Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 15

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
helios

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen helios » Prş Oca 15, 2015 10:20 pm

[quote]alperglm35 tarafindan yazilan metin:

Merhaba, bende 16 Ekim\'de Izmir\'den yogunlastirilmis dil kursu vizesi icin basvuru yapmistim ve 13 Aralik\'ta ret edilmisti. 15 Aralik\'ta da itiraz dilekcesi yazip aslinda master yapmak istedigimi,ama istedigim okula sadece Haziran-Temmuz ayinda basvuru yapildigini ve Dsh belgesi olmasi gerektigini soyleyip ogrenci adayi vizesi ya da sprachkurs vizesiyle once gidip almanca ogrenmek istedigimi soylemistim. Bugun yanit gelmis 27 Ocak\'ta tekrar gorusmeye cagiriyorlar,uzun bir yazi yazmislar ve tam olarak aciklamami istiyorlar her seyi, sizce bu iyi bir sey midir,ret yazisindan sonra tekrar cagirmalari?[/quote]

Bence iyi bir sey bu durumu lehinize cevirin. Bir kere tum belgelerinizin almanca cevirileriyle ve 2 ser fotokopileriyle hazir olduguna emin olun. Ozellikle orada kendinizi nasil finanse edeceginizi gosteren belge bence cok onemli. (garantor ya da bloke hesap) ben almanyada var olan hesabima para yatiriyorum iki vize basvurumda da bloke hesap gosterdim. Ikincisi rahat olun ama heyecanli oldugunuzu da belli edin. Bu heyecan yalan soyluyor olabilir mi dozunda olmasin. Sirin bi heyecan tavri cok sorun olmaz bence. Cunku ben ilk vize mulakatimda buradan puanlari toplamistim :) komik bir ani olarak kaldi. Umarim her sey guzel olur sizin icin.

helios

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen helios » Prş Oca 15, 2015 10:22 pm

[quote]RockFilozofu tarafindan yazilan metin:

Hadi hayirli olsun bir almayan ben kaldim herhalde 27 Ekimde basvurdum.Hala bir ses seda yok nereye basvurmustunuz?[/quote]

Bence konsoloslukla iletisime gecmenizde fayda var. Bu kadar uzun surmesi normal mi bilemedim. Istanbulda ki konsolosluktan basvurdum ben.

alperglm35

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen alperglm35 » Prş Oca 15, 2015 11:16 pm

[quote]helios tarafindan yazilan metin:

Merhaba, bende 16 Ekim\'de Izmir\'den yogunlastirilmis dil kursu vizesi icin basvuru yapmistim ve 13 Aralik\'ta ret edilmisti. 15 Aralik\'ta da itiraz dilekcesi yazip aslinda master yapmak istedigimi,ama istedigim okula sadece Haziran-Temmuz ayinda basvuru yapildigini ve Dsh belgesi olmasi gerektigini soyleyip ogrenci adayi vizesi ya da sprachkurs vizesiyle once gidip almanca ogrenmek istedigimi soylemistim. Bugun yanit gelmis 27 Ocak\'ta tekrar gorusmeye cagiriyorlar,uzun bir yazi yazmislar ve tam olarak aciklamami istiyorlar her seyi, sizce bu iyi bir sey midir,ret yazisindan sonra tekrar cagirmalari?[/quote]

Bence iyi bir sey bu durumu lehinize cevirin. Bir kere tum belgelerinizin almanca cevirileriyle ve 2 ser fotokopileriyle hazir olduguna emin olun. Ozellikle orada kendinizi nasil finanse edeceginizi gosteren belge bence cok onemli. (garantor ya da bloke hesap) ben almanyada var olan hesabima para yatiriyorum iki vize basvurumda da bloke hesap gosterdim. Ikincisi rahat olun ama heyecanli oldugunuzu da belli edin. Bu heyecan yalan soyluyor olabilir mi dozunda olmasin. Sirin bi heyecan tavri cok sorun olmaz bence. Cunku ben ilk vize mulakatimda buradan puanlari toplamistim :) komik bir ani olarak kaldi. Umarim her sey guzel olur sizin icin.[/quote]

Tesekkurler cevabiniz icin.

Butun her sey hazir,ilk basvurdugumda Almanca bilgim yoktu suan A1 kursuna gidiyorum kisa bir sure icinde A1 belgesi de alacagim,bunu da belirtecegim gorusmede.

