Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

TMS sinavi ve tip icin universiteye kayit

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Eddard Stark

Mesaj gönderen Eddard Stark » Çrş Oca 07, 2015 2:46 am

Yakin zamanda TestDaF`a girecegim. Fakat Almanya`da dil kursunda okurken bir sinavin daha oldugunu ogrendim tip icin. TMS adinda bi sinav. Tipa girmek isteyen ogrencilerin puanini arttirmaktaymis. Fakat bu sinavi Heidelberg, Gottingen gibi universiteler istemekte. Bochum, Duisburg-Essen tarzi universitelerde de bu sinav etkili mi? Bilen var mi? Yani girenle girmeyen arasinda fark olmakta mi?

Sommersemesterda Almanya`da 8 tane universitede tip acilmakta. Bunlara basvurmayi dusunuyorum. Fakat iyi universiteler bunlar Koln, Munster gibi. Benim lise ortalamam 71, fen derslerim oyle pek iyi degil. Bu konudaki dusunceleriniz neler?

Tipta kontenjan sorunu var. Bu adamlar neye tam olarak dikkat ederek kisilere kabul veriyorlar? Lise notlari, TestDaFtaki puaninin yuksekligi vs gibi mi? Ornegin Bochum`da yaklasik 700 kisi basvuruyor ve bunun sadece 70 kisisini alip, geri kalani bekleme sirasina aliniyormus. Tipa benim bu notlarimla girebilecegim, bekleme sirasi vermeyen bi universite biliyor musunuz? Yoksa bu gidisle tekrar Turkiye`de YGS, LYSye girip baska bi bolum kazanmayi dusunuyorum. Mesela bi muhendislik kazanip tekrar Almanya`daki unilere basvurmayi B plani olarak dusunmekteyim. Bildigim kadariyla muhendislikte kontenjan yok. Bu tarz seyler hakkinda bilgisi olan varsa paylasirsa sevinirim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Oca 07, 2015 12:55 pm

Oncelikle TMS sinavi dedigin, TestAS olacak sanirim. Universite basvurularinda lise notuna degil, lys puanina bakarlar. lys puanini belirtirsen asagi yukari TIP a girme sansini soyleyebilirim. LYS puanin, Bayerische Formel dedikleri bir formulle alman not sistemine cevrilir. Sayet notun 1.5 in ustundeyse bir uniden kesin kabul alirsin. 1.5-2 arasi ise kirmizi alarm seslerini duyabilirsin, 2 nin altinda ise hemen hemen hic sansin yok.

TestAS in fonksiyonuna gelince, yakinda Almanya da TIP egitimi diye genis kapsamli bir makale paylasacagim sitede, yine ordan takip edebilirsin. Sayet notun yukarda belirttigim gibi 1.5-2 aras ise testas sinavina girip notunu yukseltebilirsin. O zaman lys ile testas in ortalamasina bakiyorlar. Ayrica 2-3 yil sonra artik butun yabanci ogrencilerden testas sinavini da ek olarak isteyecekler. Koln universitesi su anda bu uygulamaya gecti kis donemi itibariyle ve Frankfurt universitesi de yaz donemiyle beraber geciyor. Yani bu iki uniye zaten testas olmadan basvuru yapamiyorsun artik.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Eddard Stark

Mesaj gönderen Eddard Stark » Çrş Oca 07, 2015 10:05 pm

Test fur medizinische Studiengaenge (TMS) adli sinavi dediler. Ben de sonradan Koln universitesinden gelen mailde TestASi istediklerini gorunce kafam karismisti zaten. Sanirim TMS Almanyadaki ogrencilere yapilan bir sinav. Yanlis bilgilendirildim. LYS notuma gelince 384 puan almistim.
Bilgiler icin tesekkurler.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Oca 08, 2015 5:48 pm

2.3 civari birsey geliyor, o yuzden mutlak suretle testas a girmen gerekiyor.
www.deutschstudent.com

Eddard Stark

Mesaj gönderen Eddard Stark » Prş Oca 08, 2015 9:08 pm

Peki bu sinavla bu notum iyi bir yere gelebilir mi?
Bide ben tekrar Turkiye`de YGS, LYS sinavlarina girip tip gibi kontenjani sorunu olmayan bir bolum kazansam ekim ayi icin hep tipa hem yeni kazandigim bolume kayit yapabilir miyim? Cunku gozuken o ki tipa giremeyebilirim, bu sekile bir sey yapilabilir mi?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Oca 09, 2015 1:58 pm

testas i iyi bir notla gecebilirsen tabiki ortalaman yukselir. Yukarda belirttigim gibi lys puanina bakiyorlar ve lys den ne kadar yuksek puan alip, Turkiye de biyoloji, kimya, tip, eczacilik vs kazanirsan sansin o kadar yuksek olur.
www.deutschstudent.com

fevel57

Mesaj gönderen fevel57 » Sal Şub 10, 2015 2:13 pm

Peki studienkolleg yapanlarinda notlari bayerische formel ile mi hesaplaniyor?