Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Kabul bildirimi gelme suresi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
ttopcu

Mesaj gönderen ttopcu » Cmt Oca 17, 2015 2:20 am

Ben ekim de yuksek lisans icin Stuttgart Universitesine basvurmustum bir firma araciligi ile ve 15 ocakta basvurular bitti bildiginiz uzere. Acaba genel olarak sonuclar ne zaman tarafima bildirilir, bilgisi olan var mi?

Cunku vizeye hazirlanmak ve vizeyi beklemek vs. uzun bir surec oldugu icin kurs baslangicina yetismek mumkun olmayabilir.

Bir de not ortalamasi mevzusuna her universite cok takiliyor mu acaba? Ben mesela 2.4 ortalama ile basvurdum ama bir cok sertifika verdim bolumumle alakali egitimler vs. (Bolumum otomotiv) Stuttgart universitesinin gecen sene 2.2 ortalama ile makine muhendisligine ogrenci aldiginida duydum. Galiba kontejan ve basvuranlarin durumuna gore degisiyor sanirim.

Kisaca beni aydinlatabilirseniz sevinirim. Tesekkurler.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Cmt Oca 17, 2015 10:42 am

Subat sonunu bulur sanirim.

Karthus

Mesaj gönderen Karthus » Cmt Oca 17, 2015 12:51 pm

2.2 ile giren buyuk ihtimal bachelor ogrencisidir,sunu duydum,bunu duydum diye bence kendini teselli etme.Cogu universite sadece basvuru icin min 2.5(alman sistemine gore tabiki) sinir koyuyor.Bunun altindaki ogrencilerin basvurulari dikkate alinmaz gibisinden.Belliki bos yere parani kaptiracagin bir firmadan danismanlik hizmeti almissin biraz gercekci olmani isterim.
RASTAFARI

bauen

Mesaj gönderen bauen » Cmt Oca 17, 2015 1:53 pm

bir dovmedigin kalmis soru soran arkadasi . Alman not sistemine gore 2,5 bizim not sistemimize gore 3.00 / 4.00 yapiyor. Asiri talep olan top level universiteler disinda boyle bir sey duymadim . Sonucta eger sadece not ortalamasina bakan bir yer degilse , diger ozellikleri cok iyiyse girebilir orada mastera bence.

Ancak stuttgart universitesi kismina biraz takildim. Tu9 okullarindan ve iyi bir okul. Gecen sene 2,2 ile giren bence alman sistemine gore 2,2 olan birisidir. Eger almanyada israrciysan bir kademe asagidaki universiteleri denemeni oneririm.

Karthus

Mesaj gönderen Karthus » Cmt Oca 17, 2015 3:24 pm

[quote]bauen tarafindan yazilan metin:

bir dovmedigin kalmis soru soran arkadasi . Alman not sistemine gore 2,5 bizim not sistemimize gore 3.00 / 4.00 yapiyor. Asiri talep olan top level universiteler disinda boyle bir sey duymadim . Sonucta eger sadece not ortalamasina bakan bir yer degilse , diger ozellikleri cok iyiyse girebilir orada mastera bence.

Ancak stuttgart universitesi kismina biraz takildim. Tu9 okullarindan ve iyi bir okul. Gecen sene 2,2 ile giren bence alman sistemine gore 2,2 olan birisidir. Eger almanyada israrciysan bir kademe asagidaki universiteleri denemeni oneririm.[/quote]

Belliki master hakkinda pek bilgin yok.Ben de nedense her 10 uniden 9unda not sinirlamasi gordum(Buna cokta ozelligi olmayan dusuk FH\'lar dahil).Ayrica NC ile benim dedigim sinirlama farkli birsey.
NC tanitimi:
http://deutschstudent.de/news.php?readmore=66

Benim dedigim olay iste daha basvurular degerlendirilmeden once belirlenen sinirlama.Bu sinirin altindaki basvurular dikkate alinmaz ve cogu universite bunu uygular.Umarim daha aciklayici olmusumdur benim ofkem soru sorana degil insanlarin zar zor kazandigi paralarla,emekleriyle ve hayalleriyle oynayan sarlatanlara.Simdi bu anlattigim meseleden sorun ciksa 1 semester kaybi olacak arkadasin
RASTAFARI

bauen

Mesaj gönderen bauen » Cmt Oca 17, 2015 6:00 pm

Oncelikle ben de sana katiliyorum , hayalleriyle oynayan sarlatan firmalar var dogru.Keske bir denetleme mekanizmasi ciksa da insanlari dolandiran / kandiran firmalar kapatilsa.

soruyu soran arkadas da uzulmesin bir kac ornek vereyim .

Friedrich - Alexander Universitat Erlangen nami diger FAU , diyor ki not ortalaman 2,5 olsun alman sistemine gore . 2,5 dan kotu olan arkadaslar motivasyon yazisi ve niteliklerine bagli olarak bu kosulu saglayabilir diye de yazmislar 2 nolu maddeye.
https://www.fau.eu/files/2014/11/Master ... rammes.pdf

Berlin teknik universitesi, niteliklerin, is tecrubelerin vs bir cok kriter var ve not ortalamasi sadece bunlardan biri. Not ortalaman cok daha kotuyse bile matematiksel olarak kazanma sansin var. Sadece diger niteliklerin onemli.
http://www.gkwi.tu-berlin.de/fileadmin/ ... 013-02.pdf

Leibniz universitat hannover da ayni sekilde , motivasyon yazisiyla turkiyedeki 2,5a kadar dusuyordu sitesinde yazdigina gore.