Bloke hesap benimde,ayrica bana Turkiye\'den sponsor olan bir uluslararasi sirketin tum harcamalarimi karsilayacaklarini soyledikleri yazili bir belgem var elimde,yine Turkiye\'de universite okuyorken baska bir Holding\'ten karsiliksiz burs aliyordum,bunu da gosterecegim ve sanirim yine master surecinde bana karsiliksiz burs verecekler. ( Bunlarin hicbirini ilk basvurum sirasinda belirtmemistim)

Ilk gorusme benimde cok iyi degildi,garip bir hanimefendi vardi orta yaslarda,daha once sikca denk gelinmis burada da baskalari tarafindan,iyi fakat bazi seyleri acikca belli olmasina ragmen 4-5 kere tekrarlatmisti,bakalim bu sefer ne olacak :)

helios

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen helios » Cum Oca 16, 2015 12:12 am

Bence iyi bir sey bu durumu lehinize cevirin. Bir kere tum belgelerinizin almanca cevirileriyle ve 2 ser fotokopileriyle hazir olduguna emin olun. Ozellikle orada kendinizi nasil finanse edeceginizi gosteren belge bence cok onemli. (garantor ya da bloke hesap) ben almanyada var olan hesabima para yatiriyorum iki vize basvurumda da bloke hesap gosterdim. Ikincisi rahat olun ama heyecanli oldugunuzu da belli edin. Bu heyecan yalan soyluyor olabilir mi dozunda olmasin. Sirin bi heyecan tavri cok sorun olmaz bence. Cunku ben ilk vize mulakatimda buradan puanlari toplamistim :) komik bir ani olarak kaldi. Umarim her sey guzel olur sizin icin.[/quote]

Tesekkurler cevabiniz icin.

Butun her sey hazir,ilk basvurdugumda Almanca bilgim yoktu suan A1 kursuna gidiyorum kisa bir sure icinde A1 belgesi de alacagim,bunu da belirtecegim gorusmede.

Bloke hesap benimde,ayrica bana Turkiye\'den sponsor olan bir uluslararasi sirketin tum harcamalarimi karsilayacaklarini soyledikleri yazili bir belgem var elimde,yine Turkiye\'de universite okuyorken baska bir Holding\'ten karsiliksiz burs aliyordum,bunu da gosterecegim ve sanirim yine master surecinde bana karsiliksiz burs verecekler. ( Bunlarin hicbirini ilk basvurum sirasinda belirtmemistim)

Ilk gorusme benimde cok iyi degildi,garip bir hanimefendi vardi orta yaslarda,daha once sikca denk gelinmis burada da baskalari tarafindan,iyi fakat bazi seyleri acikca belli olmasina ragmen 4-5 kere tekrarlatmisti,bakalim bu sefer ne olacak :)[/quote]

Rica ederim. Bu arada istanbulda ki konsoloslukta mulakata girdiyseniz sisman renkli gozlu sert ifadeli hanimdan mi bahsediyorsunuz? Cunku ben onu cok seviyorum iki vize gorusmeme de o girmisti. Ilk basta bende ondan urkmus hatta rahatsiz olmustum sert tepki vermeyi bile dusunmustum insani azarlar gibi konusuyordu. Ama benim safligimla aramizda hos bi muhabbet olmustu ikinci vize gorusmemde de onunla mulakatim olsa diye dua etmistim. Odalar farkliydi ama yine onunla mulakatim olmustu. Cok guzel gecti hatta vize alir miyim ki bakalim insaallah dedim son gorusmede o da bana aa neden almayasin dedi :) oyle yni bence cok tatli bir kadin ya. Sert mizacli oldugunu bende kabul ediyorum ama onlara yuzlerce insan gidiyor haliyle belli bir tavir takiniyor bence.

RockFilozofu

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen RockFilozofu » Cum Oca 16, 2015 12:20 am

Hadi hayirli olsun bir almayan ben kaldim herhalde 27 Ekimde basvurdum.Hala bir ses seda yok nereye basvurmustunuz?[/quote]

Bence konsoloslukla iletisime gecmenizde fayda var. Bu kadar uzun surmesi normal mi bilemedim. Istanbulda ki konsolosluktan basvurdum ben.[/quote]

Surekli irtibattayim zaten kendileriyle.Yabancilar subeden cevap bekliyorlarmis.Gecen gun de aradilar zaten beni Almanca Bilgim hakkinda bilgi istiyormus Berlin yabancilar polisi soru sordular onun hakkinda.Yabancilar polisi ile de gorustum kronolojik sira ile inceleniyormus yani yapabilecegim fazla bir sey kalmadi bekliyorum artik.Zaten soru sorduklarina gore dosyami inceliyorlar suan fazla uzun surmez diye dusunuyorum.

