Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Liseyi bitirip gelenler Dikkat !

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
turay1996

Mesaj gönderen turay1996 » Sal Oca 13, 2015 11:11 pm

Oncelikle konuyu yanlis yere actiysam kusura bakmayin yoneticilerim :)

Bugun ogrendigim kadariyla Turkiyede SGK ya 540 TL gibi bir borcum varmis.. Ne bir imza ne bir sey attim belirli bir kagida. Nedeni de TC devletinin, ogrenciligimin bittigi nedeniyle ve Turkiyede okuyor gorunmedigim gibi 18\'i de yeni bitirdigim icin bana kendi adi altinda Hayat Sigorasi yapmasiymis. Ve bunu ogrenmesem her ay 180 Lira yazicaklar borc haneme :) Oncelikle Almanya\'ya gelmeden once SGK\'ya boyle bir borcunuzun olup olmadigini sorun...

NOT: 18\'me kadar anne tarafindan bakiniyor gorundum 18 olduktan sonra hastaneye ilk gittigimde, ogrenci oldugumu SGK ya ogrenci belgemle bildirmem gerektigini soylemislerdi Ekime kadar saglik guvencemi uzatmistim..

Eger bu durumdaysaniz ve bilmiyorsaniz 18 yasini doldurdugunuzdan itibaren her ay 180 LIRA borcunuz var demektir. Geldiginiz gun itibariyle hemen Anmeldung yapip onunla birlikte Turk konsolosluguna gidip bir kagit alin ve Turkiyedeki tanidiklariniza faxlayin. Dondugumde bu 540 TL yi odemek zorundayim. Cunku belgeyi gosterseniz de silinmiyor borclar en azindan burda oldugunuzu belirttikten sonra Turkiyede her ay 180 Tl odemek zorunda kalmiyorsunuz. Umarim bu durumda degildir hic kimse...

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Oca 14, 2015 12:45 am

acikcasi subat 2012 den beri ogrenci degilim turkiye de , bu gelir testi vs o zaman yeni cikmisti hic yapmadim.Simdiye kadar borc gelmedi , eger bir sikinti olsa odemedimden dolayi simdiye kadar elbet bir uyari alirdim diye dusunuyorum , bu gittigimde sormak lazim sanirim.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Oca 14, 2015 1:44 am

Bu konu bayadur biliniyor.
Essen Egitim Atesesi Mustafa Bey sagolsun sosyal medya ve email ile uyarmisti zamaninda.

Turkiye\'de olanlar ve Almanya\'da olanlar icin prosedur farkli...
TR\'de olanlar gelir testi , vs.
Almanya\'da olanlar ise ,konsolosluga gidip ikametgahlarini buraya aldirdiklarinda SGK sisteminden cikmis olurlar.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Karthus

Mesaj gönderen Karthus » Çrş Oca 14, 2015 2:01 am

ben universiteyi bitirip gelmemin ardindan 2 yil gecti ve bana 4bin kusur borc cikardilar sebebi senin sebebin gibi gelir testi yapmamis olmamdi.Mezuniyet tarihimi ve Almanya´ya giris tarihimi belgeleyip sgkya teslim ettim ve 230tl borc odedim.Bunun sebebi uni mezuniyetimle Almanya`ya giris tarihi arasinda 6 aylik bir bos zaman diliminin olmasiydi.Bosa ugrasmayin benim gibi belli bir zaman bos durduysaniz gelir testinize gore aylik primi ne kadara denk geliyorsa x Ay olarak hesaplaniyor.Torba yasayla verilen faizsiz borc odeme imtiyazi aralikta son buldu.

Edit:En iyisi bunun hakkinda makale yazayim.
RASTAFARI

Serhan_

Mesaj gönderen Serhan_ » Çrş Oca 14, 2015 7:33 am

Universite ogrenciligi esnasinda 2011 yilinda sigortali bi ise girdigimden dolayi devlet bama her ay 220 lira borc yaziyor. 180 demissiniz ama bana 220 niyeyse. Ssk bama hic bi sekilde bunu bildirmedi
2014 yili icinde borcu ogrenmek icin ssk online tahsilat (bakim devlet kredi kartiyla taksitle sizden ssk primi aliyor) sitesinden ogrendim tami tamina 1 degil 2 degil 3 degil 4 degil 5bin kusur borcum cikti. Ogrenci belgesi vs. Derken silindi. Devlet tek bir tc kimlik numarasindan soyagacimi cikarirken bu sgk gibi isguzar kurumlar sizden 6 ayda bir ogrenci oldugunuza dair belge ister. Halbuki kendi sisteminde bizim ogrenci oldugumuz cikiyor. Eger 6 ayda bir belge gitmezse aylij 220 tl bir. Eger borc ta gecerse aylik yuzde 8 faiz.

Google sgk online tahsilat yazin ve ilk sayfayi acin. Ziraatbankasinin odeme sayfasina yonlendiriliyorsunuz sonra sirasiyla diger odemeler>gss prim ve tc kimlik numaranizi girip borcunuzu ogrenebilirsiniz. Ogrenciliginizde ssk li bi ise girip ayrilmissaniZ bu borcun karsiniza cikma olasiligi cok yuksek.
Expatrio Referans Linki
https://expatrio.com?p=deutschstudent

TransferGO Referans Linki
https://transfergo.sjv.io/zad7RM

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Oca 14, 2015 9:49 am

https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/LoginT.action Burdan bakinca Gss uygulamasi kapsaminda tescil kaydiniz bulunamamistir diyor. Bu ziraat bankasinin linkini direkt yazabilirmisin serhan ?

Serhan_

Mesaj gönderen Serhan_ » Çrş Oca 14, 2015 5:39 pm

Bu link dogru zaten eren. Unide ssk li bi iste calistin mi ya da unideyken ssk girisin varsa cikar bu borc. Aslinda borc falan yoksa cokta zorlama be eren :):) ses etme sss bosver :):)
Expatrio Referans Linki
https://expatrio.com?p=deutschstudent

TransferGO Referans Linki
https://transfergo.sjv.io/zad7RM

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Oca 14, 2015 8:52 pm

Yari zamanli yaptirmisti benim Mali musavir :) Neyse dedigin gibi uyuyan devi uyandirmayalim

turay1996

Mesaj gönderen turay1996 » Çrş Oca 14, 2015 10:14 pm

Tam anlamiyla aciklamis Karthus arkadasimiz bu konu hakkinda daha bilgili ve daha net bir yazi. Ben direk ogrendigim gibi sizlere belirtmek istedim bu olayi :)
Burdan devam edilebilir..
http://www.deutschstudent.de/forum/view ... post_89232