'yu gectim ama burayla kiyaslamak elbette olmaz. RWTH\'daki hocalar ODTU\'lu birisinin Thermo\'sunu kabul etmemisler :) Belki de baska bir sebebi vardir altinda yatan ama genel olarak bu universitede ders kabul ettirmek cok zor diye biliyorum.

Sizin bolumdekiler icin zor gelen de belki bize kolay geliyordur :)

Karthus

Mesaj gönderen Karthus » Çrş Oca 21, 2015 3:54 am

[quote]deutschlandd tarafindan yazilan metin:

physiker bolum ne senin[/quote]

Physik-er.Bilen bilir kendisi yuregi dothrakiler gibi cig yemis biridir.
RASTAFARI

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Oca 21, 2015 3:53 pm

Sizin bolumdekiler icin zor gelen de belki bize kolay geliyordur.

Atomu penseyle parcalayabiliyorsaniz dogrudur. :)
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

bilk

Mesaj gönderen bilk » Çrş Oca 21, 2015 4:15 pm

Atomu penseyle parcalayabiliyorsaniz dogrudur. :)[/quote]

kjhshsaisadfisaedojhdslfgdskfbnflkgaesdjgferopigekjg#kfvbfgb

PPPPPPPPPPPP

RWTH Aachen

Mesaj gönderen RWTH Aachen » Çrş Oca 21, 2015 5:25 pm

Atomu penseyle parcalayabiliyorsaniz dogrudur. :)[/quote]

Sinirlenmeyin hemen yav, kirici birsey soylemek istemedim yanlis anlamayin :)

Mesela ben sittin sene Elektrotechnik okusam bitiremem o bolumu, yok yani kafam basmiyor, o devreler ustume ustume geliyor inanin. Ustelik HF-Technik uzerine bir firmada calisiyorum, insan birseyden ne kadar urkerse, o kadar ustunuze gelir o sey :)