helios

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen helios » Cum Oca 16, 2015 12:24 am

Bence konsoloslukla iletisime gecmenizde fayda var. Bu kadar uzun surmesi normal mi bilemedim. Istanbulda ki konsolosluktan basvurdum ben.[/quote]

Surekli irtibattayim zaten kendileriyle.Yabancilar subeden cevap bekliyorlarmis.Gecen gun de aradilar zaten beni Almanca Bilgim hakkinda bilgi istiyormus Berlin yabancilar polisi soru sordular onun hakkinda.Yabancilar polisi ile de gorustum kronolojik sira ile inceleniyormus yani yapabilecegim fazla bir sey kalmadi bekliyorum artik.Zaten soru sorduklarina gore dosyami inceliyorlar suan fazla uzun surmez diye dusunuyorum.[/quote]

Baya uzun surmus ama yaa 5_D Neyse gec olsun guc olmasin vizeni onaylasinlar da gerisi muhim degil bence. Umarim okuluna da yetisirin. Benim okulum 5 ocakta basladi mesela ama bana daha bugun geldi vizem. Okul tarihini de umursamiyorlar bu arada bilgin olsun :|

alperglm35

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen alperglm35 » Cum Oca 16, 2015 12:26 am

Surekli irtibattayim zaten kendileriyle.Yabancilar subeden cevap bekliyorlarmis.Gecen gun de aradilar zaten beni Almanca Bilgim hakkinda bilgi istiyormus Berlin yabancilar polisi soru sordular onun hakkinda.Yabancilar polisi ile de gorustum kronolojik sira ile inceleniyormus yani yapabilecegim fazla bir sey kalmadi bekliyorum artik.Zaten soru sorduklarina gore dosyami inceliyorlar suan fazla uzun surmez diye dusunuyorum.[/quote]

RockFilozofu; ben bu konularda cok bilgili degilim,site de cok daha bilgili ve bu iste uzman kisiler vardir ama,hem tanidigim 1-2 kisi hemde siteden gorduklerim kadariyla Berlin\'e giden basvurular cok uzuyor. Sanirim yogunluk cok fazla ve bu ara cidden tum konsolosluklar da Almanya\'da ki yabancilar subeleri de cok yogun. Ama en fazla 12 hafta icinde cevap vermek zorundalar diye biliyorum. Umarim bir an once gelir cevap,cunku cok sikintili bir donem.

Helios; ben Izmir\'den basvurdum,dedigim gibi hanimefendi kirkli yaslarda bir bayandi ve bence kotu biri de degildi ama yani biraz degisik sorular soruyordu,cevap verdigim sorulari tekrar soruyordu ve bir kac anlamsiz soru da sordu,onun disinda guler yuzlu bir bayandi ve tabi ki bende ilk basvurum ve ilk tecrubem oldugu icin heyecanliydim. :)

RockFilozofu

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen RockFilozofu » Cum Oca 16, 2015 12:32 am

Evet arkadaslar ya Berlin cok uzun suruyor iste bu hafta 12.hafta umarim gelir vizem bir an once.Gerci dosyalar oraya 4 Kasim\'da gonderildi acaba gonderilme tarihinden itibaren 12 hafta mi yoksa basvurma tarihinden itibaren mi bilemedim simdi.Bu arada dil kursunun baslama tarihi 1 Kasim\'di bayagi gecti ustunden.Ben de burada calisiyorum elimden geldigi kadar ama A2 kurunun sonundayim gecen sinava girdim ozel bir dil kursunda.Tek basina fazla gitmiyor artik.Uzayacagini bilseydim bu kadar onceden kursa giderdim burada.Iste bilinmezlik insana sac bas yolduruyor.

helios

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen helios » Cum Oca 16, 2015 12:42 am

Stres yapma Rockfilozofu rahat ol. Olumden ote sikinti yapacak bisey yok bence :/

alperglm35; Konsoloslugun genel tavri bu. garip sorular sorarak da karsi tarafin tepkisini olcuyorlar. Vize danismanim bahsetmisti. Belgeleri insanlarin yuzune firlatan varmis ya. Rezalet. Nedir yani alt tarafi bi vize. Neyi neden bu kadar abartarak siniyorlar anlamak mumkun degil :(

sltn

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen sltn » Cum Oca 16, 2015 1:22 am