Son 2 universite tu9 universiteleri yani iyi universiteler hatta berlin teknik cok cok iyidir. Turkiyede bile herkes bilir bence :)

Ozet geceyim , master yapicaksan bu zorlu bir surec ve danismanlik firmasi veya iste sagdan soldan soyle duydum diye bu yola cikilmaz. kendin arastirman lazim okullarin sitelerinden. gerekirse mail at hepsine. baktin cevap gelmiyor o departmandaki alakasiz kisilere gonder elbet birisi doner.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Oca 17, 2015 11:00 pm

O tur firmalari kapatmak istiyorsaniz asagidaki basliga yazmanizin buyuk etkisi olacaktir. Simdiye kadar bu site yuzunden kapanmis 4 tane danismanlik firmasi var ve bir cok firma yine tehdit ediyor surekli:)

http://deutschstudent.de/forum/viewthre ... rowstart=0

Arkadasin sorusuna gelince, master kabulu alma sansi cok dusuk. Cevaplar subat ortasindan sonra gelmeye baslar. Ayrica basvuru da bir hata olmasi gerekiyor, cunku yaz donemi icin basvurular ekimde degil aralik ayinda basladi Stuttgart da ve basvuruyu artik sadece online olarak yapiyorsunuz, evrak vs yollamaniza gerek yok. Basvuru ekimde yapildiysa zaten herhangi bir gecerliligi yok. Ayrica Stuttgart en az A2 seviyesinde almanca istiyor on kabul icin.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

ttopcu

Mesaj gönderen ttopcu » Cmt Oca 17, 2015 11:10 pm

acikcasi firma ile basvurduguma ben de pisman oldum. kendim de yapabilirmisim ama bir anlik heyecanla bir girisimde bulundum. firma da basvuruyu izmirde bir firma ile ortak yapiyor. onlar da bana cok umutlanmamami soylemislerdi. daha once de burayi kullanan arkadaslar vardi. ben de zaten kabul almadan para vermem dedim. ama baya baya net inanarak yapariz dediler.

2.2 ortalama mevzusunu almanca kursundan bir arkadas soyledi bana. stuttgart uni de okuyan arkadasimla da konustugum da cok ters, negatif bir tepki vermedi. olabilir dedi. bende cok umutlu degilim tabi ama ocagin basinda benden onceden gonderdigim sertifikalarin orjinalleri istediler. arada uni-asisst firmasi da yok. direk okuldan gelen bir istekti.

dediginiz gibi ortalamadan direk eleseler hic ugrasmazlardi diye tahmin ediyorum. ortalama acigini kapatmak icin zaten sertifikalar, baya detayli motivasyon yazisi ve volkswagen (dogus otomotiv) egitim mudurunden de bir referans mektubu aldim. orada da staj ve is icin bana yardimci olacaklar eger gidebilirsem.

istedikleri tum evraklari fazlasiyla verdim. tek noksan kalan dusuk ortalama. ha bir de almanca su an a2 yim. ama sartli kabul verdikleri icin, hazirliga gidecegim.

biraz da sans diyorum ya benim basvurdugum bolume ilgi yogun olursa benden iyi olan cok kisi varsa zaten olmaz. hayirlisi diyelim.

tesekkurler cevaplar icin.

bir de subat sonu denmis sonuc bildirimi icin. cok gec geliyormus yahu. :(

ttopcu

Mesaj gönderen ttopcu » Cmt Oca 17, 2015 11:13 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

O tur firmalari kapatmak istiyorsaniz asagidaki basliga yazmanizin buyuk etkisi olacaktir. Simdiye kadar bu site yuzunden kapanmis 4 tane danismanlik firmasi var ve bir cok firma yine tehdit ediyor surekli:)

http://deutschstudent.de/forum/viewthre ... rowstart=0

Arkadasin sorusuna gelince, master kabulu alma sansi cok dusuk. Cevaplar subat ortasindan sonra gelmeye baslar. Ayrica basvuru da bir hata olmasi gerekiyor, cunku yaz donemi icin basvurular ekimde degil aralik ayinda basladi Stuttgart da ve basvuruyu artik sadece online olarak yapiyorsunuz, evrak vs yollamaniza gerek yok. Basvuru ekimde yapildiysa zaten herhangi bir gecerliligi yok. Ayrica Stuttgart en az A2 seviyesinde almanca istiyor on kabul icin.[/quote]

su an icin firmaya bir sey diyemem. ozellikle benim israrimla basvurduk. yukarda durumumu biraz ozetledim. ayrica ben ekim sonunda evraklarimi tamamlayip firmaya verdim. onlar izmire gonderdi. ordan okula gitmesi aralik olabilir tam emin degilim.