Evet arkadaslar ya Berlin cok uzun suruyor iste bu hafta 12.hafta umarim gelir vizem bir an once.Gerci dosyalar oraya 4 Kasim\'da gonderildi acaba gonderilme tarihinden itibaren 12 hafta mi yoksa basvurma tarihinden itibaren mi bilemedim simdi.Bu arada dil kursunun baslama tarihi 1 Kasim\'di bayagi gecti ustunden.Ben de burada calisiyorum elimden geldigi kadar ama A2 kurunun sonundayim gecen sinava girdim ozel bir dil kursunda.Tek basina fazla gitmiyor artik.Uzayacagini bilseydim bu kadar onceden kursa giderdim burada.Iste bilinmezlik insana sac bas yolduruyor.[/quote]

Benimde Berlin yandim yaa, ben de senin gibi dusunuyorum simdi pasaportumu geri almak Icin irtibata gectim ama telefondaki bayan tam anlamadi vize surecini sonlandirmak istedigimi dusundu . Tekrar anlatmaya calistim tam anlamadi yazin en iyisi dedi , bende mail attim.Bakalim eger vize surecine etki etmeden alabilirsin derlerse ki yapilabiliyormus buradan bir arkadas soyledi sagolsun pasaportla gitmeyi dusunuyorum ,cunku vize alip alamayacagim belli degil ve 2-3 ay cok uzun bir sure subatin 2sine yetismem lazim

RockFilozofu

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen RockFilozofu » Cum Oca 16, 2015 10:51 am

Sana tavsiyem eger baska bir yerde tanidigin varsa ikamet olarak orayi goster.Diger yerlerde yogunluk olmuyor sadece Berlin boyle digerlerinde 4-6 hafta.2 Subat\'a biraz zor resmi surec bile 4-6 hafta ama erken alan arkadaslar da var tabi sans isi tamamen.

sltn

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen sltn » Cum Oca 16, 2015 2:42 pm

Sana tavsiyem eger baska bir yerde tanidigin varsa ikamet olarak orayi goster.Diger yerlerde yogunluk olmuyor sadece Berlin boyle digerlerinde 4-6 hafta.2 Subat\'a biraz zor resmi surec bile 4-6 hafta ama erken alan arkadaslar da var tabi sans isi tamamen.[/quote]

Anladim ama basvuruyu yaptiktan sonra degistiremem artik sanirim .10 araliktaydi benim basvurum.Dogru diyosun bana da yetismiycek gibi geliyo , vize vericeklerini bile dusunmuyorum :(

RockFilozofu

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen RockFilozofu » Cmt Oca 17, 2015 2:31 pm

Dosyalarin tam ise ve gorusmede abest bir tavir gormediysen yuksek ihtimalle vize verirler.Ancak uzun surecek gibi.

jobbabemeek

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen jobbabemeek » Cmt Oca 17, 2015 2:33 pm

Uc aydir vizeyi beklememin ardindan bugun kargo geldi. Paketin icinde pasaportumla birlikte bir de belge vardi. Belgede Almanya\'dan gostermis oldugum taahhutnamenin yabancilar polisi tarafindan yeterli bulunmadigi ve bloke hesap acmam gerektigi soylenmis. 4 hafta icerisinde bu islemi gerceklestirmezsem basvurum reddedilecekmis iste. Ama almis oldugum garantor belgesi nasil yeterli gorulmuyor anlamis degilim. Bir senelik belgeydi, acaba ondan dolayi midir onu da bilmiyorum. Bloke hesap actirmak buyuk bir yuk olacak benim icin, mumkun oldugunca uzak durmaya calisiyorum. Daha uzun sureli bir garantor belgesiyle halledebilecegimi bilsem aldiririm garantorumu arayip ancak emin de olamiyorum. Kaldim oyle :)

RockFilozofu

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen RockFilozofu » Cmt Oca 17, 2015 2:52 pm

Garantorunu bir ara belgeleriyle birlikte yabancilar subeye gitsin durumu anlatsin.Fazla bilmiyorum bu konuda ama aklima gelen bu.Eger maddi durumu yeterli ise sorun cikarmamalari lazimdi aslinda anlayamadim.Uzuldum durumuna dedigimi bir dene bence.

jobbabemeek

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen jobbabemeek » Cmt Oca 17, 2015 3:01 pm

Maddi durumu iyi degilse garantor belgesi de alamazdi ki zaten. Neyi sorun ettiklerini anlamadim. Tek aklima gelen belgenin bir senelik olmasi. Bir de garantoru pek tanimiyorum acikcasi, bir tanidigin tanidigi yani. Gorusmede de tanimadigim anlasilmisti. O da ne fark edecek, onemli olan belge degil mi sonucta. Sacma sapan isler.

RockFilozofu

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen RockFilozofu » Cmt Oca 17, 2015 4:48 pm

Haklisin dostum ama iste bu Alman hukumeti en ufak acigi kolluyor maalesef.Sanki almamak icin malzeme ariyorlar kendilerine.Benim bir bilgim yok acikcasi aklima gelen yontemi soyledim.Bilgili bir arkadas cikar elbet bu konuda.

jobbabemeek

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen jobbabemeek » Cmt Oca 17, 2015 5:19 pm

Dogru diyorsun, tesekkurler bu arada :)

Karthus

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen Karthus » Cmt Oca 17, 2015 7:15 pm

[quote]jobbabemeek tarafindan yazilan metin:

Uc aydir vizeyi beklememin ardindan bugun kargo geldi. Paketin icinde pasaportumla birlikte bir de belge vardi. Belgede Almanya\'dan gostermis oldugum taahhutnamenin yabancilar polisi tarafindan yeterli bulunmadigi ve bloke hesap acmam gerektigi soylenmis. 4 hafta icerisinde bu islemi gerceklestirmezsem basvurum reddedilecekmis iste. Ama almis oldugum garantor belgesi nasil yeterli gorulmuyor anlamis degilim. Bir senelik belgeydi, acaba ondan dolayi midir onu da bilmiyorum. Bloke hesap actirmak buyuk bir yuk olacak benim icin, mumkun oldugunca uzak durmaya calisiyorum. Daha uzun sureli bir garantor belgesiyle halledebilecegimi bilsem aldiririm garantorumu arayip ancak emin de olamiyorum. Kaldim oyle :)[/quote]

Tamamen sacmalik.Bakin Almanya\'da 2 kez garantorluk belgesi alma girisiminde bulundum fakat ikisindede yeterli finansal destegi saglamak icin kazanci olmadigindan talep reddedildi(birinin 480 kusurdu ,diger garantorun 530 kusurdu).Sonunda hesabimi yine bloke etmek zorunda birakildim.Bu garantorluk belgesini alan kisi hani bizzat sahit olmasam nasil islem yapildigi hakkinda neyse bu belgeyi alan sahis zaten aylik kazancini veya odedigi vergiyi gosterip yeterli goruldugu icin alabilmistir.Sonradan boyle bir aciklama yapmalari sacma.Garantorun guvenilir mi? sonradan gidip ben garantor olmak istemiyorum demis midir? idrak edemiyorum cidden.Olay tamamen garantorunle alakali cunku boyle bisey dediklerine gore bilmedigin bir olay var.
RASTAFARI

jobbabemeek

Vize Ani Defteri - 15

Mesaj gönderen jobbabemeek » Cmt Oca 17, 2015 7:49 pm

[quote]Karthus tarafindan yazilan metin:

Tamamen sacmalik.Bakin Almanya\'da 2 kez garantorluk belgesi alma girisiminde bulundum fakat ikisindede yeterli finansal destegi saglamak icin kazanci olmadigindan talep reddedildi(birinin 480 kusurdu ,diger garantorun 530 kusurdu).Sonunda hesabimi yine bloke etmek zorunda birakildim.Bu garantorluk belgesini alan kisi hani bizzat sahit olmasam nasil islem yapildigi hakkinda neyse bu belgeyi alan sahis zaten aylik kazancini veya odedigi vergiyi gosterip yeterli goruldugu icin alabilmistir.Sonradan boyle bir aciklama yapmalari sacma.Garantorun guvenilir mi? sonradan gidip ben garantor olmak istemiyorum demis midir? idrak edemiyorum cidden.Olay tamamen garantorunle alakali cunku boyle bisey dediklerine gore bilmedigin bir olay var.[/quote]

Garantoru tanimiyorum ancak guvenilir. Yani boyle bir sey yapabilecek biri degil. Zaten yakin bir tanidigimin akrabasi ve cok yakinlar birbirlerine.
Ya belge bir senelik diye bir sorun cikmistir ya da gorusmede garantorumu tam olarak tanimadigim ortaya ciktigindan oturu bunu sorun etmis olabilirler. Bu ikisinden baska bir sebep gelmiyor aklima acikcasi, hicbir fikrim yok.

Kilitli